Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-05-09, 10:28
Το avatar του χρήστη ankor
ankor Ο χρήστης ankor δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-12-2007
Μηνύματα: 203
ankor is on a distinguished road
ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ?

Αφου καταφερα και το εσπασα το μοτερ παμε παλι απο την αρχη.
Ξερει κανειs αν αυτο που θελω να κανω ειναι εφικτο το εχει κανει καποιοs? και αν ναι σε ποιον?

Σε προγραμμα τηs S......PS να ''μεταφερω" τον κοφτη πιο χαμηλα.
Τωρα ο κοφτηs βρισκεται στιs 7.900 στρ.Αν μπορουσε να να παει στιs 7.400 στρ.
Φυσικα και ρωτησα τον Νικο (s.....ps) που ειχε βαλει το προγραμμα και μου ειπε θελει πολυ ψαξιμο.....

Μηπωs αν τελικα γινει αυτο "χασει"καπου αλλου το μοτερ?

(Το ερωτημα το κανω γιατι αφου ''ψαχτηκε " εσωτερικα το σπασμενο μοτερ η απαντηση ηταν 100% οτι η ζημια προηλθε απο το υπερστροφαρισμα = προγραμμα/κοφτηs)

Και φυσικα εφ οσον θα βαλω παλι τουs ασυμετρουs εκκεντροφορουs που ειχα χρειαζεται μειγμα....δηλ.παλι προγραμμα οπωσδηποτε.

Το θεμα ειναι να μην παμε παλι για αλλο μοτερ.....

ΓΙΑ ΒΟΗΘΑΤΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-05-09, 10:32
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Οι εκκεντροφόροι που έχεις είναι επώνυμοι;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-05-09, 11:34
Το avatar του χρήστη ankor
ankor Ο χρήστης ankor δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-12-2007
Μηνύματα: 203
ankor is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι εκκεντροφόροι που έχεις είναι επώνυμοι;
Δουλευα τουs kent.Exω ομωs και τουs schrick αλλα δεν τουs εβαλα ποτε επανω γιατι ημουν ευχαρισρημενοs με τουs kent.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-05-09, 11:40
Το avatar του χρήστη NIKOS Z3
NIKOS Z3 Ο χρήστης NIKOS Z3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-02-2008
Μηνύματα: 942
NIKOS Z3 will become famous soon enough
γνωμη μου καλυτερα να πας σε καποιον προγραματιστη να στο ρυθμισει πανω σε δυναμομετρο με ολες τις παραμετρους που εχεις τα προγραματα κονσερβα ειναι αυτα που κανουν την ζημια νομιζω!!!
__________________
www.myspace.com/pontikospaint
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-05-09, 12:29
Το avatar του χρήστη crazy_beaver
crazy_beaver Ο χρήστης crazy_beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2007
Μηνύματα: 956
crazy_beaver will become famous soon enoughcrazy_beaver will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NIKOS Z3 Εμφάνιση μηνυμάτων
γνωμη μου καλυτερα να πας σε καποιον προγραματιστη να στο ρυθμισει πανω σε δυναμομετρο με ολες τις παραμετρους που εχεις τα προγραματα κονσερβα ειναι αυτα που κανουν την ζημια νομιζω!!!

.........................
__________________
Τα λεφτα μου τα εφαγα στις γυναικες, στα ποτα και στα αυτοκινητα!!!! Τα υπολοιπα απλως τα σπαταλησα!!!!!!

και να 'ναι και καινούρια, σαν έμπειρη παρθένα
<- http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...&postcount=254
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-11-09, 23:27
MILTOS M3 E46 Ο χρήστης MILTOS M3 E46 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 06-11-2009
Μηνύματα: 51
MILTOS M3 E46 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ankor Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφου καταφερα και το εσπασα το μοτερ παμε παλι απο την αρχη.
Ξερει κανειs αν αυτο που θελω να κανω ειναι εφικτο το εχει κανει καποιοs? και αν ναι σε ποιον?

Σε προγραμμα τηs S......PS να ''μεταφερω" τον κοφτη πιο χαμηλα.
Τωρα ο κοφτηs βρισκεται στιs 7.900 στρ.Αν μπορουσε να να παει στιs 7.400 στρ.
Φυσικα και ρωτησα τον Νικο (s.....ps) που ειχε βαλει το προγραμμα και μου ειπε θελει πολυ ψαξιμο.....

Μηπωs αν τελικα γινει αυτο "χασει"καπου αλλου το μοτερ?

(Το ερωτημα το κανω γιατι αφου ''ψαχτηκε " εσωτερικα το σπασμενο μοτερ η απαντηση ηταν 100% οτι η ζημια προηλθε απο το υπερστροφαρισμα = προγραμμα/κοφτηs)

Και φυσικα εφ οσον θα βαλω παλι τουs ασυμετρουs εκκεντροφορουs που ειχα χρειαζεται μειγμα....δηλ.παλι προγραμμα οπωσδηποτε.

Το θεμα ειναι να μην παμε παλι για αλλο μοτερ.....

ΓΙΑ ΒΟΗΘΑΤΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.
φιλε μου δεν νομιζω να εσπασε 100%απο το στροφαρισμα...εμενα εχει 186.000 χιλιομετρα και το αμαξι ειναι με προγραμα απο τα 87.000 χιλιομετρα και δεν εχει ζητηση (φτου φτου φτου μην το ματιασω)τιποτα τα μ3 σπανε απο 2 λογους κυριως ενα ειναι απο το νερο δεν εχει νερα το αμαξι και συνηθως δεν αναβει ενδειξη και την παταμε και δευτερον και κυριο απο την πιεση λαδιου..στο καντραν σου δειχνει ενδειξη λαδιου αλλα οχι αυτο που θελουμε ενω ολλα δειχνουν φυσιολογικα λιγο πανω απο το 100 αν του πιουμε το αιμα μεσα στο μοτερ δεν κσερουμε ποσο πιεση ειναι του λαδιου και...μπαμ...στο λεω γιατι την εχουν παθει 2 φιλοι μου ετσι και η δυο τα πηγαν σπανο που ειναι ο ενα και μοναδικος για μενα και τουσ ειπαν αυτο ακριβως...τωρα το δικο σου δεν νομιζω πριν σπασει να το ακουγες σωστα να δουλευει..κατι θα βαραγε και δεν εδωσες σημασια λογικα...ελπιζω να μην σου ξανα τυχη....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-11-09, 23:58
xxxvagos Ο χρήστης xxxvagos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-04-2009
Μηνύματα: 327
xxxvagos is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ankor Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφου καταφερα και το εσπασα το μοτερ παμε παλι απο την αρχη.
Ξερει κανειs αν αυτο που θελω να κανω ειναι εφικτο το εχει κανει καποιοs? και αν ναι σε ποιον?

Σε προγραμμα τηs S......PS να ''μεταφερω" τον κοφτη πιο χαμηλα.
Τωρα ο κοφτηs βρισκεται στιs 7.900 στρ.Αν μπορουσε να να παει στιs 7.400 στρ.
Φυσικα και ρωτησα τον Νικο (s.....ps) που ειχε βαλει το προγραμμα και μου ειπε θελει πολυ ψαξιμο.....

Μηπωs αν τελικα γινει αυτο "χασει"καπου αλλου το μοτερ?

(Το ερωτημα το κανω γιατι αφου ''ψαχτηκε " εσωτερικα το σπασμενο μοτερ η απαντηση ηταν 100% οτι η ζημια προηλθε απο το υπερστροφαρισμα = προγραμμα/κοφτηs)

Και φυσικα εφ οσον θα βαλω παλι τουs ασυμετρουs εκκεντροφορουs που ειχα χρειαζεται μειγμα....δηλ.παλι προγραμμα οπωσδηποτε.

Το θεμα ειναι να μην παμε παλι για αλλο μοτερ.....

ΓΙΑ ΒΟΗΘΑΤΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.
φιλε μου θα σου απαντησω σε αυτο που ξερω σιγουρα
τον κοφτη ενας καλος προργαμματιστης(σπουδαγμενος-επαγγελματιας) ειναι πολυ ευκολο να στον πειραξει
ακομα εμαθα οτι διερευσε ενα προγραμα απο πολυ γνωστη εταιρια το οποιο υπολογιζει και διορθωνει το μιγμα(πλουσιο,φτωχο)..
πως υπολογιζει??
δινεις βαθος βαλβιδας, διαμετρο αυλου,διαμετρο πιστονιου κτλ..αν μαθω κιαλλα η αν βρω το προγραμμα θα σας ενημερωσω
__________________
only God can judge me
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-11-09, 14:10
Το avatar του χρήστη ankor
ankor Ο χρήστης ankor δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-12-2007
Μηνύματα: 203
ankor is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MILTOS M3 Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου δεν νομιζω να εσπασε 100%απο το στροφαρισμα...εμενα εχει 186.000 χιλιομετρα και το αμαξι ειναι με προγραμα απο τα 87.000 χιλιομετρα και δεν εχει ζητηση (φτου φτου φτου μην το ματιασω)τιποτα τα μ3 σπανε απο 2 λογους κυριως ενα ειναι απο το νερο δεν εχει νερα το αμαξι και συνηθως δεν αναβει ενδειξη και την παταμε και δευτερον και κυριο απο την πιεση λαδιου..στο καντραν σου δειχνει ενδειξη λαδιου αλλα οχι αυτο που θελουμε ενω ολλα δειχνουν φυσιολογικα λιγο πανω απο το 100 αν του πιουμε το αιμα μεσα στο μοτερ δεν κσερουμε ποσο πιεση ειναι του λαδιου και...μπαμ...στο λεω γιατι την εχουν παθει 2 φιλοι μου ετσι και η δυο τα πηγαν σπανο που ειναι ο ενα και μοναδικος για μενα και τουσ ειπαν αυτο ακριβως...τωρα το δικο σου δεν νομιζω πριν σπασει να το ακουγες σωστα να δουλευει..κατι θα βαραγε και δεν εδωσες σημασια λογικα...ελπιζω να μην σου ξανα τυχη....
Λιγο ετεροχρονισμενα απαντω(sorry) αλλα το μοτερ δουλευε αψογα χωριs την παραμικρη ενδειξη οτι κατι δεν παει καλα.Απο θεμα νερου αποκλειστηκε,δεν ηταν απο εκει.Τωρα στο θεμα πιεση λαδιου εχω και ειχα παντα τιs αμφιβολιεs μου.Οταν ανοιχτηκε το μοτερ ειδαμε οτι ειχε κοψει σαν μαρουλι βαλβιδα στον εκτο κυλινδρο.Βεβαια δεν ξερω οταν ειχα κατεβασει καπακι (δεν θυμαμαι ποσα χιλιοστα) μηπωs ηταν και αυτοs o λογοs.To τρελλο τηs ιστοριαs ειναι οτι εγινε το κακο πηγαινονταs στο πολυ χαλαρο 100-120 χλμ.και σε κλασματα δευτερολεπτου ακαριαιο μπαμ.Τωρα αφου εχω αλλαξει μοτερ εχω βαλει ενα προγραμμα με κοφτη στιs 7.450 στρ.ΑΛΛΑ ελα που φερνω τον κ...ο μου γυρω γυρω...γιατι εχει τρελλη διαφορα με αυτο το προγραμμα που φοραγα και σκεφτομαι να το βαλω?να μην το βαλω? Σε δουλεια να βρισκομαστε....

Mακρυα απο ολουs τα μπαμ....και τα κραου....Πονανε..και στοιχιζουν.

Φιλικα Αντωνηs.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-11-09, 14:22
Το avatar του χρήστη stratos
stratos Ο χρήστης stratos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Μηνύματα: 1.673
stratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ankor Εμφάνιση μηνυμάτων
Λιγο ετεροχρονισμενα απαντω(sorry) αλλα το μοτερ δουλευε αψογα χωριs την παραμικρη ενδειξη οτι κατι δεν παει καλα.Απο θεμα νερου αποκλειστηκε,δεν ηταν απο εκει.Τωρα στο θεμα πιεση λαδιου εχω και ειχα παντα τιs αμφιβολιεs μου.Οταν ανοιχτηκε το μοτερ ειδαμε οτι ειχε κοψει σαν μαρουλι βαλβιδα στον εκτο κυλινδρο.Βεβαια δεν ξερω οταν ειχα κατεβασει καπακι (δεν θυμαμαι ποσα χιλιοστα) μηπωs ηταν και αυτοs o λογοs.To τρελλο τηs ιστοριαs ειναι οτι εγινε το κακο πηγαινονταs στο πολυ χαλαρο 100-120 χλμ.και σε κλασματα δευτερολεπτου ακαριαιο μπαμ.Τωρα αφου εχω αλλαξει μοτερ εχω βαλει ενα προγραμμα με κοφτη στιs 7.450 στρ.ΑΛΛΑ ελα που φερνω τον κ...ο μου γυρω γυρω...γιατι εχει τρελλη διαφορα με αυτο το προγραμμα που φοραγα και σκεφτομαι να το βαλω?να μην το βαλω? Σε δουλεια να βρισκομαστε....

Mακρυα απο ολουs τα μπαμ....και τα κραου....Πονανε..και στοιχιζουν.

Φιλικα Αντωνηs.
Αυτό που περιγράφεις μπορεί να γίνει απο το μεγάλο στροφάρισμα. Στην ουσία το ελατήριο της βαλβίδας δεν προλαβαίνει να την σηκώσει πάλι πίσω όταν απομακρυνθεί το έκκεντρο με αποτέλεσμα να μένει ανοιχτή όσο ανεβαίνει το πιστόνι. Ε αφου έμεινε ανοιχτή και το πιστόνι ανέβηκε είπαν να δώσουν ένα φιλάκι με αποτέλεσμα να την σπάσει και να γίνει ότι έγινε. Αν πάς σε τόσο μεγάλο στροφάρισμα σκέψου την επόμενη φορά διπλά ελατήρια βαλβίδων και retainers τιτανίου για να μην αντιμετωπίσεις ίδιο πρόβλημα...
__________________
E36 3.16i.... 1993 - 2009.... R.I.P.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-11-09, 14:22
Το avatar του χρήστη ankor
ankor Ο χρήστης ankor δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-12-2007
Μηνύματα: 203
ankor is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xxxvagos Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου θα σου απαντησω σε αυτο που ξερω σιγουρα
τον κοφτη ενας καλος προργαμματιστης(σπουδαγμενος-επαγγελματιας) ειναι πολυ ευκολο να στον πειραξει
ακομα εμαθα οτι διερευσε ενα προγραμα απο πολυ γνωστη εταιρια το οποιο υπολογιζει και διορθωνει το μιγμα(πλουσιο,φτωχο)..
πως υπολογιζει??
δινεις βαθος βαλβιδας, διαμετρο αυλου,διαμετρο πιστονιου κτλ..αν μαθω κιαλλα η αν βρω το προγραμμα θα σας ενημερωσω

Aν μαθειs κατι βαλε τιs φωνεs.Oταν σταματησει η π......να το γ.....σι θα σταματησουμε και εμειs το μπαξιμο....

Καλη σου μερα.Αντωνηs
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.