Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 13-09-09, 18:35
Το avatar του χρήστη stratos
stratos Ο χρήστης stratos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Μηνύματα: 1.673
stratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the rough
Αυτές οι φωτογραφίες Geo απο τι αυτοκίνητο είναι? Παλίο, καινούργιο? Το λάδι φαίνεται να έχει μετατραπεί σε γράσο...
__________________
E36 3.16i.... 1993 - 2009.... R.I.P.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-09-09, 19:03
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Ωραια,ας τα παρουμεαπτην αρχη τα πραγματα και οσο πιο συνοπτικα και απλα γινεται για να καταλαβεις και εσυ καποια πραγματα που θα σε βοηθησουν και θα σε διευκοληνουν στα επομενα service που θα ζητησει το αυτοκινητο

1.Ειναι αλλο πραγμα η ενδειξη Check και αλλο το Service Ιnfo που βλεπεις στο menu του BC χρησιμοποιωντας προς τα πανω ή προς τα κατω την ροδελα μπροστα στον διακοπτη του φλας και πατωντας το κουμπι στο πλαι ωστε να μπεις στο menu που επιλεγεις και να δεις τι βγαζει.
Το check ειναι menu για οποιοδηποτε λαμπακι μπορει να εμφανιστει (βλ. καμμενη λαμπα,συμπληρωμα νερου στο δοχειο πλυστικης,check engine κ.α) και το service info ειναι menu για οτι ακριβως λεει,να βλεπεις τι απο τα παρακατω θελει και ποτε χρονικα ή χιλιομετρικα (λαδια,μικροφιλτρο,μπουζι,ελεγχος οχηματος,φιλτρο αερος,ΚΕΚ,ΚΤΕΟ,τακακια εμπρος,τακακια πισω,υγρα φρενων) οι οποιες ενδειξεις αυτες θα πρεπει να μηδενιζονται στο τελος καθε service.Σημειωση πως δεν εχουν ολα τα μοντελα,ολες τις ενδειξεις αυτες.Μερικα τις εχουν ολες,μερικα εχουν λιγοτερες

2)Ο ελεγχος του χειροφρενου εχει να κανει με τις σκαλες που τερματιζει η καστανια του χειροφρενου,αν ειναι μεσα στα ορια που εχει θεσει ο κατασκευαστης.Δεν θυμαμαι αυτη την στιγμη ακριβως ποσες ειναι,αλλά λιγες (βλ. 2-3 σκαλες) ή πολλες (βλ. 7-9 σκαλες) ειναι εκτος οριων και χρηζει ρυθμισης το χειροφρενο.Αποκλειεται λοιπον να μην εγινε αυτος ο τοσο απλος ελεγχος.Δεν τραβηξανε χειροφρενο??

3)Οι φωτογραφιες αυτες ειναι απο αυτοκινητο που ακολουθει πιστα τις ενδειξεις του BC.Οταν τραβηχτηκαν οι φωτο,το αυτοκινητο εκανε την 2η αλλαγη λαδιων,βαση BC και ειχε 50.000 χλμ.Και εδω ερχεσαι εσυ ή οποιοσδηποτε αλλος και αναρωτιεται..."για να το λεει η BMW που εχει δωσει ποσα εκατομυρια για εξελιξη και ελεγχους,κατι παραπανω θα ξερει"....εδω επισης ερχομαι εγω και μερικοι αλλοι σαν και εμενα,μεσα σε αυτους οπως φαινεται και ο "μαστορας",που λενε οτι "Καινουργιο-φρεσκο λαδακι στον κινητηρα μονο καλο κανει,κακο οχι!"
Εγω απλα με τις φωτο σου εδειξα την πραγματικοτητα τωρα.Το πως θα ειναι αυτο ή το εκαστοτε μοτερ που αλλαζει λαδια βαση BC μετα απο 100-150-200.000 χλμ σε σχεση με ενα που αλλαζει λαδια καθε 7-12000 χλμ δεν το ξερω,θα δειξει ο χρονος.Τα συμπερασματα λοιπον ειναι δικα σου,αν και οπως εγραψες...δεν σου αρεσε το θεαμα με τοση μακα που υπηρχε!

Αν παλι μου επιτρεπεις να εχω μια προσωπικη αποψη και γνωμη επι του θεματος,δεν υπαρχει κανενας λογος ανησυχιας ή επικινδυνοτητας στο να εμπιστευτεις ενα service στον εν λογω "μαστορα".Service πας να κανεις,δεν πας να βαλεις το V10 του Μ5 στο αμαξι σουΠροφανως δεν ειχες καλη ενημερωση στο κομματι του service οταν αγοραζες το αυτοκινητο

Θεωρω πως με οτι σου εγραψα δεν θα αντιμετωπισεις καποιο προβλημα στο μελλον,οσο αφορα τον εαυτο σου δηλαδη με διαφορες κακες σκεψεις που μπορει να περιτριγυριζουν στο μυαλο σου.
Για οτι αλλο χρειαστεις εδω ειμαστε!
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Geo_3D : 13-09-09 στις 19:08
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-09-09, 19:10
Το avatar του χρήστη nino x3
nino x3 Ο χρήστης nino x3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-11-2008
Μηνύματα: 998
nino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sm6 Εμφάνιση μηνυμάτων
απο την αλλη, μια συχνοτερη αλλαγη λαδιων, ή φιλτρου καμπινας μπορει να μην ειναι απαραιτητη, δεν σημαινει ομως οτι βλαπτει.
ο κινητηρας σιγουρα θα λειτουργησει καλυτερα με φρεσκο λαδι (και φλιτρο), ενω μακροπροθεσμα ισως αυτο συντεινει στη μακροζωϊα του.
.

.
...Το μονο σιγουρο ειναι αυτο και ειδικα αν το αυτοκινητο δεν κανει μεγαλο αριθμο χιλιομετρων /ετος τοτε και οι οποιες "βλαπτικες" οικονομικες συνεπειες εκμηδενιζονται και αυτες.
Η καλη και σωστη συντηρηση του αυτοκινητου συμβαλει στη μακροζωια του κινητηρα,στο περι ασφαλειας αισθημα του οδηγου και στην καλυτερη και ευκολοτερη μεταπωληση του, αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι θα πρεπει να κανει καποιος τα inspections ανα 10000 -15000 χιλ.
Δυστυχως οσον αφορα τα συνεργεια της φιρμας μας ειναι οπως οι γιατροι...σε δυο να πας θα ακουσεις δυο διαφορετικες αποψεις .
Επειδη ομως συνηθως η φημη τους προηγειται (συνεργεια)... δεν θα δυσκολευτεις να καταλαβεις που και ποιον θα πρεπει να εμπιστευθεις.
Το after sale με την αξιοπιστια της φιρμας ειναι τελικα το μονο που εχουμε.. ας μη το χανουμε αβιαστα γιατι δεν μας μενει και τιποτα αλλο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-09-09, 19:10
Πατσίκας Βασίλειος Ο χρήστης Πατσίκας Βασίλειος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-08-2009
Μηνύματα: 438
Πατσίκας Βασίλειος is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geo_3D Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραια,ας τα παρουμεαπτην αρχη τα πραγματα και οσο πιο συνοπτικα και απλα γινεται για να καταλαβεις και εσυ καποια πραγματα που θα σε βοηθησουν και θα σε διευκοληνουν στα επομενα service που θα ζητησει το αυτοκινητο

1.Ειναι αλλο πραγμα η ενδειξη Check και αλλο το Service Ιnfo που βλεπεις στο menu του BC χρησιμοποιωντας προς τα πανω ή προς τα κατω την ροδελα μπροστα στον διακοπτη του φλας και πατωντας το κουμπι στο πλαι ωστε να μπεις στο menu που επιλεγεις και να δεις τι βγαζει.
Το check ειναι menu για οποιοδηποτε λαμπακι μπορει να εμφανιστει (βλ. καμμενη λαμπα,συμπληρωμα νερου στο δοχειο πλυστικης,check engine κ.α) και το service info ειναι menu για οτι ακριβως λεει,να βλεπεις τι απο τα παρακατω θελει και ποτε χρονικα ή χιλιομετρικα (λαδια,μικροφιλτρο,μπουζι,ελεγχος οχηματος,φιλτρο αερος,ΚΕΚ,ΚΤΕΟ,τακακια εμπρος,τακακια πισω,υγρα φρενων) οι οποιες ενδειξεις αυτες θα πρεπει να μηδενιζονται στο τελος καθε service.Σημειωση πως δεν εχουν ολα τα μοντελα,ολες τις ενδειξεις αυτες.Μερικα τις εχουν ολες,μερικα εχουν λιγοτερες

2)Ο ελεγχος του χειροφρενου εχει να κανει με τις σκαλες που τερματιζει η καστανια του χειροφρενου,αν ειναι μεσα στα ορια που εχει θεσει ο κατασκευαστης.Δεν θυμαμαι αυτη την στιγμη ακριβως ποσες ειναι,αλλά λιγες (βλ. 2-3 σκαλες) ή πολλες (βλ. 7-9 σκαλες) ειναι εκτος οριων και χρηζει ρυθμισης το χειροφρενο.Αποκλειεται λοιπον να μην εγινε αυτος ο τοσο απλος ελεγχος.Δεν τραβηξανε χειροφρενο??

3)Οι φωτογραφιες αυτες ειναι απο αυτοκινητο που ακολουθει πιστα τις ενδειξεις του BC.Οταν τραβηχτηκαν οι φωτο,το αυτοκινητο εκανε την 2η αλλαγη λαδιων,βαση BC και ειχε 50.000 χλμ.Και εδω ερχεσαι εσυ ή οποιοσδηποτε αλλος και αναρωτιεται..."για να το λεει η BMW που εχει δωσει ποσα εκατομυρια για εξελιξη και ελεγχους,κατι παραπανω θα ξερει"....εδω επισης ερχομαι εγω και μερικοι αλλοι σαν και εμενα,μεσα σε αυτους οπως φαινεται και ο "μαστορας",που λενε οτι "Καινουργιο-φρεσκο λαδακι στον κινητηρα μονο καλο κανει,κακο οχι!"
Εγω απλα με τις φωτο σου εδειξα την πραγματικοτητα τωρα.Το πως θα ειναι αυτο ή το εκαστοτε μοτερ που αλλαζει λαδια βαση BC μετα απο 100-150-200.000 χλμ σε σχεση με ενα που αλλαζει λαδια καθε 7-12000 χλμ δεν το ξερω,θα δειξει ο χρονος.Τα συμπερασματα λοιπον ειναι δικα σου,αν και οπως εγραψες...δεν σου αρεσε το θεαμα με τοση μακα που υπηρχε!

Αν παλι μου επιτρεπεις να εχω μια προσωπικη αποψη και γνωμη επι του θεματος,δεν υπαρχει κανενας λογος ανησυχιας ή επικινδυνοτητας στο να εμπιστευτεις ενα service στον εν λογω "μαστορα".Service κανεις,δεν πας να βαλεις το V10 του Μ5 στο αμαξι σουΠροφανως δεν ειχες καλη ενημερωση στο κοματι του service οταν αγοραζες το αυτοκινητο

Θεωρω πως με οτι σου εγραψα δεν θα αντιμετωπισεις καποιο προβλημα στο μελλον,οσο αφορα τον εαυτο σου δηλαδη με διαφορες κακες σκεψεις που μπορει να περιτριγυριζουν στο μυαλο σου.
Για οτι αλλο χρειαστεις εδω ειμαστε!
συμφωνω απολυτα με τα λαδια...ακομα δεν μπορω να καταλαβω γιατι οι εταιριες προτεινουν αλλαγη λαδιων καθε 20.000...οκ στη γερμανια να τα κανεισ και σε ενα χρονο....στην ελλαδα ομως ...................αν κανεις 2 χρονια να κανεις 20000 τοτε θα αλλαξεις λαδια πρωτη φορα.????αν ειναι δυνατον............
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-09-09, 19:15
stavros Ο χρήστης stavros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-04-2009
Μηνύματα: 188
stavros is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geo_3D Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραια,ας τα παρουμεαπτην αρχη τα πραγματα και οσο πιο συνοπτικα και απλα γινεται για να καταλαβεις και εσυ καποια πραγματα που θα σε βοηθησουν και θα σε διευκοληνουν στα επομενα service που θα ζητησει το αυτοκινητο

1.Ειναι αλλο πραγμα η ενδειξη Check και αλλο το Service Ιnfo που βλεπεις στο menu του BC χρησιμοποιωντας προς τα πανω ή προς τα κατω την ροδελα μπροστα στον διακοπτη του φλας και πατωντας το κουμπι στο πλαι ωστε να μπεις στο menu που επιλεγεις και να δεις τι βγαζει.
Το check ειναι menu για οποιοδηποτε λαμπακι μπορει να εμφανιστει (βλ. καμμενη λαμπα,συμπληρωμα νερου στο δοχειο πλυστικης,check engine κ.α) και το service info ειναι menu για οτι ακριβως λεει,να βλεπεις τι απο τα παρακατω θελει και ποτε χρονικα ή χιλιομετρικα (λαδια,μικροφιλτρο,μπουζι,ελεγχος οχηματος,φιλτρο αερος,ΚΕΚ,ΚΤΕΟ,τακακια εμπρος,τακακια πισω,υγρα φρενων) οι οποιες ενδειξεις αυτες θα πρεπει να μηδενιζονται στο τελος καθε service.Σημειωση πως δεν εχουν ολα τα μοντελα,ολες τις ενδειξεις αυτες.Μερικα τις εχουν ολες,μερικα εχουν λιγοτερες

2)Ο ελεγχος του χειροφρενου εχει να κανει με τις σκαλες που τερματιζει η καστανια του χειροφρενου,αν ειναι μεσα στα ορια που εχει θεσει ο κατασκευαστης.Δεν θυμαμαι αυτη την στιγμη ακριβως ποσες ειναι,αλλά λιγες (βλ. 2-3 σκαλες) ή πολλες (βλ. 7-9 σκαλες) ειναι εκτος οριων και χρηζει ρυθμισης το χειροφρενο.Αποκλειεται λοιπον να μην εγινε αυτος ο τοσο απλος ελεγχος.Δεν τραβηξανε χειροφρενο??

3)Οι φωτογραφιες αυτες ειναι απο αυτοκινητο που ακολουθει πιστα τις ενδειξεις του BC.Οταν τραβηχτηκαν οι φωτο,το αυτοκινητο εκανε την 2η αλλαγη λαδιων,βαση BC και ειχε 50.000 χλμ.Και εδω ερχεσαι εσυ ή οποιοσδηποτε αλλος και αναρωτιεται..."για να το λεει η BMW που εχει δωσει ποσα εκατομυρια για εξελιξη και ελεγχους,κατι παραπανω θα ξερει"....εδω επισης ερχομαι εγω και μερικοι αλλοι σαν και εμενα,μεσα σε αυτους οπως φαινεται και ο "μαστορας",που λενε οτι "Καινουργιο-φρεσκο λαδακι στον κινητηρα μονο καλο κανει,κακο οχι!"
Εγω απλα με τις φωτο σου εδειξα την πραγματικοτητα τωρα.Το πως θα ειναι αυτο ή το εκαστοτε μοτερ που αλλαζει λαδια βαση BC μετα απο 100-150-200.000 χλμ σε σχεση με ενα που αλλαζει λαδια καθε 7-12000 χλμ δεν το ξερω,θα δειξει ο χρονος.Τα συμπερασματα λοιπον ειναι δικα σου,αν και οπως εγραψες...δεν σου αρεσε το θεαμα με τοση μακα που υπηρχε!

Αν παλι μου επιτρεπεις να εχω μια προσωπικη αποψη και γνωμη επι του θεματος,δεν υπαρχει κανενας λογος ανησυχιας ή επικινδυνοτητας στο να εμπιστευτεις ενα service στον εν λογω "μαστορα".Service πας να κανεις,δεν πας να βαλεις το V10 του Μ5 στο αμαξι σουΠροφανως δεν ειχες καλη ενημερωση στο κομματι του service οταν αγοραζες το αυτοκινητο

Θεωρω πως με οτι σου εγραψα δεν θα αντιμετωπισεις καποιο προβλημα στο μελλον,οσο αφορα τον εαυτο σου δηλαδη με διαφορες κακες σκεψεις που μπορει να περιτριγυριζουν στο μυαλο σου.
Για οτι αλλο χρειαστεις εδω ειμαστε!

Αρκετά κατατοπιστικά όλα. thnx
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-09-09, 19:26
stavros Ο χρήστης stavros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-04-2009
Μηνύματα: 188
stavros is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nino x3 Εμφάνιση μηνυμάτων
...Το μονο σιγουρο ειναι αυτο και ειδικα αν το αυτοκινητο δεν κανει μεγαλο αριθμο χιλιομετρων /ετος τοτε και οι οποιες "βλαπτικες" οικονομικες συνεπειες εκμηδενιζονται και αυτες.
Υπάρχουν και περιπτώσεις όπως στην δική μου, όπου το αυτοκίνητο θα κάνει περίπου 60000km τον χρόνο. Στην περίπτωση αυτή τα 2 ακραία σενάρια αλλαγή λαδιών στα 7000km και 25000km δίνουν ετήσιο συνολικό κόστος με 120ευρώ ανά αλλαγή

Α (7000km): 8 αλλαγές x 120 ευρώ = 960ευρώ
B (25000km): 2 αλλαγές x 120 ευρώ = 240ευρώ

Η διαφορά είναι κοντά στα 700ευρώ.

Δεδομένου τώρα ότι το πολύ στην πενταετία το αυτοκίνητο θα αλλαχθεί είναι πολλά που πρέπει να λάβει κάποιος υπόψιν σχετικά με την αξία μεταπώλησης, κόστος χρήσης κλπ.
Σίγουρα η απάντηση δεν είναι απλή. Ούτε και εγώ την έχω άμεση.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-09-09, 19:32
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Δεν χρειαζεται να εισαι των ακρων ομως.Μπορεις να την κανεις και καθε 12000
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-09-09, 19:35
stavros Ο χρήστης stavros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-04-2009
Μηνύματα: 188
stavros is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geo_3D Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν χρειαζεται να εισαι των ακρων ομως.Μπορεις να την κανεις και καθε 12000
Η αλήθεια πάντα κρύβεται κάπου στην μέση!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-09-09, 19:40
Δημήτρης Ο χρήστης Δημήτρης δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2007
Μηνύματα: 312
Δημήτρης is on a distinguished road
Συμφωνώ με τη λογική του Γιώργου καθώς και του μάστορά σου. Γνώμη μου είναι τα λάδια μιας και είναι Longlife να αλλάζονται κάθε 15000 χλμ. ώστε στη δεύτερη αλλαγή στα 30000 χλμ. να τα αλλάξεις ξανά μαζί με το φίλτρο. Με αυτό τρόπο ''ξεγελάς'' το CBS, προστατεύεις το μοτέρ μακροπρόθεσμα και επιπλέον δε ξεφεύγεις από τις μετρήσεις που κάνει το CBS.

Εγώ στο Ε30 (με κινητήρα Μ40) άσχετα αν δεν έχω CBS αλλά SI κάνω αλλαγή λαδιών κάθε 5000χλμ. με BMW High Power Special Oil 10W40 και όταν η ένδειξη φτάσει στο όριο για service αλλάζονται ανάλογα με την περίπτωση μπουζί, φίλτρα κτλ. κτλ.

Εξ άλλου το μοτέρ ακούγεται και λίγο πιο τραχύ όταν κλείνω περίπου τα 5000 χλμ. Και μη μου πείτε ποιος είσαι και το καταλαβαίνεις αυτό, και πως και γιατί...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-09-09, 15:11
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Καταρχάς, θέλω να ξεκινήσω με την αντιμετώπιση του μάστορα που σε μάλωσε επειδή ακολούθησες πιστά τα χιλιόμετρα που πρότεινε το ΟΒC. Το θεωρώ απαράδεκτο, γιατί μπορούσε απλά, ευγενικά και επαγγλματικά να σου πει ότι κατά την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ του άποψη πρέπει να αλλάζονται τα λάδια πιο γρήγορα. Όχι όμως και να στην πει που έκανες ό,τι γράφει το αμάξι σου. Στην τελική γιατί θα έπρεπε να εμπιστευτείς περισσότερο τον κάθε μάστορα και όχι το σύστημα της ίδιας της BMW δεν το καταλαβαίνω. Δεν λέω ότι το σύστημα αυτό πρέπει να το ακολουθούμε με ευλάβεια, αλλά όταν γράφει αλλαγή λαδιών στα 25.000 και εμείς αλλάζουμε στα 10-12.000 χλμ νομίζω ότι πιο πολύ κακό στην τσέπη μας κάνουμε, παρά καλό στον κινητήρα. Η τακτική αυτή μου θυμίζει λιγάκι το βάζω 100αρα βενζίνη για να είναι καθαρότερος ο κινητήρας μου και να έχω περισσότερο γκάζι, κάτι που εκτός του ότι δεν ισχύει, υπάρχουν και ενστάσεις για το πόσο κατάλληλη είναι η 100άρα για τους ατμοσφαιρικούς μας κινητήρες. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι η BMW προτείνει βενζίνη 95 οκτανίων. Με αυτό το off topic θέλω να πω ότι μερικές φορές νομίζουμε πως όσα περισσότερα σκάμε για το αυτοκίνητο, τόσο καλύτερα είναι. Αυτό εν μέρει ισχύει, αλλά συνήθως είναι και περιττό έξοδο. Κανείς δεν αμφιβάλλει ότι το να αλλάζουμε λάδια πιο νωρίς από ότι γράφει ο κατασκευαστής δεν κάνει κακό, όπως κακό δεν κάνει και να αλλάζουμε λάστιχα πιο συχνά και τακάκια κλπ. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι έτσι πρέπει να γίνεται ή ότι κερδίζουμε κάτι (μιλάω για τους σύγχρονους συμβατικούς κινητήρες των BMW μας και όχι κινητήρες 10ετίας+ ή ειδικές κατασκευές όπως των Μ και τον 6κύλινδρο biturbo). Όποιος έχει τα λεφτά ας το κάνει, αλλά αν είναι όσα δίνουμε για βενζίνη να τα δίνουμε και για λάδι άστα να πανε...

Όλα αυτά τα έχω κουβεντιάσει με μηχανικό της BMW σε ένα από τα μεγαλύτερα εξουσιοδοτημένα συνεργεία της Αθήνας, όταν του είχα πάει το αμάξι για σερβις στα 24.500 χλμ ενώ το ΟΒC έγραφε για 27.000. Ο λόγος που το πήγα νωρίτερα ήταν ότι έφευγα για διακοπές. 'Υστερα από κουβέντα μαζί του μου είπε πως αν ακολουθώ το ΟΒC ευλαβικά δεν θα έχω κανένα πρόβλημα. Άλλωστε, αυτό προσαρμόζεται και στην οδήγηση που κάνεις, οπότε αν το σκίζεις το αμάξι μπορεί να ανάψει ένδειξη και πολύ νωρίτερα από ότι σε εμένα.

Εν κατακλείδι, είναι δικαίωμα του καθενός να εμπιστεύεται ή όχι το OBC. Είναι όμως ανεπίτρεπτο και ιδίως από μηχανικούς της ίδιας της BMW, να το απαξιώνουν έτσι και να "μαλώνουν" όσους το τηρούν, τη στιγμή που άλλοι μηχανικοί "μαλώνουν" όσους δεν το τηρούν. Στην τελική, αν αυτό το μαραφέτι είναι άχρηστο γιατί το έχουν οι BMW μας ? Δεν βάζανε καλύτερα δείκτη θερμοκρασίας λαδιού και στα 4κύλινδρα?
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Driver M : 14-09-09 στις 15:18
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.