Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 07-01-12, 18:44
harristheo Ο χρήστης harristheo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Μηνύματα: 338
harristheo will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 316e36compact Εμφάνιση μηνυμάτων
^ Να είσαι καλά φίλε!

Η ροπή χαμηλά μας βοηθά να κρατάμε τις στροφές χαμηλά, να πατάμε όσο γίνεται λιγότερο γκάζι και να έχουμε κατά το δυνατό υψηλότερη ταχύτητα (στο κιβώτιο).
Τα παραπάνω συνεισφέρουν στη χαμηλή κατανάλωση, επομένως η αφαίρεση των swirl flaps επιφέρει αυξημένη κατανάλωση.
Τη συνεισφορά των swirl flaps στη ροπή μπορούμε να τη δούμε με δυναμομέτρηση στο ίδιο δυναμόμετρο -και με ίδιες εξωτερικές συνθήκες- με flaps και χωρίς. Το να λέμε ότι μειώνεται λίγο η ροπή δεν είναι δόκιμο επιστημονικά (πόσο "λίγο" είναι το λίγο όταν δεν είναι μετρημένο? -και επίσης σε ποιο φάσμα στροφών?)

Καλά χιλιόμετρα φίλε!
316e36compact

σε ευχαριστώ για την απάντηση σου
συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες.απόλυτα όμως.
αλλά εξήγησε μου σε παρακαλώ

1. κανένας άλλος εκτός από εμένα δεν έχει αυξημένη κατανάλωση μετά την κατάργηση και μάλιστα +50% από 8 στα 12 λίτρα μέση

2. η κατανάλωση αυξήθηκε σταδιακά από 8 στα 12 μέσα σε 7.000 χιλιόμετρα και όχι αμέσως μετά την κατάργηση

3. αν τα swirl flaps δημιουργούν πρόβλημα στις χαμηλές γιατί δεν μπορώ στην εθνική με σταθερό γκάζι στα 100-120 να πέσω κάτω από τα 6 λίτρα? και είμαι στα 7-8??? (ενημερώνω ότι μηδενίστηκε ο μετρητής )

τέλος η δική μοθ χρήση του αυτοκινήτου αφορά 60% ανοιχτό δρόμο και 40 % πόλη και σε αποστάσεις αλλά και σε χρόνο. αυτό το αναφέρω διότι έχει σημασία και σε πόσο χρόνο τα κάνεις .

1 ΄ώρα 60 χιλιόμετρα και 5 ώρες 40 χιλιόμετρα
δεν είναι το ίδιο με
1 ΄ώρα 60 χιλιόμετρα και 1 ώρα 40 χιλιόμετρα

όλα αυτά έχουν χαρακτήρα συζήτησης και μόνο .
επιβεβαιώνω ότι ο σωστός τρόπος είναι αυτός που αναφέρεις εσύ.

ευχαριστώ πολύ

χάρης
__________________
Χάρης

Ε46 320d 2003 automatic
X3 2.0d 2007 manual
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 05-05-12, 08:05
harristheo Ο χρήστης harristheo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Μηνύματα: 338
harristheo will become famous soon enough
καλημέρα φίλοι,

αγόρασα καινούργια εισαγωγή και καινούργιο MAF, τα οποία και τοποθέτησα στο αυτοκίνητο.
το αυτοκίνητο καταφέρνει μόλις 600 χιλιόμετρα μικτής οδήγησης ( και πόλη και ανοιχτός δρόμος όπως η αττική οδός με αναλογία περίπου 50%-50% ) με ένα ρεζερβουάρ ( 63 λίτρα)

αυτό σημαίνει πως έχω κατανάλωση 10.5 λιτρα / 100 χιλιόμετρα..

δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.

ευχαριστώ πολύ

χάρης


υ.γ επισημαίνω ότι με παλιό τούρμπο, παλιό ιντερκουλερ, παλιούς θερμοστάτες, παλιά μπεκ και μη επισκευασμένη αντλία πετρελαίου, παλιά εισαγωγή τίγκα στην μούργα και παλιό MAF , το ίδιο αυτοκίνητο με τον ίδιο οδηγό ( εμένα) και στην ίδια διαδρομή το αυτοκίνητο είχε κατανάλωση κοντά 7λίτρα / 100 χιλιόμετρα. αυτό΄'ο στην πράξη μπορεί να μην είναι πολλα για 2.0λιτρο 46αρι...αλλά για πετρέλαιο είναι τεράστια διαφορά...+50%...

δεδομένου επίσης ότι κάνω 200 χιλιόμετρα την ημέρα κατά μέσο όρο 7 ημέρες την εβδομάδα αυτό μεταφράζεται σε 200 λίτρα μηνιαίος παραπάνω..δηλαδή €300....είναι κρίμα.
__________________
Χάρης

Ε46 320d 2003 automatic
X3 2.0d 2007 manual
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 05-05-12, 11:42
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Είναι τραγική κατανάλωση για μεσαίο diesel 2 λιτρων.

Το μοτέρ έχει πρόβλημα. Που και πως δεν έχει σημασία μετά από όλα αυτά που έκανες. Προφανώς εφόσον δεν ξέρουν να το επισκευάσουν, πρέπει να αλλαχτεί.

Για σύγκριση (όχι απόλυτη φυσικά):
Το δικό μου (βενζίνη 2λιτρο) σε αντίστοιχο κύκλο διαδρομών που αναφέρεις, είναι κάτω από το 9... (άντε 9.5-10.5 με πολύ άνετη οδήγηση, δηλαδή αντιοικονομική... και 10.5-11 μόνο με ένα ρεζερβουάρ μια φορά έχω πετύχει σε 80.000χλμ)
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 05-05-12, 16:52
harristheo Ο χρήστης harristheo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Μηνύματα: 338
harristheo will become famous soon enough
Σεβαστή η άποψη σου αλλα δυστυχώς όχι αποδεκτη.
Νομίζω ότι όπως σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχει μια διαδοχή πράξεων ... Ξεκινάς απο κάπου και καταλήψεις κάπου.
Δεν είμαι της άποψης ότι όταν κάτι δεν ξέρεις πως να το φτιάξεις το πετάς...
Πρέπει να βρεις αυτόν που ξέρει να το φτιάξει.όχι να πεταξεις τον κινητήρα.

Βέβαια θα μου πεις Γιατί τα εκανα όλα αυτα....στο αυτοκίνητο. Πολυ Απλ΄α διότι ο καθένας που πήγαινα πίστευε ότι αυτ΄ο που προτεινε έφταιγε....
Κανένας βέβαια δεν δέχτηκε να πληρώσει το ανταλακτικο απο την τσέπη του.την εργασια πολλοί ( σχεδόν όλοι) δεν την χρεωσαν δεδομένου ότι δεν έλυσαν το πρόβλημα για το οποίο πήγε το αυτοκίνητο στο συνεργείο τους.

Χάρης
__________________
Χάρης

Ε46 320d 2003 automatic
X3 2.0d 2007 manual
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 05-05-12, 18:36
teo21 Ο χρήστης teo21 δεν είναι συνδεδεμένος
driftloveR
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Μηνύματα: 504
teo21 is on a distinguished road
Το μόνο που μένει είναι η αντλία πετρελαίου... Είπες την επισκεύασες αν διάβασα καλά.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 05-05-12, 19:04
harristheo Ο χρήστης harristheo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Μηνύματα: 338
harristheo will become famous soon enough
ναι την επισκεύασα και μετρήθηκε
τα δεδομένα της ήταν σωστά.

χάρης
__________________
Χάρης

Ε46 320d 2003 automatic
X3 2.0d 2007 manual
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 05-05-12, 22:31
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
απο καυσαερια πως εισαι? με τοσο υψηλη καταναλωση δε μπορει, θα εχεις ντουμανι πισω.

απο συμπιεση εισαι οκ? δε δικαιολογειται βεβαια πτωση ετσι αποτομα, αλλα κανε μια μετρηση.


Στη θεση σου θα εψαχνα να κουμπωσω αλλο εγκεφαλο πανω απο αλλο Ε46 με ομοιο κινητηρα με το δικο σου για να δω αν θα συνεχισει το ιδιο πραγμα...


ο dim77 εδωσε μια πολυ καλη λυση. Μην το βλεπεις ως μη αποδεκτο...

Αυτο ειναι το κακο με τα πετρελαια στην ελλαδα. κανεις δεν ξερει να τα επισκευασει σωστα αν τυχει στραβη. στη βενζινη η ακρη βρισκεται πιο ευκολα.


Να πω και το τραβηγμενο σεναριο: μηπως εχεις απωλεια πετρελαιου αμ κανα σωληνακι, η κατι τετοιο? θα μυριζε βεβαια αλλα και παλι...
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 05-05-12, 23:06
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Έχεις αυξημένη κατανάλωση συνέχεια κατά 40-50%.
Έχεις αλλάξει ότι περιφερειακό του μοτέρ και το πρόβλημα παραμένει ίδιο.
Έχεις ξοδέψει άπειρο χρόνο (φαντάζομαι).

Από ότι καταλαβαίνω, πλήρωσες τις αποτυχημένες επισκευές. Άρα μιλάμε ήδη για (σχεδόν) κόστος ενός μεταχειρισμένου μοτέρ.

Νομίζω ότι έχεις πρόβλημα σε εσωτερικά του κινητήρα. Ειδικός δεν είμαι, αλλά όλα τα άλλα τα έχεις αλλάξει. Συμπίεση έχεις μετρήσει? Αν ναι είναι φυσιολογική?
Δεν καταλαβαίνω γιατί αποκλείεται να υπάρχει πρόβλημα στο ίδιο το μοτέρ.

Πετρέλαιο στην Ελλάδα, μόνο ότι μάρκα κυκλοφορεί ταξί (μη γελάτε) έχει τεχνογνωσία όταν υπάρχει πρόβλημα.

Υ.Γ. Δεν σε ειρωνεύομαι. Αντιλαμβάνομαι το πρόβλημα σου και συμπάσχω.
Η αλλαγή μοτέρ για ένα που ''τέλειωσε'' είναι μέρος της επισκευής ενός αυτοκινήτου.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 06-05-12, 04:38
harristheo Ο χρήστης harristheo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Μηνύματα: 338
harristheo will become famous soon enough
Γεια σας και πάλι,
Μάλλον δεν εγινα κατανοητος, και αυτ΄ο ωφειλεται κυρίως στην δικη μου διατύπωση προφανώς.
Φυσικά και η αντικατάσταση ενός μοτέρ είναι μέσα στα πλαισια της επισκευής ενός προβλήματος.
Π.χ. Φίλε μου το μοτέρ σου χάνει συμπίεση, θα χρειαστείς π.χ € 2500 για να το φτιάξεις. Άρα δεν αξίζει. Παίρνεις ένα μεταχειρο το κουμπωνεις είσαι σούπερ. Σωστο.
Όπως σου είπα για να φτάσεις εκει πρέπει απο κάπου να ξεκινήσεις.
Αν ανατρέξουμε σε ξένα φορουμς ( στην δικη μου περίπτωση αγγλικά, λόγω σπουδών σε αυτήν την χώρα) θα δείτε ότι στο 90% των περιπτώσεων της αυξημένης κατανάλωσης, είναι είτε θερμοστατης, είτε βαλβίδα EGR, και αρκετές φορές το σύστημα υποπιεσης δεν λειτουργεί καλα στο αυτοκίνητο.
Αδύναμο σημείο του συγκεκριμνου κινητήρα είναι η αξιοπιστία του Τούρμπο ( το οποιομμπορει να αντικατασταθεί με κόστος σχετικά χαμηλό, όπως και και τα ευθραυστα κλαπετα της εισαγωγής, που στην Αγγλία οι περισοτεροι είτε είχαν είτε έχουν είτε για να ΜΗΝ έχουν πρόβλημα με τα κλαπετα τα καταργούν.ναι τα καταργούν. Υπάρχει και εταιρία μάλιστα που προσφέρει ειδικες ταπες αλουμινιου σε πολυ καλη τιμη για την μετατροπή αυτήν. Κανείς δεν έχει παραπονεθεί για γαμημενη κατανάλωση μετα την μετατροπή. Κανείς.)

Μακάρι φίλε μου να είχα ένα μερσεντες πετρέλαιο η ένα Toyota.δυστυχώς 320d ταξί δεν έχω δει και δεν νομίζω να υπάρχει.και δεδομένου της απαγορυσης του πετρελαίου μέχρι πρόσφατα σε Αθήνα και θεσσαλονίκη δεν υπάρχουν ούτε ΙΧ.
Επομένως ρωτάμε τους πάντες μέσα απο φορουμς, βάζουμε την λογική να δουλέψει κάνουμε τον Σταύρο μας και ξεκινάμε.

Το αυτοκιντομαπομτην επόμενη εβδομάδα θα ξαναπαειμστον Καρρά στο Άργος. Τουλαχιστων μου είπε θα ασχοληθεί,μισό ότι χρειάζεται τοναυτοκινητο να πάω να του το αφήσω 3-4 μέρες για να ασχοληθεί με την ησυχία του.

Το της υπόθεσης είναι ότι παλιότερα που το αυτοκίνητο μου έκαιγε μικτή 7 η οδήγηση μου ήταν πολυ πιομσκληρη απέναντι στο αυτοκίνητο. Θυμάμαι ότι για μια συγκεκριμένη περίοδο το οδηγούσαν τόσο σκληρά για να δω εάν μπορω να ξεπεράσω τα 10 μικτή. Δεν τα κατάφερα με τίποτα και ποτε....μάλιστα δεν κατάφερα να ξεπεράσω τα 9.....
Όσο για το ντουμανι πίσω μου τότε, θυμάμαι ότι βραδινές ώρες που μπορούσα να δω στον καθρέπτη μου τι έβγαζε πίσω η εξατμιση απο το φως τον πίσω αυτοκινήτων, ήταν όχι μόνο πολυ αλλα και εκνευριστικο.
Τελοσο άλλος εγκέφαλος έχει ήδη ΄΄τοποθετηθεί΄΄, με την ενοια της αναβάθμισης του λογισμικού με ότι νεότερο υπάρχει απο BMW.
Δυστυχώς φως δεν είδα.
Τέλος διαρροή δεν έχω Γιατί εκτός απο οτι θα μύριζε, θα έβλεπα και κηλίδες πετρελαίου στο γκάραζ μου.

Αυτα προς το παρόν.

Τέλος μέσα απο το φόρουμ ίσως να μην βρω την λύση απευθείας.
Ίσως βέβαια να βρω τον ανθρωπο πουθα ασχοληθεί για να βρει την λύση πρόβλημα μου.

Χάρης
__________________
Χάρης

Ε46 320d 2003 automatic
X3 2.0d 2007 manual

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harristheo : 06-05-12 στις 04:41
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 06-05-12, 05:25
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harristheo Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας και πάλι,
Μάλλον δεν εγινα κατανοητος, και αυτ΄ο ωφειλεται κυρίως στην δικη μου διατύπωση προφανώς.
Φυσικά και η αντικατάσταση ενός μοτέρ είναι μέσα στα πλαισια της επισκευής ενός προβλήματος.
Π.χ. Φίλε μου το μοτέρ σου χάνει συμπίεση, θα χρειαστείς π.χ € 2500 για να το φτιάξεις. Άρα δεν αξίζει. Παίρνεις ένα μεταχειρο το κουμπωνεις είσαι σούπερ. Σωστο.
Όπως σου είπα για να φτάσεις εκει πρέπει απο κάπου να ξεκινήσεις.
Αν ανατρέξουμε σε ξένα φορουμς ( στην δικη μου περίπτωση αγγλικά, λόγω σπουδών σε αυτήν την χώρα) θα δείτε ότι στο 90% των περιπτώσεων της αυξημένης κατανάλωσης, είναι είτε θερμοστατης, είτε βαλβίδα EGR, και αρκετές φορές το σύστημα υποπιεσης δεν λειτουργεί καλα στο αυτοκίνητο.
Αδύναμο σημείο του συγκεκριμνου κινητήρα είναι η αξιοπιστία του Τούρμπο ( το οποιομμπορει να αντικατασταθεί με κόστος σχετικά χαμηλό, όπως και και τα ευθραυστα κλαπετα της εισαγωγής, που στην Αγγλία οι περισοτεροι είτε είχαν είτε έχουν είτε για να ΜΗΝ έχουν πρόβλημα με τα κλαπετα τα καταργούν.ναι τα καταργούν. Υπάρχει και εταιρία μάλιστα που προσφέρει ειδικες ταπες αλουμινιου σε πολυ καλη τιμη για την μετατροπή αυτήν. Κανείς δεν έχει παραπονεθεί για γαμημενη κατανάλωση μετα την μετατροπή. Κανείς.)

Μακάρι φίλε μου να είχα ένα μερσεντες πετρέλαιο η ένα Toyota.δυστυχώς 320d ταξί δεν έχω δει και δεν νομίζω να υπάρχει.και δεδομένου της απαγορυσης του πετρελαίου μέχρι πρόσφατα σε Αθήνα και θεσσαλονίκη δεν υπάρχουν ούτε ΙΧ.
Επομένως ρωτάμε τους πάντες μέσα απο φορουμς, βάζουμε την λογική να δουλέψει κάνουμε τον Σταύρο μας και ξεκινάμε.

Το αυτοκιντομαπομτην επόμενη εβδομάδα θα ξαναπαειμστον Καρρά στο Άργος. Τουλαχιστων μου είπε θα ασχοληθεί,μισό ότι χρειάζεται τοναυτοκινητο να πάω να του το αφήσω 3-4 μέρες για να ασχοληθεί με την ησυχία του.

Το της υπόθεσης είναι ότι παλιότερα που το αυτοκίνητο μου έκαιγε μικτή 7 η οδήγηση μου ήταν πολυ πιομσκληρη απέναντι στο αυτοκίνητο. Θυμάμαι ότι για μια συγκεκριμένη περίοδο το οδηγούσαν τόσο σκληρά για να δω εάν μπορω να ξεπεράσω τα 10 μικτή. Δεν τα κατάφερα με τίποτα και ποτε....μάλιστα δεν κατάφερα να ξεπεράσω τα 9.....
Όσο για το ντουμανι πίσω μου τότε, θυμάμαι ότι βραδινές ώρες που μπορούσα να δω στον καθρέπτη μου τι έβγαζε πίσω η εξατμιση απο το φως τον πίσω αυτοκινήτων, ήταν όχι μόνο πολυ αλλα και εκνευριστικο.
Τελοσο άλλος εγκέφαλος έχει ήδη ΄΄τοποθετηθεί΄΄, με την ενοια της αναβάθμισης του λογισμικού με ότι νεότερο υπάρχει απο BMW.
Δυστυχώς φως δεν είδα.
Τέλος διαρροή δεν έχω Γιατί εκτός απο οτι θα μύριζε, θα έβλεπα και κηλίδες πετρελαίου στο γκάραζ μου.

Αυτα προς το παρόν.

Τέλος μέσα απο το φόρουμ ίσως να μην βρω την λύση απευθείας.
Ίσως βέβαια να βρω τον ανθρωπο πουθα ασχοληθεί για να βρει την λύση πρόβλημα μου.

Χάρης
Οτι και να λές (σωστά ή λάθος) όπως και να το λές, ότι και να σου μετρήσαν,
ότι και να σου λένε οτι μετρήσαν, το δεδομένο είναι ΕΝΑ...
Υψηλή κατανάλωση πετρελαίου=τουρμπίνα, ή φλατζα τουρμπίνας.
(αν η βαλβίδα αναθυμιάσεων είναι σωστη..)
Καυσαέρια=χαλασμένη τουρμπίνα, ή φλάτζα τουρμπίνας..
Δεν έχει κάτι άλλο. 1+1=2..
Εχεις αλλάξει όλο το αυτοκίνητο απο αυτά που γράφεις, και έχεις πληρώσει χρήματα χωρίς αποτέλεσμα..
Υ.Γ. απορώ
1) με ποιό τρόπο μέτρησαν το τούρμπο και το βρήκαν σωστό..
2) γιατί έγινε επισκευή στην αντλία καυσίμου.. και με ποιό τρόπο την μέτρησαν??
3) τα ακροφύσια απο τα μπέκ έχουν αλλαχτεί ποτε??
4) πόσα χιλιόμετρα έχει το μοτέρ?? είναι όλα δικά σου, ή το πήρες 2ο χέρι...??
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.