Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 23-12-09, 19:31
E30MANIAC Ο χρήστης E30MANIAC δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-07-2004
Μηνύματα: 575
E30MANIAC is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nik200 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω απο οσο εχω δει μπροστα μου..ολα τα ε30 εχουν κοπει μπροστα (οχι καθρεφτη) για να χωρεσει ο v12 και τα ψυγεια φυσικα...εδω στον 3.5 δεν περναει καρφιτσα....αν ειναι σωστο η λαθος δεν γνωριζω καθως δεν εχω αυτο το αμαξι..αλλα ετσι κανουν...φυσικα και δεν συμφωνω με το κοψιμο της μετωπης...αλλα αν δεν μπαινει το προτιμω απο το να κοψεις καθρεψτη, οπου χαλαει ολη η ακαμψια του σασι...

Το μηκος του V12 ειναι ιδιο με του Μ30!Μην σε μπερδευουν οι δωδεκα κυλινδροι,το μοτερ ειναι σαν ενα μπλοκ Μ30 με δυο κεφαλες!
Εννοειται οτι το ψυγειο θα ειναι μεσα στην μετωπη και ξεχνας την εκδοχη να εχεις aircondition!
__________________
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Ε30 325i TURBO
E30 325i N/A
CUBE Night Club
Αγ.Παρασκευης 58 Μπουρναζι
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 23-12-09, 22:56
mre30 Ο χρήστης mre30 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 21-12-2009
Μηνύματα: 15
mre30 is on a distinguished road
και παλι σωστος ο e30maniac,παντως ετσι και αλλιως δεν εχω σκοπο να κρατησω aircondition και αλλα τετοια μιας και το αμαξι προοριζεται κυριως για πιστα,και παλι σας ευχαριστω για τις ευχες σας και για το ενδιαφερον σας,εχω μεινει εκπληκτος απο τη θερμη υποδοχη!!να ρωτησω και κατι αλλο,με ζαμφορ τι παιζει?γνωριζει καποιος τι μπορω να βαλω και κατα ποσο θα ωφελισει στο στησιμο του αυτοκινητου??πατρινε θα σε εχω στα υποψιν μιας και θα χρειαστω αρκετα πραγματακια!!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 24-12-09, 16:42
E30MANIAC Ο χρήστης E30MANIAC δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-07-2004
Μηνύματα: 575
E30MANIAC is on a distinguished road
Οι πιο χοντρες που υπαρχουν απο την 'μαμα' BMW ειναι του cabrio.21mm μπροστα και 15 πισω.Μετα,υπαρχουν και aftermarket πχ.Eibach με τιμες γυρω στα 400 και πιο παχες φυσικα.
__________________
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Ε30 325i TURBO
E30 325i N/A
CUBE Night Club
Αγ.Παρασκευης 58 Μπουρναζι
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 25-12-09, 10:30
Το avatar του χρήστη nik200
nik200 Ο χρήστης nik200 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-08-2009
Μηνύματα: 1.081
nik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από E30MANIAC Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μηκος του V12 ειναι ιδιο με του Μ30!Μην σε μπερδευουν οι δωδεκα κυλινδροι,το μοτερ ειναι σαν ενα μπλοκ Μ30 με δυο κεφαλες!
Εννοειται οτι το ψυγειο θα ειναι μεσα στην μετωπη και ξεχνας την εκδοχη να εχεις aircondition!
φιλε ε30 maniac...δεν εχω καμια προθεση να μην πιστεψω οσα λες...εξαλλου οπως δηλωσα δεν γνωριζω επι του θεματος, καθως δεν εχω αυτο το αμαξι,

εγω απλα ειπα οτι σε ολα οσα εχω δει..του λαφογιαννη (λευκο), νικου (κοκκινο)...ολα ειναι κομμενα μπροστα...βεβαια και στις 2 περιπτωσεις, υπαρχει αντιστοιχα κομπρεσσορας και turbo...αρα πιθανον γιαυτο να μην χωραγε το ψυγειο.....(και το intercooler φυσικα)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 25-12-09, 11:19
E30MANIAC Ο χρήστης E30MANIAC δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-07-2004
Μηνύματα: 575
E30MANIAC is on a distinguished road
No problem,κουβεντα κανουμε!
Οντως με την προσθηκη υπερτροφοδοτησης τα παρελκομενα αυξανονται οποτε ο χωρος περιοριζεται.
Υπαρχει φυσικα η λυση(που δεν την προτιμησαν οι προαναφερωμενοι),να βγαλεις το I/C εξω απο τον προφυλακτηρα(η να τον κοψεις)αλλα αυτα ειναι γουστα του καθενος.
__________________
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Ε30 325i TURBO
E30 325i N/A
CUBE Night Club
Αγ.Παρασκευης 58 Μπουρναζι
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 25-12-09, 22:23
mre30 Ο χρήστης mre30 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 21-12-2009
Μηνύματα: 15
mre30 is on a distinguished road
ναι βρε παιδια κουβεντα κανουμε,ολες οι γνωμες και οι αποψεις ειναι δςκκτες!o νικου του εβαλε τουρμπινα?εγω το θυμαμαι ατμοσφαιρα,αα εχω μεινει πολυ πισω!!παντως οταν με το καλο το φτιαξω θα το σκεφτω για την προσθηκη κομπρεσορα!ο λαφογιαννης εβαλε κομπρεσορα χωρις να ανοιξει το μοτερ?αντεχει ο κινητηρας για τοσα αλογα?γιατι αν πεις να κανεις σφυριλατο αυτο το μοτερ το κοστος θα ναι τρελο,θα ναι σχεδον σαν να φτιαχνεις 3 μοτερ!!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 31-12-09, 15:26
Το avatar του χρήστη nik200
nik200 Ο χρήστης nik200 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-08-2009
Μηνύματα: 1.081
nik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of light
αρα δεν το κανεις σφυρηλατο..δουλευεις 0.5 bar...και αν σπασει βαζεις ενα αλλο μπλοκ...ερχεται πολυ πιο φτηνα!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 31-12-09, 16:09
Το avatar του χρήστη XT660
XT660 Ο χρήστης XT660 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-07-2008
Μηνύματα: 156
XT660 is on a distinguished road
http://carscoop.blogspot.com/2007/06...350hp-bmw.html
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 31-12-09, 19:43
mre30 Ο χρήστης mre30 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 21-12-2009
Μηνύματα: 15
mre30 is on a distinguished road
περασα απο το λαφογιαννη χθες μιας και με εφερε ο δρομος,μου ελυσε αρκετες αποριες που ειχα,οσο για το v12 μου ειπε πως αντεχει για πολλα!ειναι π[αρα πολυ αξιοπιστο μοτερ,επεισης εχει χαμηλη συμπιεση καπου στο 8-8.5 οποτε δουλευει απροβληματιστα με χρηση τουρμπινας η κομπρεσορα,συνεπως δε παιζει προβλημα με το μοτερ!μου ειπε και ειναι κ λογικο πως θα χρειαστει να κανω κατασκευη χελωνας για να ταιριαξει το μοτερ με το σασμαν και φυσικα βολαν αφου αυτο ειναι για αυτοματο αλλα δεν ειχε εκει για να μου δειξει τι παιζει ακριβως!γνωριζει καποιος καμια σελιδα με photo για αυτη τη μετατροπη?ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 02-01-10, 13:04
Το avatar του χρήστη nik200
nik200 Ο χρήστης nik200 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-08-2009
Μηνύματα: 1.081
nik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mre30 Εμφάνιση μηνυμάτων
περασα απο το λαφογιαννη χθες μιας και με εφερε ο δρομος,μου ελυσε αρκετες αποριες που ειχα,οσο για το v12 μου ειπε πως αντεχει για πολλα!ειναι π[αρα πολυ αξιοπιστο μοτερ,επεισης εχει χαμηλη συμπιεση καπου στο 8-8.5 οποτε δουλευει απροβληματιστα με χρηση τουρμπινας η κομπρεσορα,συνεπως δε παιζει προβλημα με το μοτερ!μου ειπε και ειναι κ λογικο πως θα χρειαστει να κανω κατασκευη χελωνας για να ταιριαξει το μοτερ με το σασμαν και φυσικα βολαν αφου αυτο ειναι για αυτοματο αλλα δεν ειχε εκει για να μου δειξει τι παιζει ακριβως!γνωριζει καποιος καμια σελιδα με photo για αυτη τη μετατροπη?ευχαριστω!
για να προφυλαξω...μια κλασικη πιπιλα "καποιων" ειναι.... ειναι με αυτοματο σασμαν αυτα τα μοτερ..που στην περιπτωση του v12 ισχυει...οχι ομως και στον 3.5lt....
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.