Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-12-09, 04:09
Το avatar του χρήστη jimmakoss E30
jimmakoss E30 Ο χρήστης jimmakoss E30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Μηνύματα: 105
jimmakoss E30 is an unknown quantity at this point
Προβλημα με ιμαντα σε ε30 325

Γεια χαρα σε ολους! Χτες το απογευμα αντιμετωπησα ενα προβλημα με τον ιμαντα του υδραυλικου τιμονιου ο οποιος πανω που πηγα να παρκαρω εφυγε απο την θεση του. Μαζι με αυτον, ο ιμαντας που φευγει απο το δυναμο σχεδον γυρισε αναποδα(με τα δοντακια προς τα εξω). Καταφερα μετα απο αρκετες προσπαθειες να τους βαλω και τους δυο στην θεση τους, τους τσεκαρα αν ειναι τσιτα και εφυγα. Το μαρτυριο ομως δεν τελειωνει εδω...
Το ιδιο βραδυ εβαλα μπρος, περιμενα να ζεστανει κανα 2λεπτο και πανω στην αποσυμπλεξη ακουσα τον ιδιο θορυβο... Παλι!!! Αυτην την φορα ο ιμαντας του δυναμο ηταν κανονικα και του υδραυλικου στον δρομο. Τον εβαλα παλι, αυτην τη φορα πιο προσεκτικα γιατι απο οτι παρατηρησα πρεπει να τον βαλεις απο την σωστη μερια (δεν εννοω τα δοντακια εξω η μεσα).Βαζω 5η σχεση σπρωχνω σιγα σιγα και τσουπ... μπηκε. Τουλαχιστον για λιγο αφου υστερα απο 500 μετρα βαρυνε το τιμονι μου χανοντας τον ιμαντα καπου στο διαολο. Απελπισμενος εφυγα χωρις υδραυλικο, γυρνωντας το βραδυ αργα(πριν λιγο δλδ) βρηκα τον ιμαντα μου στην μεση του δρομου. Θα ηθελα λιγη βοηθεια παραπανω εκτος του μηχανικου μου ο οποιος μετα την πρωτη φορα που εβαλα τον ιμαντα μου ειπε καλο ταξιδι....(με την καλη εννοια)
Προσθετω οτι το αμαξι ειναι μετατροπη απο 316, εγινε πριν απο 2-3 μηνες ολα δουλευουν ρολοι εκτος απο ενα μικρο κοψιμο στο γκαζι απο ρελαντι, περισσοτερο οταν ειναι κρυο το μοτερ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-12-09, 08:23
E30MANIAC Ο χρήστης E30MANIAC δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-07-2004
Μηνύματα: 575
E30MANIAC is on a distinguished road
Καλημερα!Απο αυτα που λες υποθετω οτι εχει λασκαρει ο ρεγουλατορος.Υπο κανονικες συνθηκες αν βγει ο ιμαντας(πολυ απιθανο) δεν μπορεις να τον βαλεις χωρις να λασκαρεις τον ρεγουλατορο.Εσυ τον εβαλες μονο και εφυγες,πρεπει να το σφιξεις κιολας.
__________________
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Ε30 325i TURBO
E30 325i N/A
CUBE Night Club
Αγ.Παρασκευης 58 Μπουρναζι
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-12-09, 09:24
Το avatar του χρήστη BMW_E36_328i
BMW_E36_328i Ο χρήστης BMW_E36_328i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-12-2009
Μηνύματα: 136
BMW_E36_328i is on a distinguished road
συμφωνω απολυτα με τον προλαλησαντα !!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-12-09, 13:32
Το avatar του χρήστη jimmakoss E30
jimmakoss E30 Ο χρήστης jimmakoss E30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Μηνύματα: 105
jimmakoss E30 is an unknown quantity at this point
Καταλαβα, αν και ο τροπος που τον εβαλα ηταν με 5η στο σασμαν βαζοντας μονο την απο πανω μερια της αλυσιδας και σπρωχνοντας σιγα σιγα την κουμπωσε σαν αλυσιδα ποδηλατου. Υστερα κοιταξα αν ειναι τεντωμενος και ηταν τσιτα.Θα προσπαθησω να σφιξω τον ρεγουλατορα σε λιγο αλλα αν θα μπορουσε να ειναι και κατι αλλο θα χαρω να ακουσω μιας και ειναι χριστουγεννα και οι μαστορες λειπουν.. Χρονια πολλα!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-12-09, 14:10
Το avatar του χρήστη strof
strof Ο χρήστης strof δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-08-2007
Μηνύματα: 309
strof will become famous soon enough
Χωρίς να θέλω να σε αχγώσω εμένα όταν μου το έκανε αυτό είχε χαλάσει η τροχαλία στροφάλου και επαιζε με αποτελεσμα να πεταει το λουρι. απο την αλλη το δικο μου δεν εχει τεντωτηρα. e90 320d.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-12-09, 14:33
Το avatar του χρήστη jimmakoss E30
jimmakoss E30 Ο χρήστης jimmakoss E30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Μηνύματα: 105
jimmakoss E30 is an unknown quantity at this point
Απο οτι παρατηρω με το ματι ο ιμαντας δεν ειναι σε απολυτη ευθεια(στροφαλος με υδραυλικο). Ισως εκει να εχω το προβλημα και να τον φτυνει. Μπορω να τον φτιαξω μονος μου η θα χρειαστω συνεργειο? Και αν δεν το φτιαξω μπορω να δουλεψω το αμαξι χωρις υδραυλικο η θα εχω προβλημα?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-12-09, 16:23
Το avatar του χρήστη strof
strof Ο χρήστης strof δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-08-2007
Μηνύματα: 309
strof will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmakoss E30 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο οτι παρατηρω με το ματι ο ιμαντας δεν ειναι σε απολυτη ευθεια(στροφαλος με υδραυλικο). Ισως εκει να εχω το προβλημα και να τον φτυνει. Μπορω να τον φτιαξω μονος μου η θα χρειαστω συνεργειο? Και αν δεν το φτιαξω μπορω να δουλεψω το αμαξι χωρις υδραυλικο η θα εχω προβλημα?
κι εμενα αυτο ειχε. το καουτσουκ της τροχαλιας ειχε φθαρθει και επαιζε. τωρα εσενα δεν ξερω αν εχει καουτσουκ. τιποτα δεν θα παθει χωρις υδραυλικο (για λιγο), εγω το πηγα αθηνα-λαρισα ετσι, μπρατσα θα κανεις ομως!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-12-09, 17:45
Το avatar του χρήστη jimmakoss E30
jimmakoss E30 Ο χρήστης jimmakoss E30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Μηνύματα: 105
jimmakoss E30 is an unknown quantity at this point
Λοιπον τελειωσα με τα μαστορεματα και τελικα μαλλον ηθελε σφιξιμο ο τεντωτηρας και μια απο τις τρεις βιδες μπροστα η οποιοα ηταν πολυ λασκα. Ελπιζω να ηταν μονο αυτο και να μην ξαναφυγει.. Το εκανα και κανα δυο βολτες και φαινεται ενταξει. Αυριο πρεπει να κανω ενα ταξιδι περιπου 250 km πηγαινε ελα. Ας ελπισω οτι δεν θα εχω προβλημα. Και κατι αλλο μιας και ανοιξα το thread, οταν εβαλα μπρος το ρελαντι εκανε συνεχομενα μικρα ανεβοκατεβασματα γιατι επαιρνε αερα απο το σωληνακι που φευγει απο τον παπα(το πρωτο), γιατι εχει ψιλοανοιξει. Κατεφυγα σε μια προχειρη λυση βαζοντας χαρτοταινια γυρω γυρω και απο πανω της μια μονωτικη. Ειδα διαφορα και αναρωτιεμαι ποσο θα κρατησει και τι αλλο μπορω να κανω μεχρι να βρω αλλο σωληνακι.. Ακομα παιρνει αερα, λιγοτερο απο οτι πριν αλλα φοβαμαι μην το φτυσει.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-12-09, 18:47
E30MANIAC Ο χρήστης E30MANIAC δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-07-2004
Μηνύματα: 575
E30MANIAC is on a distinguished road
Δεν προκειται να γινει τιποτα σοβαρο αν τραβαει αερα.
__________________
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Ε30 325i TURBO
E30 325i N/A
CUBE Night Club
Αγ.Παρασκευης 58 Μπουρναζι
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-12-09, 19:08
Το avatar του χρήστη jimmakoss E30
jimmakoss E30 Ο χρήστης jimmakoss E30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Μηνύματα: 105
jimmakoss E30 is an unknown quantity at this point
Καλως, απλα αν φυγει θα τραβαει χωρις να φιλτραρεται?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.