Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση > Λάδια

Λάδια Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τα λάδια.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 03-06-08, 15:47
Το avatar του χρήστη mr incredible
mr incredible Ο χρήστης mr incredible δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-05-2008
Μηνύματα: 240
mr incredible is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MICZ Εμφάνιση μηνυμάτων
Απόλυτα σωστός κατά τη γνώμη μου ο φίλος. Και γω εφαρμόζω ακριβώς αυτά που λέει η BMW. Στον άσσο από το Μάιο του 2007 δεν έχω αλλάξει λάδια και το computer μου λέει για άλλα 8.000 χιλ. Ούτως ή άλλως αν χρειαστεί συμπληρώνουμε και οι καινούργιοι κινητήρες είναι έτσι φτιαγμένοι που καταναλώνουν λάδι.
καλυτερα να αγοραζα RX8 τοτε γιατι εχω αλλα 4 αυτοκινητα νεας τεχνολογιας και κανενα δεν καιει 500μλτ στα 5000χμ ρε παιδια αν το εχει κανει αυτο η BMW στις νεες μηχανες τι να πω μπραβο τα καταφερε.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 03-06-08, 17:47
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mr incredible Εμφάνιση μηνυμάτων
καλυτερα να αγοραζα RX8 τοτε γιατι εχω αλλα 4 αυτοκινητα νεας τεχνολογιας και κανενα δεν καιει 500μλτ στα 5000χμ ρε παιδια αν το εχει κανει αυτο η BMW στις νεες μηχανες τι να πω μπραβο τα καταφερε.
Κυριοι παραγοντες:

Κυβισμος, συμπιεση, τεχνολογια μοτερ. Το Ε90 εχει μπολικα και απο τα 3. Και το δικο μου δεν καιει καθολου μα καθολου λαδι (σταγονα στα 10000+χλμ) αλλα δεν το κανει καλυτερο μοτερ απο το δικο σου.

Ποιοτητα λαδιου. Καλο το καλο λαδι, αλλα το καλυτερο λαδι ειναι ακομα καλυτερο.


Πιθανη λυση: Βαλε στην αλλη αλλαγη λαδιων σου Castrol Edge 0W40 και αν σου καψει σταγονα...κανε μου κατι ασχημο τελος παντων.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 04-06-08, 10:47
Το avatar του χρήστη mr incredible
mr incredible Ο χρήστης mr incredible δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-05-2008
Μηνύματα: 240
mr incredible is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Κυριοι παραγοντες:

Κυβισμος, συμπιεση, τεχνολογια μοτερ. Το Ε90 εχει μπολικα και απο τα 3. Και το δικο μου δεν καιει καθολου μα καθολου λαδι (σταγονα στα 10000+χλμ) αλλα δεν το κανει καλυτερο μοτερ απο το δικο σου.

Ποιοτητα λαδιου. Καλο το καλο λαδι, αλλα το καλυτερο λαδι ειναι ακομα καλυτερο.


Πιθανη λυση: Βαλε στην αλλη αλλαγη λαδιων σου Castrol Edge 0W40 και αν σου καψει σταγονα...κανε μου κατι ασχημο τελος παντων.
ευχαριστω πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 04-06-08, 11:17
Το avatar του χρήστη KATSARAIOS
KATSARAIOS Ο χρήστης KATSARAIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-10-2007
Μηνύματα: 1.934
KATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοείται ότι είναι καλοπροαίρετα, αλλιώς δε θα έμπαινα ΚΑΝ στον κόπο να σχολιάσω.



ΣΑΦΩΣ και εσύ και ΜΟΝΟ εσύ ορίζεις τα της τσέπης σου, εγώ έγραψα ότι έγραψα γιατί ΞΕΡΩ ότι κυριαρχεί η αντίληψη ότι το λάδι διαρκεί ΜΟΝΟ 5 με 10 χιλ χλμ.(βλέπε το επόμενο quote που έκανα).
Το αν έκαιγε ή όχι λάδι στα 150.000 χλμ (τα οποία ΔΕΝ είναι πολλά) δεν έχει να κάνει με το αν άλλαζες το λάδι στα μισά χλμ από ότι λέει η TOYOTA αλλά και με 1 δισεκατομύριο άλλους παράγοντες (ΚΥΡΙΩΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑ λαδιού και ταλαιπωρία μοτέρ).
Το χρώμα ΔΕΝ είναι ενδεικτικό της κατάστασης του λαδιού.- Ούτε η αίσθηση που σου δίνει το αμάξι στο δρόμο, αν << αναπνέει >> ή όχι το μοτέρ.
ΑΛΛΟΙ παράγοντες παίζουν ρόλο (βλέπε συνοχή μορίων, τι επικαθίσεις κουβαλάει, τι ιξώδες έχει όταν το αλλάζεις κτλ κτλ)





Δλδ έκανες μελέτη στο γραφείο σου εσύ τώρα και κατέληξες ότι τα 25000 χλμ είναι πολλά έτσι;
Πιστεύω έλαβες υπόψην σου ΟΛΕΣ τις απαιτούμενες παραμέτρους.
Δλδ ΠΟΙΟΤΗΤΑ λαδιού, τι θερμοκρασίες έχει περάσει το λάδι και για πόση ώρα, τι επικαθίσεις έχει μέσα από τη λειτουργία, σε τι κατάσταση βρίσκονται τα πρόσθετά του, αν το καίει/το χάνει και κατέληξες στο ότι το λάδι (το ΚΑΛΟ λάδι όχι αντιγραφές ή μαιμουδιές) δεν μπορεί να αντέξει 25000 χιλιόμετρα ΟΠΩΣ και να τα κάνει ο άλλος.

Και αυτή η μελέτη που έκανες (εσύ μόνος ή με τον μάστορά σου) σου κόστισε ένα μήνα και 10 πακέτα τσιγάρα, είναι ΦΥΣΙΚΑ 1 εκατομύριο φορές πιο έγκυρη από τις μελέτες που κάναν ΟΜΑΔΕΣ επιστημόνων με budget ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΩΝ ΕΥΡΩ για ΑΡΚΕΤΑ χρόνια.

Δλδ νομίζεις ότι μια ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ εταιρεία δεν έχει συμπεριλάβει στις μελέτες τις άτομα κάγκουρες που έχουν το γκάζι ON/OFF;
Επίσης φίλε μου το ζόρι το λάδι ΔΕΝ το τρώει στην ΚΙΝΗΣΗ, στην κίνηση ζορίζεται στο σύστημα ΨΥΞΗΣ (το νερό δλδ) το λάδι ζορίζεται όταν υπάρχουν φορτία (δλδ εθνική) γιατί εκεί πρέπει να είναι πιο ποιοτικό ώστε να μπορεί να κρατήσει το απαραίτητο φιλμ και λίπανση.

Αυτή η νοοτροπία ΔΥΣΤΥΧΩΣ υπάρχει ΜΟΝΟ στην Ελλάδα.-
Και αν ισχύει τότε πολλοί από αυτούς που πιστεύουν (και το χειρότερο ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ) αυτά που είπες πάνε χαμένοι εδώ πέρα.

Μερικά πράματα κάποιοι τα ξέρουν ΠΟΛΥ καλύτερα από εμάς, έκαστος στο είδος του.

Το να αμφισβητούμε με κλασσικά ΝΕΟ - ελληνικό - ωχαδερφιστικό τρόπο τον κόπο και την μελέτη άλλων είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ασέβεια. (δε μιλάω για εμένα αλλά για τις εταιρείες που βγάζουν τα service intervals η ακρίβεια των οποίων καθορίζει σε ένα ΜΕΓΑΛΟ ποσοστό την αξιοπιστία των μοτέρ και η αξιοπιστία με τη σειρά της καθορίζει την ΥΣΤΕΡΟΦΗΜΙΑ( η οποία στη γλώσσα των εταιρειών μεταφράζεται σε €€€€€€) της.)

Άρα ΟΥΤΕ την εταιρεία την συμφέρει να τοποθετεί τις αλλαγές λαδιών σε διαστήματα τέτοια ώστε να θυσιάζεται η αξιοπιστία των μοτέρ ούτε σε διαστήματα τέτοια ώστε να δυσανασχετεί ο πελάτης.
εγω δεν το παιζω ωχαδερφιστης,καθε αλλο προσπαθω να κινουμαι στις προδιαγραφες και τα στανταρτς του κατασκευαστη.
Εσυ φιλε μου μπορεις να μου εξηγησεις γιατι δινονται απο τα επισημα -εξουσιοδοτημενα-εξειδικευμενα συνεργεια διαφορετικεςαπαντησεις πανω σε αυτο το θεμα?
Για δες ακομα και εδω στο φορουμ ποσες διαφορετικες γνωμες υπαρχουν (και οχι μονο σε αυτο το θεμα) απο ανθρωπους που σεβονται τις μελτες και τις προδιαγραφες που λεει η BMW και πες μου οτι ολοι ειμαστε ωχαδελφιστες και μαλλον αναξιοι να μιλαμε για την αξιοπιστια και την καλη η οχι λειτουργια των αυτοκινητων μας.
Τελος παντων εγω σε δικα μου αυτοκινητα ποτε δεν αντιμετωπισα προβλημα γιατι δεν ακολουθω τις συγκεκριμενες οδηγιες σε οτι αφορα τις αλλαγες λαδιων.
Αυτη ειναι η δικια μου μελετη η πρακτικη μετα απο καποια χρονακια οδηγησης οχι μονο BMW αλλα και αλλων αυτοκινητων και αλλων χρησεων μαλιστα.
Υ.Γ μπορω να σου αποδειξω οτι οχι μονο ο "μαστορας μου" αλλα και οπου αλλου σε παω θα μας πουν διαφορετικα πραγματα.
Και μετα κρινε εσυ το σωστο και διαφωτισε μας!!!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 04-06-08, 11:36
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KATSARAIOS Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω δεν το παιζω ωχαδερφιστης,καθε αλλο προσπαθω να κινουμαι στις προδιαγραφες και τα στανταρτς του κατασκευαστη.
Εσυ φιλε μου μπορεις να μου εξηγησεις γιατι δινονται απο τα επισημα -εξουσιοδοτημενα-εξειδικευμενα συνεργεια διαφορετικεςαπαντησεις πανω σε αυτο το θεμα?
Για δες ακομα και εδω στο φορουμ ποσες διαφορετικες γνωμες υπαρχουν (και οχι μονο σε αυτο το θεμα) απο ανθρωπους που σεβονται τις μελτες και τις προδιαγραφες που λεει η BMW και πες μου οτι ολοι ειμαστε ωχαδελφιστες και μαλλον αναξιοι να μιλαμε για την αξιοπιστια και την καλη η οχι λειτουργια των αυτοκινητων μας.
Τελος παντων εγω σε δικα μου αυτοκινητα ποτε δεν αντιμετωπισα προβλημα γιατι δεν ακολουθω τις συγκεκριμενες οδηγιες σε οτι αφορα τις αλλαγες λαδιων.
Αυτη ειναι η δικια μου μελετη η πρακτικη μετα απο καποια χρονακια οδηγησης οχι μονο BMW αλλα και αλλων αυτοκινητων και αλλων χρησεων μαλιστα.
Υ.Γ μπορω να σου αποδειξω οτι οχι μονο ο "μαστορας μου" αλλα και οπου αλλου σε παω θα μας πουν διαφορετικα πραγματα.
Και μετα κρινε εσυ το σωστο και διαφωτισε μας!!!

Πιστευω οτι αυτο ειναι το ολο θεμα που ο oldcarskickass ηθελε να θιξει. Μπορει ολοι μας να εχουμε διαφορετικες γνωμες στο θεμα αλλα η βαση ολων ειναι αυτο που λεει ο κατασκευαστης. Κανεις δεν ξερει καλυτερα απο αυτον. Και οι χρονοι αλλαγης των λαδιων ειναι ενα οχι τοσο κρισιμο παραδειγμα αφου αλλαζοντας τα λαδια γρηγοροτερα δεν κανεις και κανενα κακο, αλλα οταν αρχιζουν και μιλανε για αλλαγες στο ιξωδες (τραγικο παραδειγμα: βαλε χοντροτερο λαδι γιατι στην Ελλαδα εχουμε ζεστη) τοτε τα πραγματα γινονται θλιβερα και επικινδυνα.

Οσο για τις αντιπροσωπειες, και εκει μηχανικοι δουλευουν και δεν εχουν σπουδασει στην BMW αλλα οπου εχουν σπουδασει ολοι οι αλλοι (και καλα ειναι αν εχουν σπουδασει). Μαλιστα πολλες φορες δεν ειναι και οι καλυτεροι στο ειδος...

Τελος παντων, δικη μου γνωμη επισης ειναι να ακολουθουνται οι οδηγιες του κατασκευαστη σε σχετικα πλαισια. Ναι, αν αλλαζεις λαδια πιο γρηγορα κακο δεν του κανεις (εκτος της τσεπης σου) αλλα δεν του κανεις και κανενα ιδιαιτερο καλο, εκτος αμα πια βαζεις χαλια λαδια και το εχεις για αναβασεις. Το να αλλαζεις λαδια στις 7 αντι στις 25 χιλ χλμ ειναι τουλαχιστον υπερβολη. Εμενα αν ελεγε 25 θα τα αλλαζα περιπου στα 20 χιλ χλμ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 04-06-08 στις 11:38
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 04-06-08, 12:01
Το avatar του χρήστη Chalyps
Chalyps Ο χρήστης Chalyps δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-02-2007
Μηνύματα: 903
Chalyps will become famous soon enoughChalyps will become famous soon enough
Λοιπόν για να βάλουμε τα πράγματα στην θέση τους! (Βαράω κ το χέρι στο τραπέζι και στρίβω το μουστάκι*)
Το τι αντιλαμβάνεται κανείς εώς σωστό και πρέπον διαφέρει απο άνθρωπο σε άνθρωπο.
Το πως συμπεριφέρεται κανείς στο αυτοκίνητο του είναι κάτι.....φλου και στην τελική δεν μας αφορά ρε παίδες!!!Αντε μη τα πάρω με την Ελληνική ξερολία....
Αν θες υπάρχουν manual και οδηγίες αν δε θες κάνε οτι θες αλλά μην μας τα πρήζεις τα αυτιά/μάτια με το τι ΝΟΜΙΖΕΙΣ οτι είναι το σωστό....δεν προσφέρεις τίποτις εκτός και αν σου ζητηθεί η γνώμη σου

*δεν έχω
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 04-06-08, 12:09
Το avatar του χρήστη mr incredible
mr incredible Ο χρήστης mr incredible δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-05-2008
Μηνύματα: 240
mr incredible is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chalyps Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν για να βάλουμε τα πράγματα στην θέση τους! (Βαράω κ το χέρι στο τραπέζι και στρίβω το μουστάκι*)
Το τι αντιλαμβάνεται κανείς εώς σωστό και πρέπον διαφέρει απο άνθρωπο σε άνθρωπο.
Το πως συμπεριφέρεται κανείς στο αυτοκίνητο του είναι κάτι.....φλου και στην τελική δεν μας αφορά ρε παίδες!!!Αντε μη τα πάρω με την Ελληνική ξερολία....
Αν θες υπάρχουν manual και οδηγίες αν δε θες κάνε οτι θες αλλά μην μας τα πρήζεις τα αυτιά/μάτια με το τι ΝΟΜΙΖΕΙΣ οτι είναι το σωστό....δεν προσφέρεις τίποτις εκτός και αν σου ζητηθεί η γνώμη σου

*δεν έχω
ο διαλογος φιλε μου ποτε δεν εβλαψε κανενα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.