Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 22-11-12, 16:56
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από savrol80 Εμφάνιση μηνυμάτων
Rapid fast: Ο Δεύτερος κύλινδρος έπαθε τη ζημιά. Επισυνάπτω φωτο.

Σήμερα ενημερώθηκα από το συνεργείο ότι εν τέλει το "τσιπαρισμα" στο αυτοκίνητό μου δεν είναι προγραμματισμός του εγκεφάλου αλλά "ένα ολοκληρωμένο σύστημα το οποίο τοποθετήθηκε στην πεταλούδα του γκαζιου και υπολογίζει τη ροπή". Κατα συνέπεια δεν μπορεί να οφείλεται σε αυτό η βλάβη. Δεν έχω γνώσεις μηχανικού και άρα δεν γνωρίζω εάν αυτό που μου είπαν αληθεύει. Επίσης ζήτησα εκτύπωση με την περιγραφή της βλάβης άπό το εξουσιοδοτημένο ενημερώθηκα ότι το αμάξι δεν μπήκε στο διαγνωστικό.

Επιπλέον σχετικά με τη μέτρηση των μπεκ καθώς επίσης και τη χαρτογράφηση του εγκεφάλου όπως μου προτείνατε, εδώ που είμαι δεν μπορώ να το κάνω παρα μόνο να απευθυνθώ ίσως σε κάποιο συνεργείο σε άλλη πόλη. Παρόλαυτα θέλω πολύ να το κάνω για να αρχίσω να αποκλείω.

Προς το παρόν παίρνω προσφορές από εμπόρους για μηχανή μεταχειρισμένη και από οτι βλέπω το κόστος θα ανέλθει περίπου στις €2000 - €2500 μόνο για τη μηχανή (με ή χωρίς ΦΠΑ δεν ξέρω ακόμα) και περίπου ένα €600 για εργατικά.

Τέλος επειδή δεν μου άρεσε καθόλου όλο αυτό πρόκειται να αποστείλω mail στo customer care της BMW τόσο στην έλλαδα όσο και στη Γερμανία. Όπως και να έχει μια τέτοια βλάβη, ειδικά με τον τρόπο που έγινε σίγουρα οφείλεται σε πρόβλημα υλικού της μηχανής και όχι σε υπαιτιότητα του οδηγού όπου και τα service έκανα στην ώρα τους και εκεί που έπρεπε. Κατά συνέπεια είναι απαράδεκτο για το μέγεθος μιας τέτοιας εταιρίας - μάρκας να βγάζει τέτοιου είδους βλάβη. Και επίσης σοβαρή δυσφήμιση.

Ευχαριστώ πολύ ξανά όλους για τις απαντήσεις σας στο θέμα μου και θα σας κρατήσω πάλι ενήμερους σύντομα.
Aπ'ότι κατάλαβα, μάλλον κανα sprint booster θα σου έβαλαν.
Και μ'αρέσει που σου υποσχέθηκαν και 10 άλογα παραπάνω ιπποδύναμη.

Πρόκειται περι απατεώνων, αν και η βλάβη σου είναι σχεδόν σίγουρα άσχετη απ'τον "προγραμματισμό" αυτό.
Θα σου συνιστούσα να αλλάξεις οπωσδήποτε συνεργείο και μακάρι να ξεμπερδέψεις όσο γίνεται πιο ανέξοδα.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 22-11-12, 19:00
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW Power Εμφάνιση μηνυμάτων
Η απάντηση του συνεργείου ήταν "κακής ποιότητας βενζίνη βούλωσε το μπεκ"
Γιατι, μετρησαν τα μπεκ ολα και ειδαν οτι του συγκεκριμενου κυλινδρου ηταν βουλωμενο?! Κοιταξαν φιλτρο και αντλια να δουν σε τι κατασταση ειναι. ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΕΚΑΝΑΝ?!! ΑΥΤΑ απλα ΔΕΝ γινονται! Εαν βουλωνε κατι, το πρωτο που θα ηταν το φιλτρο βενζινης ή θα χαλαγε η αντλια βενζινης. Κι ειδκοτερα στα αμεσου ψεκασμου θεωρω αδυνατο να βουλωσει μπεκ πριν απο φιλτρο, αντλια ή κανενα αλλο συμπτωμα.

Παμε ξανα: Παρε τα μπεκ, πηγαινε τα αλλου και μετρα τα!

Βρες δικηγορο και κυνηγα τους

Αλλαξε συνεργειο, παρ'τ'αμαξι και φυγε απο εκει!

Ακομα περιμενω πμ να μου πεις που εγιναν ολα αυτα τα εκτροπα για να το εχω στα υποψιν μου...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giannis 116 : 22-11-12 στις 19:03
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 22-11-12, 20:14
savrol80 Ο χρήστης savrol80 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 18-11-2012
Μηνύματα: 10
savrol80 is on a distinguished road
DIM77 το "τσιπ" κόστισε 100 ευρώ περίπου φιλική τιμή

PAGANIS: Αν μπορούσες να μου πείς σε απλά λόγια (δεν κατέχω γνώσεις μηχανικού) τι είναι τα πυράκια και ουσιαστικά τι μπορεί να σημαίνει για την μηχανή μου και πως προκαλούνται?

Driver M: για να φύγω από το εξουσιοδοτημένο πρέπει να πάω σε αστικό κέντρο - πολλά χρήματα για τη μεταφορά.

Giannis 116: Σου έστειλα πμ
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 22-11-12, 22:16
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από savrol80 Εμφάνιση μηνυμάτων
DIM77 το "τσιπ" κόστισε 100 ευρώ περίπου φιλική τιμή

PAGANIS: Αν μπορούσες να μου πείς σε απλά λόγια (δεν κατέχω γνώσεις μηχανικού) τι είναι τα πυράκια και ουσιαστικά τι μπορεί να σημαίνει για την μηχανή μου και πως προκαλούνται?

Driver M: για να φύγω από το εξουσιοδοτημένο πρέπει να πάω σε αστικό κέντρο - πολλά χρήματα για τη μεταφορά.

Giannis 116: Σου έστειλα πμ
Πειράκια.
Κρουστική καύση. Αν τα αγγλικά σου δεν σε βοηθούν από το αναλυτικό άρθρο στην εγκυκλοπαίδεια, δες ποστ 3 και 4.

Από περιέργεια, θα συνεχίσεις να πηγαίνεις και να δίνεις τα λεφτά σου στους ''φιλικούς''????

Είμαι περίεργος να δώ την φάτσα του υπεύθυνου της BMW όταν θα του λένε από εξουσιοδοτημένο ότι βάλανε συστημα ελέγχου της ροπής

Κοίταξε χωρίς να είμαι ειδικός για να κρίνω.

Με 100 ευρώ δε σου βάλανε ούτε φιλτροχοάνη φιλικά...
Ούτε Sprint Booster.
Να πείραξαν κανένα χάρτη με κανένα μούφο-προγραμμα? Μα καλά...ΞΕΡΟΥΝ τάχα τι είναι το Ν43....δεν φοβούνται?
Περίεργα πράγματα. Αλήθεια, έχεις πάρει απόδειξη για το ....''πρόγραμμα''? Γιατί αν είναι αέρας κοπανιστός και χωρίς απόδειξη...Απλά σου έσκασε το μοτέρ και διαλέγεις που θα πας να το αλλάξεις.

Μπορεί να σου έσπασε το μοτέρ γιατί είχες πειράκια και δεν τα άκουγες και έσκασε.
Τώρα τα υπόλοιπα...τι να πω. Το συνεργείο σου ...ρετάρει άσχημα.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 22-11-12, 22:43
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Kαι είναι πολύ περίεργο που δεν είχε ένδειξη κινητήρα αναμένη ποτέ, αυτά τα μοτέρ/εγκέφαλοι πετάνε λαμπάκια για πλάκα.
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 22-11-12, 23:43
savrol80 Ο χρήστης savrol80 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 18-11-2012
Μηνύματα: 10
savrol80 is on a distinguished road
και μια ακόμη ερώτηση, το γεγονός ότι μπορεί να είχα πειράκια και να μην τα άκουγα με καθιστά εμένα υπεύθυνο για τη βλάβη? Πόσο μάλλον όταν δεν είχα ένδειξη για τη βλάβη?
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 23-11-12, 11:23
bimmerm Ο χρήστης bimmerm δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2011
Μηνύματα: 347
bimmerm will become famous soon enough
δεν ξερουμε αν αυτο το ''πραγμα'' που εκανες τι ηταν και αν τελικα ειναι υπευθυνο αμμεσα η' εμμεσα γιαυτο που σου συνεβη .και για να το μαθεις δυστυχως πρεπει να ξοδευτεις και να πας σε ενα καλο συνεργειο που να ψαξει εξονυχυστικα το αυτοκινητο με σωστες και τεκμηριωμενες διαγνωσεις και αποδειξεις ωστε να ξερεις τι και κυριως ποιος φταιει.και μετα αποφασιζεις τον τροπο αντιδρασης σου.απο ενα φορουμ μπορεις να παρεις γνωμες,γνωση και καθοδηγηση.δεν μπορεις να παρεις διαγνωση.
γιαυτο ΠΡΕΠΕΙ να κανεις την μεταφορα αν θες να μαθεις την αληθεια.μπορεις αν θες να παρεις γνωμες απο εδω μεσα για ενα καλο και υπευθυνο συνεργειο που να βρισκεται κοντα σου.

σιγουρα μας ενδιαφερει πολυ να βρεις τι φταιει ,να μας ενημερωσεις για την ζημια και τι την προκαλεσε και αν φταιει και καποιος κακος επαγγελματιας .αλλα πρωτα πρεπει να ακολουθησεις τα συγκεκριμενα βηματα γιατι δυστυχως η διαγνωση σου δεν ειναι επαρκης μεχρι στιγμης.

εγω ακομα δεν μπορω να δεχθω οτι υπαρχει εξουσιοδοτημενο που κανει βελτιωσεις και πειραγματα και ειδικα σαυτον τον κινητηρα.και που ξερεις αν δεν πειραξαν και κατι που εμμεσα η' αμμεσα αν δεν σου εκανε ζημια τουλαχιστον δεν σου εδινε προειδοποιηση για την ζημια?
πρεπει το θεμα ακομα και αν δεν φταινε να γινει γνωστο στον υπευθυνο της BMW.
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 23-11-12, 17:59
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Αυτό θα ρώταγα κι εγώ.. Εδώ ανάβει λαμπάκι για σκατοβενζίνη, για ολόκληρο πρόβλημα στην μηχανή δεν ανάβει? Δεν είχε πτώση απόδοσης και κανάς αισθητήρας να το πάρει πρέφα?
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 24-11-12, 18:51
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Μετά απο σκέψη κατέληξα στο εξής..
Το πρόβλημα δημιουργήθηκε απο χαλασμένο μπουζί.
Έλιωσε η ακίδα, και μετά η σπίθα έβγαινε πάνω στο έμβολο.
Εξακολουθώ να πιστεύω οτι υπήρχαν επαρκείς και έντονες ενδείξεις οτι υπάρχει πρόβλημα
στον κινητήρα, πολλές χιλιάδες χιλιόμετρα πρίν την οριστική βλάβη.
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 24-11-12, 22:06
bimmerm Ο χρήστης bimmerm δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2011
Μηνύματα: 347
bimmerm will become famous soon enough
σωστη αποψη και αυτη πανο.πως ομως θα αποδειξει ποια αποψη ειναι η σωστη?υπαρχει καποιος εγκυρος συγκεκριμενος τροπος/διαγνωση που να αποδεικνυει που/ποιο ηταν το προβλημα ωστε να ξερει ποιος/τι φταιει?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.