Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση

Συντήρηση Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη συντήρηση του αυτοκινήτου μας (service, επισκευές, φανοποιία)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 16-09-09, 09:50
Nick_E60_GR Ο χρήστης Nick_E60_GR δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-11-2007
Μηνύματα: 1.522
Nick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nfot Εμφάνιση μηνυμάτων
After market xenon για φωτιστικα με στανταρ λαμπες αλογονου ( Η7 π.χ.) ΔΕΝ υπαρχουν σε επωνυμα (Bosch, Hella κτλ). Οποιος σας προσφερει κατι τετοιο ειναι ψευτης - κλεφτης - απατεωνας - ασχετος.
Η Bosch εχει ηδη κανει τις σχετικες μυνησεις για κατι κιτ που κυκλοφορουσαν με την επωνυμια της.
Σχεδον ολα τα kit xenon αυτου του τυπου ειναι Κινεζικα.
Check!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-09-09, 21:47
Το avatar του χρήστη NINJA2
NINJA2 Ο χρήστης NINJA2 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-02-2009
Μηνύματα: 183
NINJA2 is an unknown quantity at this point
Παιδες εχει φαναρια after market εχω βρει και κορτιζουνε 450Ε το ενα χωρης λαμπες με "ενα" projektoraki και agels eyes. και 650Ε με μια παραλαγη στο φαναρη.και φυσικα χωρης την λαμπα xenon.
__________________
BMW 116i CBR 1000 RR 08 KONICA MINOLTA
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-09-09, 22:16
nfot Ο χρήστης nfot δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Μηνύματα: 180
nfot is on a distinguished road
Παντως, πηγαινοντας απο το Leon με Η7 HID μετατροπη στην 135 με μαμα HID φωτα, επιβεβαιωσα τα σχολια φιλου μου, που εχει S2000, οτι τα μαμα HID φωτα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ βολικα για την Ελλαδα !
Και εξηγουμε. Η δεσμη των μαμα HID ειναι πολυ "αυστηρη", χωρις ιχνος διαχυσης εκτος οριων. Αυτο ειναι και το προβλημα τους τελικα, γιατι ενω σε εντελως οριζοντιους και επιπεδους δρομους ειναι αποδεκτα, σε επαρχιακο δυκτιο με ανηφοροκατηφορες και πολλες στροφες, η ορατοτητα ειναι περιορισμενη.
Επιπροσθετα, το φως τους ειναι σαφως πιο λιγο & κιτρινο σε σχεση με το καταλευκο και σαφως πιο πλουσιο των ΗID μετατροπων χωρις προτζεκτορα.
Οσοι πατε σε After market φαναρια με προτζεκτορες, απαιτηστε να δειτε τετοιο φαναρι τοποθετημενο σε σκοταδι να φεγγει. Φιλοι που εβαλαν τετοια after market, εκ γερμανιας, σε Leon, ειχαν αθλια δεσμη. Ελαχιστη διαχυση, ουσιαστικα καρφια. καθολου βολικα για καθηεμρινη χρηση.
Καλο το look, αλλα η ουσια μετραει περισσοτερο.
__________________
"Motor racing, mountain climbing and bull fighting are the only true sports.
All the rest are children's games played by adults."

- Ernest Hemingway -
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-09-09, 23:46
tottasp Ο χρήστης tottasp δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 01-06-2009
Μηνύματα: 47
tottasp is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nfot Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντως, πηγαινοντας απο το Leon με Η7 HID μετατροπη στην 135 με μαμα HID φωτα, επιβεβαιωσα τα σχολια φιλου μου, που εχει S2000, οτι τα μαμα HID φωτα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ βολικα για την Ελλαδα !
Και εξηγουμε. Η δεσμη των μαμα HID ειναι πολυ "αυστηρη", χωρις ιχνος διαχυσης εκτος οριων. Αυτο ειναι και το προβλημα τους τελικα, γιατι ενω σε εντελως οριζοντιους και επιπεδους δρομους ειναι αποδεκτα, σε επαρχιακο δυκτιο με ανηφοροκατηφορες και πολλες στροφες, η ορατοτητα ειναι περιορισμενη.
Επιπροσθετα, το φως τους ειναι σαφως πιο λιγο & κιτρινο σε σχεση με το καταλευκο και σαφως πιο πλουσιο των ΗID μετατροπων χωρις προτζεκτορα.
Οσοι πατε σε After market φαναρια με προτζεκτορες, απαιτηστε να δειτε τετοιο φαναρι τοποθετημενο σε σκοταδι να φεγγει. Φιλοι που εβαλαν τετοια after market, εκ γερμανιας, σε Leon, ειχαν αθλια δεσμη. Ελαχιστη διαχυση, ουσιαστικα καρφια. καθολου βολικα για καθηεμρινη χρηση.
Καλο το look, αλλα η ουσια μετραει περισσοτερο.
Δεν έχεις άδικο σ'αυτό που λες.. Τώρα που το σκεφτομαι και εγώ οταν οδηγούσα για ένα διάστημα την CLK Sportscoupe του θείου μου, με εργοστασιακά xenon και projectors είχα πρόβλημα ορατότητας.. Η δέσμη ήταν πολύ χαμηλή (ύψος) και μπορούσα να την ρυθμίσω απο πουθενά με αποτέλεσμα να ανάβω τα μεγάλα φώτα.. Δεν είχα σκεφτεί όμως ότι μπορεί να είναι θέμα projectors..
__________________
Θα το τουρμπίσω και θα το φτάσω 300hp...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-09-09, 23:49
tottasp Ο χρήστης tottasp δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 01-06-2009
Μηνύματα: 47
tottasp is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NINJA2 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδες εχει φαναρια after market εχω βρει και κορτιζουνε 450Ε το ενα χωρης λαμπες με "ενα" projektoraki και agels eyes. και 650Ε με μια παραλαγη στο φαναρη.και φυσικα χωρης την λαμπα xenon.
Που μπορούμε να τα δούμε κ εμείς αυτα φίλε NINJA?
__________________
Θα το τουρμπίσω και θα το φτάσω 300hp...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-09-09, 23:59
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Ναι, Ninja δωσε info στο λαο!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-09-09, 00:29
Το avatar του χρήστη Alexandros18
Alexandros18 Ο χρήστης Alexandros18 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-05-2009
Μηνύματα: 106
Alexandros18 is on a distinguished road
ρε παιδια...καλη φαση..αλλα αν ειναι να δωσεισ 450 ευρο για το ενα φαναρι δλδ 900 τα 2, θα βαλεις και τα πισω μετα...θα σου βγει ο κουκος περιστερι..
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-09-09, 01:18
Το avatar του χρήστη stratos
stratos Ο χρήστης stratos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Μηνύματα: 1.673
stratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tottasp Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το κόψημο γνωρίζουμε τίποτα?
Δεν κόβεται το φανάρι. Απλά το βάζεις στον φούρνο χωρίς πατάτες μέχρι να λιώσουν οι κόλες και χωρίζεις το πίσω μέρος απο το "κρύσταλο". Αφού τελειώσεις το βάζεις στον φούρνο για να ξανακολλήσει....
__________________
E36 3.16i.... 1993 - 2009.... R.I.P.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-09-09, 01:22
Το avatar του χρήστη stratos
stratos Ο χρήστης stratos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Μηνύματα: 1.673
stratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the rough
Όσο αφορά τα Ε92 και το ίδιο φαντάζομαι ως προς τους άσσους με εργοστασιακά HID: H δέσμη είναι αυτορυθμηζόμενη ως προς το ύψος. Φορτωμένο αυτοκίνητο ή ανηφόρα η δέσμη κατεβαίνει και αντίστροφα.

Το γεγονός οτι το χρώμα είναι πιο κίτρινο και όχι πιο άσπρο έχει να κάνει με το γεγονός οτι μπορεί να φέξει πιο μακριά και με μεγαλήτερη ένταση χωρίς να ενοχλέι τους απέναντι. Και εγώ έτσι έλεγα που παλία στο Ε36 είχα φωτισμό στο χρώμα του πάγου (και μου άρεσε πιο πολύ) αλλά πλέον ο ελαφρά κίτρινος (που δεν είναι κίτρινος, είναι φώς της ημέρας σε χρωματισμό) είναι πιο πρακτικός.
__________________
E36 3.16i.... 1993 - 2009.... R.I.P.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-09-09, 01:48
Το avatar του χρήστη AvRiLtedy
AvRiLtedy Ο χρήστης AvRiLtedy δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 15-09-2009
Μηνύματα: 47
AvRiLtedy is on a distinguished road
αν δεν ειναι εργοστασιακα δεν ειναι αυτορυθμιζόμενα? = ( κριμα γιατι εγώ είμαι λίγο ιδιοτροπος και τα θέλω ολα τελεια!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.