Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση

Συντήρηση Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη συντήρηση του αυτοκινήτου μας (service, επισκευές, φανοποιία)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #101  
Παλιά 04-06-09, 22:05
xxxvagos Ο χρήστης xxxvagos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-04-2009
Μηνύματα: 327
xxxvagos is on a distinguished road
εγω στο 316 ε36 που ειμαι υπεθνυνος να συντηρω στα καλα servise (40-50 χιλιαδες χιλιομετρα) δινω γυρω στα 1000 ευρω

στο τελευταιο εδωσα 900 ευρω για

δισκους,τακακια,σιαγωνες,2 ρουλεμαν υμαντα δυναμου,υμαντα δυναμου,τσεκαρισμα καδενας χρονισμου,τσεκαρισμα οστιριων,τσεκαρισμα βαλβιδων,αλλαγη ενος κολαρου,αλλαγη ενος ρουλεμαν στο σασμαν,αλλαγη ενος πλαστικου στον επιλογεα ταχυτητων,συνεμπλοκ μπρος-πισω,λαδια δικα μου +80 ευρω 4 λιτρα, ολα τα φιλτρα, μπουζι,συντιρηση a/c και ελεγχο για κτεο

δεν το πηγα ποτε στην bmw το παω παντα σε εναν γερμανο που δουλευε στην γερμανια καποια χρονια στην bmw...τα χρηματα που δινω σαν ποσο ειναι πολλα αλλα το αυτοκινητο ειναι σαν καινουριο..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xxxvagos : 04-06-09 στις 22:08
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 04-06-09, 23:15
Το avatar του χρήστη zmy5710
zmy5710 Ο χρήστης zmy5710 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2007
Μηνύματα: 197
zmy5710 is on a distinguished road
εγω σε 316 ε36 εκανα τεχνικο ελεγχο για κτεο μιας και θα περναγα και μου πηγε 850 ευρω.αλαξα ολους τους ιμαντες μπροστα δισκους με τακακια ,τακακια πισω δισκων,2 μουαγιε,σωληνακια φρενων,ευθηγραμηση,και 2 ακρομπαρα.τασαν πολα δεν πληρωσα?
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 14-06-09, 21:50
Το avatar του χρήστη teatime
teatime Ο χρήστης teatime δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 09-04-2009
Μηνύματα: 34
teatime is on a distinguished road
Καλησπέρα!
Μόλις γύρισα από ταξιδι στο εξωτερικό και συνειδητοποίησα, μετά απο 6.000km, ότι θέλω κάποιες αλλαγές.
Έτσι, μέσω ενός φίλου που έχει έκθεση αυτοκινήτων, αγόρασα για το compact 316 e46 :
αμορτισέρ μπρός - πίσω bilstein sport κίτρινα, τα απλά
δισκόπλακες και τακάκια μπρός - πίσω, όχι όμως τα αυθεντικά, αλλά είναι ΟΚ
φίλτρα αέρα, βενζίνης και καμπίνας
και έναν ιμάντα, μάλλον για το a/c
αυτά πήγαν €700
εργατικά και λάδια δεν πλήρωσα, αλλά σε εξωτερικό συνεργείο μου είπαν €150 για τοποθέτηση(αλλά τα λάδια δικά μου).
Επίσης φρέων στο a/c + €45
inspection + €25
ευθυγράμμιση + €30
Να πω ότι για τα αυθεντικά τακάκια και δισκόπλακες μου είπαν €350 και για αγορά και τοποθέτηση των ίδιων αμορτισέρ, μαζί με ευθυγράμμιση, €440, σε κάποιον που είχα βάλει τα λάστιχα μου.
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 17-06-09, 17:54
Το avatar του χρήστη MichaeL
MichaeL Ο χρήστης MichaeL δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-01-2009
Μηνύματα: 407
MichaeL is just really niceMichaeL is just really niceMichaeL is just really niceMichaeL is just really nice
Inspection II

Λάδι bmw10w x 4 = 48.85
Φίλτρο λαδιού = 6.40
Μπουζί x 4 = 32.00
Φίλτρο βενζίνης = 24.22
Φίλτρο αέρα = 18.47
Υγρά φρένων = 4.00
Σωλήνας ; = 18.08
Διάφορα ψιλά = 12.17
Εργασία = 121.00 (συμπεριλαμβάνεται και κόλλημα στηριγμάτων εξάτμισης)
Φ.Π.Α = 54.19

ΣΥΝΟΛΟ = 339.38
(προφανώς σε αντιπροσωπεία)
__________________
Dream as if you'll live forever, live as if you'll die today!

Όλα είναι Δρόμος . . .


Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 17-06-09, 21:43
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσφατα αλλαξα λαδια-φιλτρο λαδιου για πρωτη φορα εκτος εξουσιοδοτημενου. Μου εβαλε ολα γνησια της BMW, λαδι 5W30, συνολικο κοστος 98€.
Οσο για το τι λαδι που ρωτηθηκε λιγα ποστ πιο πριν, οταν εμενα Γερμανια (Βορεια) μου εβαζαν 0W30 παντα. Μια φορα ετυχε κι εκανα σερβις αλλαγη λαδιου σε εξουσιοδοτημενο παντα στη Νοτια Γερμανια και μου εβαλαν 5W30. Στην Ελλαδα το ιδιο εξουσιοδοτημενο και μη. Οταν το ρωτησα μου απαντησαν πως βαζουν πιο λεπτορευστο λαδι σε ψυχροτερα κλιματα. Δεν υπαρχει προβλημα με τα πιο ψιλα λαδια, ισως να καιει πιο πολυ μονο.

Τωρα ερχονται μεγαλες εργασιες συντηρησης λογω πολλων χιλιομετρων, τις περισσοτερες τις ζητησα εγω κι ειναι εκτος των προβλεπομενων μονο για λογους προληπτικους.
Λοιπον,εχουμε και λεμε:
Αλλαγη βαλβολινης κιβωτιου και διαφορικου
Ελεγχος πιεσης φρεον, απολυμανση 'σερπαντινας' κλιματισμου, αλλαγη φιλτρου καμπινας κλιματισμου
Καθαρισμα φιλτρου αερα (K&N) μηχανης
Αλλαγη πισω δισκοπλακες και τακακια καθως και νεες βασεις στις δαγκανες. Οι βασεις-οδηγοι αυτοι εχουν ανοιξει και χτυπανε τα εμβολακια κανωντας εναν εκνευριστικο θορυβο!
Τοποθετηση μονωσης στο καπω
Αλλαγη ενος ρουλεμαν σε τροχαλια εντατηρα ιμαντα του δυναμο, συμπιεστη A/C κλπ.
Ελεγχος στο λεβιε ταχυτητων καθως εχει πλεον μεγαλες ελευθερες διαδρομες
Επισης θα βαλω και μια ποτηροθηκη στη κεντρικη κονσολα (aftermarket BMW)
, θα αλλαξω τα καπακια των καθρεπτων με aftermarket carbon γνησια BMW και θ αλλαξω ενα λαστιχο (wind deflector) στο πατωμα, μπροστα της πισω αριστερης ροδας που εχει σκιστει.
Αυτα τα ολίγα...Μονο τα καλυματα καθρεπτων κανανε 250€ και τα ανταλλακτικα για τα φρενα κατι λιγοτερο απο 600€...Να δουμε ποσο θα παει ολο το μαλλι...Θα ενημερωσω μετα το περας των εργασιων και την απομακρυνση απ το...ταμειο!
Α! Ξεχασα να αναφερω πως αλλαξα το σπασμενο μου παρ μπριζ, κοστος μηδεν, να ναι καλα η ασφαλεια κι οτι ειναι να γινει σερβις και στη μιζα καθως πολλες φορες 'γρατζουναει' κατα την αποσυμπλεξη του γραναζιου της στην εκκινηση της μηχανης. Τελος σκεφτομαι να αλλαξω και το φιλτρο βενζινης αλλα αυτα αλλη φορα...
Οτι ειναι με 'Bold' ειναι οι εργασιες που εγιναν συν αλλαγη ενα τσιμουχακι στο κιβωτιο που αλλαχτηκε επειδη εχανε βαλβολινη. Συνολικα 870€

Μου σπασε κι η ντιζα του καπω (απιστευτη ξενερα...). Ανταλλακτικο ερχεται την αλλη βδομαδα οποτε και τοτε η αλλαγη αυτης, θα ενημερωσω για κοστος. Την αλλη βδομαδα θα βαλω και τα καρμπον καθρεπτακια και θ ακολουθησουν και φωτος.
Συντηρηση στη μιζα και αλλαγη φιλτρου βενζινης μετα τον Ιουλιο.
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 17-06-09, 22:08
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Καλησπέρα,

Δεν ξέω πόσο θα μου κοστίζει ακριβώς αλλά τα ανταλλακτικά όλα θα τα πηγαίνω εγώ στην αντιπροσωπεία (θα τα φέρνω απευθείας από αντιπροσωπεία BMW της Γερμανίας).

ΥΓ: Για παράδειγμα και μόνο, κάπου στον μίτο αυτό διάβασα πως ένας φίλος με το ίδιο αμάξι (Ε90 320d) πλήρωσε 250 ευρώ (αν δεν κάνω λάθος) για φίλτρο πετρελαίου, όταν εγώ το προμηθεύομαι από εδώ με 57 ευρώ......
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 16-07-09, 16:29
BILL007 Ο χρήστης BILL007 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Μηνύματα: 3.956
BILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the rough
Και εγώ σήμερα επισκέφτηκα το μηχανικό μου...

Γρύλος παραθύρου 100Ε
Θερμοστάτης 85Ε
Βαλβίδες καλοριφέρ 100Ε
Ψυκτικά και διάφορα ψιλολοίδια 20Ε
Εργασία 100Ε

Ταμείο στα 400...Πάνε τα λεφτάαααα...
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 12-08-09, 14:31
Το avatar του χρήστη nassosbmw1
nassosbmw1 Ο χρήστης nassosbmw1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 811
nassosbmw1 will become famous soon enoughnassosbmw1 will become famous soon enough
Service 50,000 km.

Σήμερα έκανα στο Σπανό το σέρβις των 50,000 χμ.

Αλλάχτηκαν:
λάδια
φίλτρο αέρα
φίλτρο λαδιού
φίλτρο καμπίνας
επιπλέον:
κάρτα καυσαερίων

το σύνολο με την εργασία πήγε στα 232,46€ +8,9€ η κάρτα...τουτέστιν 242€...ούτε υπερβολικά μου φάνηκαν ούτε και λίγα όμως...τα λάδια τα έχει ψιλο τσιμπημένα στα 15,5€/λίτρο, και το αμέσως ακριβότερο ανταλλάκτικό το φίλτρο καμπίνας το έχει 45€...
όσο για την εργασία χρέωσε 60€ σχεδόν μια εργατώρα...(που δεν έκανε πάνω από 40λεπτά με τίποτα,και θεωρώ τουλάχιστον υπερβολή να χρεώνεις 20€ την αλλαγή του φίλτρου αέρα και άλλα 15€ την αλλαγή του φίλτρο καμπίνας...(τα υπόλοιπα 15€ είναι η εργασία αλλαγής λαδιών...)

προβληματισμός:
μάλλον θα ξαναρχίσω τον παλιό καλό τρόπο σέρβις...τα λαδάκια/αναλώσιμα από το εμπόριο ή από τη BMW,και το κόστος θα πέσει στα μισά μη πω και πιο κάτω...

Και σε ερώτηση για το αν θα χρειαστούν τακάκια μου είπε πως βγάζουν ακόμα 10-15000κμ και το κόστος πάει 150€ ανά άξονα...πάντως τακάκια μαμα και το αμάξι σταμάτα ξεκίνα στη πόλη ΚΑΙ με 2 να το οδηγούν 60000κμ τακάκια μου φαίνεται καλό νούμερο...
αυτά και με τις υγείες μου...
__________________
FERRO NOSCENTIUS AURUM
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...gpic2735_3.gif
ειπα να το πατησω λιγο...
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 21-08-09, 12:09
Το avatar του χρήστη sotirisl
sotirisl Ο χρήστης sotirisl δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-03-2007
Μηνύματα: 171
sotirisl is on a distinguished road
παιδες καλησπέρα,

ξέρει κανείς από που μπορώ να αγοράσω αναλώσιμα (τακάκια, λάδια, φίλτρα) για bmw (για τον άσσο μου) πέρα από την αντιπροσωπεία που τα έχει όλα τσιμπημένα?

edit: κάπου κοντά προς Αγία Παρασκευή
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 26-08-09, 14:45
sokos Ο χρήστης sokos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 05-05-2008
Μηνύματα: 11
sokos is on a distinguished road
μπουζί κάθε πότε αλλάζουν τα Ε90/2 320?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
316i, bmw, e30, e36, service

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.