Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 06-08-07, 10:29
Το avatar του χρήστη mormon
mormon Ο χρήστης mormon δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-01-2007
Μηνύματα: 551
mormon is on a distinguished road
φιλε μου στην ιδια κατασταση ειμαι κ εγω. 316 coupe μ43. μην κανεις τιποτα που θα μετανιωσεις μετα κ θα χασεις κ τα λεφτα σου. κανουμε υπομονη κ βαζουμε ενα μοτερ εχοντας το κεφαλι μας ησυχο!

φιλικα παντα!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-08-07, 11:11
Το avatar του χρήστη Babis_Compact
Babis_Compact Ο χρήστης Babis_Compact δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-10-2006
Μηνύματα: 827
Babis_Compact is on a distinguished road
Παιδιά να ρωτήσω κάτι: (αν και λογικά θα έχει αναφερθεί, οπότε αν γνωρίζετε το link, απλά πείτε το!) Ωραία, μαζεύουμε τα χρήματα για να αλλάξουμε το 4κύλινδρο 16άρι μοτέρ μας, και πάμε για το 20άρι,23άρι, 25άρι τροπέτο. Αν δεν θες να το δηλώσεις τι κάνεις? Γιατί με την δήλωση συνεπάγονται νέα τέλη κυκλοφορίας, νέα ασφάλεια, κλπ.. ΚΤΕΟ πώς περνάς? Με τους "γνωστούς" τρόπους? Εγώ π.χ. δεν έχω κάποιο γνωστό, οπότε τι κάνουμε? Εκτός των άλλων, μπορεί να σε σταματήσει η τροχαία για έλεγχο του αριθμού του κινητήρα? Φαντάζομαι ότι είναι πολύ γνωστές οι απαντήσεις στα ερωτήματά μου, αλλά δυστυχώς δεν τις γνωρίζω!
__________________
-- BMW 316ti E46 Compact --
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-08-07, 12:32
Το avatar του χρήστη timokratis
timokratis Ο χρήστης timokratis δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 02-08-2007
Μηνύματα: 44
timokratis is on a distinguished road
Αν και καινουργιος στην παρεα, νομιζω οτι η αλλαγη μοτερ ειναι η πιο σωστη λυση. μπορουν οι παλαιοτεροι να μας δοσουν πληροφοριες για το που θα βρουμε ενα αξιοπιστο 20αρι ή 25αρι μοτερ? ποσο θα μας στηχισει? τι αλλο χρειαζεται για να γινει σωστα η μετατροπη χωρις προβληματα ζυγισματος κρατιματων κλπ???

Εχω και εγω το 316ti compact -kateba sprokse- GT!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-08-07, 13:18
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Babis_Compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά να ρωτήσω κάτι: (αν και λογικά θα έχει αναφερθεί, οπότε αν γνωρίζετε το link, απλά πείτε το!) Ωραία, μαζεύουμε τα χρήματα για να αλλάξουμε το 4κύλινδρο 16άρι μοτέρ μας, και πάμε για το 20άρι,23άρι, 25άρι τροπέτο. Αν δεν θες να το δηλώσεις τι κάνεις? Γιατί με την δήλωση συνεπάγονται νέα τέλη κυκλοφορίας, νέα ασφάλεια, κλπ.. ΚΤΕΟ πώς περνάς? Με τους "γνωστούς" τρόπους? Εγώ π.χ. δεν έχω κάποιο γνωστό, οπότε τι κάνουμε? Εκτός των άλλων, μπορεί να σε σταματήσει η τροχαία για έλεγχο του αριθμού του κινητήρα? Φαντάζομαι ότι είναι πολύ γνωστές οι απαντήσεις στα ερωτήματά μου, αλλά δυστυχώς δεν τις γνωρίζω!
Το δηλώνεις και ησυχάζεις. Είναι πολύ μεγάλο το ρίσκο και το άγχος αν κυκλοφορείς χωρίς τη σωστή άδεια, ακόμα σε πράγματα που ούτε καν φαντάζεσαι.
πχ ενδεικτκά να σου αναφέρω ότι σε περίπτωση ελέγχου μπορείς να μείνεις χωρίς αμάξι, ή αν είσαι κάπου παρκαρισμένος και το περάσει από πάνω μια νταλίκα δεν θα πάρεις φράγκο από την ασφαλιστική, μη σου πω θα σε τρέχει και αυτή για την απάτη. ΚΤΕΟ κλπ είναι τα μόνα εύκολα, δεν είναι αυτά που πρέπει να ανησυχείς.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-08-07, 19:40
Το avatar του χρήστη Panmilios
Panmilios Ο χρήστης Panmilios δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-01-2005
Μηνύματα: 154
Panmilios is on a distinguished road
Φιλε μου να σου πω την γνωμη μου;

ΤΟΥΡΜΠΙΣΕ ΤΟ!!!! ΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ!!!!

Εχεις ενα πολυ καλο μοτερ....καινουργιο...(σημαντικο),μηχανικα μερη που ΑΝΤΕΧΟΥΝ (σασμαν,διαφορικα...) Τι αλλο θελεις;

Να βρεις ενα καλο συνεργειο που θα μπορεσει υπευθυνα να στο φτιαξει και θα εισαι ο καλυτερος του χωριου!!

Με μια σχετικα μικρη τουρμπινα Τ25 η Τ30 με μαντεμι απο Τ27,ρουλεμανατη και πιεση 0,5-0,7 και ενα intercooler εισαι οκ!!

Τωρα οσο για το Vanos,απλος κανε οτι κανουν οσοι τουρμπιζουν VTEC μοτερ...
Η το καταργεις με ενα σετ aftermarket εκκεντροφορους η αν ο προγραμματιστης εχει @@,το κρατας για τις χαμηλες και παιζεις με παραλληλο εγκεφαλο.

Και με τα περιφεριακα,φτανεις ομορφα τα 140hp που θελεις!!

Και ΝΑΙ ,οντως με αυτα τα λεφτα μπορεις να εχεις ενα 320 η και 325 ακομα,ΑΛΛΑ δεν θα ξερεις τι "φρουτο" ειναι,αν ΔΕΝ το δηλωσεις θα εισαι με τον ανγχος,αν το ΔΗΛΩΣΕΙΣ...σε συμφερει;

Καλη συνεχεια σε οτι και να αποφασισεις...Ειναι οντως μια δυσκολη αποφαση (χωρις ειρωνιες!!)

Φιλικα,
Παντελης
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-08-07, 23:07
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Panmilios Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου να σου πω την γνωμη μου;

ΤΟΥΡΜΠΙΣΕ ΤΟ!!!! ΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ!!!!

Εχεις ενα πολυ καλο μοτερ....καινουργιο...(σημαντικο),μηχανικα μερη που ΑΝΤΕΧΟΥΝ (σασμαν,διαφορικα...) Τι αλλο θελεις;

Να βρεις ενα καλο συνεργειο που θα μπορεσει υπευθυνα να στο φτιαξει και θα εισαι ο καλυτερος του χωριου!!

Με μια σχετικα μικρη τουρμπινα Τ25 η Τ30 με μαντεμι απο Τ27,ρουλεμανατη και πιεση 0,5-0,7 και ενα intercooler εισαι οκ!!

Τωρα οσο για το Vanos,απλος κανε οτι κανουν οσοι τουρμπιζουν VTEC μοτερ...
Η το καταργεις με ενα σετ aftermarket εκκεντροφορους η αν ο προγραμματιστης εχει @@,το κρατας για τις χαμηλες και παιζεις με παραλληλο εγκεφαλο.

Και με τα περιφεριακα,φτανεις ομορφα τα 140hp που θελεις!!

Και ΝΑΙ ,οντως με αυτα τα λεφτα μπορεις να εχεις ενα 320 η και 325 ακομα,ΑΛΛΑ δεν θα ξερεις τι "φρουτο" ειναι,αν ΔΕΝ το δηλωσεις θα εισαι με τον ανγχος,αν το ΔΗΛΩΣΕΙΣ...σε συμφερει;

Καλη συνεχεια σε οτι και να αποφασισεις...Ειναι οντως μια δυσκολη αποφαση (χωρις ειρωνιες!!)

Φιλικα,
Παντελης
Μα αν δεν κάνω λάθος το Ε46 του φίλου
1)δεν έχει Vanos αλλά Valvetronic
2)το πρόβλημα δεν είναι το Vanos αλλά το Valvetronic!!

Αν κάνω λάθος διορθώστε με και αγνοήστε το παρόν.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-08-07, 23:48
Το avatar του χρήστη ARGYPAN
ARGYPAN Ο χρήστης ARGYPAN δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-06-2007
Μηνύματα: 158
ARGYPAN is on a distinguished road
καινουριο μοτερακι και το κεφαλι σου υσηχο
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-08-07, 00:02
Το avatar του χρήστη Panmilios
Panmilios Ο χρήστης Panmilios δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-01-2005
Μηνύματα: 154
Panmilios is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα αν δεν κάνω λάθος το Ε46 του φίλου
1)δεν έχει Vanos αλλά Valvetronic
2)το πρόβλημα δεν είναι το Vanos αλλά το Valvetronic!!

Αν κάνω λάθος διορθώστε με και αγνοήστε το παρόν.
Βρε Λευτερη μου....

Αυτο ειναι μια λεπτομερια,που θα ανησυχησει τον βελτιωτη...
(b.t.w. vanos εχουν ολα...valvetronic εχουν απο τα 1800cc και πανω)...

Το θεμα ειναι οτι το παλικαρι ζητησε μια γνωμη για ΒΕΛΤΙΩΣΗ των επιδοσεων και η πρωτη κουβεντα ηταν ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ!!

Ο καθεις εχει την γνωμη του και ειναι σεβαστη....αλλα εδω τουρμπιζουν Μ3 και Μ5 ΕΛΛΗΝΕΣ ΒΕΛΤΙΩΤΕΣ,και δεν τους εχουμε ικανους να βελτιωσουν ενα 316...

Και αν με ρωτησει κανεις "εσυ τι θα εκανες;" η απαντηση μου ειναι...Ν/Α για βελτιωση μεχρι τα 130hp και αν ηθελα παραπανω (γυρω στα 180 ειμαι οκ ) θα το υπερτροφοδοτουσα...

Αυτα...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panmilios : 07-08-07 στις 00:05
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-08-07, 12:56
Το avatar του χρήστη zoikarios
zoikarios Ο χρήστης zoikarios δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 03-08-2007
Μηνύματα: 65
zoikarios is on a distinguished road
Παιδια καλησπερα χαθηκα λιγο λογω δουλειας εχω καποια νεα πηρα τηλεφωνο στον Παπαδοπουλο και μπορω να πω οτι ηταν παρα πολυ εξυπηρετικος μιλησα με τον ιδιο και για να μπω στο ψητο κατευθειαν το ειπα εχω ταδε αυτοκινητο ταδε μοτερ..προγραμμα???ποσο??
Μου λεει 400 euro 14-17hp ειναι βελτιωμενο προγραμμα κοφτη στις 7,000rpm ηδη εχουν φορεσει αρκετα bmw.Εσεις τι λετε??Θα περασω καμια βολτα να τα συζητησουμε αμα ειναι.Απλα με ρωτησε ποιο μτερ εχεις Ν46 του ειπα μαλλον ναι..αυτο πως μπορω μονος μου να το εξακριβωσω???
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 07-08-07, 13:12
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zoikarios Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου λεει 400 euro 14-17hp ειναι βελτιωμενο προγραμμα κοφτη στις 7,000rpm ηδη εχουν φορεσει αρκετα bmw.
Συγνώμη, αλλά 15 άλογα με πρόγραμμα σε 1.6 ατμοσφαιρικό μοτέρ? Anyone? Εγώ χάνω κάτι ή άλλος θέλει φάπες?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.