Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση > Λάδια

Λάδια Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τα λάδια.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-11-04, 19:41
mtm-online Ο χρήστης mtm-online δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 25-08-2004
Μηνύματα: 19
mtm-online is on a distinguished road
HELP-ΛΑΔΙΑ

Εχω ενα m3 Ε46.Το αμαξι εχει 4200km και σημερα μου αναψε το λαμπακι των λαδιων.Κοιταξα και ειναι στην τελευτεα σταθμη.Οι "ειδικοι" στην αντιπροσωπεια μου ειχαν πει πρωτο αλλαγμα στα 20000km αλλα μετα απο εντονη διαφωνια μου λενε αντε φερτο στα 7000 εγω ειχα σκοπο να αλλαξω λαδακι και φιλτρο στα 5000.Ειναι φυσιολογικη καταναλωση αυτη?Παιζει να επαθε κατι το μοτερακι?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-11-04, 22:07
Το avatar του χρήστη bmwfan
bmwfan Ο χρήστης bmwfan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Μηνύματα: 121
bmwfan is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mtm-online
Εχω ενα m3 Ε46.Το αμαξι εχει 4200km και σημερα μου αναψε το λαμπακι των λαδιων.Κοιταξα και ειναι στην τελευτεα σταθμη.Οι "ειδικοι" στην αντιπροσωπεια μου ειχαν πει πρωτο αλλαγμα στα 20000km αλλα μετα απο εντονη διαφωνια μου λενε αντε φερτο στα 7000 εγω ειχα σκοπο να αλλαξω λαδακι και φιλτρο στα 5000.Ειναι φυσιολογικη καταναλωση αυτη?Παιζει να επαθε κατι το μοτερακι?
Η καταναλωση ειναι φυσιολογικη.Περιπου μεχρι τα 20000ΚΜ θα εχεις μια αυξημενη καταναλωση λαδιου οποτε μην φοβασε τιποτα .Η μπεμπα σου ειναι μια χαρα.Ετσι και αλλιως τα Μ οταν τα σκιζεις ,εχουν μια ταση αυξημενης καταναλωσης λαδιου σε σχεση με τα normal μοτερ.Εγω προτεινω παντως τα λαδια να τα αλλαζεις καθε 10.000ΚΜ μιας και τα castrol που μπαινουν σε αυτο το μοτερ ειναι πολυ καλα και αντεχουν ανετα μεχρι αυτα τα χιλιομετρα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-11-04, 04:24
mtm-online Ο χρήστης mtm-online δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 25-08-2004
Μηνύματα: 19
mtm-online is on a distinguished road
euxaristo poli boy.psiloisixasa tora
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-11-04, 11:43
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Για το Μ3 προβλέπεται αλλαγή λαδιών στα 2000 χλμ. Είναι το μόνο BMW που χρειάζεται κάτι τέτοιο και καλό είναι να γίνεται γιατί είναι πολλές οι στροφές που δουλεύει (όπως επίσης είναι το μόνο καινούριο BMW με μηχανικές βαλβίδες κατά την παράδοση των ///Μ)! Γενικά είναι φυσιολογικό να έχεις μια μικρή κατανάλωση, ειδικά στην αρχή και για αυτό ίσως να συνιστούν και την αλλαγή στα 2000 χλμ. Από εκεί και πέρα αλλάζουμε κάθε 10000 χλμ ανεξαρτήτα από την ένδειξη του καντράν που την υπολογίζουμε μόνο για τις υπόλοιπες εργασίες του σέρβις. Πάντως, το προηγούμενο μοτεράκι δεν έκαιγε σταγόνα και από ότι έχω ακούσει τα Ε46 Μ3 δεν καίνε λάδι με εξαίρεση λίγων κομματιών. Στο νέο μοτέρ έχω 200 χλμ , οπότε θα ενημερώσω ανάλογα!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Strax : 13-11-04 στις 11:54
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.