Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 08-06-07, 02:58
Το avatar του χρήστη DaywalkeR
DaywalkeR Ο χρήστης DaywalkeR δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-12-2006
Μηνύματα: 605
DaywalkeR will become famous soon enoughDaywalkeR will become famous soon enough
Εκκεντρα ειναι αυτα με την τρυπα στην μεση, παρακεντρα ειναι αυτα με την τρυπα στην ακρη αν δεν κανω λαθος...
Αν θελεις απλα καλυτερη πληροφορηση απο τον δρομο παρε τα εκκεντρα, αν ψαχνεις πιο γρηγορη επαναφορα τιμονιου και εξισου καλη πληροφορηση παρε τα παρακεντρα
__________________
Opinions are like assholes, everybody has one...
Arrogance and Ignorance are cousins of stupidity...
318 I (AΪ) S (ΣΙΧΤΙΡ)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DaywalkeR : 08-06-07 στις 04:27
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 08-06-07, 11:29
Το avatar του χρήστη K3RN3L
K3RN3L Ο χρήστης K3RN3L δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 04-03-2007
Μηνύματα: 44
K3RN3L is on a distinguished road
Είχα το ιδιο προβλημα με ασταθεια του μπροστινου συστηματος στο ε36 (316) πριν ενα χρόνο... Αλλαξα τα συνεμπλοκ με κλειστα εκκεντρα και ολα καλα! Αυτό που διαπίστωσα ειναι οτι μετα απο ενα 6 μηνες χρειάστηκε να αλλαξω μπαλακια και ακρομπαρα και πανω στο χρονο πριν λιγο καιρό που εγινε μετατροπη στο αυτοκινητο απο 1600 σε 2800 ο μηχανικος μου ειπε παλι οτι τα μπαλακια και τα ακρόμπαρα ηταν σε αθλια κατασταση... Συμπερασμα οτι τα κλειστα ταλαιπωρουν αρκετα τα μπαλακια και τα ακρομπαρα.... Φυσικα αυτο εχει να κανει και με τον τροπο που οδηγας - τους δρομους που κινεισαι (εγω ειμαι πτολεμαιδα - πολυ λακουβα ρε παιδια) εξαρταται απο πολλους παραγοντες... Δεν ειναι απολυτο οτι θα σου τρωνε συνεχεια τα μπαλακια και τα ακρομπαρα...
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 08-06-07, 17:50
Το avatar του χρήστη nassosbmw1
nassosbmw1 Ο χρήστης nassosbmw1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 811
nassosbmw1 will become famous soon enoughnassosbmw1 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Minas DASC Εμφάνιση μηνυμάτων
Tα μασιφ σινεμπλοκ ειναι οντως καλυτερα σε αισθηση απο να "νορμαλ"!

Εγω ομως τα αλλαξα παλι, και εβαλα τα "μαλακά" για ενα και μοναδικο λογο:
To τιμονι ειχε γινει πολυ ευαισθητο στην ζυγοσταθμιση των τροχων και ετρεμε με το παραμικρο...

Επειδη στο θεμα της ζυγισταθμισης ειμαι αρκετα περιεργος και ενιωθα τρεμουλο ακομα και οταν ελειπαν 5-10 gr αποφασισα να γυρισω στα "μαμα" σινεμπλοκ που αποροφουν καλυτερα τους κραδασμους!

Επιβεβαιωνω επισης οτι οντωσ τα μπαλακια των ψαλιδιων θα φαγωθουν πιο γρηγορα, μιας και εγω τα αλλαξα σε σχετικα μικρο χρονικο διαστημα...
μα,τότε "κουκούλωσες το πρόβλημα" αντί να το λύσεις....
__________________
FERRO NOSCENTIUS AURUM
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...gpic2735_3.gif
ειπα να το πατησω λιγο...
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 08-06-07, 17:58
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Ο Πρόεδρος έχει μιλήσει στο post no.25 του παρόντος thread με σαφήνεια... ανατρέξτε... γιατί μπερδεύεστε και ταλαιπωρείστε με πράγματα γνωστά και post-αρισμένα...
Τα μαμά είναι "κούφια" ομόκεντρα...
Τα ///Μ-pack είναι μασίφ ομόκεντρα...
Τα ///Μ3 είναι μασίφ έκκεντρα (ή αλλιώς παράκεντρα αν θέλετε να τα λέτε έτσι...).
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 08-06-07, 18:29
ΡΙΣΤΑΣ Ο χρήστης ΡΙΣΤΑΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Μηνύματα: 34
ΡΙΣΤΑΣ is on a distinguished road
Προβληματισμός για τα εξουσιοδοτημένα συνεργεία

Στις 4/2 είχα ζήτηση βοήθεια από το φόρουμ για κάποιο άγνωστο πρόβλημα που είχα στο Ε36, έκανε συνεχής διακοπές (κομπιάσματα) κατά την επιτάχυνση, στο διαγνωστικό της BMW δεν έδειχνε τίποτα και είπανε ότι εμείς εδώ δεν βρίσκουμε τίποτα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα, «άστο να βγάλει τη βλάβη μόνο του», αυτή ήτανε η απάντηση στο πρόβλημα από το εξουσιοδοτημένο συνεργείο της. Δοκίμασα κάποιες προτάσεις που πρότειναν κάποιοι φίλοι από το φόρουμ εδώ, για έλεγχο σε πνεύμονας, πίεση αντλίας, πολλαπλασιαστής δεν είχα βελτίωση στη κατάσταση και έτσι το άφησα με το πρόβλημα του. Ένας φίλος πρότεινε να το πάω σε έναν ηλεκτρολόγο ηλεκτρονικό και όντως το πήγα τώρα πρόσφατα, το έκανε μια βόλτα το έβαλε στο διαγνωστικό του μηχάνημα το οποίο είχε δυνατότητες στιγμιαίας ανάλυσης λειτουργίας του κινητήρα και εγκέφαλου και όχι εντοπισμού βλάβης από μνήμη, πήραμε τα δεδομένα και το αποτέλεσμα ήτανε μικρές συνεχείς διακοπές τάσεις από τον αισθητήρα λάμδα, τον αντικαταστήσαμε και έστρωσε, όλα καλά. Ο προβληματισμός μου είναι κατά πόσο μπορώ να εμπιστευτώ πλέον το εξουσιοδοτημένο συνεργείο σε κάποια μελλοντική βλάβη, με τέτοιες γνώσεις του προσωπικού και μηχανήματα που διαθέτει; .’Η είναι της λογικής τα αλλάζουμε όλα και ίσως κάποτε και με λίγη τύχη θα βρούμε τη βλάβη, τα συμπεράσματα δικά σας .
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 08-06-07, 20:30
ΡΙΣΤΑΣ Ο χρήστης ΡΙΣΤΑΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Μηνύματα: 34
ΡΙΣΤΑΣ is on a distinguished road
Λάθος θεση , σορι

Λάθος θέση το παραπάνω μήνυμα (ΡΙΣΤΑΣ) είναι για το new thread
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 08-06-07, 20:59
billparas Ο χρήστης billparas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 505
billparas will become famous soon enough
Φίλε Ρίστας εμένα μου είπαν να ανοίξουν την πόρτα για να βρουν τη βλάβη ενώ εγώ ευτυχώς είχα ενημερωθεί από εδώ ότι είναι απλά το μπουτόν, σε ένα πρόβλημα με ηλεκτρικά παράθυρα.

Στο θέμα όμως,
Πήγα αντιπροσωπεία στην Κηφισιά και ζήτησα τα συνεμπλόκ της Μ3 3.2 Το πρόγραμμα εμφάνισε τον κωδικό για τα μασίφ ομόκεντρα (το έλεγξα και στο internet) Χθές το βράδυ είδα τα έκκεντρα και έτσι πήγα σήμερα στην αντιπροσωπεία και ζήτησα τα έκκεντρα. Αφού το έλεγξαν μου είπαν ότι τα μασίφ έκκεντρα τα φορούσε η Μ3 2.8.
Η απορία μου είναι (fairytale δεν εννοώ ότι κάνεις λάθος):
1. μήπως κάνουν λάθος;
2. αν η μαμα BMW είχε τα έκκεντρα στο 2.8 και τα έκανε ομόκεντρα στο 3.2 που είναι βελτιωμένο μοντέλο μήπως είναι καλύτερα
3. αν τοποθετηθούν τα έκκεντρα τί συμβαίνει με κάμπερ, μετατρόχιο, και αν αλλάζει η καμπερ(υποθέτω ότι αυξάνεται) , θα παρατηρηθούν μεγαλύτερες φθορές;

Επειδή δεν γνωρίζω πως κανουν copy paste φωτογραφίες , αν κοιτάξει κανείς στο
link
http://www.realoem.com/bmw/showparts...42&hg=31&fg=05
για Μ3 μετά το '97 στη λίστα ανταλλακτικών , για το Νο 5 του σχεδίου αναφέρεται ο κωδικός 31129069035 τα αποία είναι τα συνεμπλόκ που έχω στα χέρια μου και είναι ομόκεντρα με κόστος 56 Ε
Για Μ3 του 94 (link http://www.realoem.com/bmw/showparts...42&hg=31&fg=05 )
αναφέρεται ο κωδικός 31129064875 με κόστος περιπου 80Ε σύμφωνα με την BMW τα οποία δεν τα έχω δει αφού δεν υπήρχαν σε στοκ.

Ελπίζω να βγεί κάποιο συμπέρασμα , ώστε αν στο μέλλον και κάποιος άλλος θελήσει να αλλάξει συνεμπλόκ να ξέρει τελικά ποια είναι η καλύτερη επιλογή.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 08-06-07, 21:24
tsilis Ο χρήστης tsilis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-04-2006
Μηνύματα: 559
tsilis has a spectacular aura abouttsilis has a spectacular aura abouttsilis has a spectacular aura about
Πολύ σωστά σου είπαν...
Τα έκκεντρα τα φόρεσε η Μ3 το 1995 και κάποιο μέρος του 1996..
Οι 3.2 φορούν ομόκεντρα...

Τα ερωτήματά σου αφορούν και εμένα,για το ποιο είναι καλύτερο...γιατί η BMW επέστρεψε στα ομόκεντρα?

Θεωρητικώς επηρρεάζεται μόνο το castor και όχι το camber
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 09-06-07, 03:34
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
η αντιστρεπτικη στο μ3 ε36 evo κοινος με τα 321 αλογα ειναι λιγο πιο μπροστα η πιο πισω δεν ειμαι σηγουρος απο την αντιστρεπτικη του μ3 με τα 286
ισος γιαυτο να τοποθετησε και διαφορετικα σηνεμπλοκ
καπιος που ξερη για αντιστρεπτηκες που ειναι τοποθετημενες σε αυτα τα αυτοκηνητα ισος μας πει καλυτερα και αν γιαυτο χρειαστηκε να βαλουνε διαφορετικα σινεμπλοκ ωστε η καμπερ να ερχετε στα ισια του
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 12-06-07, 22:18
billparas Ο χρήστης billparas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 505
billparas will become famous soon enough
Δεν προέκυψε κάποια τελική απάντηση βλέπω. Επίσης απορώ γιατί το thread δεν εμφανιζόταν στα new posts. Τέλος πάντων θα τοποθετήσω την Πέμπτη τα ομόκεντρα αφού τα έχω΄αγοράσει και αν στο μέλλον προκύψει ότι τα έκκεντρα δεν επηρεάζουν την αξιοπιστία του μπροστινού συστήματος, θα δω αν αξίζει να τα αλλάξω. Πάντως θα με ενδιέφερε να ακούσω και άλλους που έχουν κάνει την παραπάνω βελτίωση.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.