Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης > LPG και εναλλακτικά καύσιμα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-01-13, 00:15
Το avatar του χρήστη pank
pank Ο χρήστης pank δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-08-2007
Μηνύματα: 100
pank is on a distinguished road
Smile Ε46 320ci νέα εγκατάσταση σε μοντ.2000 με 190.000χλμ

Μετά την αδυναμία πώλησης πήρα την μεγάλη απόφαση και του έβαλα LPG.
Η εγκατάσταση έγινε στον Τσοπελογιάννη και ήδη έχω 1 εβδομάδα απροβλημάτιστης λειτουργίας.

Το αυτοκίνητο είναι καθαρό και στα 12 χρόνια εκτός από μία ρωγμή στο πλαστικό δοχείο του αντιψυκτικού της μηχανής και 2-3 λάμπες συνολικά καμένες, δεν έχει βγάλει το παραμικρό. Κάποιες αριθμίες στην εκκίνηση 2-3 φορές το χρόνο και κάποια ανεβοκατεβάσματα στο ρελαντί 5-6 φορές το χρόνο δεν έχουν φανεί σε διαγνωστικό, οπότε και δεν έχω κάνει κάποια επισκευή.

Λόγω της παραπάνω καθαρότητας νομίζω είναι καλό case studie για την αλλαγή σε γκάζι. Το μοτέρ είναι το εξακύλινδρο με τους 150 ίππους.

Σε γενικές γραμμές η εγκατάσταση ήταν πολύ καλή με μία εξαίρεση το κάτω μέρος του αυτοκινήτου όπως θα δείτε και στις φωτογραφίες.

Οδηγικά έχει χάσει πολύ λίγο σε νεύρο και επιδόσεις αλλά πολύ χαμηλά εκεί που βάραγε πιράκια με απλή αμόλυβδη τώρα με το γκάζι δεν ακούγεται τίποτα. Το μόνο αρνητικό είναι ότι θέλει λίγο περισσότερο γκάζι στην εκκίνηση και λίγο ποιό μαλακά άφημα του συμπλέκτη για να μην σβήσει (το έπαθα 2-3 φορές).
Ίσως είναι και θέμα δίσκο - πλαγό το οποίο ακόμα δεν έχει ποτέ αλλαχτεί. Ίσως είναι θέμα ρύθμισης αλλά προς το παρον δεν θέλω ακόμα να ρωτήσω αν δεν μετρήσω πρώτα καλά την κατανάλωση ώστε σε περίπτωση αλλαγής ρυθμίσεων να έχω μέτρο σύγκρισης.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg P1010904-.jpg (150,8 KB, 111 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg P1010905-.jpg (114,3 KB, 110 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg P1010903-.jpg (137,9 KB, 109 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg P1010900-.JPG (278,8 KB, 100 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg P1010902-.JPG (251,5 KB, 100 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg P1010901.jpg (132,4 KB, 141 εμφανίσεις)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pank : 23-01-13 στις 00:28
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-01-13, 01:21
Το avatar του χρήστη InsaneDriver
InsaneDriver Ο χρήστης InsaneDriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2004
Μηνύματα: 2.889
InsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to behold
Στην τελευταία φωτογραφία (η γραμμή τροφοδοσίας;; μου φαίνεται πολύ πρόχειρα τοποθετημένη...

Αυτό που με ανησυχεί με το γκάζι είναι η μακροχρόνια φθορά σε βαλβίδες κτλπ.
__________________

"Exhaust gases go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster..." - Jeremy Clarkson
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-01-13, 09:26
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pank Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε γενικές γραμμές η εγκατάσταση ήταν πολύ καλή με μία εξαίρεση το κάτω μέρος του αυτοκινήτου όπως θα δείτε και στις φωτογραφίες.
Τι δεν σου αρέσει στο κάτω μέρος;;;
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-01-13, 21:28
Το avatar του χρήστη pank
pank Ο χρήστης pank δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-08-2007
Μηνύματα: 100
pank is on a distinguished road
Χωρίς να είμαι ειδικός φαίνεται πρόχειρα φτιαγμένο σε αντίθεση με τις πάνω εγκαταστάσεις.
Η μονωτική δεν θα φύγει με το καιρό από την στιγμή που δεν έχει πιάσει παντού.
Η τρύπα είναι πολύ μεγάλη για τα δύο καλώδια που περνάνε ενώ στη βροχή δεν θα μπαίνουν νερά μέσα. Για να μην πω καλύτερα μην κάνει καμιά φωλιά κανένα ποντικάκι στο κενό τα οποία πριν κανένα χρόνο μετακόμησαν και ταλαιπωρήθηκα πολύ να τα πιάσω ευτυχώς χωρίς συνέπειες στις καλωδιώσεις του αυτοκινήτου.
Τέλος δεν είχα ενημερωθεί ότι θα γίνει τρύπα στο κάτω μέρος του αυτοκινήτου σε αντίθεση με τα υπόλοιπα που συζητήσαμε που θα μπουν πριν την εγκατάσταση.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-01-13, 09:08
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pank Εμφάνιση μηνυμάτων
Χωρίς να είμαι ειδικός φαίνεται πρόχειρα φτιαγμένο σε αντίθεση με τις πάνω εγκαταστάσεις.
Η μονωτική δεν θα φύγει με το καιρό από την στιγμή που δεν έχει πιάσει παντού.
Η τρύπα είναι πολύ μεγάλη για τα δύο καλώδια που περνάνε ενώ στη βροχή δεν θα μπαίνουν νερά μέσα. Για να μην πω καλύτερα μην κάνει καμιά φωλιά κανένα ποντικάκι στο κενό τα οποία πριν κανένα χρόνο μετακόμησαν και ταλαιπωρήθηκα πολύ να τα πιάσω ευτυχώς χωρίς συνέπειες στις καλωδιώσεις του αυτοκινήτου.
Τέλος δεν είχα ενημερωθεί ότι θα γίνει τρύπα στο κάτω μέρος του αυτοκινήτου σε αντίθεση με τα υπόλοιπα που συζητήσαμε που θα μπουν πριν την εγκατάσταση.
Η τρύπα στο κάτω μέρος έχει συγκεκριμένη διάσταση, για να επιτρέπει να περνάει
και να φεύγει το υγραέριο που έχει διαρροή..
(το υγραέριο είναι βαρύτερο του αέρα, πάει κάτω..)
Δίπλα περνάνε και οι σωλήνες.. Η μονωτική πάστα δεν θα φύγει, αν δεν τραβηχτεί..
Πολύ ευκολο να το ξαναβάλεις ή να το ενισχύσεις..
Βάμπερ το λένε στα συνεργεία αν θυμάμαι καλά..
Νομίζω αν δείς καλά την τρύπα, μέσα έχει πλαστικό εξάρτημα, και δεν μπορεί να μπεί
ποντικός..
Το αμφιλεγόμενο στην εγκατάσταση, όπως το βλέπω, είναι το δέσιμο των
σωλήνων με λαμαρινόβιδες και τσέρκι στο πάτωμα..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-01-13, 23:24
Το avatar του χρήστη pank
pank Ο χρήστης pank δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-08-2007
Μηνύματα: 100
pank is on a distinguished road
Επιδείνωση κάποιων προβλημάτων

1. Στο πρωινό ξεκίνημα (βενζίνη) με το που έβαλα μπρός (μου το έκανε 2 φορές σε 1,5 εβδ) ρετάρισμα και άνοιγμα λαμπάκι μηχανής το οποίο την επόμενη μέρα σβήνει. Ξεκίνησα και τις δύο φορές και μετά από 1-2 χλμ με το που μπήκε το γκάζι όλα οκ ακόμα και αν ξαναγύριζα σε βενζίνη. Την δεύτερη φορά (σήμερα) πάω συνεργείο με ανοικτό το λαμπάκι μηχανής και το computer δείχνει πρόβλημα 1ο κύλινδρο. Αλλάζουμε μπουζί, αλλάζουμε πολλαπλασιαστές σκάντζα 2ο με 1ο κύλινδρο, τσεκάρισμα καλωδίωσης βρίσκετε σωληνάκι κομμένο, στο πάνω μέρος πάνω από το 1ο μπέκ, αλλάζετε αλλά τα ίδια. Τελικά μετά από πολλά έλεγχζος 1ο μπεκ μία δούλευε και μία όχι. Μάλλον στις εναλλαγές απότι φαίνεται των εγκεφάλων γκάζι σε αέριο κλπ δεν δίνει σήμα ο εγκέφαλος το οποίο εν κινήσει για κάποιο λόγω σταματάει. Δηλαδή το κάνει μόνο όταν είναι σε ακινησία. Καμιά λογική εξήγηση κανείς ?

Σημείωση εδώ ότι έχω και μία ρωγμή στην εισαγωγή αέρα η οποία μετά την παραγγελία του ανταλακτικού ευτυχως 17 θα αλλαχτεί στην επόμενη εβδομάδα και ίσως σχετίζεται με το επόμενο πρόβλημα.

2. Μόνο στη λειτουργία του γκαζιού. Όταν σταματάω απαλά εν κινήσει ή στα παρκαρίσματα σβήνει. Δηλαδή αν πατήσω συμπλέκτη λίγο νωρίτερα που οι ρόδες ακόμα κινούνται και όχι τελευταία στιγμή δεν έχω πρόβλημα. Σε ερώτηση σε αυτών που μου έβαλε το γκάζι πριν ανακαλύψουμε την ρωγμή στην εισαγωγή μου είπε ότι μη δώσω σημασία ακόμα αλλά να το δούμε αν εξακολουθήσει αφού πρώτα κάνω 3-4 γεμίσματα της δεξαμενής. Σημ. εδώ ότι και στο βενζινάδικο μου είπαν σε ερώτηση γιατί αργεί πολύ να γεμίσει η δεξαμενή ότι θα στρώσει αφού κάνω 2-3 γεμίσματα και ότι είναι φυσιολογική η καθυστέρηση αυτή σε νέα εγκατάσταση.
Το έχει ξανακούσει αυτό κανείς η κάποια ιδέα για το σβήσιμο?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-01-13, 16:12
intasg Ο χρήστης intasg δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-11-2007
Μηνύματα: 231
intasg will become famous soon enough
Αυτά που διαβάζω μετά από 2.5 έτη εμπειρίας με γκάζι μόνο φυσιολογικό δεν μου ακούγεται. Ξεκίνα με προγραμματισμό πρώτα του εγκεφάλου από εκείνους που σου τοποθέτησαν το υγραέριο. Έτσι θα διορθωθούν κατευθείαν τα σβησίματα. Και εγώ το ίδιο θέμα είχα στην αρχή και μετά τον επαναπρογραμματισμό όλα διορθώθηκαν.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-01-13, 16:52
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Φτιάξε την υποπίεση και θα τα πούμε μετα...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-01-13, 02:04
kefalismos Ο χρήστης kefalismos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-02-2008
Μηνύματα: 263
kefalismos will become famous soon enough
Για το πρόβλημα σου δε ξέρω να απαντήσω .
Αλλά τα μόνα σίγουρα είναι ότι το πρόβλημα με τα ρεταρίσματα ΔΕ θα φύγει μόνο του μετά απο 3 - 5 -15 -105 γεμίσματα ( γνωστά κόλπα των υγραεριάκηδων για να αποφύγουν γκρίνιες μήπως και τους πεις ξήλωσε το κατευθείαν ) αλλά ούτε θα σου γεμίζει η δεξαμενή πιο γρήγορα μετά από τα όποια γεμίσματα... ( δεν ήξερε τι να πει ο βετζινοπώλης , αλλά ντε και καλά ήθελε να το παίξει γνώστης και είπε μια χαζομάρα )

Το αέριο γεμίζει αργά , θα το συνηθισεις .
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-01-13, 02:14
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
γραψε πως πας και απο καταναλωση και φυσικα ποσο ειναι το κερδος σου σε € ανα 100χλμ
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.