Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-04-07, 07:59
Snoopy Ο χρήστης Snoopy δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μηνύματα: 2.651
Snoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura about
Βοήθεια για Κομπρέσορα

Ψάχνω για κομπρέσορα εδώ και ένα μήνα.

Στο ιντερνετ υπάρχουν πολλές λύσεις, επώνυμες και μή.

Οπως επίσης και υπάρχουν διάφορα σχόλια για την κάθε μία βελτίωση, άλλα θετικά, άλλα αρνητικά.

Οι απαντήσεις που έχω πάρει από τους διάφορους επίσημους – και μή, κυμαίνονται από το επίπεδο της διδακτορικής διατριβής μέχρι το θέατρο σκιών.

Τέλος πάντων έχω καταλήξει σε δύο τεμάχια, ένα είναι της Active Autowerke και το άλλο είναι το ESS.

Ζητώντας κάποιες πληροφορίες τοποθέτησης εδώ στην Ελλάδα, οι απαντήσεις που πήρα κυμαίνονται απο 3 ημέρες μέχρι δύο εβδομάδες.

Περιλαμβάνουν επίσης δυσθεώρητα κόστη δυναμομετρήσεων και ρυθμίσεων σε συνθήκες δρόμου που πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι παραπάνω μπορούν να προσφέρουν σε ένα bolt on kit με εγκέφαλο προγραμματισμένο απο τον βελτιωτή που το κατασκευάζει.

Υπάρχει κάποιος που έχει εγκαταστήσει αυτό το κέρατο στο αυτοκίνητό του σε κάποιον αξιόλογο μηχανικό?
Πόσο χρόνο πήρε και πόσο κόστισε η εφαρμογή (χώρια η αγορά).

Ρωτάω γιατί παρόλο που ο μηχανικός που εμπιστεύομαι είναι σχεδόν σίγουρος οτι μπορεί να κάνει την εγκατάσταση, με έχει προβληματίσει με τους χρόνους παράδοσης που έχει και θα ήθελα να έχω το αυτοκίνητό μου εντελώς λειτουργικό στα χέρια μου και όχι να ετοιμάζεται για ένα μήνα στο συνεργείο και να φουντώνω με τη σκέψη του ότι θα μπορούσα να το οδηγάω αλλά δεν....

Ενημερωτικά το αυτοκίνητο έγινε πάρα πολύ καλό πλέον, με ολοκαίνουργια πλεξούδα, όλα τα μηχανικά μέρη του Μ52/2800 και στην κυριολεξία με έχει εντυπωσιάσει.
Μόνο πρόβλημα το μακρύ του διαφορικό που με το κομπρεσοράκι όμως θα δέσει καλύτερα.
Στα συν η ανάρτηση της Sachs Performance με ελατήρια Eibach κοντά και μεγάλη έκπληξη οι αντιστρεπτικές που με ένα νουμεράκι διαφορά απο τις προηγούμενες δείχνουν (με τα ίδια ελατήρια και αμορτισέρ) πολύ πιό δεμένο το αυτοκίνητο.



Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-04-07, 08:40
Το avatar του χρήστη compact
compact Ο χρήστης compact δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 821
compact will become famous soon enough
τι αρνητικα εχεις ακουσει για την infinitas?
με ενδιαφερει να τα ακουσω, γιατι προς τα εκει εχω καταληξει!
μετα απο καλο ψαξιμο το μονο που καταφερε να μου κεντρισει το ενδιαφερον ειναι οτι ο καρρας στο αργος βαζει αυτον τον μικρο κομπρεσσορα τις infinitas.και χωρις intercooler και ενα χρονο εγγυηση!και απο οτι ξερω οτι λεει ο καρρας "ειναι εγγυηση".θα τον ειχα βαλει κανα μηνα τωρα αλλα επειδη θα χορευω με παπα και με κουμπαρο τον ιουλιο αναβαλετε προσωρινα($@^%^&$#&##$&%&*%^)
__________________
τρελο stock out στο
www.racemodels.gr με φανταστικες τιμες στα bmwakia!!(Kων/νος)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-04-07, 08:58
Snoopy Ο χρήστης Snoopy δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μηνύματα: 2.651
Snoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura about
Το κιτ της infinitas δεν το έχω βρεί εγκατεστημένο πουθενά χωρίς το intercooler (σε φόρουμ και απο ερωτήσεις που έχω κάνει).
Μιλάμε για το κιτ που δίνει η infinitas ή για κάποιο απο τα κιτ διαφόρων άλλων που χρησιμοποιούν infinitas?

Μια απάντηση που πήρα για ένα κιτ (noelle) που χρησιμοποιεί infinitas περιλαμβάνει τα ακόλουθα
Βαση, ραουλα, λουρι, κομπρεσσορα ΤΜ12 ASA, ολο το συστημα INFINITAS Ιντερκουλερ με 2 σκαστρες, αλλαγη των παροχων- επιστροφων βενζινης, αλλαγη ρυθμιστη πιεσης βενζινης, παροχη και επιστροφη λιπανσης κομπρεσσορα,INOX Εισαγωγη αερα, μεταφορα της non-boost εισαγωγης μεσα στον προφυλακτηρα, μεταφορα του afm (μετρητη αερα), asatronic ρυθμιστη σηματος του afm, επαναπρογραμματισμο εγκεφαλου.

Αυτό το κόστος τοποθετημένο έρχεται στα 7.500 + κανα πεντακοσάρικο ακόμα για ρυθμίσεις.

Πιστεύω όμως οτι δεν έχει να κάνει με την μάρκα του ΚΙΤ αλλά με τον άνθρωπο που θα το εγκαταστήσει, διότι ναι μεν εγγύηση ο Καρράς, αλλά τι βάζει στη μηχανή σου?

Τα μπεκ τι παροχή θα δίνουν? Τρόμπες θα αλλαχτούν? Ψυγεία λαδιού κτλ γιατί δεν βάζει?

Εχω καταλήξει στα δύο που γράφω γιατί έχουν (στα χαρτιά) τις πιό τεκμηριωμένες λύσεις και θα είμαι σχεδόν σίγουρος οτι με μιά καλή εγκατάσταση δεν θα πάρω στο χέρι τίποτα απο τον κινητήρα μου.

Ενας απο τους βελτιωτές του εξωτερικού μου έστειλε και ένα DVD για να δώ την εγκατάσταση και όταν το έδειξα στον μηχανικό μου, αποφάσισε, πως τα μισά απο όσα κάνει ο ξένος δεν χρειάζονται. Θα μπορούσε λέει να κατασκευάσει κάτι τέτοιο στη μισή τιμή, παραλείποντας τα μεγαλύτερα μπέκ, βάζοντας ένα έβδομο μπεκ κάπου που δεν κατάλαβα, ανοίγοντας τις εισαγωγές, βάζοντας άλλες σωλήνες κτλ.

Εδώ ίσως ισχύει και το ότι πληρώνεις παίρνεις και επειδή δεν έχω διάθεση να πάρω τα #ρχί μου, θα πληρώσω ένα ΠΛΗΡΕΣ σετάκι και δεν πειράζει.

Στα μεγάλα + επίσης της λύσης πακέτο, είναι οτι με πολύ απλές μετατροπές μπορείς να το βγάλεις και να το συνδέσεις σε οποιοδήποτε αντίστοιχο εξακύλινδρο αγοράσεις. Ενώ ένα custom θα πρέπει να φύγει μαζί με το αμάξι αν αποφασίσεις να το δώσεις.

Προσωπικά σκέφτομαι οτι αφού αποφάσισα να μπώ στην ιστορία με τον κομπρέσορα να κάνω μια φορά το έξοδο και να έχω τα πράγματα και για αργότερα. (με έχουν διαβεβαιώσει πως τα ίδια πράγματα μπαίνουν και σε 36 και σε 46 καί σε 90 με λίγες διαφορές μόνο).
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-04-07, 09:28
Το avatar του χρήστη onyx
onyx Ο χρήστης onyx δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-04-2007
Μηνύματα: 267
onyx will become famous soon enoughonyx will become famous soon enough
Μια και έχεις κάνει τη σχετική έρευνα θα έβρισκα πολύ ενδιαφέρον (και υποθέτω όχι μόνο εγώ) να μας έλεγες είτε εδώ είτε σε ξεχωριστό θέμα πιο πολλές λεπτομέρειες για τους πιθανούς συμπιεστές που κυκλοφορούν στην αγορά, πλεονεκτήματα μειονεκτήματα, ποιος τους βάζει, πόσο κάνει κλπ κλπ. Θα ήταν πολύ βοηθητικό για όλους τέτοια στοιχεία να ήταν μαζεμένα.
Εγώ βρήκα στο site του Καφούνη να αναφέρονται λύσεις ατμοσφαιρικές, turbo, compressor.
Δεν είναι κάτι που είμαι έτοιμος να κάνω αλλά θέλω να ξέρω τις δυνατότητες ώστε να είμαι έτοιμος αν αποφασίσω να προβώ σε δεύτερο χρόνο σε κάτι τέτοιο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-04-07, 09:38
Snoopy Ο χρήστης Snoopy δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μηνύματα: 2.651
Snoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura about
υπάρχει σχετικό θρεντ στο οποίο απάντησα. μπορούμε να συνεχίσουμε εκεί ώστε να είναι όλα μαζεμένα σε ένα θρεντάκι.

Θα εκτιμούσα πάντως κάποιον με κομπρέσορα, ή με παραλίγο κομπρέσορα να δώσει τα φώτα του ώστε να ξέρω αν και πού θα πάω να μπλέξω.

Επίσης με την ευκαιρία θα ήθελα να τονίσω πως η σχέση που φημολογούν πολλοί απο τους εδώ αντιπροσώπους - εισαγωγείς με τους έξω οίκους, δεν είναι αμφίδρομη.

δηλαδή ο Ελληνας μπορεί να σου λέει πως αντιπροσωπεύει τον ξένο και ο ξένος να σε ρωτάει πως είπες το όνομά του.

Θέλει προσοχή πολύ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Snoopy : 25-04-07 στις 15:47 Αιτία: για να μην ανοιγουμε 2 ποστ για το ίδιο πράγμα, οι πληροφορίες για εισαγωγείς μπαίνουν αλλού
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-04-07, 08:05
Το avatar του χρήστη alexk
alexk Ο χρήστης alexk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Μηνύματα: 2.065
alexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of light
Ρε συ Σταμάτη, δεν είχε έρθει ο κομπρέσσορας σου και ήσουν στη φάση τοποθέτησής του?

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-04-07, 08:23
Snoopy Ο χρήστης Snoopy δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μηνύματα: 2.651
Snoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexk Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε συ Σταμάτη, δεν είχε έρθει ο κομπρέσσορας σου και ήσουν στη φάση τοποθέτησής του?

Περίμενα να έρθει ο κομπρέσορας, αλλά έμεινα στο περίμενε.
Εφαγα πολύ παραμύθι απο κάποιον κύριο, (σήμερα φορτώθηκε, αύριο έρχεται, χτες μίλησα μαζί τους) στο τέλος μου ζήτησε 4κ ζεστά ζεστά για να τελειώσει η παραγγελία γιατί δεν του έστελνε λέει ο προμηθευτής του.

επειδή σβηνω τα ΠΜ λόγω χώρου, έχω στείλει του Santo ένα παράδειγμα απο άλλον - βελτιωτή - που με τη σειρά του μου ζήτησε 6κ για να τον παραγγείλει (!!!) με χρόνο παράδοσης κάπου στο μέλλον (πόσο μέλλον δεν ξέρω).

Κάθε βοήθεια δεκτή
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-04-07, 08:31
konas Ο χρήστης konas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μηνύματα: 2.707
konas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nice
Η ΄βοήθεια' μου είναι να σου πω ότι πιστεύω ότι ΔΕΝ τον χρειάζεσαι πλέον.
Μια χαρα ειναι τώρα πια το αυτοκίνητο σου.
Σταματη σταματα να το σκαλίζεις. Ή τουλάχιστον περιμενε να το χαρείς λίγο και μετά το ξαναβλέπεις το θέμα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-04-07, 09:01
Snoopy Ο χρήστης Snoopy δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μηνύματα: 2.651
Snoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura about
Τώρα το σκέφτηκα. Οι φωτογραφίες στο γκαράζ μου, έχουν το δικό μου αμάξι με τη μηχανή λυμένη αλλά άλλο κομπρεσοράτο.
Οταν έγραφα έρχεται ο κομπρέσορας ενοούσα όντως οτι έρχεται...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-04-07, 09:41
santo Ο χρήστης santo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-09-2004
Μηνύματα: 1.691
santo has a spectacular aura aboutsanto has a spectacular aura aboutsanto has a spectacular aura about
Λοιπόν εγώ λέω να γίνει ESS ακόμα και το ΤΧ-2 το συστημά τους με air-air intercooler θα σου βγάλει περίπου 300+ άλογα, που είναι σούπερ.
Το κόστος αυτού εάν θυμάμαι καλά είναι γύρω στα 5+τελωνείο+περαστικα, δηλαδή 6-6500 τελική. Εάν είσαι διατεθιμένος να ξοδέψεις τόσα χρήματα, μπάξε ESS, γιατί είναι πολύ καλό κιτάκι.
Στέλνεις τον εγκέφαλο με κούριερ στην Νορβηγία και σου το στέλνουν σε 1 εβδομάδα, ξεκλείδωτο με νέο πρόγραμμα και αντικόφτη τελικής.

Εάν ψηθείς για ESS, πές μου για να μιλήσουμε με τον Hans.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.