Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #111  
Παλιά 23-04-13, 00:04
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πρόβλημα σου δεν ήταν ο δείκτης ταχύτητας, όσο ο χαρακτήρας του χειμερινού ελαστικού που κάνει ακριβώς αυτό το πράγμα στη ζεστή άσφαλτο.
Εχω οδηγησει και νοικιαρικο 116 με καλοκαιρινα 16αρια με δεικτη ταχ. Η και σε ζορισμα αρκετο κανανε τα ιδια κι ας ηταν ρφτ με σκληρα πλαινα.
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 23-04-13, 00:30
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Η συγκεκριμένη κατάσταση που αναφέρεις γίνεται και σε χειμερινά με δείκτη V ή W εξακριβωμένα. Είχα κάποτε 245/40/17 Blizzak.

Απλά το ελαστικό δεν δουλεύει πάνω από 20 βαθμούς κελσίου (στο οδόστρωμα).

Στα καλοκαιρινά ελαστικά παίζουν πολλά πράγματα ρόλο. Αν φόραγε Conti premium ασπούμε με πλαϊνά-''βρακί'' , ναι το κάνει. Αν φόραγε Bridgestone ή κάτι άλλο με πιο σκληρό πλαϊνό, δεν το κάνει τόσο πολύ (και ας είναι H ο δείκτης). Αν έβγαιναν ακόμα τα RE720 και με H, δεν θα το έκανε.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 25-04-13, 22:21
bimmerm Ο χρήστης bimmerm δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2011
Μηνύματα: 347
bimmerm will become famous soon enough
σημερα που ρωτησα εναν λαστιχα μου ειπε οτι το h ειναι πολυ λιγο για τον ασσο 116.θελει v.ασε που σε ορισμενες διαστασεις οπως ειπωθηκε δεν βρισκεις ευκολα h .
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 27-04-13, 01:26
advanced Ο χρήστης advanced δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-09-2004
Μηνύματα: 295
advanced is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bimmerm Εμφάνιση μηνυμάτων
σημερα που ρωτησα εναν λαστιχα μου ειπε οτι το h ειναι πολυ λιγο για τον ασσο 116.θελει v.ασε που σε ορισμενες διαστασεις οπως ειπωθηκε δεν βρισκεις ευκολα h .
bimmerm (και όλοι) ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Ο λαστιχάς που το στήριξε το παραπάνω? στην τερατώδη δύναμη του 116 που τα ζεσταίνει γρήγορα? (προφανώς δεν ειρωνεύομαι - απλά μου φαίνεται κουφό!). αφού -κατά τη γνώμη μου- το αμάξι σέρνεται η τελοσπάντων μόνο γρήγορο δεν είναι. Δεν είμαι γνώστης αλλά ξέρω μόνο αυτό απο δική μου εμπειρία: είμαι πρώην κάτοχος Ε36 316i (άλλο που σερνόταν) και νιώθω το 116 να έχει λίγο παραπάνω γκάζι απο εκείνο (και όχι τόση σπιρτάδα παρεμπιπτόντως). Στο παλιό το 316 λοιπόν όποτε έβαζα V γλυστρούσα αέρα πατέρα και τα ζέσταινε μετά από πολλά km. όταν έβαζα Η, ένιωθα ότι για τη δύναμή του ήταν ο σωστός δείκτης και ένιωθα μεγαλύτερη ασφάλεια. Έτσι νομίζω θα είναι και με το 116. αλλά αν έχουμε και άλλες πληροφορίες γιατί κάνουν καλύτερα τα V, εδώ είμαστε ...για να ανταλλάσσουμε απόψεις. και πάλι ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 27-04-13, 11:02
bimmerm Ο χρήστης bimmerm δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2011
Μηνύματα: 347
bimmerm will become famous soon enough
να σου πω την αληθεια δεν ξερω ,δεν ρωτησα κιολας γιατι δεν θα αγοραζα.

χωρις ομως να ειμαι ειδικος απλα αποτι διαβασα στο ιντερνετ και στο φορουμ εδω απο τα παιδια που ειναι ειδικα, υπαρχει αυτη η αποψη και απο αλλους οδηγους αντιθετης με της δικιας σου εμπειριας και καποιων αλλων σαν εσενα.και εξηγουν γιατι...κανε ενα ψαξιμο και θα δεις.δεν εχει να κανει μονο με το ζεσταμα αλλα και την αντοχη τους σε μεγαλες ταχυτητες και την αποδοση τους σε αυτες.υπαρχουν διαφορετικες αποψεις.

το θεμα ειναι ομως οπως σου ειπα οτι με δεικτη H δεν εχεις πολλες επιλογες!!
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 28-04-13, 16:31
advanced Ο χρήστης advanced δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-09-2004
Μηνύματα: 295
advanced is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bimmerm Εμφάνιση μηνυμάτων

το θεμα ειναι ομως οπως σου ειπα οτι με δεικτη H δεν εχεις πολλες επιλογες!!
Σωστός! thanks πολύ bimmerm!
Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 29-04-13, 03:56
advanced Ο χρήστης advanced δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-09-2004
Μηνύματα: 295
advanced is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από advanced Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να μην ανοίξω νέο Thread, ανανεώνω αυτό.

θέλω να αλλάξω τα ελαστικά μου του 116i Ε87 του 2009.

-Διάσταση 195/55/16 - η μαμά διάσταση δηλαδή.
-Δείκτης ταχύτητας Η
-Run Flat

Τονίζω ότι μιλάω μόνο για τα παραπάνω χαρακτηριστικά - αυστηρά.

Τι προτέινετε ως καλύτερα ανεξαρτήτως τιμής;

Χρειάζομαι ασφάλεια (φυσικά!), καλή διάρκεια ζωής (δεν θέλω πολύ μαλακό - όσο μαλακό είναι τελοσπάντων το RF) και κατά τα άλλα ότι χρειαζόμαστε όλοι...
Δεν με ενδιαφέρουν οι επιδόσεις, καθώς δεν "το πατάω" το αμάξι.

γενικά σκεφτόμουν Dunlop sp sport 01 , αλλά μου λέτε για εντυπώσεις απο άλλα...

Ευχαριστώ πάρα πολύ guys!

Υ.Γ. θεωρείτε πολύ αρνητικό να αντικατασταθούν τα ελαστικά αυτή την περίοδο? Ποια τα μειονεκτήματα?
άλλες απόψεις; thx!
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 29-04-13, 18:32
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Ο δεικτης Η ειναι ως 210χαω, που καλυπτει την ονομαστικη τελικη των 116i E8x προ και μετα φ/λ, οχι τις νεες με τα 136 τουρμπατα αλογα! Οποτε θεωρητικα εισαι μια χαρα με δεικτη Η ειτε σε rft ειτε σε συμβατικα καλοκαιρινα λαστιχα. Απο κει και μετα παιζει και το πως χρησιμοποιεις το αυτοκινητο αλλα και η μαρκα των ελαστικων. Πιο πανω σωστα γραφτηκε οτι πχ υπαρχουν λαστιχα με δεικτη Η που ειναι μαλακα οπως τα Κοντι και λαστιχα με τον ιδιο δεικτη που ειναι σκληρα οπως τα Bridgestone, οποτε λογικο στις ιδιες διαστασεις και δεικτες και τυπο ελαστικων να εχεις διαφοροποιησεις στη συμπεριφορα απο μαρκα σε μαρκα. Επισης οπως εγραψα λιγο πριν αμα εχεις λαστιχα Η και βαζεις τ αμαξι πιστες ή το πας διχως αυριο γενικα θα 'κουραστουν' πιο συντομα απ το να φορας V, σε νορμαλ ανθρωπινες καθημερινες μετακινησεις με τα Η θα σαι ΟΚ πιστευω.
Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 30-04-13, 00:11
advanced Ο χρήστης advanced δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-09-2004
Μηνύματα: 295
advanced is on a distinguished road
giannis116 ο λόγος σου είναι απολαυστικός! π.χ. "το πας δίχως αύριο" !! με έκανες και γέλασα!! ωραίος! τεσπά, όπως είπα πολύ μα ΠΟΛΥ χαλαρά το οδηγώ και ξαναπόσταρα την αρχική μου ερώτηση όχι για το debate μεταξύ Η ή V (είναι αποφασισμένο το Η εξ αρχή αν δείτε τα πόστς) , αλλά για τις απόψεις συμφορουμιτών σχετικά με συγκεκριμένη μάρκα & τύπο ελαστικού. οπότε αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι , καλοδεχούμενο! thanks!
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 01-05-13, 03:33
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από advanced Εμφάνιση μηνυμάτων
giannis116 ο λόγος σου είναι απολαυστικός! π.χ. "το πας δίχως αύριο" !! με έκανες και γέλασα!! ωραίος! τεσπά, όπως είπα πολύ μα ΠΟΛΥ χαλαρά το οδηγώ και ξαναπόσταρα την αρχική μου ερώτηση όχι για το debate μεταξύ Η ή V (είναι αποφασισμένο το Η εξ αρχή αν δείτε τα πόστς) , αλλά για τις απόψεις συμφορουμιτών σχετικά με συγκεκριμένη μάρκα & τύπο ελαστικού. οπότε αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι , καλοδεχούμενο! thanks!
Σ ευχαριστω για τα καλα σου λογια κατ αρχας και απο ιδια αποψη πλεον θα σου προτεινα Goodyear. Εχω αρχισει να τα ζοριζω κι εχουν αρχισει και δειχνουν τις αρετες τους! Πιο σκληρα απο Κοντι πιο μαλακα απο Bridgestone, τ αμαξι παιρνει κλισεις ανεκτες αλλα με πολλα χλμ και σε κλειστες στροφες, τα νιωθω αρκετα 'ακριβη' και 'σιγουρα' στο πατημα, μενει μια καλη δοκιμη στην εξοδο του Πασχα για ολοκληρωμενα συμπερασματα, μεχρι τωρα τα βλεπω μια χαρα. Και ενα τουρμπατο αλλα μπροστοκινητο Α3 με ειδε μια χαρα να τον προσπερναω σε κλειστη στροφη που οταν αυτος παταγε φρενα κι εκοβε λογω 'μουτρα' εγω απλα εστριβα χωρις δραματα. Βεβαια στην ευθεια καταριομουν παλι τις τουρμπινες αλλα οι δρομοι δεν ειναι μονο ευθειες!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.