Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 05-07-08, 16:48
billparas Ο χρήστης billparas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 505
billparas will become famous soon enough
μπράβο ρε Πάνο θα έρθω για βόλτα το απόγευμα
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 06-07-08, 19:32
Το avatar του χρήστη sswift13
sswift13 Ο χρήστης sswift13 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-10-2007
Μηνύματα: 365
sswift13 will become famous soon enough
Να και οι πρώτες φωτό από την εγκατάσταση. Δυστυχώς δεν είναι καλής ποιότητας, καθώς τραβήκτηκαν από κινητό (αχ ρε φωτογράφε Bill την γλύτωσες πάλι !)
Φωτό1: Φαίνεται η βαλβίδα του φρένου (καλώδια μπλέ/κόκκινο και κίτρινο/ρόζ) όπου συνδέθηκε με την καλωδίωση του cruise (12V/Brake)

Φωτό2: Ο κακός χαμός κάτω από την ασφαλειοθήκη. Από εκεί (firewall) έπρεπε να περάσει το αρκετά χοντρό καλώδιο του cruise, ώστε να φτάσει έως την καμπίνα (κάτω από το τιμόνι). Δυστυχώς αναγκάστικα τα κόψω το καλώδιο και να το ξαναενώσω αφού δεν πέρναγε το βύσμα ...

Φωτό3: Το δεύτερο συρματόσχοινο (κάτω) στην πεταλούδα του γκαζιού. Μια κοντινή ματιά δείχνει ότι είναι στα κακά του χάλια (κρατιέται από 2-3 συρματάκια). Αυτό ήταν και από τα πιο δύσκολα, καθώς αναγκάστικα να προσαρμόσω καλώδιο από ποδήλατο (Ναι, Ναι). Κίνησε η Αλεπού να πάει στο παζάρι και ήταν μέρα Σάββατο, όπως λέει και ο σοφός λαός μας. Μόνο ποδηλατάδικο βρήκα ανοικτό Σάββατο μεσημέρι, οπότε και αναγκάστικα να το πατεντάρω. Ας είναι ... χωρίς να θέλω να πω κάτι, με 1€ (αντί για κανά 30άρι που θέλει η BMW) το έκανα και καλύτερο από το εργοστασιακό. Φαντασία θέλει και χρόνο ...

Φωτό4: To cruise actuator τοποθετημένο επάνο στο φιλτροκούτι. Ξανά πακέτο εδώ, καθώς εκεί ήταν τοποθετημένος ο συναργεμός, ο οποίος είναι αναγκαστικά λίγο χύμα (έως πολύ) έως ότου σκεφτώ που θα τον βιδώσω.



Πρώτες εντυπώσεις, και σε βόλτα που κάναμε με τον Billparas, είδαμε ότι πραγματικά πρέπει να είναι αρκετά οικονομικό. Η στιγμιάια κατανάλωση (ανάλογα και με την σχέση που έχεις επιλέξει) βρίσκεται κοντά στο 6.5-7,5 (αν κάνω λάθος Bill διόρθωσέ με), μέτρηση που με το δικό μου (βαρύ) ποδαράκι δεν έχω δεί ποτέ. Ακόμα και σε επιτάχυνση (με χρήση του λεβιέ) η στιγμιαία κατανάλωση δεν πήγε πάνω από 20, φλερτάρωντας πιο συχνά με το 15-17 (και πάλι ανάλογα με την επιλεγμένη σχέση). Για σίγουρα αποτελέσματα πρέπει να το πάω κανά ταξιδάκι. Η αίσθησή μου είναι πάντως ότι τα λεφτά του θα τα βγάλει μετά το ταξίδι μου στο εξωτερικό.
Όλα τα λεφτά επίσης είναι το Resume, το οποίο μετά από φρενάρισμα ή γκάζωμα (όπου και αποσυμπλέκει το cruise), επαναφέρει την ταχύτατα εκέι που ήταν (πριν το πάτημα γκαζιού/φρένου).
Μόνο μειονέκτημα (το οποίο έχει αναφέρει και ο Stav νομίζω), είναι ότι όντως το λεβιεδάκι είναι πολύ κοντά στο τιμόνι. Το κοπάνησα κανά δυο φορές, και χωρίς να είμαι σε "τιμονιά". Πιθανότατα θα το συνηθίσω στα επόμενα χιλιόμετρα.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 06-07-08, 19:40
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Συγχαρητήρια, είσαι ένας καλός DIYer !!!
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 06-07-08, 19:49
billparas Ο χρήστης billparas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 505
billparas will become famous soon enough
Επιβεβαιώνω κι εγώ την καταναλωση!! δεν θα μπορούσα να πετύχω κι εγώ τέτοια νούμερα όσο και να προσπαθώ και η λειτουργία του είναι πραγματικά ομοιογενής. Πάντως είναι πραγματικά σπαστικό το λεβιεδάκι και απορώ πως τους ηρθε να το βάλουν εκεί.

Είναι ένα από τα καλύτερα DIY ever.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 06-07-08, 23:38
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
Και που να πας ταξιδι Παναγιωτη με τον πιλοτο....Θα παθεις πλακα με την καταναλωση(και οχι μονο).Θα καψεις 1/3 λιγοτερο απ το συνηθισμενο, να μου το θυμασαι!!
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
μετατροπές με ΛΙΓΟΤΕΡΗ ιπποδύναμη κάνει μόνο η alpina
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 07-07-08, 00:24
Το avatar του χρήστη sswift13
sswift13 Ο χρήστης sswift13 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-10-2007
Μηνύματα: 365
sswift13 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγχαρητήρια, είσαι ένας καλός DIYer !!!
Thanks Nick !
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billparas Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιβεβαιώνω κι εγώ την καταναλωση!! δεν θα μπορούσα να πετύχω κι εγώ τέτοια νούμερα όσο και να προσπαθώ και η λειτουργία του είναι πραγματικά ομοιογενής. Πάντως είναι πραγματικά σπαστικό το λεβιεδάκι και απορώ πως τους ηρθε να το βάλουν εκεί.

Είναι ένα από τα καλύτερα DIY ever.
Το κέρατό μου για λεβιεδάκι... Πάμε για τιμόνι πολλαπλών Βασίλη. Αχ, θα μας τα φάει όλα τα λεφτά η μπέμπα ...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Και που να πας ταξιδι Παναγιωτη με τον πιλοτο....Θα παθεις πλακα με την καταναλωση(και οχι μονο).Θα καψεις 1/3 λιγοτερο απ το συνηθισμενο, να μου το θυμασαι!!
Στέλιο, σε 20 μέρες ετοιμάζομαι για 5000 χιλιόμετρα ! Θα τα βγάλει τα λεφτά του!
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 08-07-08, 09:46
Το avatar του χρήστη sswift13
sswift13 Ο χρήστης sswift13 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-10-2007
Μηνύματα: 365
sswift13 will become famous soon enough
Να και μία τελευταία φωτό με το λεβιεδάκι πάνω στο τιμόνι. Δεν ξέρω αν φαίνεται καλά, αλλά είναι σαφώς πιο κοντά στο τιμόνι από το λεβιεδάκι των καθαριστήρων, με αποτέλεσμα να το έχω ήδη κοπανήσει καμιά δεκαριά φορές ...

Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 08-07-08, 13:39
Το avatar του χρήστη Aceman1925
Aceman1925 Ο χρήστης Aceman1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 13-03-2008
Μηνύματα: 1.513
Aceman1925 has a spectacular aura aboutAceman1925 has a spectacular aura about
oπως παντα πολυ καλη δουλεια.ακομα και η πατεντα εχει αερα επαγγελματισμου!!!
Πανο ,τα respect μου!!!
__________________
Αν θέλεις να μην σε ξεχνούν γράφε πράγματα τα οποία αξίζει να διαβάζει κανείς
ή κάνε πράγματα για τα οποία αξίζουν τόσο ώστε να γράψει γι αυτά κάποιος άλλος.

Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 08-07-08, 14:18
Το avatar του χρήστη nomtal
nomtal Ο χρήστης nomtal δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-06-2008
Μηνύματα: 138
nomtal is on a distinguished road
Τι να σχολιάσω...μένω άφωνος. Συγχαρητήρια για την δουλειά...Εγώ ούτε που θα μπορούσα να διανοηθώ μία τέτοια εγκατάσταση...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 09-07-08, 00:37
Το avatar του χρήστη sswift13
sswift13 Ο χρήστης sswift13 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-10-2007
Μηνύματα: 365
sswift13 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aceman1925 Εμφάνιση μηνυμάτων
oπως παντα πολυ καλη δουλεια.ακομα και η πατεντα εχει αερα επαγγελματισμου!!!
Πανο ,τα respect μου!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nomtal Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να σχολιάσω...μένω άφωνος. Συγχαρητήρια για την δουλειά...Εγώ ούτε που θα μπορούσα να διανοηθώ μία τέτοια εγκατάσταση...
Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Όπως έχω πει πολλές φορές, το 36άρι είναι η χαρά του DIY.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.