Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση > Λάδια

Λάδια Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τα λάδια.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 03-03-08, 11:04
panagos_77 Ο χρήστης panagos_77 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 23-01-2008
Μηνύματα: 73
panagos_77 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chalyps Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάρα πολύ καλό thread και καλά θα κάνουμε να το κρατήσουμε "ψηλά" για να ενημερώνεται ο κόσμος
φίλε μου το post σου είναι θησαυρός για όποιον αναζητά γνώση.
Το ανταμοίβω με όποιο τρόπο μου παρέχουν τα εργαλεία του forum , καθώς επίσης και με την άδεια σου θα το αναδημοσιέυσω (αναφέροντας αρθογράφο και φορουμ/πηγή) και σε άλλο φορουμ....
Από τη μεριά μου έχεις το ελεύθερο να το χρησιμοποιήσεις αυτούσιο, κάνοντας και τις μικροδιορθώσεις (ορθογραφικές-συντακτικές) που χρειάζονται. Σε καμία περίπτωση δεν το έχω για "μυστικό", πόσο μάλλον όντας δημοσιευμένο σε ένα φόρουμ.

Σας ευχαριστώ όλους για τα πολύ καλά σας λόγια και σχόλια.
__________________
Το πιο πολυδάπανο όχημα είναι το καροτσάκι του Super Market.
Καίει 30Ε κάθε 5 μέτρα!

Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 06-03-08, 04:56
panagos_77 Ο χρήστης panagos_77 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 23-01-2008
Μηνύματα: 73
panagos_77 will become famous soon enough
Καθώς παρατηρώ μια ανησυχητική τάση μελών του φόρουμ να χρησιμοποιούν πρόσθετα-βελτιωτικά λαδιού, νομίζω πρέπει να δώσουμε ιδιαίτερη βαρύτητα στο θέμα αυτό και να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα. Παρακαλώ επίσης όποιον από τους moderators δει αυτό το μήνυμα να το προσθέσει στο μακροσκελές post μου με τους "μύθους και πραγματικότητα" σ' αυτό το thread ώστε να υπάρχει μια συνοχή. Θα πω για άλλη μια φορά για να μην υπάρξει παρεξήγηση ότι ούτε ξερόλας θέλω να το παίξω, ούτε σωτήρας. Γνωρίζω όσα χρειάζεται για να αποφεύγω τις κακοτοπιές και αυτά σας μεταδίδω!

***
Το ζήτημα "λίπανση" είναι μια ολόκληρη επιστήμη που δεν έχει αρχή και τέλος και δεν αναλύεται διεξοδικά σε 5 αράδες ενός φόρουμ. Ούτε σε ένα manual αυτοκινήτου. Όσο πολυπλοκότερο όμως είναι, τόσο απλοποιείται αν και όταν ακολουθούμε την οδηγία του κατασκευαστή, που δεν είναι παραπάνω από 1 πρόταση. "Θέλουμε το τάδε λάδι από την τάδε εταιρία, εναλλακτικά αυτό". ΣΤΟΠ! Ό,τι χρειάζετε να ξέρετε βρίσκεται σε αυτή την πρόταση! Μοτοκότες, ΜΡΖ, GBG, KGB, και κουραφέξαλα ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΘΕΣΗ ΣΤΟΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΣΑΣ! Και δεν έχουν θέση για δύο λόγους:
1) Απουσιάζουν πιστοποιήσεις από επίσημους φορείς ελέγχου και που όσον αφορά το χώρο του αυτοκινήτου, οι φορείς αυτοί είναι το ACEA, το API και το SAE. Ας πάρουν πρώτα αυτές και μετά το συζητάμε.
2) Αυτό που κάνουν δεν είναι τίποτα παραπάνω από αυτό που επιτυγχάνουν τα επώνυμα 100% συνθετικά λιπαντικά, το να παρέχουν δηλαδή προστατευτικό φιλμ στα μέταλα. Και πάλι όμως τα επώνυμα λιπαντικά κάνουν τη διαφορά γιατί
α) Δεν χρησιμοποιούν τεφλόν ή άλλες απαγορευμένες ουσίες
β) Τα καυσαέρια παραμένουν στα επίπεδα που ορίζει ο κατασκευαστής και η εκάστοτε νομοθεσία
γ) Τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά τους και οι μέθοδοι που επιτυγχάνουν την όσο το δυνατόν καλύτερη λίπανση είναι επαναστατικές πιστοποιημένες και βρίσκονται στη διάθεση του καθενός με τη μορφή data sheets (εστέρες και πολυαλφαολεφίνες οι μέχρι πρότεινος αποδοτικότερες).
Γι΄αυτό το λόγο τα 100% συνθετικά λιπαντικά κοστίζουν τόσο ακριβά! Αν τώρα κάποιος έχει ένα παμπάλαιο ή κακοσυντηρημένο κατά το παρελθόν αυτοκίνητο, θα "δει" διαφορά με ένα βελτιωτικο αφού το προσθέτει στο ούτως ή άλλως άχρηστο SAVOURoil που χρησιμοποιεί! Οι υπόλοιποι απλά δεν το χρειάζονται, κι όσοι επιμένουν να το χρησιμοποιούν να ξέρουν ότι είναι άγνωστες ακόμα οι συνέπειές του μετά από μακροχρόνια χρήση.

Εύλογα εδώ προκύπτουν ερωτήματα και νέα ζητήματα που μας οδηγούν στο άλλο άκρο της υπερβολής και της χρήσης της αφρόκρεμας των λιπαντικών που προορίζονται για αγωνιστική χρήση και όχι για τυποποιημένους κινητήρες-νορμάλ οδήγηση. Το 300V για παράδειγμα (και άλλα κορυφαία λιπαντικά) διευκρινίζει στο ίδιο του το prospect ότι είναι λιπαντικό αγωνιστικών κινητήρων! Ψάξτε όσο θέλετε το κουτί του, δεν θα βρείτε τις προδιαγραφές που ζητάτε. Το λάδι αυτό είναι ό,τι χρειάζεται ο αγωνιζόμενος, δηλαδή όσο το δυνατόν περισσότερο λάδι και λιγότερα πρόσθετα! Απουσιάζουν λοιπόν ή είναι σε μικρότερη αναλογία πρόσθετα που χρειάζεται ένας κινητήρας σαν τον δικό μας που δεν θα λυθεί μετά από έναν αγώνα, που δεν ανεβάζει την πίεση που χρειάζεται για να αποδόσει αυτό το λάδι και που σίγουρα προορίζεται να γράψει χιλιάδες χιλιόμετρα περισσότερα από ένα αγωνιστικό! Οι δε συνθήκες οδήγησης και θερμοκρασιών είναι ένα άλλο μεγάλο θέμα. Στον αντίποδα, τα λιπαντικά αυτά έχουν κάποια πρόσθετα σε μεγαλύτερη αναλογία γι΄αυτό οι περισσότεροι το 1ο που παρατηρούν κατά τη χρήση του είναι η διατήρηση χαμηλής θερμοκρασίας. Δεν είναι κακό λάδι, το αντίθετο μάλιστα! Εξακολουθεί κι αυτό όμως να μην είναι το καταλληλότερο.
Δεν θέλω να τρομοκρατήσω κανέναν, δε χαλάνε τόσο εύκολα δα οι κινητήρες, είναι όμως αξιοθαύμαστοι όταν μετά από πολλές χιλιάδες χιλιόμετρα αποδίδουν το ίδιο με όταν ήταν καινούριοι, δεν μας εμφανίζουν βλάβες και κάνουν τα μαστόρια να τα θαυμάζουν σαν έργα τέχνης και να απορούν! Για να γίνουν αυτά όμως πρέπει επιτέλους να μπούμε όλοι σε μια λογική που ορίζει ο κατασκευαστής και να σεβόμαστε την προσταγή του όσο σεβόμαστε και τα χρήματα που του εμπιστευτήκαμε!
__________________
Το πιο πολυδάπανο όχημα είναι το καροτσάκι του Super Market.
Καίει 30Ε κάθε 5 μέτρα!


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panagos_77 : 06-03-08 στις 05:10
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 06-03-08, 09:39
Το avatar του χρήστη bmw316turbo
bmw316turbo Ο χρήστης bmw316turbo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-07-2006
Μηνύματα: 430
bmw316turbo has a spectacular aura aboutbmw316turbo has a spectacular aura about
Συμφωνω με τον φιλο μου , αλλα εν μερη ,και θετω τα δικα μου επιχειρηματα.
Το τι πραγματικα χρειαζεται ενας κινητηρας για να λειτουργει αψεγαδιαστα και αξιοπιστα ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΝΩ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ με βελτιωμενα χαρακτηριστικα λειτουργιας.
Ο καθε κατασκευαστης στη τιμολογιακη πολιτικη που οριζει πχ σε ενα HUNDAI, που ειναι αντικειμενικα , φθηνο προιον, βαζει ενα λαδι αναλογης αξιας (λεγε με hundai oil, οπως toyota oil) προκειμενου να διατηρησει την υποσχομενη απο εκεινον αξιοπιστια που οριζει.Τωρα αν καποιος κατοχος βαλει καποιο πολυ ακριβοτερο λαδι -οχι απαραιτητα motul 300v - αυτο ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΟΥΤΕ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΒΛΑΒΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ.
Σκοπος ,εκτιμω, των παιδιων που διαβαζουν τα διαφορα φορουμ δεν ειναι ειναι να επιβεβαιωσουν την δεδομενη αξιοπιστια των αυτοκινητων της bmw,συντηρωντας τα ,συμφωνα με τις προδιαγραφες και καλα, αλλα να βελτιωσουν την λειτουργια τους περα απο τα ορια που οριζει το κοστος αγορας τους.Ετσι κανενα παιδι δεν θα εβαζε συνεμπλοκ πολυουρεθανης σε 316 ,ουτε ψαλιδια απο Μ3, ουτε μπουζι ιριδιου, ουτε πανακριβα panel φιλτρα στο φιλτροκουτι ουτε,ουτε......Ουτε θα αλλαζε λαδια καθε 4000-6000χλμ και οχι καθε 15000 ΠΟΥ ΛΕΕΙ Η BMW KΑΙ ΚΑΘΕ BMW.......Αν κανεις τη συντηρηση της bmw ΑΠΛΑ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΗ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΠΟΥ ΥΠΑΓΟΡΕΥΕΙ Η ΜΑΡΚΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΙ ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ ΟΤΙ ΤΑ ΒΕΛΤΙΩΤΙΚΑ (ΤΑ ΚΟΥΡΑΦΕΞΑΛΑ ΠΟΥ ΛΕΣ) ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΤΥΠΟΥ MOTORKOTE δεν χρειαζονται, γιατι αν ηταν απαραιτητα οπως λες, οι εκαστοτε εταιριες θα τα χρησιμοποιουσαν ηδη στα μοτερ τους.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΒΑΣΗ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΟΡΙΖΕΙ Η ΤΣΕΠΗ ΜΟΥ (λεω εγω) !!!!!!Και λεω εγω, στα φθηνοτερα μοντελα της Bmw πραγματι μπορει να κανουν δουλεια αλλα δεν χρειαζονται λογω κοστους να χρησιμοποιηθουν , ποιος ομως γνωριζει αν ηδη στα Μ3 χρησιμοποιουνται ή η επεξεργασια των κυλινδρων ειναι τετοια ,σε αυτα τα μοντελα, που να ειναι πιο φθηνο -απαραιτητο αντισταθμισμα???
Το ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΕΣΥ?? Εγω παντως οχι , αλλα ουτε απαξιωνω καθε τι προιον που κυκλοφορει χωρις να το δοκιμασω,ετσι απλα, αλλα μονο και μονο επειδη μου το ειπε καποιος καθηγητης στο πανεπιστημιο στη τεχνολογια υλικων! Ουτε dealer ειμαι, ουτε ξερολας αλλα δεν μπορω να δεχομαι επιχειρηματα αβιαστα τυπου - αυτοι ξερουν καλυτερα- για προιοντα οπως motorkote ,gpz , fuelmax κλπ .Τις προαλλες φτασαμε να αντιλογουμε για τη λειτουργια του fuelmax χρησιμοποιωντας στο λογο μας τη θεωρια του MAXWELL. ΗΜΑΡΤΟΝ!!!
Κλεινοντας θα πω πως -ενω δεν γνωριζω ουτε φατσικα τον GOD -βλεπω πως και ασχοληται πολυ με τη συντηρηση του ιχ του (υπερ-λαδάς!!) αλλα και εδωσε τη σωστη διασταση στο motorkote.ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΕ!!!!
Παρεπιπτωντος και εγω εβαζα motul 300v αλλαζοντας το καθε 5000χλμ σε ενα ταπεινο 316 με αντιψυκτικα της evans npg+ (μηπως ΚΑΙ ΑΥΤΟ δεν βελτιωνει την ψυξη αφου δεν το προτεινει η bmw??) αλλα δεν ειπα ποτε οτι καθε τι βελτιωτικο πανω απο αυτο ειναι μπουρδα.......επειδη στην τεχνολογια υλικων τα αντιτριβικα δεν λειτουργουν ,και γιατι αν επαιζαν ,απλα θα τα χρησιμοποιουσαν οι βιομηχανιες.....Αμαν αυτες οι προδιαγραφες...και οι ελληνικες εταιριες εχουν πιστοποιηση ISO αλλα απο μεσα εχουν τις σουβλες με τα αρνια.....
Συγνωμη για το μεγαλο ποστ
Τελειως Φιλικα
__________________
A TO Z DEVELOPMENTS
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 06-03-08, 12:35
panagos_77 Ο χρήστης panagos_77 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 23-01-2008
Μηνύματα: 73
panagos_77 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmw316turbo Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν μπορω να δεχομαι επιχειρηματα αβιαστα τυπου - αυτοι ξερουν καλυτερα- για προιοντα οπως motorkote ,gpz , fuelmax κλπ .
Φιλικά - φιλικά με είπες άσχετο χωρίς να συμφωνείς τελικά σε τίποτα.
Αν πιστεύεις ότι "αβίαστα" απορρίπτω τη χρήση τέτοιων προϊόντων τότε δεν έχει νόημα να αδειάζω το κεφάλι μου στις 5 το πρωί για να γράφω κατεβατά περί έλειψης πιστοποίησης και ιδιοτήτων τέτοιων προϊόντων. Σ' αρέσουν οι συγκρίσεις και οι παρομοιώσεις? Παρομοίωσε τότε τον κινητήρα με τον οργανισμό σου. Θέλω λέει βιταμίνες A B C D, νερό κτλ. Κάπως έτσι, όταν ο κατασκευαστής λέει θέλω API, ACEA στον κινητήρα μου, εννοεί θέλω αυτό που βάζεις να έχει αυτή την πιστοποίηση. Το θέμα τελειώνει εδώ! Τι πιο απλό για να κρίνεις κάτι ως ακατάλληλο? Βάζεις σινεμπλοκ και μπουζί διαφορετικού τύπου (όχι ποιότητας) από αυτό που λέει ο κατασκευαστής? Κακώς.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmw316turbo Εμφάνιση μηνυμάτων
ενω δεν γνωριζω ουτε φατσικα τον GOD -βλεπω πως και ασχοληται πολυ με τη συντηρηση του ιχ του (υπερ-λαδάς!!) αλλα και εδωσε τη σωστη διασταση στο motorkote.ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΕ!!!!
Ο god όπως και άλλα παιδιά εδώ μέσα είναι υποδειγματικός κάτοχος Ι.Χ., χαρά θεού για κάθε καλό μάστορα που θα μπει στο συνεργείο του και η αλήθεια είναι ότι με εκπλήσει που με τις γνώσεις που έχει χρησιμοποιεί τέτοια προϊόντα. Όχι δεν το έχω δοκιμάσει συνειδητά και κατόπιν μελέτης! Αυτό με κάνει άσχετο??? Πρέπει δηλαδή να πάρω ναρκωτικά για να πω ότι κάνουν κακό? Υπό την ίδια έννοια πάρε αναβολικά ή λίγη κοκαΐνη να τα κάνεις όλα σβέλτα και να αντέξεις σήμερα! ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ (όπως ανέφερες στην αρχή) σε μια τέτοια κατάσταση? Με τέτοια ποδοσφαιρικού επίπεδου επιχειρηματολογία, κουβέντα για τα λάδια δεν γίνεται!
Έχω δώσει ένα σκασμό λεφτά στη ζωή μου για βελτιώσεις σε αυτοκίνητο-μοτοσυκλέτα, έχω γράψει χιλιάδες χιλιόμετρα στην πίστα των Σερρών και το σημαντικότερο, είχα τη χαρά και αγκάθι ταυτόχρονα να δουλεύω για 5 χρόνια στον μεγαλύτερο ίσως κατασκευαστή λιπαντικών παγκοσμίως. Βρισκόμουν επί 12 ώρες την ημέρα σε συνεργεία-αντιπροσωπίες, έχω δει να γίνονται εγκλήματα σε κινητήρες κι έχω παρακολουθήσει διάφορα σεμινάρια λιπαντικών στην Ελλάδα και το εξωτερικό έχοντας την τύχη να μιλήσω με ανθρώπους που κατέχουν το θέμα όπως το ψωμί το αλεύρι! Και δεν θεωρώ τον εαυτό μου "λαδά"! Έδωσα έναν όρκο για να πάρω το πτυχίο μου και αυτόν τον όρκο τηρώ.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmw316turbo Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρεπιπτωντος και εγω εβαζα motul 300v....
Εγώ δούλευα στη Motul....
δεν είχε νόημα να το πω μέχρι τώρα αλλά πως αλλιώς να σε πείσω που ούτε λίγο ούτε πολύ, τους έβγαλες όλους μαλάκες, από κατασκευαστές αυτοκινήτων και καθηγητές διδάκτορες μηχανολογίας, μέχρι οργανισμούς πιστοποίησης και εταιρίες λιπαντικών που γράφουν ιστορία στο χώρο! Και όλα αυτά για να υπερασπιστείς τη χρήση ενός προϊόντος που μέχρι πέρισυ θεοποιούνταν και φέτος βρέθηκε στο πυρ το εξώτερον σαν μαϊμού, άχρηστο, επιβλαβές κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο! Σκέφτεσαι λάθος και στο λέω όσο ειλικρινά και φιλικά μοιράζομαι αυτά που γνωρίζω μαζί σου!
__________________
Το πιο πολυδάπανο όχημα είναι το καροτσάκι του Super Market.
Καίει 30Ε κάθε 5 μέτρα!


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panagos_77 : 06-03-08 στις 12:37
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 06-03-08, 18:52
Το avatar του χρήστη bmw316turbo
bmw316turbo Ο χρήστης bmw316turbo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-07-2006
Μηνύματα: 430
bmw316turbo has a spectacular aura aboutbmw316turbo has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panagos_77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλικά - φιλικά με είπες άσχετο χωρίς να συμφωνείς τελικά σε τίποτα.
Αν πιστεύεις ότι "αβίαστα" απορρίπτω τη χρήση τέτοιων προϊόντων τότε δεν έχει νόημα να αδειάζω το κεφάλι μου στις 5 το πρωί για να γράφω κατεβατά περί έλειψης πιστοποίησης και ιδιοτήτων τέτοιων προϊόντων. Σ' αρέσουν οι συγκρίσεις και οι παρομοιώσεις? Παρομοίωσε τότε τον κινητήρα με τον οργανισμό σου. Θέλω λέει βιταμίνες A B C D, νερό κτλ. Κάπως έτσι, όταν ο κατασκευαστής λέει θέλω API, ACEA στον κινητήρα μου, εννοεί θέλω αυτό που βάζεις να έχει αυτή την πιστοποίηση. Το θέμα τελειώνει εδώ! Τι πιο απλό για να κρίνεις κάτι ως ακατάλληλο? Βάζεις σινεμπλοκ και μπουζί διαφορετικού τύπου (όχι ποιότητας) από αυτό που λέει ο κατασκευαστής? Κακώς.


Ο god όπως και άλλα παιδιά εδώ μέσα είναι υποδειγματικός κάτοχος Ι.Χ., χαρά θεού για κάθε καλό μάστορα που θα μπει στο συνεργείο του και η αλήθεια είναι ότι με εκπλήσει που με τις γνώσεις που έχει χρησιμοποιεί τέτοια προϊόντα. Όχι δεν το έχω δοκιμάσει συνειδητά και κατόπιν μελέτης! Αυτό με κάνει άσχετο??? Πρέπει δηλαδή να πάρω ναρκωτικά για να πω ότι κάνουν κακό? Υπό την ίδια έννοια πάρε αναβολικά ή λίγη κοκαΐνη να τα κάνεις όλα σβέλτα και να αντέξεις σήμερα! ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ (όπως ανέφερες στην αρχή) σε μια τέτοια κατάσταση? Με τέτοια ποδοσφαιρικού επίπεδου επιχειρηματολογία, κουβέντα για τα λάδια δεν γίνεται!
Έχω δώσει ένα σκασμό λεφτά στη ζωή μου για βελτιώσεις σε αυτοκίνητο-μοτοσυκλέτα, έχω γράψει χιλιάδες χιλιόμετρα στην πίστα των Σερρών και το σημαντικότερο, είχα τη χαρά και αγκάθι ταυτόχρονα να δουλεύω για 5 χρόνια στον μεγαλύτερο ίσως κατασκευαστή λιπαντικών παγκοσμίως. Βρισκόμουν επί 12 ώρες την ημέρα σε συνεργεία-αντιπροσωπίες, έχω δει να γίνονται εγκλήματα σε κινητήρες κι έχω παρακολουθήσει διάφορα σεμινάρια λιπαντικών στην Ελλάδα και το εξωτερικό έχοντας την τύχη να μιλήσω με ανθρώπους που κατέχουν το θέμα όπως το ψωμί το αλεύρι! Και δεν θεωρώ τον εαυτό μου "λαδά"! Έδωσα έναν όρκο για να πάρω το πτυχίο μου και αυτόν τον όρκο τηρώ.


Εγώ δούλευα στη Motul....
δεν είχε νόημα να το πω μέχρι τώρα αλλά πως αλλιώς να σε πείσω που ούτε λίγο ούτε πολύ, τους έβγαλες όλους μαλάκες, από κατασκευαστές αυτοκινήτων και καθηγητές διδάκτορες μηχανολογίας, μέχρι οργανισμούς πιστοποίησης και εταιρίες λιπαντικών που γράφουν ιστορία στο χώρο! Και όλα αυτά για να υπερασπιστείς τη χρήση ενός προϊόντος που μέχρι πέρισυ θεοποιούνταν και φέτος βρέθηκε στο πυρ το εξώτερον σαν μαϊμού, άχρηστο, επιβλαβές κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο! Σκέφτεσαι λάθος και στο λέω όσο ειλικρινά και φιλικά μοιράζομαι αυτά που γνωρίζω μαζί σου!
Αν αυτα καταλαβαινεις.... τοτε δεν υπαρχει ουτε λογος να ξενυχτας ουτε τιποτα!
Ξαναδιαβασε πιο νηφαλια τα post μου για το τι υποστηριζω και τι οχι χωρις αγχος αυτη τη φορα και θα δεις οτι υποστηριζεις πραγματα γνωριζοντας τα??? μονο θεωρητικα
__________________
A TO Z DEVELOPMENTS
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 06-03-08, 19:23
panagos_77 Ο χρήστης panagos_77 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 23-01-2008
Μηνύματα: 73
panagos_77 will become famous soon enough
Υπάρχει λόγος να ξενυχτάω όσο υπάρχουν ιδιοκτήτες και μέλη του φορουμ που καταλαβαίνουν τι θα πει "εγχειρίδιο χρήσης και καλής λειτουργίας". Υποστηρίζεις αναπόδεικτα επιστημονικά πράγματα και χρησιμοποιείς κουβέντες καφενείου! Πίστεψέ με δεν σε κατηγορω γι' αυτό, δεν είσαι υποχρεωμένος να αποδείξεις τίποτα σαν απλός χρήστης, το όλο θέμα είναι πλάνη γι αυτό και ξεκίνησα τους "μύθους και πραγματικότητα" σ' αυτό το thread. Είναι πράγματα που κανένας δε θα σου πει στα ίσα, γιατί παίζονται περισσότερα απ' όσα χωράει ο νους σου! Ίσως να μάθεις μόνο αν πληρώσεις για να αγοράσεις ένα περιοδικό που θα αναφέρει κάποια από αυτά, ή ένα σωρό γαμησιάτικα για να επαναφέρεις έστω με blue print τον κινητήρα σου! Δεν ειναι μόνο θεωρία το να περνάς 8 ώρες πάνω από μοτέρ evo VII ψάχνοντας να βρεις γιατί έσπασε, ούτε να παρατάς την γκόμενα με το στριγκάκι στον αστράγαλο στις 10 το βράδυ γιατί ο πελάτης σου έχει μια απορία για τον κινητήρα που έλυσε! Ούτε εγώ λοιπόν είμαι υποχρεωμένος να εξακολουθώ να κάνω κάτι τέτοιο. Υπάρχει κάτι παραπάνω από εμάς που λέγεται (ξανά) εγχειρίδιο χρήσης και που πρέπει κάποια στιγμή να το λάβουμε πολύ σοβαρά υπ' όψην μας! Είμαι νημφάλιος σαν δικαστής όσο μιλώ γι' αυτά τα πράγματα!
__________________
Το πιο πολυδάπανο όχημα είναι το καροτσάκι του Super Market.
Καίει 30Ε κάθε 5 μέτρα!


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panagos_77 : 06-03-08 στις 19:26
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 07-03-08, 00:47
Το avatar του χρήστη sakkunen
sakkunen Ο χρήστης sakkunen δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-06-2005
Μηνύματα: 1.638
sakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of light
Φίλε panago είσαι η απάντηση στην απορία μου τότε!Τα motul specific LL01 5-30 σε σχέση με τα castrol txt LL04 5-30 πως τα κρίνεις?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 07-03-08, 07:53
panagos_77 Ο χρήστης panagos_77 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 23-01-2008
Μηνύματα: 73
panagos_77 will become famous soon enough
Αναφέρεσαι σε 2 κορυφαίες εταιρίες για 2 διαφορετικά όμως λάδια. LL-01 το Motul, LL-04 το Castrol. Εσύ φυσικά θα χρησιμοποιήσεις όποια από τις δύο προδιαγραφές σου λέει η bmw. Στη δουλειά είχαμε διαπιστώσει ότι ορισμένα λιπαντικά συμπεριφερόταν καλύτερα από κάποια άλλα σε μερικούς κινητήρες ή για να το θεσω αλλιώς συνεργαζόταν καλύτερα. Όταν τώρα σου λέει "bmw recomments castrol" προφανώς κάτι τέτοιο εννοεί. Ο god πάντως κάπου έγραφε ότι χρησιμοποιεί motul και είναι ευχαριστημένος.
__________________
Το πιο πολυδάπανο όχημα είναι το καροτσάκι του Super Market.
Καίει 30Ε κάθε 5 μέτρα!


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panagos_77 : 07-03-08 στις 07:57
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 07-03-08, 18:34
Το avatar του χρήστη sakkunen
sakkunen Ο χρήστης sakkunen δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-06-2005
Μηνύματα: 1.638
sakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of light
Μου δίνει σαν επιλογή και το LL01 και το LL04.Απλά έλεγα μήπως σαν προδιαγραφές τα LL04 είναι ανώτερα απο τα LL01
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 08-03-08, 13:05
panagos_77 Ο χρήστης panagos_77 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 23-01-2008
Μηνύματα: 73
panagos_77 will become famous soon enough
Αν είναι ξεκάθαρο αυτό τότε όποιο και να βάλεις είσαι οκ. Μήπως όμως το αναφέρει σαν "εναλλακτικά μπορείς και LL-01" που ερμηνεύεται και σαν "άμα δε βρεις αυτό βάλε εκείνο". Τι αμάξι είναι?
Εγώ παρ' όλο που έχω ιδιαίτερη συμπάθεια στα motul, ειδικά τα μοτοσυκλέτας, θα έβαζα castrol γιατί "bmw recomments castrol" και γιατί η LL-04 είναι πιο καινούρια και πιο εξελιγμένη προδιαγραφή που προφανώς καλύπτει και την LL-01.
__________________
Το πιο πολυδάπανο όχημα είναι το καροτσάκι του Super Market.
Καίει 30Ε κάθε 5 μέτρα!


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panagos_77 : 08-03-08 στις 13:10
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
λαδι, λαδια, λιπανση, λιπαντικο, ιξωδες

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.