Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση > Λάδια

Λάδια Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τα λάδια.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 14-10-08, 22:50
Το avatar του χρήστη nassosbmw1
nassosbmw1 Ο χρήστης nassosbmw1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 811
nassosbmw1 will become famous soon enoughnassosbmw1 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spyros75 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι πολλα χρονια το μαγαζι εκει και το ξερω μιας και ειναι στα μερη μου.
Δεν εχω ψωνησει απο εκει αλλα ψωνιζε γνωστος λαδια για το φορτηγο του,δεν ειχε το παραμικρο προβλημα.

εχω ακουσει πολλα περιεργα και ασχημα για αυτον αλλα δεν μπορω να κρινω μιας και δεν εχω δει και δεν μπορω να τον κατηγορησω!

Το θεμα ειναι οτι μου κανει τρομερη εντυπωση γιατι ειναι γωνιακο μαγαζι και ειναι τουλαχιστον 20 χρονια εκει....

τι να πω...
Τίποτα ...απλά ο κλασσικός ελληνάρας έμπορας/ανταγωνιστής που μια ζωή κατηγορεί αντι απλά να κάνει το αυτονόητο: ΝΑ ΡΙΞΕΙ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ! είσαι ανταγωνιστής του κύριε; σου μπαίνει στη μύτη;ριξε τις τιμές!κάνε προσφορές!κι αν είσαι μάγκας κάνε όλο το κόσμο να ψωνίζει από σένα! το να πολεμάς και να κατηγορείς είναι εύκολο..αλλά εύλογα αυτό κάνει τον άλλο να αμύνεται....και σίγουρα η καλύτερη άμυνά του είναι ο χρόνος κύριοι...20χρόνια στο κουρμπέτι δε βγαίνει με μούφες και ψέματα...
__________________
FERRO NOSCENTIUS AURUM
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...gpic2735_3.gif
ειπα να το πατησω λιγο...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-10-08, 22:53
Το avatar του χρήστη rigas
rigas Ο χρήστης rigas δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 27-02-2008
Μηνύματα: 306
rigas is on a distinguished road
Ρε παιδια το 1998 ειχε ενα μαγαζακι στην Καλλιροης μεσα σε ενα στενο.

Και τωρα εχει 2 ακομα μαγαζαρες και διαφιμηση στα Burn Out, Power και αλλου.

Το να ανακυκλωσεις λαδι ειναι επιστημη, η Castrol π.χ ανακυκλωνει τα απλα λαδια και τα συνθετικα και τα κανει ημι-συνθετικα, με μηχανιματα και δυιλιστιρια τεχνολογιας αιχμης.

Ξερω 101% οτι κανει παραεισαγωγες.

Πολλες συσκευασιες ειναι διαφορετικες σε καθε μαρκα.

Αλλα θα σας πω οτι ακομα και στο NSR 250 μου εβαζα Castrol TTS απο εκει με 9 ευρω οταν ολοι το πουλαγαν 16. Και δεν κολησε ποτε, μιλαμε για 2χρονο αγριο-γκαζο με 14000 στροφες.

Ακομα το TTS ηταν ξανθο ενω εδω ηταν κοκκινο, αλλα με ψαξιμο στο Internet ηπηρχε στο εξωτερικο και σε ξανθο, ακομα ο τυπος ειχε το A747 της Castrol ενα λαδι που κανει 50ευρω/λιτρο και ειναι για RS250 αυτο με τα 100 αλογα απο τα 250 κυβικα.

Σε κανεναν δεν εχω βρει την ποικιλια του σε λαδια και σε προσθετα λαδιων.
__________________
Μυθος και μαγεια μια ζωη Μ3....!!!!

Τα 295 στροφαλο ειναι λιγα, ψαχνω για 400 ροδα......
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-10-08, 22:57
Το avatar του χρήστη Speedy
Speedy Ο χρήστης Speedy δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-02-2006
Μηνύματα: 2.080
Speedy has a spectacular aura aboutSpeedy has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nassosbmw1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τίποτα ...απλά ο κλασσικός ελληνάρας έμπορας/ανταγωνιστής που μια ζωή κατηγορεί αντι απλά να κάνει το αυτονόητο: ΝΑ ΡΙΞΕΙ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ! είσαι ανταγωνιστής του κύριε; σου μπαίνει στη μύτη;ριξε τις τιμές!κάνε προσφορές!κι αν είσαι μάγκας κάνε όλο το κόσμο να ψωνίζει από σένα! το να πολεμάς και να κατηγορείς είναι εύκολο..αλλά εύλογα αυτό κάνει τον άλλο να αμύνεται....και σίγουρα η καλύτερη άμυνά του είναι ο χρόνος κύριοι...20χρόνια στο κουρμπέτι δε βγαίνει με μούφες και ψέματα...

Παραδιπλα δουλευει φιλος και μου εχει πει οτι μονο τα ταξι και οι εταιριες που ερχονται και φορτωνουν λαδια τοσα χρονια θα ειχαν προβλημα τεραστιο.

Εν το μεταξυ η πλακα ειναι οτι ο διος τροφοδοτει πολλα μαγαζια στην Νικαια,κορυδαλλο,αμφιαλη και δεν ξερω που αλλου λογω του χαμηλου κοστους που εχει.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-10-08, 00:00
Το avatar του χρήστη nassosbmw1
nassosbmw1 Ο χρήστης nassosbmw1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 811
nassosbmw1 will become famous soon enoughnassosbmw1 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rigas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε παιδια το 1998 ειχε ενα μαγαζακι στην Καλλιροης μεσα σε ενα στενο.

Και τωρα εχει 2 ακομα μαγαζαρες και διαφιμηση στα Burn Out, Power και αλλου.

Το να ανακυκλωσεις λαδι ειναι επιστημη, η Castrol π.χ ανακυκλωνει τα απλα λαδια και τα συνθετικα και τα κανει ημι-συνθετικα, με μηχανιματα και δυιλιστιρια τεχνολογιας αιχμης.

Ξερω 101% οτι κανει παραεισαγωγες.

Πολλες συσκευασιες ειναι διαφορετικες σε καθε μαρκα.

Αλλα θα σας πω οτι ακομα και στο NSR 250 μου εβαζα Castrol TTS απο εκει με 9 ευρω οταν ολοι το πουλαγαν 16. Και δεν κολησε ποτε, μιλαμε για 2χρονο αγριο-γκαζο με 14000 στροφες.

Ακομα το TTS ηταν ξανθο ενω εδω ηταν κοκκινο, αλλα με ψαξιμο στο Internet ηπηρχε στο εξωτερικο και σε ξανθο, ακομα ο τυπος ειχε το A747 της Castrol ενα λαδι που κανει 50ευρω/λιτρο και ειναι για RS250 αυτο με τα 100 αλογα απο τα 250 κυβικα.

Σε κανεναν δεν εχω βρει την ποικιλια του σε λαδια και σε προσθετα λαδιων.

εμμ... το να κάνεις παραεισαγωγή δεν είναι κακό...σε ελεύθερο εμπόριο είμαστε και ο καθένας πουλάει ό,τι θέλει όσο θέλει...κακό είναι να διαβάλλεις και να κατηγορείς...
B.T.W. να θυμηθώ να πάρω και ένα λαδάκι καύσης για το CRM μου.... έχεις να προτείνεις κάτι; ή Castrol TTS και τέρμα η ψαχτική;
__________________
FERRO NOSCENTIUS AURUM
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...gpic2735_3.gif
ειπα να το πατησω λιγο...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-10-08, 00:52
Το avatar του χρήστη κυριακος
κυριακος Ο χρήστης κυριακος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Μηνύματα: 765
κυριακος will become famous soon enoughκυριακος will become famous soon enough
Λαδοκουβεντες

Διάβασα όλες τις απόψεις μέχρι τωρα σχετικά με τα λάδια και τελικά συμπεραίνω οτι παμε να βγάλουμε όλοι μας το μελός του club dasmania <τρελό> η <ανταγωνιστή λαδεμπορα>.Αναγκαστικά ενα απο τα δυο πρέπει να ειναι επειδή είχε το θάρρος να πει δημόσια την εμπειρία του, χωρίς να κατονομάσει άμεσα κάποιον.Τουλάχιστον προς ώρας.
Δεν υπερασπίζομαι το μέλος dasmania ουτε πάω να κατηγορήσω τον λαδεμπορα.
Κανέναν απο τους δυο δεν γνωρίζω.
Εγω γνωρίζω οτι ολοι μας είμαστε καταναλωτές και δεν μπορώ να καταλάβω γιατι κάνεις δεν μπήκε στον κόπο να εξηγήσει το γεγονός που συνέβη στον κινητήρα του μέλους dasmania, εκτός και αν πιστεύετε οτι μας δουλεύει,τουλάχιστον αυτο φενετε από αυτά που γράψανε πόλοι.
Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατι πρέπει να αποτελεί τεκμήριο τιμιότητας για μια επιχείριση το οτι εχει πολλά μαγαζιά.Δεν λεω για τον συγκεκριμένο μιλάω γενικά.
Ειναι λίγες οι φορές οπου <ξεσκεπαστηκαν> και απο εισαγγελικές έρευνες και απο τηλεοπτικές εκπομπές (Αποδείξεις Ευαγγελάτου) μεγάλες αλυσίδες καταστημάτων που μας πουλάνε Παραμυθιά???
Και πόσα άλλα εχω ακούσει απο οικογενειακά μου πρόσωπα που ειναι στην εισαγγελία.Πάρα πολλά.
Πιστεύω οτι πρέπει οταν έχουμε κάποια ένδειξη για νοθεία να ενημερώνουμε και τους άλλους γυρομας αλλιώς δεν έχουν νόημα οι συνομιλίες μας.
Δηλαδή τι να το κάνω εγώ να συζητάμε για το καλύτερο λάστιχο,τον καλύτερο κινητήρα,τις ακριβές ζάντες, η το καλύτερο αμορτισέρ και να πηγαίνουμε να τα αγοράζουμε απο ασυνείδητους που πουλάνε σκάρτα και μετά να σκοτώνεσαι!

Ετσι λοιπόν <βαριές κουβέντες> που γράψανε κάποιοι οτι είπε το μέλος dasmania ,καμία φόρα μπορεί να είναι και η <σιωπή> όλων αυτών που δεν μπορούν να ακούνε <αληθινές κουβέντες>

Ελπίζω να προβληματιστούμε όλοι λίγο πάρα πάνω

Ε36 cabrio 318i
Όταν οι άλλοι πάνε με τις πάντες, εγω εύχομαι να πηγαίνω ίσια...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-10-08, 11:11
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κυριακος Εμφάνιση μηνυμάτων
Διάβασα όλες τις απόψεις μέχρι τωρα σχετικά με τα λάδια και τελικά συμπεραίνω οτι παμε να βγάλουμε όλοι μας το μελός του club dasmania <τρελό> η <ανταγωνιστή λαδεμπορα>.Αναγκαστικά ενα απο τα δυο πρέπει να ειναι επειδή είχε το θάρρος να πει δημόσια την εμπειρία του, χωρίς να κατονομάσει άμεσα κάποιον.Τουλάχιστον προς ώρας.
Δεν υπερασπίζομαι το μέλος dasmania ουτε πάω να κατηγορήσω τον λαδεμπορα.
Κανέναν απο τους δυο δεν γνωρίζω.
Εγω γνωρίζω οτι ολοι μας είμαστε καταναλωτές και δεν μπορώ να καταλάβω γιατι κάνεις δεν μπήκε στον κόπο να εξηγήσει το γεγονός που συνέβη στον κινητήρα του μέλους dasmania, εκτός και αν πιστεύετε οτι μας δουλεύει,τουλάχιστον αυτο φενετε από αυτά που γράψανε πόλοι.
Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατι πρέπει να αποτελεί τεκμήριο τιμιότητας για μια επιχείριση το οτι εχει πολλά μαγαζιά.Δεν λεω για τον συγκεκριμένο μιλάω γενικά.
Ειναι λίγες οι φορές οπου <ξεσκεπαστηκαν> και απο εισαγγελικές έρευνες και απο τηλεοπτικές εκπομπές (Αποδείξεις Ευαγγελάτου) μεγάλες αλυσίδες καταστημάτων που μας πουλάνε Παραμυθιά???
Και πόσα άλλα εχω ακούσει απο οικογενειακά μου πρόσωπα που ειναι στην εισαγγελία.Πάρα πολλά.
Πιστεύω οτι πρέπει οταν έχουμε κάποια ένδειξη για νοθεία να ενημερώνουμε και τους άλλους γυρομας αλλιώς δεν έχουν νόημα οι συνομιλίες μας.
Δηλαδή τι να το κάνω εγώ να συζητάμε για το καλύτερο λάστιχο,τον καλύτερο κινητήρα,τις ακριβές ζάντες, η το καλύτερο αμορτισέρ και να πηγαίνουμε να τα αγοράζουμε απο ασυνείδητους που πουλάνε σκάρτα και μετά να σκοτώνεσαι!

Ετσι λοιπόν <βαριές κουβέντες> που γράψανε κάποιοι οτι είπε το μέλος dasmania ,καμία φόρα μπορεί να είναι και η <σιωπή> όλων αυτών που δεν μπορούν να ακούνε <αληθινές κουβέντες>

Ελπίζω να προβληματιστούμε όλοι λίγο πάρα πάνω

Ε36 cabrio 318i
Όταν οι άλλοι πάνε με τις πάντες, εγω εύχομαι να πηγαίνω ίσια...
Σκέφτεσαι τι είπαν όλοι στον DASMANIA, δεν σκέφτεσαι όμως τι και με ποιο κριτήριο το είπε ο DASMANIA.

Έκρινε μια ολόκληρη επιχείρηση από έναν ήχο που άκουσε εκείνος (τον οποίο ΔΕΝ αμφισβητώ, αλλά μπορεί να προέρχεται από χίλιους δυο λόγους) και στη συνέχεια συμβουλεύτηκε τον μάστορα του, ο οποίος προφανώς ΔΕΝ ξέρει πόσο δύσκολη και ακριβή είναι η διαδικασία που << ξανθαίνει >> το λάδι.

Το ιδανικό θα ήταν (αφού πρώτα έλεγε πόσα περίπου χλμ έχει το μοτέρ του για να έχουμε και εμείς ένα μπούσουλα) :
1)να πήγαινε τα λάδια που έβγαλε από το κάρτερ του για ανάλυση
2)να έπαιρνε άλλο ένα λίτρο από το ίδιο λάδι και να το έστελνε για ανάλυση.


Η καλή φήμη θέλει χρόνια να χτιστεί και δε νομίζω κανείς να είναι ΤΟΣΟ ηλί@@ιος ώστε να την καταβαραθρώσει με μια παρτίδα σκάρτα λάδια.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-10-08, 13:26
Το avatar του χρήστη nikos_E34
nikos_E34 Ο χρήστης nikos_E34 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 28-07-2004
Μηνύματα: 613
nikos_E34 will become famous soon enough
φιλε ντας..να ρωτησω επειδη βλεπω οτι εισαι με 318..το Μ40 μοτερ εχεις?
να ξερεις οτι απο 10-40 σε 10-40 υπαρχει τεραστια διαφορα στα λαδια..
εγω στο σερτζιο βαζω τα ελφ 10-40 επειδη η συμπεριφορα του κινητηρα ειναι πολυ καλυτερη απο τα παλιο σελενια που εβαζα..
δεν νομιζω να σου εκανε πουστια ο λαδας..μαλλον το λαδακι δεν εκπληρουσε προυποθεσεις..
επισης μην αλλαζεις λαδια στα 3000..καντα στα 7000..δεν υπαρχει νοημα
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-10-08, 13:51
ermis1975 Ο χρήστης ermis1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-12-2004
Μηνύματα: 773
ermis1975 will become famous soon enough
Πράγματι το καλύτερο θα ήταν να πάρει ο φίλος 1 λίτρο απο το ίδιο λάδι απο το συγκεκριμένο κατάστημα, και 1 λίτρο απο ένα άλλο. Αρχικά να τα συγκρίνει με το μάτι.. και αν δεν υπάρχει διαφορά 1 ανάλυση + στα 2. Μόνο έτσι θα είναι κανείς σίγουρος 100%. Ολα τα άλλα είναι για να λέγονται!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-10-08, 14:01
Το avatar του χρήστη shido
shido Ο χρήστης shido δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Μηνύματα: 2.669
shido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really nice
Απο αυτο το μαγαζι και εγω παιρνω castrol edge sport στην μιση τιμη απο οτι τα χρεωνει η Bmw και ειναι ολα μια χαρα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-10-08, 14:07
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Και εγώ όταν πήρα Castrol Edge sport 0W-40 από το κατηγορηθέν κατάστημα (που ξανθαίνει τα λάδια???), παρατήρησα τις θετικές επιπτώσεις στη λειτουργία του κινητήρα που παρατήρησαν και άλλοι (με ίδιο μοτέρ) που τα είχαν προμηθευτεί από πιο ''επίσημα'' και ''αξιόπιστα'' καταστήματα αλλά αρκετά ακριβότερα.

Τέτοιο πράγμα πάντως...να βάζει ότι νάναι καμμένα λάδια και από διάφορες ποιότητες και ιξώδη...να τα επεξεργάζεται...να το πουλάει μετά για Castrol Edge και το valvetronic να κελαηδάει...ε πρέπει να πάρει το νόμπελ Χημείας για το 2009.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.