Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση > Λάδια

Λάδια Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τα λάδια.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 03-12-06, 16:57
Το avatar του χρήστη alex-kal
alex-kal Ο χρήστης alex-kal δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Μηνύματα: 300
alex-kal is on a distinguished road
Για να καταλάβετε που θέλω να καταλήξω:

Στο προηγούμενο αυτοκίνητό μου (1.8 turbo VAG) full πρώτο στάδιο (από 0.6 onerboost μαμά πίεση, εγώ δούλευα 1.7!!) άλλαζα κάθε 5.000 Km λάδια φίλτρο με πολύ καλά συνθετικά (Μotul αν θυμάμαι καλά).
Και τι κατάλαβα??? άλλος το πήρε χαρτί και το ευχαριστιέται τώρα!!
Ετσι, είπα ότι από εδώ και πέρα , θα κάνω ακριβώς ότι λέει ο κατασκευαστής..
Απαιτήσεις δεν έχω πολλές, σπάνια πάω πάνω από 5.000 στροφές και γενικά το αυτόματο με προδιαθέτει για ήρεμη και απολαυστική (το έχω ξαναγράψει αυτό) οδήγηση..
Τώρα , τη στάθμη..... κάθε 10 μέρες περίπου την κοιτάω και είναι στο ίδιο σημείο όπως ήταν τη στιγμή που το αγόρασα..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-12-06, 18:18
Το avatar του χρήστη Marioz
Marioz Ο χρήστης Marioz δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-10-2006
Μηνύματα: 284
Marioz is on a distinguished road
Και πως μπορούμε να ξέρουμε εμείς τις συνθήκες της ελλάδας? Εννοώ να τις κατατάξουμε στις γενικές κατηγορίες της μαμας εταιρίας και να υπολογίσουμε τις απολήξεις?

Εγω πάντως αν είχα συνεργείο......θα ήθελα να πουλάω λάδια και ανταλακτικά...........όσα περισσότερα γίνεται..........δηλαδη θα με βόλευε να αλλάζουν όλοι κάθε 7500χλμ.

Πως μπορείς να ελέγξειςτο λάδι? Εννοείς μόνο απο στάθμη γιατί απο χρώμα μαυρίζει απο την πρώτη χρήση.........

Γενικά συμφωνω με τον φίλο ότι το λάδι είναι η ζωη του κινητήρα..........κανένα λάδι καμίας μάρκας δεν γράφει απο πίσω χιλιόμετρα...........και αν θέλαμε να ΄΄εχουμε τον υγιέστατο κινητήρα....θα έπρεπε να αλλάζουμε λάδια κάθε μέρα......
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-12-06, 21:46
Το avatar του χρήστη koolance
koolance Ο χρήστης koolance δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 11-06-2006
Μηνύματα: 74
koolance is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Marioz Εμφάνιση μηνυμάτων
Και πως μπορούμε να ξέρουμε εμείς τις συνθήκες της ελλάδας? Εννοώ να τις κατατάξουμε στις γενικές κατηγορίες της μαμας εταιρίας και να υπολογίσουμε τις απολήξεις?

Εγω πάντως αν είχα συνεργείο......θα ήθελα να πουλάω λάδια και ανταλακτικά...........όσα περισσότερα γίνεται..........δηλαδη θα με βόλευε να αλλάζουν όλοι κάθε 7500χλμ.

Πως μπορείς να ελέγξειςτο λάδι? Εννοείς μόνο απο στάθμη γιατί απο χρώμα μαυρίζει απο την πρώτη χρήση.........

Γενικά συμφωνω με τον φίλο ότι το λάδι είναι η ζωη του κινητήρα..........κανένα λάδι καμίας μάρκας δεν γράφει απο πίσω χιλιόμετρα...........και αν θέλαμε να ΄΄εχουμε τον υγιέστατο κινητήρα....θα έπρεπε να αλλάζουμε λάδια κάθε μέρα......
Ναι καπως ετσι, δεν ειναι δυσκολο να καταλαβουμε τη λογικη. Οι συνθηκες της Ελλαδας ειναι λιγο πολυ γνωστες ...αναλογως την πολη που ζεις πχ Αθηνα σπανια θα δεις υπο το μηδεν βαθμους οπως επισης και ανω των 40-42 υπο σκια.Ετσι αναλογως κοιτας για καταλληλα λαδια

Το λαδι μπορεις να τα ελεγχεις οταν ειναι κρυος ο κινητηρας βαζωντας μια σταγονα στο δαχτυλο σου και με τον αντιχειρα βλεπεις το ιξωδες δηλ. ποσο πυκνο η αραιο ειναι, αλλα κ ποσο απαλο η βρωμικο/κοκκωδες ειναι. Αν ειναι πολυ κοκκωδες θελει αλλαγμα (κ το φιλτρο)!

Καθε μερα δεν μπορουμε να αλλαζουμε (φανταζομαι το λες μεταφορικα) αλλα και αν μπορουσαμε παλι λαθος θα ηταν γιατι το λαδι για να κανει σωστα τη δουλεια του πρεπει να δουλευτει απο τον κινητηρα και να κανει τον κυκλο ζωης του.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-12-06, 00:45
Το avatar του χρήστη Marioz
Marioz Ο χρήστης Marioz δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-10-2006
Μηνύματα: 284
Marioz is on a distinguished road
Καθε μερα δεν μπορουμε να αλλαζουμε (φανταζομαι το λες μεταφορικα) αλλα και αν μπορουσαμε παλι λαθος θα ηταν γιατι το λαδι για να κανει σωστα τη δουλεια του πρεπει να δουλευτει απο τον κινητηρα και να κανει τον κυκλο ζωης του.[/QUOTE]

Ναι μεταφορικά το λέω........αλλά πάλι αν επρεπε να είναι έτσι τότε καθε φορά που αλλάζουμε λάδι κάνουμε κακο στον κινητήρα? Ας αλλάζουμε καθε βδομάδα τότε.......δεν το είπα για το χρονικό διάστημα αλλα αν ο κινητήρας μας είχε καινούριο λιπαντικό δέν θα ήταν καλύτερα? χωρίς κόκκους βρωμιές......με το κατάλληλο ιξώδες αφού θα ήτανε καινούριο..........???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-12-06, 11:02
Το avatar του χρήστη koolance
koolance Ο χρήστης koolance δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 11-06-2006
Μηνύματα: 74
koolance is on a distinguished road
Τωρα που το θετεις ετσι συμφωνω, και κατι αλλο που δεν ειπαμε ειναι οτι αφου το πληρωνουμε που το πληρωνουμε ας τ'αφησουμε μεσα οσο κραταει...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-12-06, 11:32
Το avatar του χρήστη Marioz
Marioz Ο χρήστης Marioz δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-10-2006
Μηνύματα: 284
Marioz is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από koolance Εμφάνιση μηνυμάτων
Τωρα που το θετεις ετσι συμφωνω, και κατι αλλο που δεν ειπαμε ειναι οτι αφου το πληρωνουμε που το πληρωνουμε ας τ'αφησουμε μεσα οσο κραταει...
Στα λόγια μου έρχεσαι...........πόσο κρατάει λοιπόν το λάδι? Ποιος μπορεί να μας το πει ? Παίζει απο κινητήρα σε κινητήρα? (θα έπρεπε, αν υποθέσουμε ότι τα περισότερα συμβατικά αυτοκίνητα δουλευουν στις ίδιες στροφες, στις ίδιες συνθήκες, στις ίδιες θερμοκρασίες?)

Και υποθέτω πάλι ότι για να μην ζαλίζουν τον απλο καταναλωτη με νουμερα και πίνακες.........έχουν βγαλει την αντοχή του λαδιου με τα χλμ. Γιατί λοιπόν ενώ το βιβλιαράκι του αυτοκινήτου λέει (πχ από ενα οπελ που είχα) φουλ συνθετικα κάθε 30000χιλ..........στην αντιπροσωπεία μου λέγανε κάθε 15000........όταν τους ρώτησα γιατι το κάνουν μου απαντησανε ότι είναι θέμα εμπειρίας. Ωραια ρε παιδιά αφου ξέρετε κάτι παραπάνω από τον κατασκευαστή γιατι δεν του το λέτε να το γραψει και στο βιβλιαράκι και να μοιραστείτε και με όλο τον κοσμο την εμπειρία σας..........? ................Η σιωπή τους προς απάντησή μου
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-12-06, 13:29
bardull Ο χρήστης bardull δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-01-2006
Μηνύματα: 444
bardull is on a distinguished road
Πρωτα-πρωτα να διορθωσω.Εγραψα 5-40 ενω βαζω 10-40.Οσον αφορα την ενδειξη σερβις εμενα γραφει απο 24000 και κατεβεινει.Απλα αλλαζω λαδια στα μισα δηλ καθε 12000.Τωρα τα 100% συνθετικα λαδια αντεχουν πολλα-πολλα χιλιομετρα.Απο την στιγμη που η εταιρια λεει καθε 24000 αλλαγη παει να πει οτι ειναι δοκιμασμενα.Αν θελετε να αλλαζετε συχνοτερα λαδια π.χ 7500 μην χρεωνεστε με πανακριβα λαδια.Αυτη ειναι η αποψη μου.
__________________
Δεν εχει σημασια ο προορισμος του ταξιδιου αλλα το ταξιδι.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-12-06, 13:52
Το avatar του χρήστη koolance
koolance Ο χρήστης koolance δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 11-06-2006
Μηνύματα: 74
koolance is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Marioz Εμφάνιση μηνυμάτων
Στα λόγια μου έρχεσαι...........πόσο κρατάει λοιπόν το λάδι? Ποιος μπορεί να μας το πει ? Παίζει απο κινητήρα σε κινητήρα? (θα έπρεπε, αν υποθέσουμε ότι τα περισότερα συμβατικά αυτοκίνητα δουλευουν στις ίδιες στροφες, στις ίδιες συνθήκες, στις ίδιες θερμοκρασίες?)

Και υποθέτω πάλι ότι για να μην ζαλίζουν τον απλο καταναλωτη με νουμερα και πίνακες.........έχουν βγαλει την αντοχή του λαδιου με τα χλμ. Γιατί λοιπόν ενώ το βιβλιαράκι του αυτοκινήτου λέει (πχ από ενα οπελ που είχα) φουλ συνθετικα κάθε 30000χιλ..........στην αντιπροσωπεία μου λέγανε κάθε 15000........όταν τους ρώτησα γιατι το κάνουν μου απαντησανε ότι είναι θέμα εμπειρίας. Ωραια ρε παιδιά αφου ξέρετε κάτι παραπάνω από τον κατασκευαστή γιατι δεν του το λέτε να το γραψει και στο βιβλιαράκι και να μοιραστείτε και με όλο τον κοσμο την εμπειρία σας..........? ................Η σιωπή τους προς απάντησή μου
Για αυτους τους λογους ο καθενας πρεπει να το ψαχνει λιγο παραπανω μονος του και αναλογα με το αυτοκινητο του να βγαζει και τα συμπερασματα του. Εξαλου ειναι πρακτικα αδυνατο να βγουν γενικα συμπερασματα για το ποσα χλμ. κρατανε τα λαδια κτλ. Εγω αυτο κανω, γιατι αν πεσουμε στη λογικη των μηχανικων, λαδαδων, αντιπροσωπειων τοτε τα λεφτα μας δεν θα φτανουν ουτε για ζήτω!(..για να καταλαβεις στην αντιπροσωπεια μου ειπαν καθε 5000χλμ θελει inspection γιατι ολο και κατι θα βρουν--ε να μην κονομησουν κι αυτοι?)

Με λιγα λογια προσεχω οσο γινεται το αυτοκινητο (λαδια,φιλτρα, φρενα κτλ)χωρις περιτα εξοδα, και οταν χρειαζεται να μπει αντιπροσωπεια για επισημο service κ σφραγιδες το παω χωρις δευτερη σκεψη. Και ετσι ολα καλα...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-12-06, 18:13
Το avatar του χρήστη Marioz
Marioz Ο χρήστης Marioz δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-10-2006
Μηνύματα: 284
Marioz is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από koolance Εμφάνιση μηνυμάτων
Με λιγα λογια προσεχω οσο γινεται το αυτοκινητο (λαδια,φιλτρα, φρενα κτλ)χωρις περιτα εξοδα, και οταν χρειαζεται να μπει αντιπροσωπεια για επισημο service κ σφραγιδες το παω χωρις δευτερη σκεψη. Και ετσι ολα καλα...
Σωστός.......είμαστε της ίδιας φιλοσοφίας.........έχει δοκιμάσει κανείς τα shell??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-12-06, 23:51
Το avatar του χρήστη nassosbmw1
nassosbmw1 Ο χρήστης nassosbmw1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 811
nassosbmw1 will become famous soon enoughnassosbmw1 will become famous soon enough
...............
"Το λαδι μπορεις να τα ελεγχεις οταν ειναι κρυος ο κινητηρας βαζωντας μια σταγονα στο δαχτυλο σου και με τον αντιχειρα βλεπεις το ιξωδες δηλ. ποσο πυκνο η αραιο ειναι, αλλα κ ποσο απαλο η βρωμικο/κοκκωδες ειναι. Αν ειναι πολυ κοκκωδες θελει αλλαγμα (κ το φιλτρο)!

Καθε μερα δεν μπορουμε να αλλαζουμε (φανταζομαι το λες μεταφορικα) αλλα και αν μπορουσαμε παλι λαθος θα ηταν γιατι το λαδι για να κανει σωστα τη δουλεια του πρεπει να δουλευτει απο τον κινητηρα και να κανει τον κυκλο ζωης του.[/QUOTE]

σορρυ αδερφε,αλλα αν με το δαχτυλο του ο καθενας ειχε τη μαγικη ικανοτητα να ξεχωρισει ενα 5-40 φρεσκο απο ενα 10-40 παλιο τοτε θαχε εξασφαλισει μια βαθυπλουτη καριερα!!!ειναι ο ανθρωπος που ψαχνουν ολες οι εταιρειες λαδιων!!!!

και επειδη πολλα ακουμε απο τους "μαστορους" και γενικως ειτε BMW η YUGO,η BENTLEY εχεις θελουν να σε σκιζουν,με το προηγουμενο αμαξι μου "νεας τεχνολογιας" (16v fuel injection) ελεγε αλλαγες λαδιων καθε 15.000κμ ο μαστορης ελεγε καθε 5000....το κανα στις αρχες κανα δυο φορες και μετα καθε 15.000 και αν το θυμηθω....το μοτερακι ειναι σε ΑΡΙΣΤΗ κατασταση,εχει απο τοτε 165000κμ ουτε καν υποψια τσιμπηματος λαδιου,και συνεχιζει να προσφερει τις υπηρεσιες του καθε μερα καθε εποχη...και,οχι,δεν ειναι BMW,ενα Fiesta Si 1,25 ειναι που μολις στρωθηκε καρφωσα το γκαζι στο πατωμα ....
τι εννοω με ολα αυτα; τιιι λεει το κοντερι; αλλαγη στα 5;στα25;οποτε λεει! μεχρι και τη βεργα λαδιου τη κλασσικη καταργησε στο 116,αρα εχει σενσορα ιξωδους και ξερει απο μονο του αναλογα το σκισιμο/χρηση κλπ,ποτε ειναι η επομενη αλλαγη...
τι διαολο αντεχει το φιεστα με αυτες τις αλλαγες 165000κμ και συνεχιζει! και ολοκληρη μπεμπε;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.