Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #81  
Παλιά 11-10-15, 19:40
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
raptor μαλλον εισαι η εξαιρεση που επιβεβαιωνει τον κανονα...
για εμενα ακομα ειναι νωρις, Ν46 με 94κ χλμ αλλα το περιμενω να σκασει σε καμια 25κ χλμ...
προς το παρον με 5W-30 και αλλαγες στα 10κ παντα βγαζω πανω απο 4λιτρα λαδια στην αλλαγη (το καρτερ μου παιρνει 4.25λτ)
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 24-10-15, 02:06
dimitriseas Ο χρήστης dimitriseas δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 17-10-2015
Μηνύματα: 31
dimitriseas is on a distinguished road
καλησπερα κ απο μενα ειμαι κατοχος ε46 318ι με 300.000 στο μοτερ, εχω και γω τα ιδια συμπτωματα και πολλους εδω μεσα,, δηλαδη 1 λιτρο στα 1.000χμ και καπνο απο σταση.. αφου διαβασα ολα τις σελιδες στο σχετικο ποστ αποφασισα να το αλαξω τσιμουχακια βαλβιδων. υπαρχει εδω ενα συνεργειο που τις αλλαζει χωρις κεφαλη κατεβασμα και πλαναρισμα μονο "απο πανω" . Πιστευετε οτι ειναι καλη λυση η να κατεβασω και κεφαλη? με 300ευρω αλλαζουν απο πανω ενω με κατεβασμα καφελη πλαναρισμα παω στα 600ευρω, τι προτεινετε?
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 25-10-15, 05:17
Το avatar του χρήστη s1fis
s1fis Ο χρήστης s1fis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-11-2011
Μηνύματα: 150
s1fis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitriseas Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα κ απο μενα ειμαι κατοχος ε46 318ι με 300.000 στο μοτερ, εχω και γω τα ιδια συμπτωματα και πολλους εδω μεσα,, δηλαδη 1 λιτρο στα 1.000χμ και καπνο απο σταση.. αφου διαβασα ολα τις σελιδες στο σχετικο ποστ αποφασισα να το αλαξω τσιμουχακια βαλβιδων. υπαρχει εδω ενα συνεργειο που τις αλλαζει χωρις κεφαλη κατεβασμα και πλαναρισμα μονο "απο πανω" . Πιστευετε οτι ειναι καλη λυση η να κατεβασω και κεφαλη? με 300ευρω αλλαζουν απο πανω ενω με κατεβασμα καφελη πλαναρισμα παω στα 600ευρω, τι προτεινετε?
Γεια χαρά.

Κ εμένα έτσι μου τα αλλάξανε, μόνο από πάνω. Τώρα τι είναι πιο σωστό θα σε γελάσω. Άνθρωπος που δουλεύει κ σε αντιπροσωπεία μου την έκανε τη δουλειά πάντως.
__________________
Όταν ένας άντρας ανοίγει την πόρτα του αυτοκινήτου στη σύζυγό του, δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν: Ή είναι καινούρια σύζυγος ή είναι καινούριο το αυτοκίνητο!
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 25-10-15, 08:12
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από s1fis Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια χαρά.

Κ εμένα έτσι μου τα αλλάξανε, μόνο από πάνω. Τώρα τι είναι πιο σωστό θα σε γελάσω. Άνθρωπος που δουλεύει κ σε αντιπροσωπεία μου την έκανε τη δουλειά πάντως.
Πλέον πόση κατανάλωση έχεις μετά την επισκευή "από πάνω" στα τσιμουχάκια??
Λιγότερο από 1lt / 10.000km??
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 25-10-15, 12:21
dimitriseas Ο χρήστης dimitriseas δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 17-10-2015
Μηνύματα: 31
dimitriseas is on a distinguished road
Παιδια θα παω μες τη βδομαδα να τα αλλαξω τα τσιμουχακια θα σας ενημερώσω σχετικα. Πιστευω να ειναι αυτο το προβλημα και να μην καιω λαδια. Εχω επισης υποψιες οτι οι αισθητηρες μαζα αερα και λαμδα επηρεάζονται απο αυτο το λογο και μου αναβει το λαμπακι του κινητηρα.
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 25-10-15, 14:24
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Δε νομίζω να τους ενδιαφέρει, αν καις λάδια.
(Στους αισθητήρες μάζας αέρα και λάμδα αναφέρομαι.)
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 25-10-15, 18:13
dimitriseas Ο χρήστης dimitriseas δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 17-10-2015
Μηνύματα: 31
dimitriseas is on a distinguished road
Ετσι νομιζω κ εγω οποτε θα κοιταξω πρωτα να φταιξω τον κινητηρα μην καιει λαδια και μετα σβηνουμε λαμπακια και αισθητηρες. Αυτα παθαινεις οταν παιρνεις αμαξι με κλειστα ματια
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 12-11-15, 05:49
Το avatar του χρήστη s1fis
s1fis Ο χρήστης s1fis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-11-2011
Μηνύματα: 150
s1fis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasos.kamv Εμφάνιση μηνυμάτων
Πλέον πόση κατανάλωση έχεις μετά την επισκευή "από πάνω" στα τσιμουχάκια??
Λιγότερο από 1lt / 10.000km??
Χίλια συγγνώμη, αλλά δεν το χα προσέξει.

Ναι, έχω σαφώς λιγότερη κατανάλωση. Βασικά τ'αλλάζω κ νωρίτερα απ'τα δέκα χιλιάδες, γύρω στα 7-8 χιλιάδες. Η αλήθεια είναι ότι έχω καιρό να τα ελέγξω κ τώρα είναι καιρός να τ'αλλάξω, αλλά είμαι έξω εδώ κ κάνα μήνα οπότε πακέτο.
Όταν είχα κάνει την επισκευή, τα πρώτα 2500 χλμ δεν είχα χάσει τπτ! Στις αλλαγές που χω κάνει πάντως πρέπει να είναι γύρω στα 300 γρ. αλλά το λέω με επιφύλαξη. Μόλις γυρίσω θα επανέλθω με ακρίβεια.
Εν τω μεταξύ πριν την επισκευή είχα φτιάξει ότι υπήρχε σχετικά με τις διαρροές. Κάρτερ, ψευτοκάπακα, φλατζάκια, παραφλατζάκια
__________________
Όταν ένας άντρας ανοίγει την πόρτα του αυτοκινήτου στη σύζυγό του, δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν: Ή είναι καινούρια σύζυγος ή είναι καινούριο το αυτοκίνητο!
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 12-11-15, 08:28
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Καλημέρα,

τελικά είναι καλό να καίει ρε παιδιά λάδια το μοτέρ, ή όχι? Δηλαδή εάν δεν καίει, υπάρχει πρόβλημα που πιθανόν να το βγάλει στο μέλλον?

Στο δικό μου πλέον αλλάζω κάθε χρόνο (δεν κάνω πάνω από 10-12.000 ΚΜ ετησίως) και δεν καίει σταγόνα.....
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 20-11-15, 19:49
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα,

τελικά είναι καλό να καίει ρε παιδιά λάδια το μοτέρ, ή όχι? Δηλαδή εάν δεν καίει, υπάρχει πρόβλημα που πιθανόν να το βγάλει στο μέλλον?

Στο δικό μου πλέον αλλάζω κάθε χρόνο (δεν κάνω πάνω από 10-12.000 ΚΜ ετησίως) και δεν καίει σταγόνα.....
Στο μοτερ σου υπαρχει βεργα μετρησης; Αν ναι, τα λαδια ειναι καθολου μαυρα; Αν ναι τοτε εισαι οκ κι ας μην σου καιει μετρησιμη ποσοτητα. Δειχνει οτι καθαριζει το μοτερ απο καρβουνιλα, αιθαλη κι εξανθρακωματα και πως τα ελατηρια λαδιου κανουν τη δουλεια τους σωστα. Θα πρεπει να ανησυχεις αν το λαδι σου ειναι εντελως καθαρο, 'κεχριμπαρι' ακομα και μετα απο αρκετη χρηση απ την τελευταια αλλαγη. Ομως γενικα δε νομιζω να εχεις θεμα κανενα. Απλα εχεις ενα πολυ καλοδιατηρημενο μοτερ χωρις απωλειες εσωτερικες, απο ελατηρια συμπιεσης, τουρμπινα και τσιμουχακια βαλβιδων, αλλα ουτε εξωτερικες, απο διαρροες.
Εγω θα καμαρωνα να ειχα τετοιο μοτερ.

Μη νομιζεις κι εμενα μεχρι και τις 170.000χλμ κι ισως και λιγο παραπανω ετσι οπως λες ηταν, δε συμπληρωνα εκτος κι αν του εσκιζα τα ματια παρατεταμενα, μονο τοτε εκαιγε. Πλεον στις 276.000χλμ περιπου καιει σημαντικα, οχι ομως και τραγικά. Μετρησα και συμπιεση κι ενας κυλινδρος ειναι πεσμενος...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.