Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης > Χειμερινή Οδήγηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-02-13, 00:01
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Κατανάλωση και λάστιχα.

Διαφορά στην κατανάλωση απλά με άλλη κατηγορία ελαστικών.

Τα τελευταία χρόνια, τα ελαστικά έχουν μια διαβάθμιση, ανάλογα με το πόσο φιλικά είναι στο περιβάλλον και τι απόδοση προσφέρουν σε φρενάρισμα σε βρεγμένο οδόστρωμα.
Θα δείτε μια κλίμακα σε ένα ταμπελάκι από A-G από το πιο οικονομικό στο πιο ενεργοβόρο (στην κύλιση) και επίσης από A-G στην απόδοση του (από καλύτερο σε χειρότερο).
Δεν της έδινα καμιά απολύτως σημασία.

Πολλά σύγχρονα οικονομικά-οικολογικά ελαστικά μεσαίας κατηγορίας έχουν καλή βαθμίδα στην κατανάλωση.
Αντίστοιχα σε χειμερινά είναι συνήθως ''στον πάτο'' σε αυτή την κατηγορία.

Αλλάζοντας ελαστικά τέλος Οκτωβρίου, είπα να εκμεταλλευτώ μιας προσφοράς και να βάλω τα Bridgestone Blizzak LM-30. (Υπάρχουν και τα ολόφρεσκα LM32 αλλά η προσφορά ήταν πολύ καλή).

Τα έβαλα λοιπόν στην Carina ε.
Διάσταση 185-65-14 με δείκτη ταχύτητας Τ (190kmh), αντί των Continental Premium Contact2 195-60-14 Η(210Kmh).

Ήξερα φυσικά ότι ο χειμώνας της Αττικής συνήθως δεν απαιτεί τέτοιες υπερβολές, αλλά είχα σκοπό να κινηθώ και σε χιόνια παρότι τελικά ακυρώθηκε αυτό λόγω άλλων συνθηκών και δεν τα απόλαυσα στο φυσικό τους περιβάλλον.

Στην Αττική λοιπόν...
Από την πρώτη στιγμή απόλαυσα την φοβερή πρόσφυση, αλλά και την αύξηση της κατανάλωσης σε βαθμό που ανησύχησα νομίζοντας ότι κάτι συνέβη στο αυτοκίνητο (αποκλείεται-Toyota).

Μετά από 2000+ κάτι χιλιόμετρα είμαι πεπεισμένος ότι η κατανάλωση έχει ανέβει κοντά στο 20% από τα προηγούμενα ελαστικά μειωμένης τριβής κύλισης.

Οι μετρήσεις μου είναι αυτές με τα χειμερινά (τα γεμίσματα είναι όλα ανά 300-450χλμ οπότε δεν τίθεται θέμα απλής βόλτας) σε lt/100km:

10.21
10.22
9.38
10.66
10.3

Και οι τελευταίες με τα Θερινά. (τα γεμίσματα είναι όλα ανά 350-500χλμ).


8.68
7.07
8.26
7.91
8.46
7.83

Η οδήγηση ήταν σε παρόμοιες συνθήκες και διαδρομές. Μέσος όρος κοντά στο 8 για τα θερινά, λίγο πάνω από 10 για τα χειμερινά.

Τα χειμερινά ελαστικά προσφέρουν κάτι πολύ σημαντικό, όπως εκπληκτική πρόσφυση ακόμα και σε απλές συνθήκες χειμώνα (ψιλοβροχο, γλίτσα, πλυμμηρισμένο οδόστρωμα, χιόνι), αλλά έχουν σοβαρή αύξηση της κατανάλωσης. Πιθανόν είναι και θέμα μοντέλου, αλλά τελικά τα ταμπελάκια που προσδιορίζουν αυτά τα στοιχεία (π.χ. κατανάλωση) δεν είναι τυχαία.
Εγώ ομολογώ και πάλι, ότι δεν τους έδινα καμιά σημασία.

Όμως δεν μπορώ να μην αναφέρω αυτή τη διαφορά που παρατήρησα από λάστιχο της κατηγορίας B σε F...

Για τα χειμερινά, τα προτείνω ανεπιφύλακτα σε όποιον έχει 2ο σετ ζάντες ή κάνει χιλιόμετρα με πιθανότητα κακών καιρικών συνθηκών (στεγνώνουν τον πλημμηρισμένο δρόμο είπαμε τα άτιμα)...Για τη όμορφη Βόρεια Ελλάδα δε, ανεπιφύλακτα για 4-5 μήνες.

Απλά μου έκανε εντύπωση η διαφορά στην κατανάλωση γιατί το συγκεκριμένο αυτοκίνητο το ξέρω καλά και είναι σχετικά σταθερό στο τι καίει.

Υ.Γ. Αναρτώ το θέμα στην ''χειμερινή οδήγηση'' γιατί κυρίως τα χειμερινά ελαστικά από ότι έψαξα είναι σε τόσο κακή κατάταξη στην οικονομία. Αν κάποιος έχει συγκεκριμένα παραδείγματα-εμπειρία και με άλλα, να τα προσθέσει και να το αλλάξουμε ενότητα.
(Φυσικά και άλλοι με χειμερινά να προσθέσουν τις εμπειρίες τους από την κατανάλωση).
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-02-13, 00:11
Το avatar του χρήστη gearboxer
gearboxer Ο χρήστης gearboxer δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Μηνύματα: 869
gearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of light
Δημήτρη πολύ καλή η έρευνα και τα στοιχεία σου. Μήπως όμως η διαφορά στη κατανάλωση ωφείλεται κυριώς στην αλλαγή του κλίματος και της θερμοκρασίας (τα έβαλες το φθινόπωρο) όπου το αυτοκίνητο λειτουργεί στο αυτόματο τσοκ για να ζεσταθεί και καίει περισσότερο;

Στο λέω δίοτι στο δικό μου 318is η διαφορά στην κατανάλωση καλοκαιριού και χειμώνα είναι ιδιαίτερα αισθητή και καθόλου αμελητέα. Ιδιαίτερα αν μέσα στην ημέρα το βάζεις μπροστά απο κρύο πολλές φορές.

Τα σύγχρονα ελαστικά πράγματι παίζουν ρόλο στην κατανάλωση αλλά πιστεύω ότι οι διαφορές τους είναι της τάξης του 5 % στα χιλιόμετρα και όχι παραπάνω (να σου δώσει δλδ άλλα 25km στο γέμισμα περίπου).
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-02-13, 00:26
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Σε 2000 χιλιόμετρα διαδρομές στην Carina η διαφορά δεν μπορεί να είναι τόσο θεαματική. Έχει τύχει να κάνω μεγάλες αποστάσεις απευθείας.

Επίσης είχα περάσει και άλλους χειμώνες με καλοκαιρινά ελαστικά και κατανάλωση 7-8...

Συν του ότι όταν άλλαξα λάστιχα, έκανα και γέμισμα. Από την πρώτη φορά δηλαδή με καλό (καλοκαιρνό σχεδόν) καιρό ακόμα (όχι πως τώρα κάνει φοβερά κρύα) είχα από 8 σε 10Lt/100km.

Έκανε πολύ μεγάλη διαφορά. Να είναι 13% και όχι 20% ? Εντάξει μπορεί. Θα συνεχίσω πάντως να μετράω (και να τα γράφω).

Μέχρι τη μέση του ρεζερβουάρ έκανα με τα θερινά 400 χλμ. Τώρα φτάνω μετα βίας τα 300.

Δεν μπορώ με τίποτα να θυμηθώ τι μου έκαιγε το 318 με κάτι χειμερινά που το είχα για 3 μήνες πριν 5-6 χρόνια.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-02-13, 09:24
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μπορώ με τίποτα να θυμηθώ τι μου έκαιγε το 318 με κάτι χειμερινά που το είχα για 3 μήνες πριν 5-6 χρόνια.
Τίποτα δε σου έκαιγε, γιατί είναι valvetronic..
για αυτό δε το θυμάσαι...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-02-13, 17:56
Το avatar του χρήστη Nikos M5
Nikos M5 Ο χρήστης Nikos M5 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-09-2006
Μηνύματα: 986
Nikos M5 is a jewel in the roughNikos M5 is a jewel in the roughNikos M5 is a jewel in the rough
Διαφορα ειδα και εγω Δημητρη στο allroad που εχω τωρα.
Απο τα continental sportcontact 3 245/45/18, στα χειμερινα vredestein wintrack xtreme παλι 245 / 45 / 18 , η διαφορα στις ιδιες διαδρομες και συνθηκες ειναι περιπου 70 με 80 χιλιομετρα στο ντεποζιτο. Βγαζω σε στανταρντ διαδρομες τωρα το χειμωνα 600 χιλιομετρα οταν μεχρι το Νοεμβριο εκανα ανετα 670 εως και 700 .
Περισσοτερος θορυβος, ποιο αγρια αισθηση κυλισης αλλα καλο κρατημα σε βρεγμενο και πολυ καλο στο χιονι.
Μου ελυσες μια απορια παντως διοτι εδω και καιρο προσπαθουσα να καταλαβω γιατι με τις ιδιες συνθηκες ειχα υψηλοτερη καταναλωση.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-04-13, 17:16
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Τα 10+ συνεχίζονται εντωμεταξύ...

Από όταν άνοιξα το θρεντ έκανα ακόμη 2 γεμίσματα

321km, 33.8lt, 10.52lt/100km
&
266km, 27.2lt, 10.22lt/100km
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-04-13, 01:51
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Κι εμένα από καλοκαιρινά σε χειμερινά έχει αύξηση περίπου 1lt/100km.. Απλά τα προτιμώ αν και έχω να πάω χιόνια πάνω από 3 χειμώνες γιατί κρατάνε στο βρεγμένο απίστευτα καλά σε σχέση με τα καλοκαιρινά σε βρεγμένο που για πλάκα σε πετάνε..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-04-13, 11:04
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα 10+ συνεχίζονται εντωμεταξύ...

Από όταν άνοιξα το θρεντ έκανα ακόμη 2 γεμίσματα

321km, 33.8lt, 10.52lt/100km
&
266km, 27.2lt, 10.22lt/100km
Δημήτρη, αυτές είναι τιμές μέσα στην πόλη ή έξω??
Αν είναι έξω, στην πρώτη διαδρομή που θα κάνεις πάνω απο 20 χλμ, σταμάτα
στην άκρη του δρόμου ρολαριστά και όχι με φρένο, κατέβα κάτω και πιάσε τις ζάντες..
Και επιβεβαίωσε πως όλες είναι κρύες..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-10-13, 19:24
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Από το προηγούμενο ποστ μου, έβαλα θερινά ελαστικά στην Carina.

ΈΒαλα κάτι Firestone Multihawk 185/65/14 86T που είχαν πάλι τραγικό δείκτη αντίστασης κύλισης (E-F νομίζω). Παρόλα αυτά:

Διανυθέντα χιλιόμετρα για γέμισμα και κατανάλωση λίτρα/100κμ


263 km 9.27 lt/100km
309 km 8.99 lt/100km
361 km 8.94 lt/100km
476 km 8.81 lt/100km
466 km 9.22 lt/100km
405 km 9.36 lt/100km
205 km 8.09 lt/100km
481 km 7.95 lt/100km
471 km 8.23 lt/100km

Edit (PS): Αν είχαν δείκτη B-C (όπως τα Conti premium2 που είχα πέρσι), θα είχα 5-10% κάτω κατανάλωση με την ίδια οδήγηση σε ίδιες διαδρομές (είναι στάνταρ).
Με τα χειμερινά έχω 10% πάνω από αυτά (τα firestone).
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dim77 : 31-10-13 στις 19:26
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-10-13, 20:17
Το avatar του χρήστη Bassakos
Bassakos Ο χρήστης Bassakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-12-2009
Μηνύματα: 554
Bassakos has a spectacular aura aboutBassakos has a spectacular aura about
δεν εχω παρα να συμφωνησω 100%
παιζουν πολυ συμαντικο ρολο στην καταναλωση τα ελαστικα
οπως ΚΑΙ η διασταση τους!
__________________
E30 325 M50 SOLD
E30 318 M40 R.I.P
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.