Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-03-14, 13:32
vaggelakhs Ο χρήστης vaggelakhs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 05-04-2010
Μηνύματα: 25
vaggelakhs is on a distinguished road
Θέμα με antispin

Καλησπέρα παιδιά,

Προφανώς για να γράφω & ανοίγω νέο θέμα θέλω τα φώτα σας.

Έχω ένα e46 316ti compact '04 με 115k km.
To πρόβλημα μου είναι ότι σε δύο συγκεκριμένα σημεία στα στένα της γειτονιάς μου
μου ανάβoσβήνει το antispin και μου κόβει το γκάζι , με αποτέλεσμα να έρχομαι ρολαριστός για να περάσω τα συγκεκριμένα σημεία (έχει στόπ) και όταν το περάσω για να πάω απέναντι μένω στην μέση του δρόμου , χωρίς γκάζι(κατεβένουν απότομα οι στροφές) και όταν πατάω γκάζι δεν με υπακούει για τουλαχιστον 5 δευτερόλεπτα.

Τα έχω περάσει αυτά τα σημεία με στεγνό και βρεγμένο οδόστρωμα και υπάρχει το ίδιο θέμα.
επίσης το έχω παρατηρήσει και σταματημένος.

Το ένα σημέιο είναι κάπως ανηφορικό με μικρή κλίση(που αρχικά έλεγα οτι αυτό φταίει) και το άλλο είναι flat και δεν δικαιολογείται.

Το φαινόμενο συμβαίνει 8 στις 10 φορές.

Το διαγνωστικό και ο μηχανικός μου δεν μπόρεσαν να βγάλουν άκρη.

Υποψιάζομαι με λίγο ψάξιμο στο forum ότι είναι πεταλούδα γκαζιού...αλλα καλύτερα παρακαλώ για τις συμβουλές σας η & παρομοιες εμπειρίες σας.


Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-03-14, 13:40
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaggelakhs Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα παιδιά,

Προφανώς για να γράφω & ανοίγω νέο θέμα θέλω τα φώτα σας.

Έχω ένα e46 316ti compact '04 με 115k km.
To πρόβλημα μου είναι ότι σε δύο συγκεκριμένα σημεία στα στένα της γειτονιάς μου
μου ανάβoσβήνει το antispin και μου κόβει το γκάζι , με αποτέλεσμα να έρχομαι ρολαριστός για να περάσω τα συγκεκριμένα σημεία (έχει στόπ) και όταν το περάσω για να πάω απέναντι μένω στην μέση του δρόμου , χωρίς γκάζι(κατεβένουν απότομα οι στροφές) και όταν πατάω γκάζι δεν με υπακούει για τουλαχιστον 5 δευτερόλεπτα.

Τα έχω περάσει αυτά τα σημεία με στεγνό και βρεγμένο οδόστρωμα και υπάρχει το ίδιο θέμα.
επίσης το έχω παρατηρήσει και σταματημένος.

Το ένα σημέιο είναι κάπως ανηφορικό με μικρή κλίση(που αρχικά έλεγα οτι αυτό φταίει) και το άλλο είναι flat και δεν δικαιολογείται.

Το φαινόμενο συμβαίνει 8 στις 10 φορές.

Το διαγνωστικό και ο μηχανικός μου δεν μπόρεσαν να βγάλουν άκρη.

Υποψιάζομαι με λίγο ψάξιμο στο forum ότι είναι πεταλούδα γκαζιού...αλλα καλύτερα παρακαλώ για τις συμβουλές σας η & παρομοιες εμπειρίες σας.


Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Μόνο σε αυτά τα δύο σημεία στο κάνει? ή στο κάνει και αλλού???
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-03-14, 13:54
vaggelakhs Ο χρήστης vaggelakhs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 05-04-2010
Μηνύματα: 25
vaggelakhs is on a distinguished road
Προς το παρόν μόνο σε αυτά τα σημεία το έχω παρατηρήσει.

Φαίνεται αρκετά αστείο αλλά είναι κ επικίνδυνο..

Ο μηχανικός χαριτολογώντας μου είπε να μην ξαναπεράσω από εκεί...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-03-14, 17:43
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Περπάτησε με τα παπούτσια σου απο το σημείο, και δες πόσο πρόσφυση
έχει ο δρόμος..
Ισως να είναι ώρα να αλλάξεις παπουτσάκια και στο αυτοκίνητο..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-04-14, 07:22
vaggelakhs Ο χρήστης vaggelakhs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 05-04-2010
Μηνύματα: 25
vaggelakhs is on a distinguished road
Δυστυχώς ή ευτυχώς άλλαξα πρόσφατα τα "παπουτσάκια" του , με Brigdestone turanza t001 και δεν θέλω να πιστέψω οτι είναι τα λάστιχα γιατί όταν τα πήρα με "χτυπάγανε" στην τσέπη
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-04-14, 08:01
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Τα λάστιχα είναι μια χαρά (εφόσον είναι και καινούρια).

Μήπως, είναι πρόβλημα του οδοστρώματος σε εκείνο το σημείο.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-04-14, 11:09
dexter Ο χρήστης dexter δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 03-02-2013
Μηνύματα: 13
dexter is on a distinguished road
απο τι στιγμη που στ κανει μονο σε αυτα τα δυο σημεια δεν πρεπει να ειναι θεμα του αυτοκινητου αλλα του δρομου.εχω υπ'οψιν μου π.χ. 4 τουλαχιστον σημεια που με αντισπιν και καλα λαστιχα ειτε δεν ξεκιναω καν, ειτε αναβοσβηνει σαν λαμπακι χριστουγεννιατικου δεντρου..το οτι κοβεται το γκαζι ειναι φυσιολογικο αν το κρατας πατημενο γιατι οσο δινεις τοσο σε κοβει το αντισπιν.δοκιμασε σε πρωτη φαση να αφησεις γκαζι αφου ξεκινησεις και να ξαναπατησεις μετα απο 1-2 δευτ.αν συνεχισει το προβλημα απλα βγαζε το αντισπιν..εμενα σε 116 εχει π.χ. δυο σκαλες και το βαζω στην πρωτη που επιτρπει το σπινιαρισμα λιγο οποτε παω ανενοχλητος(οχι με σπινιαρισματα απλα σπινιαρει λιγο και μετα κομπλε).αν σου το εκανε παντου θα ειχες θεμα, τωρα λογικα ειναι το οδοστρωμα οποτε μην αγχωνεσαι..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-04-14, 12:06
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Ε, δε γίνεται με καινούρια λάστιχα να γλιστράει σε στεγνή άσφαλτο σε τέτοιο
βαθμό..
Πάς γυρευοντας, το κυνηγάς το αυτοκίνητο, του πίνεις το ζουμί,
με τέρμα γκάζι το ξεκινάς και επιμένεις.. όσο σε κόβει τόσο το πλακώνεις..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-04-14, 12:48
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε, δε γίνεται με καινούρια λάστιχα να γλιστράει σε στεγνή άσφαλτο σε τέτοιο
βαθμό..
Πάς γυρευοντας, το κυνηγάς το αυτοκίνητο, του πίνεις το ζουμί,
με τέρμα γκάζι το ξεκινάς και επιμένεις.. όσο σε κόβει τόσο το πλακώνεις..
Καλα ελα ξεκινα εσυ στην διασταυρωση Εθν.Αντιστασεως-Κλεισθενους,ανηφοριζοντας και δεν παιζει να μην σπινιαρεις!!!Μεχρι και με το Smart διπλωμενος ανεβαινω!!
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-04-14, 13:32
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stunt Mike Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλα ελα ξεκινα εσυ στην διασταυρωση Εθν.Αντιστασεως-Κλεισθενους,ανηφοριζοντας και δεν παιζει να μην σπινιαρεις!!!Μεχρι και με το Smart διπλωμενος ανεβαινω!!
Εθνικής αντιστάσεως στην Καλαμαριά παίζει να το κάνουμε?
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.