Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 14-12-11, 16:05
bimmerm Ο χρήστης bimmerm δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2011
Μηνύματα: 347
bimmerm will become famous soon enough
Παράθεση:
.εννοεί πως για σένα θα ήταν κάποιο άλλο αυτοκίνητο, σπορ και φινετσάτο.... το τογιοτα αουρις ας πούμε!
γιατι με ξερεις και απο χθες? εκτος αν εισαι ο γελοιος του φορουμ και λες συνεχεια τετοια χαζα και νομιζεις οτι εισαι αστειος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-12-11, 19:48
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Μην αρπάζεστε χωρίς λόγο..
Είπα στον άνθρωπο...: Λάθος αυτοκίνητο αγόρασες, δεν κάνει για εσένα..
Εξηγώ στα ίσια...
Ασχολήθηκες κάποιο χρόνο, για να ψάξεις σε αντιπροσωπείες να δείς αν χρεώνουν
ή όχι τη διάγνωση.. (Και θεωρείς οτι 40 ευρώ για τη διάγνωση είναι φάουλ).
Ψάχνεσαι για να δείς αν γίνεται να κόψεις έστω και ένα ευρώ απο το κόστος σέρβις,
επειδή το όχημα ήταν 1 χρόνο αραγμένο και όχι σε χρήση..
Θέλεις, δικαίως ή αδίκως, να καλύψεις την περίπτωση αστοχίας πολλαπλασιαστών
όταν θα είσαι εκτός εγγύησης..
Σεβαστό, δικά σου είναι τα χρήματα, δικός σου ο κόπος, καλά κάνεις..
Απλά χαλάς τη ζαχαρένια σου για 180 ευρώ, ενω θα μπορούσες αμέριμνος να
απολαμβάνεις το αυτοκίνητο σου..
Ενα αυτοκίνητο που όταν το οδηγάς, σε βάζει σε τέτοιες σκέψεις, και δεν σε αφήνει να
απολαύσεις αμέριμνος, είναι ακατάλληλο..
Εκεί πάει το "Λάθος αυτοκίνητο αγόρασες, δεν κάνει για εσένα"

Υ.Γ. Τα σκήπτρα του γελοίου του φόρουμ ανήκουν δικαιωματικά, απο καιρό τώρα, σε εμένα..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-12-11, 20:08
advanced Ο χρήστης advanced δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-09-2004
Μηνύματα: 295
advanced is on a distinguished road
εμένα που μόλις απόψε έβγαλε κίτρινο λαμπάκι να ανβοσβήνει, και άρχισε να τρέμει (στο ρελαντί και στην επιτάχυνση) και μετά απο 3 χιλιόμετρα σταμάτησε να αναβοσβήνει και έγινε μόνιμα κίτρινο είναι το κλασσικό θέμα με πολλ/στη & μπεκ? (πλεον το βάζω μπρος και στο ρελαντί τρέμει και δεν τραβάει - αλλά το φωτάκι έσβησε!) (είναι 2μιση ετών το αυτοκίνητο με 34.000 χλμ)
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-12-11, 20:11
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από advanced Εμφάνιση μηνυμάτων
εμένα που μόλις απόψε έβγαλε κίτρινο λαμπάκι να ανβοσβήνει, και άρχισε να τρέμει (στο ρελαντί και στην επιτάχυνση) και μετά απο 3 χιλιόμετρα σταμάτησε να αναβοσβήνει και έγινε μόνιμα κίτρινο είναι το κλασσικό θέμα με πολλ/στη & μπεκ? (πλεον το βάζω μπρος και στο ρελαντί τρέμει και δεν τραβάει - αλλά το φωτάκι έσβησε!) (είναι 2μιση ετών το αυτοκίνητο με 34.000 χλμ)
Ελα μωρέ, πώς κάνεις έτσι..
Ενας πολλαπλασιαστής 52 ευρώ και τέλειωσες...
Αλλά αυριο το πρωί, όχι σε 10 μέρες....
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-12-11, 20:17
advanced Ο χρήστης advanced δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-09-2004
Μηνύματα: 295
advanced is on a distinguished road
ευχαριστώ πολύ rapifast. Διάβαζα στο γνωστό thread με τα προβλήματα ότι αλλάζουν προεραιτικά και τα 4 μπουζί. αυτά δεν θέλουν αλλαγή? προληπτικά? και επίσης το βασικό. ο καινούργιο πολ/στής θα είναι ο ίδιος (ο μάπα δλδ!)??
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-12-11, 20:23
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από advanced Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστώ πολύ rapifast. Διάβαζα στο γνωστό thread με τα προβλήματα ότι αλλάζουν προεραιτικά και τα 4 μπουζί. αυτά δεν θέλουν αλλαγή? προληπτικά? και επίσης το βασικό. ο καινούργιο πολ/στής θα είναι ο ίδιος (ο μάπα δλδ!)??
Τι να σου πω, δεν ξέρω...
Εγώ αλλάζω κάθε 25.000 μπουζί, μου χάλασε πολλαπλασιαστής στα 254.000 χλμ (νομίζω)
έβαλα μπός, χωρίς να αλλάξω μπουζί, και ο προηγούμενος πολλαπλασιαστής που είχε
χαλάσει στον αδερφό μου ήταν κάπου στις 85.000 χλμ..
Ούτε ασχολούμαι, το θεωρώ ανούσιο...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-12-11, 20:26
advanced Ο χρήστης advanced δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-09-2004
Μηνύματα: 295
advanced is on a distinguished road
χαχαχαχαχ ΘΕΟΣ! ότι νά ναι δλδ, δεν βγάζει κάποιος συμπέρασμα! πάντως απ' ότι κατάλαβα αυτό είναι (μάλλον) το πρόβλημα ε? γιατί αγχώθηκα μην είναι κάτι άλλο! και κάτι τελευταίο. απ' ότι βλέπω μάλλον τον πληρώνω και δεν αλλάζει εξιουσιοδοτημένος χύμα έτσι εκτός εγγύησης... ε?

thx πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-12-11, 21:23
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bimmerm Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω καποιες αποριες σχετικα με το αυτοκινητο.

α) απο τοτε που το πηρα οταν στριβω το τιμονι τερμα η' λιγο πριν το τερμα ακουγεται ενα "σκουξιμο" , σαν να τριζει λιγο.αυτον τον θορυβο τον ακουω απο μεσα.δεν δοκιμασα απεξω να ακουσω.οταν το ειπα στην αντιπροσωπεια μουπε, φερε να το βαλουμε μεσα να δουμε τι εχει.οταν ομως του περιεγραψα οτι το κανει οταν το στριβω τερμα μουπε ο αρχιμηχανικος οτι δεν κανει ετσι κιαλλιως να στριβουμε αυτα τα καινουρια τιμονια τερμα γιατι χαλανε.

αυτο που ειπε ο προισταμενος ισχυει?
ενω ειμαι στην εγγυηση οταν το αυτοκινητο μπαινει μεσα για ελεγχο οι διαγνωσεις γενικα ειναι δωρεαν η' επι πληρωμη?

β) το αυτοκινητο το αγορασα οπως εγραψα πιο πανω απο στοκ ενος χρονου.τωρα μου λεει οτι θελει σερβις μετα απο ενα χρονο κυκλοφοριας. δ.λ.δ βρισκοταν σε στοκ ενα χρονο ,το αγοραζω ,το κινω ενα χρονο και ζηταει το πρωτο σερβις.
ειναι γνωστο σε ολους σας οτι το 1ο σερβις γινεται η στα 24.000 η' σε 2 χρονια αν δεν πιασεις τα χιλιομ.ομως εγω τωρα θα πληρωσω στην αντιπροσωπεια το σερβις ενω το εχω κινησει ενα χρονο ενω τον προηγουμενο ηταν σαυτους χωρις να κινηθει?ειναι δικαιο αυτο να πληρωνω σερβις ενα αυτοκινητο που μετρησε τον πρωτο χρονο του απο τον σερβις μεσα στην αντιπροσωπεια?μπορω να αξιωσω καποια εκπτωση τουλαχιστον?

γ) ακουω συνεχεια για τους πολ/στες. υπαρχει οδηγια να αλλαχθουν δωρεαν αν χαλασουν μεσα στην εγγυηση?αν δεν μου βγαλουν προβλημα τωρα μεσα στην εγγυηση και μου βγαλουν ενα χρονο μετα την εγγυηση υπαρχει επισημη οδηγια να αλλαχθουν δωρεαν απο την αντιπ/πεια? η' τους πληρωνω εγω?
Καταρχάς συμφωνώ με τον rapid fast (αν και το σχόλιο του εμπεριείχε και δόση χιούμορ στην αρχή, μετά που το εξήγησε, νομίζω θα συμφωνείς και εσύ).

Παρόλα αυτά.
Όταν αγοράζουμε αυτοκίνητο ''στοκ'' συνήθως επιτυγχάνουμε κάποια επιπλέον έκπτωση.
(άρα δεν υπάρχει δόλος).

Το ότι πρέπει να αλλάξεις λάδια και υγρά φρένων (και ΜΟΝΟ) είναι για σένα. Δεν είναι για κανέναν άλλο. Για τη δική σου ασφάλεια και καλή λειτουργία του οχήματος σου.

Μετά το πέρας ενός έτους τα συνθετικά λάδια δεν κάνουν καλά τη δουλειά τους (ενώ μέσα στο χρόνο αντέχουν άνετα τα μεγάλα διαστήματα που προτείνουν όλες οι εταιρείες 25-30.000χλμ συνήθως).

Για να αξιώσεις έκπτωση φαντάζομαι (δεν είμαι νομικός), θα πρέπει να συνέβη αυτό και να στο έχουν αποκρύψει και φυσικά να έχεις αγοράσει το όχημα στο 100% της αξίας του (σαν να το είχες παραγγείλει). Δηλαδή να σε έχουν ''ξεγελάσει''.

Αν οι άνθρωποι σου είπαν ''έχουμε αυτό στοκ και το παίρνεις με -1500 ευρώ, τι να τους πείς, κόψτε μου 20 ευρώ από τα πρώτα λάδια?''.

Συμβαίνει σε όλες τις μάρκες τα τελευταία χρόνια που έκαναν στοκ οχημάτων και τους...έμειναν λόγω των γνωστών συνθηκών. Όλοι όμως κάνουν προσφορές (προφανώς για τα ''ετοιμοπαράδοτα''-στοκ οχήματα).

Το φαινόμενο των πολλαπλασιαστών παρατηρείται σε διάφορες μάρκες τα τελευταία χρόνια και υπάρχουν διαφορετικές αντιμετωπίσεις από τις αντιπροσωπείες με συνήθη την ''πληρώνεις'' γιατί θεωρούνται αναλώσιμοι.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-12-11, 21:25
bimmerm Ο χρήστης bimmerm δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2011
Μηνύματα: 347
bimmerm will become famous soon enough
Παράθεση:
Υ.Γ. Τα σκήπτρα του γελοίου του φόρουμ ανήκουν δικαιωματικά, απο καιρό τώρα, σε εμένα.
οτι πεις.απλα πριν μπω στο φορουμ ειχα διαβασει πολλα ποστ και ειδα οτι εισαι προκλητικος και αιχμηρος συατα που λες αλλα τουλαχιστον ντομπρος.γιαυτο και δεν σε παρεξηγησα αμεσως και ζητησα πρωτα εξηγηση, αλλιως θα καταλαβαινες οπως ο αλλοι οτι και εγω δεν τα μασαω.

Παράθεση:
Ασχολήθηκες κάποιο χρόνο, για να ψάξεις σε αντιπροσωπείες να δείς αν χρεώνουν
ή όχι τη διάγνωση.. (Και θεωρείς οτι 40 ευρώ για τη διάγνωση είναι φάουλ).
Ψάχνεσαι για να δείς αν γίνεται να κόψεις έστω και ένα ευρώ απο το κόστος σέρβις,
επειδή το όχημα ήταν 1 χρόνο αραγμένο και όχι σε χρήση..
Θέλεις, δικαίως ή αδίκως, να καλύψεις την περίπτωση αστοχίας πολλαπλασιαστών
όταν θα είσαι εκτός εγγύησης..
Σεβαστό, δικά σου είναι τα χρήματα, δικός σου ο κόπος, καλά κάνεις..
Απλά χαλάς τη ζαχαρένια σου για 180 ευρώ, ενω θα μπορούσες αμέριμνος να
απολαμβάνεις το αυτοκίνητο σου..
κιολα αυτα τα καταλαβες απο ενα ποστ που εκανα.δεν ειμαι ουτε 2 βδομαδες μεσα και εβγαλες συμπερασμα για μενα?
λαθος συμπερασμα φιλε.δεν ειμαι ο τυπος που πηρε για να πουλησει μουρη αν αυτο εννοεις ,ουτε ασχετος με αμαξια,εχω οδηγησει λογω δουλειας παρα πολλα μοντελλα αλλα επειδη δεν ηταν δικα μου ,δεν τα πηγαινα εγω σερβις .πρεπει να μπω στην νεα νοοτροπια.
πριν λοιπον θεσω το θεμα ουτε σε αντιπροσωπους ρωτησα ουτε τηλεφωνα πηρα ,ουτε τιποτα απο αυτα ,δεν την ψαχνω ετσι.μπηκα μεσα στα φορουμ και διαβασα τα παντα.το δικο μου συμπερασμα και ο λογος που εκανα την ερωτηση ειναι γιατι διαπιστωσα οτι πεφτει πολυ εκμεταλευση και παραμυθι απο αντιπροσωπους που κρυβονται πισω απο δηθεν πρινιουμ ταμπελες,μη χεσω, και πασαρουν στον κοσμο φουμαρα και του τα παιρνουν τσαμπα και βερεσε.
λοιπον φιλε δεν ειναι θεμα χρηματων.πιστεψε με .πριν αγορασω μπεμπη ηξερα απο φιλους ποσα θα χωνω.
και θα χωσω οσα θελει γιατι το αμαξι το γουσταρω πολυ. οδηγησα 5 διαφορετικα αυτοκινητα πριν καταληξω συατο, αν και τοχα ερωτευτει εδω και χρονια
μολις οδηγησα την μπεμπα καταλαβα την διαφορα.ειναι απολαυση.η μπεμπα για μενα ειναι απολυτο μηχανημα οδηγησης ειτε ειναι ασσος ειτε ειναι 7αρα. ειναι ξεχωριστα αμαξια,ζωντανα ,τα νιωθεις ρε παιδι μου, σου αφηνουν ενα χαμογελο αφου τα οδηγησεις και περιμενεις ποτε να ξαναμπεις μεσα να κανεις διαδρομες.
αλλα δεν γουσταρω εκμεταλλευση και να με κανουν χαζο οι εμποροι.γιαυτο ηθελα να ειμαι προετοιμασμενος και εκανα μια σουμα απο,τι διαβασα ,εριξα τις αποριες μαζεμενες,για να μου λυθουν και να οδηγω αμεριμνος.τοπιασες ετσι?
ετσι κιλαλλιως θελω δεν θελω οταν μπαινω μεσα δεν σκεφτομαι τιποτα,χαλαρωνω και απολαμβανω.
ομως οσα και αν εχω δεν ταχω για χασιμο και να με λενε κοροιδο.εσυ?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-12-11, 21:34
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future


bimmerm νομίζω ότι όσοι σου απάντησαν σοβαρά (με δόσεις χιούμορ ή χωρίς), μαζί και εγώ στο πιό πάνω ποστ, λύνουν τις απορίες σου.

Για τη χρέωση των 40 ευρώ για διάγνωση, εγώ προσωπικά τη θεωρώ λογική στην αντιπροσωπεία.
Δηλαδή έχουν δώσει κάποιο ποσό (διαστημικό πίστεψε με) για να πάρουν το τελευταίο διαγνωστικό της BMW (αναγκαστικά, για να έχουν τον τίτλο του ''εξουσιοδοτημένου'') και μπορώ εγώ (πχ.) που αγόρασα ένα αυτοκίνητο να πηγαίνω κάθε 3 μέρες για διάγνωση?

Απλά αν πας με πρόβλημα, μπορεί να μη στη χρεώσουν παντού (για καλόπιασμα). Αλλά είναι λογικό να σε χρεώνουν 5-10-50 ευρώ (αρκεί να στο πούν από την αρχή, ''η διάγνωση κάνει τόσο'').
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.