Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης > LPG και εναλλακτικά καύσιμα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 04-10-12, 14:04
ioannis214 Ο χρήστης ioannis214 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 04-10-2012
Μηνύματα: 14
ioannis214 is on a distinguished road
Καλησπερα

Pomolo, η εγκατασταση της δεξαμενης δεν σου δημιουργει προβληματα με το να ειναι πλεον το χαμηλοτερο σημειο του αυτομινητου σου;;; Επειδη εχω το ιδιο αυτοινητο και λιγο πολυ θελω ακριβως οτι εχεις κανει, σε δυο εταιριες εγκαταστασης που ρωτησα (επωνυμες) το προβλημα θα ηταν οτι η δεξαμενη θα ηταν το χαμηλοτερο σημειο του αυτοκινητου, το οποιο το κανει επικινδυνο για να χτυπηθει απο πετρα, πεζοδρομιο ψηλο κτλ κτλ.... Εσυ εχεις τετοιο θεμα;; Δεν μπορεσα να δω τις φωτογραφιες που εχεις στο link παραπανω, μηπως μπορεις να δωσεις καποιο αλλο;; Η αν μπορεις να μου στειλεις μερικες με την δεξαμενη ιδιαιτερα σε PM.

Σε ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 04-10-12, 21:43
pomolo Ο χρήστης pomolo δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 24-02-2008
Μηνύματα: 7
pomolo is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ioannis214 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα

Pomolo, η εγκατασταση της δεξαμενης δεν σου δημιουργει προβληματα με το να ειναι πλεον το χαμηλοτερο σημειο του αυτομινητου σου;;; Επειδη εχω το ιδιο αυτοινητο και λιγο πολυ θελω ακριβως οτι εχεις κανει, σε δυο εταιριες εγκαταστασης που ρωτησα (επωνυμες) το προβλημα θα ηταν οτι η δεξαμενη θα ηταν το χαμηλοτερο σημειο του αυτοκινητου, το οποιο το κανει επικινδυνο για να χτυπηθει απο πετρα, πεζοδρομιο ψηλο κτλ κτλ.... Εσυ εχεις τετοιο θεμα;; Δεν μπορεσα να δω τις φωτογραφιες που εχεις στο link παραπανω, μηπως μπορεις να δωσεις καποιο αλλο;; Η αν μπορεις να μου στειλεις μερικες με την δεξαμενη ιδιαιτερα σε PM.

Σε ευχαριστω
Γιάννη καλησπέρα,

(1) η εγκατάσταση δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα. Είναι όντως το χαμηλότερο σημείο του αυτοκινήτου, αλλά αυτό είναι 1 δάκτυλο ουσιαστικά πιο κάτω από την εξάτμιση. Δεν το θεωρώ σημαντικό για 1 αυτοκίνητο τύπου τζίπ, που ούτως ή άλλως είναι ψηλότερο από τα κοινά αυτοκίνητα.

(2) Οι άλλες λύσεις θα ήταν (α) να χτυπήσω από κάτω το σασί ώστε να σηκωθεί λίγο, (β) να "διαμόρφωνα" το χώρο της μπαταρίας και να την μετέφερα μπροστά. Και οι 2 λύσεις απαιτούσαν παρεμβάσεις που δεν ήθελα να κάνω στο αυτοκίνητο.

(3) Το βασικό μου πρόβλημα ήταν να μην θυσιάσω χώρο porte-baggages. Με τρία πιτσιρίκια, δεν έχω επιλογές να μην χρησιμοποιώ κάθε οφέλιμο εκατοστό αυτού του χώρου. Επιπλέον, δεν ήθελα τη λύση την μπαγκαζιέρας στην οροφή, καθώς θα θυσίαζα την ηλιοροφή του αυτοκινήτου αλλά και θα έκοβε από την αεροδυναμική του. Η κατασκευή η ίδια και αν από ατύχημα ξηλωθεί ολόκληρη, εύκολα επισκευάζεται: Δεν έχει ουσιαστικά κάτι σημαντικό να πάθει ζημιά. Επιπλέον, παρκάροντας σε σημεία φέρνοντας το πίσω μέρος του αυτοκινήτου ουσιαστικά πάνω από το πεζοδρόμιο, δεν είχα ποτέ κανένα προβλημα. Από την άλλη, δεν είμαι ο άνθρωπος που θα πάρω το bmw και θα τρέχω κάνοντας τον κυνηγό αρκούδων σε βουνά και λαγκάδια. Θα ανέβω στο βουνό για εκδρομή και σε κανένα χιονοδρομικό. [Πήρα το συγκεκριμένο αυτοκίνητο γιατί είχε καλές κριτικές στο θέμα οδικής συμπεριφοράς (και μου το έχει αποδείξει στην πράξη),
γιατί βολεύει τη γυναίκα μου να οδηγεί από ψηλά 1 μεγάλο σε όγκο αυτοκίνητο και φυσικά για λόγους ασφάλειας. Σίγουρα όχι για να πηγαίνω στα απάτητα.] Από χωματόδρομους για παράδειγμα ανεβήκαμε στη μονή Σαγματά [χωματόδρομος 40-λεπτου] εννοείται χωρίς την παραμικρή αίσθηση προβλήματος.

(4) Για φωτογραφίες, στείλε μου 1 PM με κάποιο email σου, να σου στείλω κάποιο λίνκ να τις δεις και να τις κατεβάσεις.

ΣΗΜ: Γενικότερη κατανάλωση μεικτού κύκλου στη Θεσσαλονίκη: Γύρω από τα 14 lt.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 04-10-12, 23:03
ioannis214 Ο χρήστης ioannis214 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 04-10-2012
Μηνύματα: 14
ioannis214 is on a distinguished road
Σε ευχαριστω πολυ για το λινκ με τος φωτογραφιες.

Λιγο πολυ οι αναγκες μου για χρηση του χωρου με περιοριζουν και δεν θελω να βαλω δεξαμενη μεσα στο αμαξι. Απο την αλλη εχω δει εγκαταστασεις με μεταφορα μπαταριας κτλ και δεν με εμπνεουν καθολου. Δυστυχως οταν πηγα στην BRC (μια εταιρια με σεβαστο ονομα) ουσιαστικα με συμβουλεψαν να μην βαλω δεξαμενη κατω στην ρεζερβα γιατι θα ειναι αρκετα εκτεθιμενη ως το χαμηλοτερο σημειο και θα υπαρχει ο κινδυνος να χτυπηθει απο πετρα κτλ να υπαρξει διαροη απο την δεξαμενη, η οποια λογο εγγυτητας στην εξατμιση του αυτοκινητου δημιουργει κινδυνο αναφλεξης του αεριου. Αν σκεφτουμε οτι το LPG αναφλεγεται στους 450 και πανω βαθμους και μια εξατμιση δουλευει απο 400 με 700 βαθμους σε καποιες ζορικες καταστασεις, δημιουργει μια επικινδυνη συνταγη. Για συτο το λογο ηθελα να δω καιμτην εγκατασταση σου και την εμπειρια σου.

Θα πρεπει να το ψαξω λιγο ακομα!
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 04-10-12, 23:30
pomolo Ο χρήστης pomolo δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 24-02-2008
Μηνύματα: 7
pomolo is on a distinguished road
μήπως είναι υπερβολικό αυτό που λες για τις θερμοκρασίες εξωτερικά τις εξάτμισης?
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 04-10-12, 23:53
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ioannis214 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν σκεφτουμε οτι το LPG αναφλεγεται στους 450 και πανω βαθμους και μια εξατμιση δουλευει απο 400 με 700 βαθμους σε καποιες ζορικες καταστασεις, δημιουργει μια επικινδυνη συνταγη.
Η έξοδος των καυσαερίων από τον θάλαμο καύσης είναι η θερμοκρασία που αναγράφεις. Τα μέταλλα της εξάτμισης ούτε καν κοντά σε αυτή δεν πλησιάζουν, αλλιώς αν πέρναγες από χόρτα θα έβαζες φωτιά. Φαντάσου ότι την εξάτμιση την βαστούν λαστιχένιοι σύνδεσμοι, εξ'ολοκλήρου κιόλας σε ορισμένα οχήματα (π.χ. Ε30). H θερμοκρασία ανάφλεξης του καλύτερου (απλού) ελαστικού ανάρτησης είναι 275°C.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 04-10-12 στις 23:56 Αιτία: Λάθος νούμερο
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 05-10-12, 06:48
ioannis214 Ο χρήστης ioannis214 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 04-10-2012
Μηνύματα: 14
ioannis214 is on a distinguished road
Δεν γνωριζω ακριβεις θερμοκρασιες, αναφερω λιγο πολυ τι μου ειπαν. Ομως γνωριζω οτι ο καταλυτης οντως δουλευει στους 400... Τωρα τι να σας πω....μηχανικος δεν ειμαι, απλες γνωσεις εχω μονο!
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 05-10-12, 08:16
Το avatar του χρήστη gnx
gnx Ο χρήστης gnx δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 06-01-2007
Μηνύματα: 683
gnx will become famous soon enoughgnx will become famous soon enough
Πόσα λίτρα ρεζερβουαρ σου είπαν ότι θα σου βάλουν στη θέση της ρεζερβας;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 05-10-12, 09:15
ioannis214 Ο χρήστης ioannis214 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 04-10-2012
Μηνύματα: 14
ioannis214 is on a distinguished road
Μιλανε για ρεζερβουαρ ωφελιμης χωρητικοτητας 40λτ. Αν θυμαμαι καλα,μικροτερο ρεζερβουαρ δεν ειχε καποιο οφελος γιατι η διαμετρος ηταν μικροτερη και οχι το φαρδος του, οποτε δεν κερδιζα κατι ετσι. Στην διαμετρο χωραει και λιγο μεγαλυτερο ντεποζιτο.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 05-10-12, 09:32
Το avatar του χρήστη gnx
gnx Ο χρήστης gnx δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 06-01-2007
Μηνύματα: 683
gnx will become famous soon enoughgnx will become famous soon enough
Και εμένα αυτό μου ειχαν πει και τους ειπα οτι δεν παίζει...'εψαξαν κανα διήμερο και μου βρήκαν πενηντάρι.

Μια χαρα ειναι, ειναι ενα εκατοστό πιό κάτω από το χαμηλό σημείο του πλαστικού που συγκρατεί τη ρεζέρβα. Απλά το πλαστικό αυτό όσο πάει προς τον προφυλακτήρα ανεβαίνει λοξά ενώ το ρεζερβουάρ είναι παράλληλο με το εδαφος. Δεν το βλέπω σαν πρόβλημα.

Στο net θα δείς και μεγαλύτερα που κατεβαίνουν μέχρι το διαφορικό αυτά είναι πρόβλημα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 05-10-12, 10:22
ioannis214 Ο χρήστης ioannis214 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 04-10-2012
Μηνύματα: 14
ioannis214 is on a distinguished road
Gnx...ενδιαφεροντα πραγματα μου λες... Εχεις τιποτα links σχετικα με τετοιες εγκατστασεις σε x3; Εχω ψαξει αρκετες φορες και το μονο που εχω βρει ειναι κατι φωτο απο αγγλια, αλλα οντως η δεξαμενη κατεβαινει πολυ χαμηλα. Εσυ εχεις κανει τις μετρησεις που αναφερεις; Γιατι ετσι οπως το ειχαμε δει στην BRC ουσιαστικα η ρεζερβα ειναι πιο χαμηλα απο ολα....διαφορικα εξατμισεις... Αν ηταν το διαφορικο πιο χαμηλα δεν θα με ενοιαζε καθολου! Απομπισω δεν με ανησυχει τοσο που δεν θα ανεβαινει, θα φαινεται λιγο ασχημα αλλα ξεπερνιεται το ζητημα! Ποια δεξαμενη σου βρηκαν... Αν την εχω στα υποψι!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.