Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση > Λάδια

Λάδια Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τα λάδια.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 21-01-09, 12:54
sm6 Ο χρήστης sm6 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-12-2007
Μηνύματα: 1.833
sm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bimmer316 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά τα φώτα σας παρακαλώ:
1) Ξάδελφος πήγε με Χ3 2.0L βενζίνη για αλλαγή λαδιών.Του βάλανε BMW Longlife 04 05W-30W και του είπαν αλλαγή κάθε 7.000Km. Δεν είναι υπερβολικό?
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=17013

εδω θα βρεις αρκετες απαντησεις στις αποριες σου.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-01-09, 13:39
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Μπράβο, πολύ καλό άρθρο.Το διάβασα!
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-01-09, 14:05
Το avatar του χρήστη gsova
gsova Ο χρήστης gsova δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Μηνύματα: 624
gsova has a spectacular aura aboutgsova has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από topmar Εμφάνιση μηνυμάτων

ΥΓ: Αμάν με τις βλακείες να αλλάζετε λάδια κάθε 5000 χλμ ορισμένοι......κάντε το κάθε 1000χλμ για να είστε πιο σίγουροι!!
Κι όμως φίλε μου, αν διαβάσεις το φοβερό άρθρο που ποστάρισε ο sm6, λέει σε κάποιο σημείο:


10) Πόσο σημαντική είναι τακτική αλλαγή λαδιών; Ποιες είναι οι συνέπειες αν αμελήσουμε να το πράξουμε;

Είναι εξαιρετικά σημαντικό να αλλάζουμε το λάδι τακτικά, αν κάνουμε λίγα χιλιόμετρα το χρόνο, και μάλιστα οδηγώντας αργά, σε μικρές διαδρομές. Κάτι τέτοιο είναι σκληρό για τον κινητήρα και για το λάδι. Κάθε λιπαντικό σε τέτοιες συνθήκες, ανεξάρτητα από την ποιότητα του, απορροφά μεγάλο μέρος υδρατμών καύσιμου και υγρασία και σχεδόν ποτέ δεν έχει την ευκαιρία να τα αποβάλει («εξατμίσει») όπως θα γινόταν σε μια μεγάλη και «γρήγορη» διαδρομή. Οι συνέπειες είναι πολλές, με κυριότερες τη διάβρωση των ελατήριων του πιστονιού και των κυλίνδρων.
Είναι απαραίτητο να αλλάζουμε το λάδι μια φορά το χρόνο (τουλάχιστον), ακόμα και αν δεν έχει συμπληρωθεί ο αριθμός των χιλιόμετρων.
Από την άλλη, αν γίνονται μεγάλες διαδρομές, και ο κινητήρας αλλά και το λάδι δουλεύουν καλυτέρα, οπότε με ένα υψηλής ποιότητας προϊόν μπορούμε να παρατείνουμε λίγο τις συνιστώμενες αλλαγές.


Εγώ τα αλλάζω κάθε 5000χλμ περίπου, ειδικά το χειμώνα, εφόσον το αμάξι μου κινείται το πρωϊ για 20 λεπτά (ίσα που προλαβαίνει δηλαδή το μοτέρ να πιάσει θερμοκρασία) και για άλλα 20 λεπτά το βράδυ στην επιστροφή στο σπίτι. Άρα το μοτέρ μου δουλεύει για 16 χιλιόμετρα ημερησίως, σχεδόν κρύο. Κάνω καθημερινά 16 χιλιόμετρα δηλαδή 480 χιλ το μήνα, δηλαδή 5760 χιλ το χρόνο (άντε να προσθέσω και 1000 χιλιόμετρα το καλοκαίρι με τις διακοπές). Άρα το πολύ 7000 χιλιόμετρα το χρόνο. Άμα τα αλλάξω όπως μου προτείνει ο κατασκευαστής, τότε θα πρέπει να αλλάζω λάδια κάθε 2-3 χρόνια σωστά;

Ευχαριστώ τον sm6 για το άρθρο γιατί με βοήθησε να καταλάβω γιατί πρέπει να αλλάζω συχνά λάδια, ειδικά εγώ που δεν κάνω καθημερινά πολλά χιλιόμετρα. Είχα λανθασμένη άποψη και νόμιζα ότι αφού δεν βάζω χιλιόμετρα το χρόνο στο αμάξι μου, έ... και να άφηνα τα λάδια να φτάσουν 6000 ή 7000 χιλιάδες χιλιόμετρα (αντί για 5000) μέχρι την επόμενη αλλαγή δεν πειράζει...

Μούτσο γκράτσιας sm6 για το άρθρο!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-01-09, 14:22
ermis1975 Ο χρήστης ermis1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-12-2004
Μηνύματα: 773
ermis1975 will become famous soon enough
Αυτά τα κάθε 1000 κάθε 5000 και κάθε κλπ είναι ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ. Αν το αυτοκίνητο είναι ΝΟΡΜΑΛ τότε αλλάζεις όποτε λέει το βιβλιαράκι σου. Εκεί πολλές φορές προτείνουν λύσεις και για οδήγηση περισσότερο σε συνθήκες πόλης, χαμηλές θερμοκρασίες κλπ. Κανένας δεν είναι σωστότερος απο το κατασκευαστή. Άλλωστε αν κάνεις ότι σου λένε δε χάνεις και εγγύηση, οπότε αν θέλανε θα σου λέγανε λαδάκια κάθε 2000χλμ. Στις BMW που είχα ΠΟΤΕ δεν άλλαζα λάδια πρίν το λαμπάκι. Πάντα πήγαινα στην αντιπροσωπεία και πάντα μου λέγανε λάδια μόλις δείς τη σχετική ένδειξη και απλά ρίχνε καμία ματιά. ΠΟΤΕ δε χρειάστηκαν συμπλήρωμα!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-01-09, 14:27
Το avatar του χρήστη Chalyps
Chalyps Ο χρήστης Chalyps δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-02-2007
Μηνύματα: 903
Chalyps will become famous soon enoughChalyps will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως έχω ξαναγράψει, να μην ακούτε τις παπαριές των συνεργείων, διαβάστε τι λέει το βιβλίο του κατασκευαστή και πράξτε ανάλογα!!

Για το συγκεκριμένο να βάζεις λάδια LL04 και όχι LL01, να τα αλλάζεις δε όποτε σου βγάζει η ένδειξη στο ταμπλώ!!

H Castrol δίνει τα παρακάτω:

Castrol Edge 0W-30
Castrol Edge Formula RS 0W-40


ΥΓ: Αμάν με τις βλακείες να αλλάζετε λάδια κάθε 5000 χλμ ορισμένοι......κάντε το κάθε 1000χλμ για να είστε πιο σίγουροι!!
Mα και LL 01 να έβαζε ,τα λάδια LL 01 είναι για πολύ πάνω απο 7000 km....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-01-09, 14:54
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Ο χρήστης Fanis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Μηνύματα: 1.134
Fanis will become famous soon enoughFanis will become famous soon enough
Θεωρητικά τα λάδια LL που προτείνει η BMW αντέχουν για όσα χιλιόμετρα λέει ο CBS ή για 1 χρόνο. Πρακτικά, το σωστό είναι να αλλάζονται κάθε χρόνο (που συνήθως δεν κάνουμε πάνω από 15.000χλμ) ή αν κάνουμε τόσα πολλά χιλιόμετρα τον χρόνο (έχω φίλο που κάνεις γύρω στις 40.000χλμ τον χρόνο), τότε γύρω στις 10.000χλμ είναι ιδανικά, χωρίς όμως να έχει προβλημα ο κινητήρας αν τα αφήσουμε όσο λέει το CBS.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-01-09, 14:57
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Καλησπέρα,

Βλέπω πως ακόμα μερικοί "νομίζουν πως ανακάλυψαν τον τροχό" .......

α) Πρός sm6: Αξιέπαινη η προσπάθεια μετάφρασης και το αποτέλεσμα αυτής, τα λεγόμενά του δεν έχουν εφαρμογή στα σύγχρονα BMW που έχει το CBS (Condition Based Service).....για άλλες μάρκες αυτ/των ίσως.

β) Πρός gsova: Λάθος καταλαβαίνεις μάλλον! Ο υπολογιστής του αυτ/του είναι "το Α & το Ω" για τα διαστήματα σέρβις (είτε αυτό λέγεται λαδιών, είτε υγρών φρένων, είτε γενικού σέρβις κτλ.) Οι ενδείξεις αλλαγής των προαναφερομένων έχουν χλμ & χρόνο (πχ. για λαδια κινητήρα γράφει 30.000ΚΜ ή 2 έτη). Απαντάει αυτό στα ερωτήματά σου?

γ) Πρός ermis1975: Πες τα Χρυσόστομε.....

δ) Πρός Fanis: για λαδια κινητήρα γράφει 30.000ΚΜ ή 2 έτη

Φτάνει ρε παιδιά, κουράζει πλέον το θέμα! Κανένας "John Rowland" δεν ξέρει καλύτερα από τον ίδιο τον κατασκευαστή (που έχει μάλιστα ένα από τα πιο προηγμένα συστήματα ελέγχου & αλλαγής αναλωσίμων, το CBS). Εξάλλου να πουλήσει το προϊόν του θέλει κι αυτός, 1000 άτομα να "ψαρώσουν" και να αλλάζουν τα λάδια τους κάθε 1000ΚΜ ποιός κερδίζει?? Η Fuchs/Silkolene...

Συμπέρασμα:
Όσοι έχουν CBS στα σύγχρονα BMW, αλλαγές όποτε βγάζει ένδειξη (ΧΛΜ ή Χρόνο)!!
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη topmar : 21-01-09 στις 15:05 Αιτία: Συμπλήρωση στοιχείων
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-01-09, 15:16
Το avatar του χρήστη gsova
gsova Ο χρήστης gsova δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Μηνύματα: 624
gsova has a spectacular aura aboutgsova has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα,

Βλέπω πως ακόμα μερικοί "νομίζουν πως ανακάλυψαν τον τροχό" .......

α) Πρός sm6: Αξιέπαινη η προσπάθεια μετάφρασης και το αποτέλεσμα αυτής, τα λεγόμενά του δεν έχουν εφαρμογή στα σύγχρονα BMW που έχει το CBS (Condition Based Service).....για άλλες μάρκες αυτ/των ίσως.

β) Πρός gsova: Λάθος καταλαβαίνεις μάλλον! Ο υπολογιστής του αυτ/του είναι "το Α & το Ω" για τα διαστήματα σέρβις (είτε αυτό λέγεται λαδιών, είτε υγρών φρένων, είτε γενικού σέρβις κτλ.) Οι ενδείξεις αλλαγής των προαναφερομένων έχουν χλμ & χρόνο (πχ. για λαδια κινητήρα γράφει 30.000ΚΜ ή 2 έτη). Απαντάει αυτό στα ερωτήματά σου?

γ) Πρός ermis1975: Πες τα Χρυσόστομε.....

δ) Πρός Fanis: για λαδια κινητήρα γράφει 30.000ΚΜ ή 2 έτη

Φτάνει ρε παιδιά, κουράζει πλέον το θέμα! Κανένας "John Rowland" δεν ξέρει καλύτερα από τον ίδιο τον κατασκευαστή (που έχει μάλιστα ένα από τα πιο προηγμένα συστήματα ελέγχου & αλλαγής αναλωσίμων, το CBS). Εξάλλου να πουλήσει το προϊόν του θέλει κι αυτός, 1000 άτομα να "ψαρώσουν" και να αλλάζουν τα λάδια τους κάθε 1000ΚΜ ποιός κερδίζει?? Η Fuchs/Silkolene...

Συμπέρασμα:
Όσοι έχουν CBS στα σύγχρονα BMW, αλλαγές όποτε βγάζει ένδειξη (ΧΛΜ ή Χρόνο)!!
Φίλτατε επέτρεψε μου να διαφωνήσω. Δεν μιλάω για υπερβολές του στύλ "αλλάζω λάδια ανά 1000χλμ" αλλά το να αλλάζεις λάδια κάθε 5-7 χιλ. χιλιόμετρα δε φαντάζει (τουλάχιστον σε εμένα) υπερβολικό, για τις συνθήκες που ΕΓΩ κινώ καθημερινά το όχημα μου (οδήγηση στην Αθήνα πρωϊ και βράδυ με χαμηλές ταχύτητες για απόσταση 8 χλμ κάθε φορα - ίσα που ζεσταίνεται το μοτέρ και μετά σβήνει).

Σωστά σκεπτόμενος λές: Εξάλλου να πουλήσει το προϊόν του θέλει κι αυτός, 1000 άτομα να "ψαρώσουν" και να αλλάζουν τα λάδια τους κάθε 1000ΚΜ ποιός κερδίζει?? Η Fuchs/Silkolene...

Εγώ από την άλλη σκέφτομαι: Όταν μου λέει ο μάστορας "μην αγχώνεσαι, άλλαζε λάδια κάθε 2 χρόνια" μήπως θέλει να με κάνει πελάτη του, αφού ίσως (σύμφωνα με τα λεγόμενα του Rowland) θα έχω περισσότερη φθορά στο μοτέρ μου; Ο φάδερ μου είχε μια παλιά Μερσεντές η οποία με αλλαγή λαδιών ανά 5000χιλ χιλιόμετρα έβγαλε 600.000 χιλ (πραγματικό νούμερο) χωρίς να ανοιχτεί ούτε μια φορά το μοτέρ. Το δικό μου φτάνει τώρα τα 200.000 χιλ και επίσης δεν έχει ανοιχτεί ούτε μια φορά.

Ίσως τα νέα οχήματα να αντέχουν περισσότερο δεν ξέρω (εγώ έχω παλιό bmw εξάλλου) αλλά και πάλι, και ολοκαίνουριο όχημα να είχα, δε θα το τράβαγα τόσο πολύ για την αλλαγή λαδιών. Στο φινάλε και να τα αλλάξω νωρίτερα, πέρα από το χ κόστος, κακό δεν κάνω στη μηχανή μου έτσι δεν είναι;
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 21-01-09, 15:27
sm6 Ο χρήστης sm6 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-12-2007
Μηνύματα: 1.833
sm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to all
κοιταξτε φιλοι μου.
ο σκοπος, ενος φορουμ, ενος περιοδικου, ενος δημιοσιογραφου ή ακομα και μια απλης συζητησης δεν ειναι να κανουμε τους "εξυπνους". ουτε να πουμε οτι ξερουμε περισσοτερα απο τον κατασκευαστη, ειτε του κινητηρα, ειτε του λαδιου.
απλως οταν διοχετευουμε στην κουβεντα μας, αξιοπιστες πληροφοριες, συν τις οδηγιες του κατασκευαστη, μπορουμε να βγαλουμε καποια συμπερασματα.
για παραδειγμα.
και εγω χρησιμοποιω το αυτοκινητο μου, περιπου οπως ο φιλος gsova (τον οποιο ευχαριστω). και ακομα "χειροτερα" θα ελεγα. εκτος καποιων εκδρομων (2-3 φορες το χρονο) και καποια σαββατοκυριακα στη χαλκιδα (οπου δεν ειναι μεγαλη η αποσταση απο την αθηνα), οι υπολοιπες διαδρομες, ειναι σε αποστασεις των 8 χιλιομετρων. δηλαδη το λαδι δεν φτανει καν τη θερμοκρασια βελτιστης λειτουργιας στους 100C. ανεβαινει εως τους 80-90.

ουτως ή αλλως και στο αυτοκινητο και στη μοτο που εχω αλλαζα παντα λαδια καθε μια φορα το χρονο, αν δεν συμπληρωνα (που δεν τα συμπληρωνα) τα χιλιομετρα. αυτο αλλωστε λενε και τα περισσοτερα βιβλια κατασκευαστη (στο δικο μου το λεει).
με την αναλυση του Κου John Rowland καταλαβα και το γιατι (κανεις δεν μου το ειχε εξηγησει).
ο φιλτατος John αναφερει σε καποιο σημειο οτι οι υποδειξεις των κατασκευαστων γινονται λαμβανοντας υπ' οψιν τα χειροτερα σεναρια.
αρα μην ανησυχειτε οτι θα σας χαλασει το μοτερ, πιθανοτατα τιποτα δεν θα γινει. ουτε και πολλοι απο εμας εδω θα κρατησουμε ενα αυτοκινητο για 500 χιλιαδες χιλιομετρα, ωστε να ανησυχουμε για καταλοιπα και αλλες φθορες. ευτυχως εχει προχωρησει πολυ η τεχνολογια. και των μεταλλων και των λαδιων.
απλα ολοι θελουμε το καλυτερο για το αυτοκινητο μας.
αν λοιπον υποθεσουμε οτι δεν ζουμε σε καποια περιοχη της ελλαδας που η θερμοκρασια πεφτει συχνα αρκετα κατω απο το μηδεν, το 90% των καλων λαδιων που υπαρχουν στην αγορα, ειναι μια χαρα για το μοτερ μας.
τωρα αναλογα με τις συνθηκες οδηγησης του καθενος, μπορει να γινει και η βελτιστη επιλογη.
εγω, για να επιστρεψουμε στο παραπανω παραδειγμα, νιωθω φερ ειπιν, οτι το castrol edge 10W-60 που συνιστά (αυστηρα και μονο) η bmw για το μοτερ μου, δεν ειναι απολυτα σωστο για το χειμωνα. απο τη στιγμη που στο μεγαλυτερο ποσοστο κανω "κρυα" χιλιομετρα θα επρεπε να διαλεξω ενα π.χ. 0W-30, ή 5W-40, ωστε να διευκολυνω την κυκλοφορια του λαδιου στα πρωτα λεπτα και κατ' επεκτασιν και τη λειτουργια του κινητηρα. και για το καλοκαιρι οπου οι θερμοκρασιες λαδιου ανεβαινουν στους 100-110C να βαζω το 10W-60. το οποιο βεβαια θεωρω ως "60" αρκετα παχυ αφου συμφωνα με τον Rowland για να δουλεψει ως sae 30 θα πρεπει το μοτερ να ανεβασει 130C! πραγμα που γινεται βεβαια μονο σε πιστα. πουθενα αλλου. ισως για αυτο το εβαλε η bmw, αφου δεν ξερει τι κανει ο καθενας με το αυτοκινητο του, ενω αν πηγαινες σε αυτες τις θερμοκρασιες λειτουργιας με λαδι "30" ή "40", μπορει να ειχες αλλα θεματα.

σε καθε περιπτωση, επειδη οσα και να ξερω ή εχω διαβασει, δεν ειναι περισσοτερα απο τη bmw (και βρισκομαι και σε εγγυηση ακομα) το αφηνω προς το παρον ως εχει. αργοτερα μπορει να αρχισω τα πειραματα.

topmar, προς τι τα τεραστια γραμματα και τα διαφορα χρωματα? δεν ειναι κανενας τυφλος.
κατεθεσε την αποψη σου με κανονικη γραμματοσειρα και πιστευω θα αξιολογηθει με τον ιδιο τροπο απο τους αναγνωστες. με το να βαζουμε μπολντ 60 κοκκινα, δεν κανουμε την αποψη μας σημαντικοτερη. απλως δυσκολευουμε τους αλλους στην αναγνωση.
τελος, εγω τουλαχιστον σεβομαι τα μεγιστα οσους δεν εχουν ιδιαιτερες γνωσεις και "ανακαλυπτουν ακομα τον τροχο". γι αυτο και η προσπαθεια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sm6 : 21-01-09 στις 15:33
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 21-01-09, 15:45
Το avatar του χρήστη nikos_E34
nikos_E34 Ο χρήστης nikos_E34 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 28-07-2004
Μηνύματα: 613
nikos_E34 will become famous soon enough
αν βαζεις ΗΜΙΣΥΝΘΕΤΙΚΑ τοτε μαξιμουμ αλλαγη στα 7000 γιατι εναποθετονται μουργα μεσα στο μοτερ...τα συνθετικα λαδια ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΣΕ ΘΕΜΑ ΜΟΥΡΓΑΣ!!το αμαξι ειναι πεντακαθαρο!
εγω στο φιατ που κοντευω τα 300.000 χλμ βαζω πλεον σελενια 20κ που ειναι για 20.000 χλμ και εγω τα αλλαζω ανα 15.000 και η ιδια η αντιπροσωπεια με διωχνει γιατι το λαδι ειναι νωρις να αλλαχτει!δεν θελουν να μου παρουν τα λεφτα??και βεβαιως θελουν αλλα το θεωρουν υπερτατη κοροιδα και μιλαμε για βουλγαρια που οι βενζινες ειναι πιο μαπα απο τις ελληνικες ΑΡΑ ΠΑΡΑΔΟΞΩΣ οι εδω μπεμπες δεν εχουν τα προβληματα των ελληνων ιδιοκτητων...μηπως επειδη οι βουλγαρικες αντιπροσωπειες κανουν σωστα τη δουλεια τους?? μαλλον!
εμενα προσωπικα δεν θα μου αρεσε το 0-30 και θα εβαζα ενα 5-40 και θα το κραταγα μεχρι να αναψει η ενδειξη στο μπορντ κομπιουτερ...πιστεψε με οτι ο υπολογιστης αυτος εχει εξελιχθει τρομερα απο την εποχη του Ε30 και Ε34...
αν το Χ3 ηταν ντιζελ και μονο για την τουρμπινα θα σου ελεγα να αλλαζεις στα 15.000
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.