Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση

Συντήρηση Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη συντήρηση του αυτοκινήτου μας (service, επισκευές, φανοποιία)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-04-06, 03:27
Το avatar του χρήστη s318is
s318is Ο χρήστης s318is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-07-2005
Μηνύματα: 157
s318is is on a distinguished road
Δίσκος-Πλατώ για 318is Ε36

Έφτασε δυστηχώς η ώρα αλλαγής όλου του σετ στα 120,000χλμ
Ξέρει κάποιος τι μάρκα φοράει από το εργοστάσιο?Ξέρω παντως οτι δεν είναι SACHS.Υπάρχει καμια πρόταση για πιο ενισχυμένο από τον "μαμά" ή να παραμείνω στον SACHS και στον μαμίσιο?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-04-06, 18:28
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Λοιπόν παλίκαρε... αν τα θυμάμαι καλά τα πράγματα:
  • εργοστασιακοί προμηθευτές είναι η Sachs και η Luk.
  • υπάρχουν 2 τύποι (για κάθε εταιρεία) το "απλό" και το "ενισχυμένο" (που εφοδίαζε τα αυτοκίνητα που είχαν εργοστασιακό a/c -από την γραμμή παραγωγής εννοώ).
Ανάμεσα στα προiόντα των 2 εταιρειών ακριβότερα αλλά και πιο ποιοτικά είναι τα Sachs. Τέλος τα χλμ που "κράτησε" είναι πολύ καλά...
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-04-06, 12:06
Το avatar του χρήστη s318is
s318is Ο χρήστης s318is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-07-2005
Μηνύματα: 157
s318is is on a distinguished road
Ευχαριστώ για την απάντηση.Όντως καλά κράτησε!Άλλοι έχουν αλλάξει πολύ πιο πριν,με την ανάλογη χρήση βέβαια
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-04-06, 16:54
Το avatar του χρήστη pant75gr
pant75gr Ο χρήστης pant75gr δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 08-09-2005
Μηνύματα: 74
pant75gr is on a distinguished road
Μολις αλλαξα Δισκο - Πλατο - Ρουλεμαν - Παντοφλα σασμαν αντλια συμπλεκτη - Βολαν - και μιζα. Οχι απλά ειχανε λιωσει αλλα ητανε καμμενα. Κανονικο χειρουργειο περασε η μπεμπα μου.
Αν θυμαμαι καλα μου βαλανε Πλατο Luk και Δισκο Sachs (μπορει και το αντιστροφο). Και θα σου κοστισει μαζι με εργασια κανα 400αρι ευρω.
__________________
BMW Maniac
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-04-06, 17:43
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Μου στοίχησε 140 ευρώ το δισκόπλατο και 75 ευρώ η εργασία για το δισκόπλατο, και έβαλα Sachs.
Fairytale, η Sachs έναν τύπο δίνει στον online κατάλογο της , ανεξάρτητα από το ac.
Τέλος, το εργοστασιακό μου ήταν Luk και κράτησε 180.000 km , και μάλλον θα κρατούσε όσο και το μοτέρ αν δεν κολλούσα σε άμμο μια φορά και δεν είχε φάει εκκινήσεις και καρφωτές!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-04-06, 19:14
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Thumbs up Compact-οκατάσταση

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact
Μου στοίχησε 140 ευρώ το δισκόπλατο και 75 ευρώ η εργασία για το δισκόπλατο, και έβαλα Sachs.
Fairytale, η Sachs έναν τύπο δίνει στον online κατάλογο της , ανεξάρτητα από το ac.
Τέλος, το εργοστασιακό μου ήταν Luk και κράτησε 180.000 km , και μάλλον θα κρατούσε όσο και το μοτέρ αν δεν κολλούσα σε άμμο μια φορά και δεν είχε φάει εκκινήσεις και καρφωτές!!
Τώρα τι να πω με έχεις αφήσεις άφωνο... ανέτρεψες όσα ήξερα ή θυμόμουν...
  • αν η Sachs δίνει τον ίδιο τύπο και για το Compact 316i (αυτό δεν καβαλάς..?)
  • αν τα Luk βγάζουν τόσα, τα (καλύτερα) Sachs τι βγάζουν..?
Αν και βέβαια οι φθορές από τον 1.6lt είναι συγκριτικά μικρότερες.
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-04-06, 00:38
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Αλίμονο,δεν προσπαθώ να ανατρέψω τίποτα απόσα ξέρεις. Σου λέω απλά την εμπειρία μου! 180.000 km έφτασε το luk και το άλλαξα γιατί πατινάριζε σε εκκίνηση full από στάση και στις κοντράδικες αλλαγές. Σε νορμάλο οδόγηση φυσιολοξικού οδηγου μπορείς να φανταστείς πόσο θα άντεχε! Και φαντάσου οτί όταν κόλλησε στην άμμο έβγαλε καπνίλα....!!! Και τελικά όταν βγήκε δεν είχε φαγωθεί τέρμα,είχε πάρα πολύ ακόμα... ήταν "καμένο"! Και το αμάξι είναι πρώτο χέρι για να ξέρεις!
Ξέχασα να αναφέρω οτί η Sachs δίνει έναν τύπο για τα 316i και τα 318i , και δίνει δυο τύπους για το iS! Ο ένας είναι ο ίδιος με τα 316 και 318!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-04-06, 02:07
Το avatar του χρήστη MTB
MTB Ο χρήστης MTB δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-01-2006
Μηνύματα: 152
MTB is on a distinguished road
Δεν θέλω να σε ξενερώσω αλλά έτσι όπως το βλέπω εγώ το ότι άλλαξες τον δίσκο στα 180.000 δεν πάει να πει πως άντεξε και τόσο.
Από τη στιγμή που έχει αρχίσει να πατινάρει τόσο όσο λες και έχεις χαλάσει και το βολάν προσωπικά πιστεύω πως χάλασε αρκετά νωρίτερα...
Ίσως να έχω άδικο.. Ίσως όχι...
Ακόμα έχει σημασία που έκανες τα χιλιόμετρα.
Εγω το sachs το άλλαξα στα 150.000, είχε κάποια ποσότητα πριν τα πριτσίνια και άλλαξα και το βολάν γιατί είχε μελανιάσει και είχε και μία μικρή πατούρα.
Αν το άλλαζα στα 120.000 δεν θα ήθελα ούτε βολάν.
Και να σκεφτείς πως το πατινάρισμα που μου έκανε το έκανε λίγο στην εκίνηση και λίγο στις αλλαγές.

ΥΓ:Συγνώμη αν το ποστ αυτο φανει σε κάποιον επιθετικό, δεν είναι ο σκοπός μου αυτός, αλλά τέτοια ώρα και με νύστα που να κατσω να προσέξω τι γράφω...
__________________
"Παρασκευή και Σάββατο να μην ποτίζεις γλάστρες
γιατί περνώ με την ΒΜW και τη γεμίζω λάσπες..."

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MTB : 26-04-06 στις 02:11
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-04-06, 17:00
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MTB
Δεν θέλω να σε ξενερώσω αλλά έτσι όπως το βλέπω εγώ το ότι άλλαξες τον δίσκο στα 180.000 δεν πάει να πει πως άντεξε και τόσο.
Από τη στιγμή που έχει αρχίσει να πατινάρει τόσο όσο λες και έχεις χαλάσει και το βολάν προσωπικά πιστεύω πως χάλασε αρκετά νωρίτερα...
Ίσως να έχω άδικο.. Ίσως όχι...
Ακόμα έχει σημασία που έκανες τα χιλιόμετρα.
Εγω το sachs το άλλαξα στα 150.000, είχε κάποια ποσότητα πριν τα πριτσίνια και άλλαξα και το βολάν γιατί είχε μελανιάσει και είχε και μία μικρή πατούρα.
Αν το άλλαζα στα 120.000 δεν θα ήθελα ούτε βολάν.
Και να σκεφτείς πως το πατινάρισμα που μου έκανε το έκανε λίγο στην εκίνηση και λίγο στις αλλαγές.

ΥΓ:Συγνώμη αν το ποστ αυτο φανει σε κάποιον επιθετικό, δεν είναι ο σκοπός μου αυτός, αλλά τέτοια ώρα και με νύστα που να κατσω να προσέξω τι γράφω...

Το βολάν δεν έχει αλλαχτεί ούτε και έχει τίποτα! Όπως προείπα το δισκόπλατο δεν είχε κανένα απολύτως προβλημα σε νορμάλ οδήγηση. Πατινάριζε μόνο σε συνθήκες κόντρας! Δηλαδή εκκίνηση 4-4500rpm με απότομο άφημα αλλά περισσότερο από πρωτη σε δευτέρα. Και είχε πολύυυυυυυ ακόμα να φαγωθεί,αλλά η επιφάνεια δεν ήταν σε καλή κατάσταση.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-04-06, 23:27
Το avatar του χρήστη melodic
melodic Ο χρήστης melodic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-11-2004
Μηνύματα: 630
melodic is on a distinguished road
518 E34 380.000km Με της μανας του!!!! οποτε τα 180.000 γινονται για πλακα...
+ το δικο μου εχει 120.000 και απο τις 70.000 ειναι στα χερια μου!!!!(το κακομοιρο) και αντεχει,μια χαρα (εκτος απο οταν εχω 5αδα μεσα με full clima το καλοκαιρι και ανηφορα του στηλ λυκαβητος)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη melodic : 26-04-06 στις 23:43
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.