Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση > Λάδια

Λάδια Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τα λάδια.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 21-01-09, 15:21
sm6 Ο χρήστης sm6 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-12-2007
Μηνύματα: 1.833
sm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikos_E34 Εμφάνιση μηνυμάτων
εμενα προσωπικα δεν θα μου αρεσε το 0-30 και θα εβαζα ενα 5-40 και θα το κραταγα μεχρι να αναψει η ενδειξη στο μπορντ κομπιουτερ...
απλα πληροφοριακα, χωρις να διαφωνω με τα λεγομενα σου, η νεα μοδα στο εξωτερικο (ισως κι εδω δεν ξερω), σε αυτοκινητα επιδοσεων που δεν κανουν ουτως ή αλλως πολλα χιλιομετρα, ειναι τα 0W-20 !
συμφωνα με δοκιμες στο δυναμομετρο με τετοιο ιξωδες εχουμε αυξηση της ιπποδυμανης εως 3-4%, χωρις θυσιες στη λιπανση αφου τα φωσφορικα προσθετα που εχουν κανουν καλη δουλεια. επισης οι συχνες αλλαγες και το κοστος εδω δεν ειναι προβλημα.
απλως ειναι ειδικα λαδια χωρις εγκριση για το δρομο (λοφω του φωσφορου), για ειδικες εφαρμογες με ειδικες απαιτησεις.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 21-01-09, 15:54
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Ο χρήστης Fanis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Μηνύματα: 1.134
Fanis will become famous soon enoughFanis will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
δ) Πρός Fanis: για λαδια κινητήρα γράφει 30.000ΚΜ ή 2 έτη
Αυτό δεν είπα και εγώ? Ό,τι δεν έχεις κανένα προβλημα να αλλάξεις λάδια όποτε λέει το CBS. Απλά, πρακτικά εάν αλλάζεις κάθε χρόνο είναι καλύτερα (ανάλογα και με το που κινείσαι). Οπότε ο καθένας αποφασίζει. Προσωπικά, προτιμώ να αλλάζω καθε χρόνο αφού το κόστος δεν ξεπερνάει τα €80.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 21-01-09, 16:19
Το avatar του χρήστη nino x3
nino x3 Ο χρήστης nino x3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-11-2008
Μηνύματα: 998
nino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nice
τα μεγαλα γραμματα του topmar (δεν τον γνωριζω) ειναι και σημαινουν οτι αυτη τη στιγμη φωναζει, στη προκειμενη περιπτωση δεν ειναι αγενεια διοτι ειναι η φωνη καποιου που πιστευει οτι εχει δικηο ( και εγω το πιστευω) γενικα παντως σε αυτο το θεμα επικρατει πληρη συγχυση ο καθενας συμβουλευει εμμεσα για τις αλλαγες λαδιων απο 4-5000 εως και τις 30000 ρε παιδια τα λαδια ειναι ολοκληρη επιστημη κανενας μας δεν ειναι ειδικοτερος απο τους κατασκευαστες που γαι να βγαλουν ενα κινητηρα στην αγορα εχουν κανει ερευνα -δοκιμες -σχεδιασμο- σεναρια με τεχνογνωσια που τουλαχιστον εγω ουτε στα πιο τρελλα μου ονειρα δεν μπορω να γνωριζω. Ας μην ειμαστε τοσο καχυποπτοι με τις αυτοκινητοβιομηχανιες και ας ειμαστε πιο υποψιασμενοι με καταστηματα λιπαντικων-συνεργεια. Τωρα ο καθενας ας πραξει κατα βουληση ετσι και αλλιως δικο του ειναι το αμαξι και η ανταλαγη αποψεων ας συνεχιστει γαι να υπαρχει επικοδομητικος διαλογος και η μεταφορα των γνωσεων.Η σωστη συντηρηση του αυτοκινητου μας εχει αντικτυπο στην ιδια μας τη ζωη, αλλα οπως ελεγαν και οι αρχαιοι ημων προγονοι παν μετρον αριστον...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 21-01-09, 16:37
Το avatar του χρήστη gsova
gsova Ο χρήστης gsova δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Μηνύματα: 624
gsova has a spectacular aura aboutgsova has a spectacular aura about
...εμένα το όχημα έχει βγεί έτσι κι αλλιώς προ-πολλού εκτός εγγύησης αλλά έστω ότι είχα ένα νέο όχημα εντός εγγύησης και του άλλαζα πιό νωρίς από το προβλεπόμενο λάδια... τι θα μου έλεγε η αντιπροσωπεία; Κύριε χάνετε την εγγύηση γιατί αλλάξατε νωρίτερα λάδια; Στέκει κάτι τέτοιο ώς δικαιολογία για να χάσεις την εγγύηση;
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 21-01-09, 16:51
Το avatar του χρήστη nino x3
nino x3 Ο χρήστης nino x3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-11-2008
Μηνύματα: 998
nino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gsova Εμφάνιση μηνυμάτων
...εμένα το όχημα έχει βγεί έτσι κι αλλιώς προ-πολλού εκτός εγγύησης αλλά έστω ότι είχα ένα νέο όχημα εντός εγγύησης και του άλλαζα πιό νωρίς από το προβλεπόμενο λάδια... τι θα μου έλεγε η αντιπροσωπεία; Κύριε χάνετε την εγγύηση γιατί αλλάξατε νωρίτερα λάδια; Στέκει κάτι τέτοιο ώς δικαιολογία για να χάσεις την εγγύηση;
οχι βεβαια χαρα τους να πηγαινουμε πριν απο τα διαστηματα που τους υποχρεωνει η μαμα εταιρια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 21-01-09, 17:03
Το avatar του χρήστη nikos_E34
nikos_E34 Ο χρήστης nikos_E34 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 28-07-2004
Μηνύματα: 613
nikos_E34 will become famous soon enough
ρε παιδια το Ε34 μου μεχρι στιγμης παντα εβαζα λαδια 0-40 της καστρολ μετα το ριμπιλτ...ο νεος ιδιοκτητης μαζι με μενα εχει κανει 200+ χιλιαδες χλμ και αυτος συνεχιζει να τα αλλαζει καθε 15 χρονια...παλι 0-40 βαζει παλι το σκιζει ο κινητηρας δεν εχει κανει κιχ! και δεν ακουμπαει σταγονα απο το λαδι αν και εκεινος το παει γμιωντας...μιλαμε για Μ50 του 1992 με πανω απο μισο εκατομυριο χλμ )))

το δε φιατ ??και αυτο με συνθετικα λαδια κοντευει την 300αρα και δεν καιει λαδια και αλλαζω στα 15000...εσεις αν αλλαζετε καθε 7000 το πολυ πολυ το μοτερ να τα φτυσει στα 800.000 χλμ αντι για τα 760.000
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 21-01-09, 17:20
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Ο χρήστης Fanis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Μηνύματα: 1.134
Fanis will become famous soon enoughFanis will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nino x3 Εμφάνιση μηνυμάτων
....ρε παιδια τα λαδια ειναι ολοκληρη επιστημη κανενας μας δεν ειναι ειδικοτερος απο τους κατασκευαστες που γαι να βγαλουν ενα κινητηρα στην αγορα εχουν κανει ερευνα -δοκιμες -σχεδιασμο- σεναρια με τεχνογνωσια που τουλαχιστον εγω ουτε στα πιο τρελλα μου ονειρα δεν μπορω να γνωριζω. Ας μην ειμαστε τοσο καχυποπτοι με τις αυτοκινητοβιομηχανιες και ας ειμαστε πιο υποψιασμενοι με καταστηματα λιπαντικων-συνεργεια.
Πολύ σωστά! Απλά να συμπληρώσω ακόμα 2 λόγους που οι κατασκευαστές συστήνουν όλο και μεγαλύτερα διαστήματα αλλαγής λαδιών (φυσικά όχι εις βάρος του κινητήρα):

1. Θέματα ρύπων...πιο συχνή αλλαγή λαδιών σημαίνει μεγαλύτερη ρύπανση του περιβάλλοντος (ακόμα και αν ανακύκλωση λαδιών ρυπαίνει και κοστίζει). Και με τις πιέσεις που δέχονται από την Ε.Ε. προσπαθούν να μειώσουν από παντού τους ρύπους.

2. Χαμηλότερο ετήσιο κόστος συντήρησης. Βοηθάει στις πωλήσεις, ειδικά στα εταιρικά αυτοκίνητα (όπου το ετήσιο κόστος χρήσης είναι σημαντικός παράγοντας αγοράς)
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 21-01-09, 17:27
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα,

Βλέπω πως ακόμα μερικοί "νομίζουν πως ανακάλυψαν τον τροχό" .......

α) Πρός sm6: Αξιέπαινη η προσπάθεια μετάφρασης και το αποτέλεσμα αυτής, τα λεγόμενά του δεν έχουν εφαρμογή στα σύγχρονα BMW που έχει το CBS (Condition Based Service).....για άλλες μάρκες αυτ/των ίσως.

β) Πρός gsova: Λάθος καταλαβαίνεις μάλλον! Ο υπολογιστής του αυτ/του είναι "το Α & το Ω" για τα διαστήματα σέρβις (είτε αυτό λέγεται λαδιών, είτε υγρών φρένων, είτε γενικού σέρβις κτλ.) Οι ενδείξεις αλλαγής των προαναφερομένων έχουν χλμ & χρόνο (πχ. για λαδια κινητήρα γράφει 30.000ΚΜ ή 2 έτη). Απαντάει αυτό στα ερωτήματά σου?

γ) Πρός ermis1975: Πες τα Χρυσόστομε.....

δ) Πρός Fanis: για λαδια κινητήρα γράφει 30.000ΚΜ ή 2 έτη

Φτάνει ρε παιδιά, κουράζει πλέον το θέμα! Κανένας "John Rowland" δεν ξέρει καλύτερα από τον ίδιο τον κατασκευαστή (που έχει μάλιστα ένα από τα πιο προηγμένα συστήματα ελέγχου & αλλαγής αναλωσίμων, το CBS). Εξάλλου να πουλήσει το προϊόν του θέλει κι αυτός, 1000 άτομα να "ψαρώσουν" και να αλλάζουν τα λάδια τους κάθε 1000ΚΜ ποιός κερδίζει?? Η Fuchs/Silkolene...

Συμπέρασμα:
Όσοι έχουν CBS στα σύγχρονα BMW, αλλαγές όποτε βγάζει ένδειξη (ΧΛΜ ή Χρόνο)!!
Γιατι φωναζεις φιλε μου???

Απτην τσεπη σου τα παιρνουμε εμεις που αλλαζουμε καθε 7500 χλμ λαδια???
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 21-01-09, 17:45
Το avatar του χρήστη nino x3
nino x3 Ο χρήστης nino x3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-11-2008
Μηνύματα: 998
nino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikos_E34 Εμφάνιση μηνυμάτων
ρε παιδια το Ε34 μου μεχρι στιγμης παντα εβαζα λαδια 0-40 της καστρολ μετα το ριμπιλτ...ο νεος ιδιοκτητης μαζι με μενα εχει κανει 200+ χιλιαδες χλμ και αυτος συνεχιζει να τα αλλαζει καθε 15 χρονια...παλι 0-40 βαζει παλι το σκιζει ο κινητηρας δεν εχει κανει κιχ! και δεν ακουμπαει σταγονα απο το λαδι αν και εκεινος το παει γμιωντας...μιλαμε για Μ50 του 1992 με πανω απο μισο εκατομυριο χλμ )))

το δε φιατ ??και αυτο με συνθετικα λαδια κοντευει την 300αρα και δεν καιει λαδια και αλλαζω στα 15000...εσεις αν αλλαζετε καθε 7000 το πολυ πολυ το μοτερ να τα φτυσει στα 800.000 χλμ αντι για τα 760.000
σωστος!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 21-01-09, 17:48
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
Ωχαχαχαχαχαχααα!!
(Ξυπνησε το τερας!!!)...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geo_3D Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι φωναζεις φιλε μου???

Απτην τσεπη σου τα παιρνουμε εμεις που αλλαζουμε καθε 7500 χλμ λαδια???
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
μετατροπές με ΛΙΓΟΤΕΡΗ ιπποδύναμη κάνει μόνο η alpina
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.