Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση > Λάδια

Λάδια Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τα λάδια.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 05-05-06, 11:52
dion999 Ο χρήστης dion999 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-11-2004
Μηνύματα: 302
dion999 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από E46 POWER
καμια απαντηση βρε παιδια...
1000χλμ την εβδομαδα? Χμμμ...ευτυχως που μας ενημερωσες ωστε αν πουλησεις ποτε το αμαξι σου να ξερουμε να μη το παρουμε!
Οσον αφορα την απορεια σου μαλον θα πρεπει να τσεκαρεις την σταθμη και την ποιοτητα του λαδιου σε τακτικα διαστηματα και αναλογως κανονιζεις αν χρειαζονται συμπληρωμα η αλλαγη.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-05-06, 14:47
alexcsl Ο χρήστης alexcsl δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-08-2004
Μηνύματα: 1.367
alexcsl will become famous soon enough
στο Ε46 2.000cc, άλλαζα κάθε 8-9.000κμ.
Κοιτούσα να συνέπεφταν οι αλλαγές και με τα Inspections,
αλλά και να μην γινότανε αυτό δεν το τσιγγουνευόμουνα,
και έχει τύχει να κάνω αλλαγή στις 5.000κμ.

Στο Μ5 αλλάζω κάθε 6-6.500 maximum!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-05-06, 23:20
tonisgr Ο χρήστης tonisgr δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 25-03-2006
Μηνύματα: 39
tonisgr is on a distinguished road
Παιδιά τι λάδια βάζετε?
Εμενα μου συστήσανε το BMW longlife 1 castrol 0-40 τι λέτε?
να το αλλάξω η είναι Ok.
Είναι και το πιο ακριβό λάδι.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-05-06, 01:21
Το avatar του χρήστη nikosvg
nikosvg Ο χρήστης nikosvg δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-08-2005
Μηνύματα: 70
nikosvg is on a distinguished road
Ημαρτον!!!

Φτανει πια το παραμυθι με τα λαδια καθε 5-6-7 κτλ χιλ. χιλιομετρα. Ελληνικοτατη πατεντα των συνεργαδων, πολλα χρονια τωρα, με δικαιολογιες οπως πολυ ζεστη στην Ελλαδα (λες και αλλου που εχει περισσοτερη αλλαζουν καθε βδομαδα), πολυ κινηση στην Αθηνα, νεφος(!!!) κτλ... Τα λαδια θελουν αλλαγη συμφωνα με τις οδηγιες του κατασκευαστη και οχι του συνεργειου (ειδικα οι μπεμπες μας με τις ενδειξεις για λαδια και σερβις). Εξαιρεση μονο σε ειδικες περιπτωσεις (αγωνες, τσιτωμενα μοτερ, φθορες μηχανης κτλ. Μην παρεξηγηθω, δεν λεω οτι δεν ειναι καλο, απλα τα λαδια, οπως και πολλα αλλα αναλωσημα στο αυτοκινητο, εχουν ενα ευρος "καλης λειτουργειας" το οποιο ο κατασκευαστης το υπολογιζει οταν προτεινει το προγραμμα σερβις του οχηματος. Το ιδιο ισχυει για υγρα φρενων, αμορτισερ, συμπλεκτες, βαλβολινες, μπουζι, ελλαστικα κτλ. Ολα οταν ειναι καινουργια δουλευουν καλυτερα, δεν αλλαζουμε λαστιχα καθε 5000 και ας κρατανε τα καινουργια καλυτερα.
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-05-06, 08:53
Το avatar του χρήστη millionairesteam
millionairesteam Ο χρήστης millionairesteam δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-04-2006
Μηνύματα: 142
millionairesteam is on a distinguished road
συνφωνα με τον κατασκευαστη υπαρχουν οδηγιες για καθε ειδος οξυτητας που χρησιμοποιουμε σε λαδι ποτε ασ μην μπερδευεστε με τους μηχανικους να πουλησουν θελουν!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-05-06, 20:05
yiorgoos Ο χρήστης yiorgoos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-05-2005
Μηνύματα: 56
yiorgoos is on a distinguished road
τελικα μπερδεμενο το θεμα της αλλαγης των λαδιων.ο κορφιατησ οταν το πηγα να τα αλλαξω με εστειλε στο σπιτι μου να περιμενω ποτε θα μου πει ο υπολογιστης του αυτοκιν.ο καθενας λεει οτι θελει.δεν μπενει ενας στανταρ τυπος λαδιου σε καθε αυτοκινητο?το καθε συνεργιο βαζει οτι θελει?και ΤΕΛΙΚΑ τι πρεπει να κανουμε?να τα αλλαζουμε η οχι?γιατι μερικοι λενε οτι ειναι καλο να τα αφυνουμε τα λαδια να δουλευουν μεσα στην μηχανη για οσο λεει ο κατασκευαστης?και ερωτηση τελευταια για πειτε μου κανενα εξουσιοδοτιμενο της προκοπης εστω και πριβε μυνημα.ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-05-06, 11:35
Το avatar του χρήστη sakkunen
sakkunen Ο χρήστης sakkunen δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-06-2005
Μηνύματα: 1.638
sakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiorgoos
τελικα μπερδεμενο το θεμα της αλλαγης των λαδιων.ο κορφιατησ οταν το πηγα να τα αλλαξω με εστειλε στο σπιτι μου να περιμενω ποτε θα μου πει ο υπολογιστης του αυτοκιν.ο καθενας λεει οτι θελει.δεν μπενει ενας στανταρ τυπος λαδιου σε καθε αυτοκινητο?το καθε συνεργιο βαζει οτι θελει?και ΤΕΛΙΚΑ τι πρεπει να κανουμε?να τα αλλαζουμε η οχι?γιατι μερικοι λενε οτι ειναι καλο να τα αφυνουμε τα λαδια να δουλευουν μεσα στην μηχανη για οσο λεει ο κατασκευαστης?και ερωτηση τελευταια για πειτε μου κανενα εξουσιοδοτιμενο της προκοπης εστω και πριβε μυνημα.ευχαριστω!

Μην πολυαγχωνεσαι!Ν ακολουθεις τις οδηγιες της bmw κ ν βαζεις τα λαδια που συνιστα.Κατι θα ξερουν δεν νομιζεις;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-05-06, 12:06
yiorgoos Ο χρήστης yiorgoos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-05-2005
Μηνύματα: 56
yiorgoos is on a distinguished road
τελικα πηγα σημερα και τα αλλαξα.δε βαριεσε για 100 ευρο δεν χαθηκε ο κοσμος.παντος απο οτι λενε μεσα στην bmw τα καινουργια αυτοκινητα εχουν εσθητιρες για τα τακακια για τα φιλτρα ακομα και για τα λαδια οποτε σοθ λεει αυτοματα ο υπολογιστης ποτε να τα αλλαζεις.τωρα..... ο καθενας μπορει να κανει οτι νομιζει.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 31-05-06, 08:26
Το avatar του χρήστη driveaway
driveaway Ο χρήστης driveaway δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Μηνύματα: 11
driveaway is on a distinguished road
Smile Λάδια και πάλι

Καλημέρα και από μένα (Είναι και η πρώτη φορά που γράφω).
Τις ίδιες απορίες έχω κι εγώ. Δεν προτίθεμαι να αλλάξω λάδια πριν μου δείξει ο αισθητήρας του αυτοκινήτου αλλά συμβαίνει το εξής που δεν έχω συνηθίσει από τα άλλα αυτοκίνητα που είχα. Το αυτοκίνητο θέλει συμπλήρωμα!
Εδώ να πώ ότι πρόκειται για 330 τού 2002 που αγοράστηκε μεταχειρισμένο πέρυσι με 37.000χλμ τα οποία όλοι με διαβεβαιώνουν ότι είναι πραγματικά και στα οποία έχω προσθέσει άλλα 11.000 "δικά μου". Στα 4000-6000 χλμ ανάβει το λαμπάκι και βλέπω και εγώ από το δείκτη ότι η στάθμη έχει κατέβει στο χαμηλότερο όριο, οπότε και συμπληρώνω. Είναι φυσιολογικό αυτό? Στο προηγούμενο αυτοκίνητο που είχα (και που έχω ακόμα) ένα Seat leon 1,8 225hp μετά από 115.000χλμ δεν έχει χρειαστεί συμπλήρωμα ΠΟΤΕ.
Αλλά παρατήρησή μου έχει να κάνει με το είδος και το ιξώδες τών λαδιών. Στο συνεργείο μου, μού προτείνουν τα ιξώδες 0-30 γιατί αυτά προτείνει ο κατασκευαστής. Σε συζητήσεις με ιδιοκτήτες ακούω ότι αυτή είναι γενική κατεύθυνση αλλά για Ελλάδα είναι πολύ λεπτόρευστο το λάδι και γι αυτό το καίει. Μπορείτε να με βοηθήσετε με την εμπειρία σας?
Ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 31-05-06, 19:50
Το avatar του χρήστη sakkunen
sakkunen Ο χρήστης sakkunen δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-06-2005
Μηνύματα: 1.638
sakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από driveaway
Καλημέρα και από μένα (Είναι και η πρώτη φορά που γράφω).
Τις ίδιες απορίες έχω κι εγώ. Δεν προτίθεμαι να αλλάξω λάδια πριν μου δείξει ο αισθητήρας του αυτοκινήτου αλλά συμβαίνει το εξής που δεν έχω συνηθίσει από τα άλλα αυτοκίνητα που είχα. Το αυτοκίνητο θέλει συμπλήρωμα!
Εδώ να πώ ότι πρόκειται για 330 τού 2002 που αγοράστηκε μεταχειρισμένο πέρυσι με 37.000χλμ τα οποία όλοι με διαβεβαιώνουν ότι είναι πραγματικά και στα οποία έχω προσθέσει άλλα 11.000 "δικά μου". Στα 4000-6000 χλμ ανάβει το λαμπάκι και βλέπω και εγώ από το δείκτη ότι η στάθμη έχει κατέβει στο χαμηλότερο όριο, οπότε και συμπληρώνω. Είναι φυσιολογικό αυτό? Στο προηγούμενο αυτοκίνητο που είχα (και που έχω ακόμα) ένα Seat leon 1,8 225hp μετά από 115.000χλμ δεν έχει χρειαστεί συμπλήρωμα ΠΟΤΕ.
Αλλά παρατήρησή μου έχει να κάνει με το είδος και το ιξώδες τών λαδιών. Στο συνεργείο μου, μού προτείνουν τα ιξώδες 0-30 γιατί αυτά προτείνει ο κατασκευαστής. Σε συζητήσεις με ιδιοκτήτες ακούω ότι αυτή είναι γενική κατεύθυνση αλλά για Ελλάδα είναι πολύ λεπτόρευστο το λάδι και γι αυτό το καίει. Μπορείτε να με βοηθήσετε με την εμπειρία σας?
Ευχαριστώ πολύ

Δες εδω τα λαδια που ειναι για τον κινητηρα σου κ χρησιμοποιησε πχ ενα 5-40 κ δες τις διαφορες.http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...83&postcount=1
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.