Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης > LPG και εναλλακτικά καύσιμα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-03-13, 01:08
intasg Ο χρήστης intasg δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-11-2007
Μηνύματα: 231
intasg will become famous soon enough
Πρόβλημα με LPG σε Ε46

Όπως σας έχω πει στο 46αρι μου έχω βάλει εδώ και 2 χρόνια υγραέριο. Το αυτοκίνητο έχει 156.000 χλμ. Τα 32.000 τελευταία είναι με υγραέριο. Μέχρις στιγμής δεν είχα κανένα πρόβλημα. Τώρα όμως τοι συμβαίνει: Ξαφνικά και δίζως να έχω κανένα σύμπτωμα (ρετάρισμα, αυξημένη κατανάλωση κτλ) ανάβει το κίτρινο λαμπάκι της μηχανής. Εν τω μεταξύ έχω αγοράσει το bmw scanner 1,4. Το συνδέω και μου βγάζει check fuel system. Κλείνω ραντεβού να το πάω στον εγκαταστάτη και μετά από 30-40 χλμ σβήνει το λαμπάκι από μόνο του. Αυτό γινόταν επί 600 χλμ περίπου. Το λαμπάκι άναβε και έσβηνε μόνο του. Το διαγνωστικό έβγαζε την ίδια βλάβη. Πήγα λοιπόν στον εγκαταστάτη και αφού το έβαλε και εκείνος στο δικό του διαγνωστικό μου είπε ότι φταίει η νοθεία στο υγραέριο (βουτάνιο) και δεν μπορεί να κάνει κάτι. Σήμερα πήγα πάλι, αφού το λαμπάκι δεν σβήνει και ακούστε διάλογο.
Γεια σας.
Γεια σας.
Ήρθα για το λαμπάκι.
Δεν μπορώ να κάνω κάτι. Εδώ και ένα χρόνο νοθεύουν το υγραέριο.
Μα εμένα τώρα μου άναψε. Ποτέ δεν είχε ανάψει στο παρελθόν. Αν ήταν νοθευμένα εδώ και ένα χρόνο, δεν θα άναβε το λαμπάκι ένα χρόνο τώρα;
Μάλλον ο Λ είναι. Να τον αλλάξεις.
Είσαι σίγουρος;Εγώ να τον αλλάξω, αλλά αν δεν ευθύνεται ο αισθητήρας;
Να πας σε μία BMW να στον μετρήσουν.
Και έφυγα με το λαμπάκι αναμένο. Γυρνάω σπίτι, το συνδέω στο διαγνωστικό μου, το σβήνω και μετά από 10 χλμ περίπου άναψε πάλι. Δυστυχώς το bmw scanner που έχω δεν διαβάζει live data για να δω τις μετρήσεις του αισθητήρα.
Τι προτείνετε; Έχετε κανέναν εγκαταστάτη να πάω μήπως το φτιάξω; Δεν θέλω να ανάβει το λαμπάκι συνέχεια. Του είπα να ελέγξει μπεκ και την τροφοδοσία και μου είπε ότι είναι οκ. Να ελέγξω λέει τα μπεκ της βενζίνης μήπως θέλουν καθαρισμό.
Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. Πριν αρχίσω και παίρνω σβάρνα τα συνεργεία, σκέφτηκα μήπως έχετε να προτείνετε εσείς κάτι ή κάποιο πιο αξιόπιστο συνεργείο με υγραέριο.
Φοράει το σύστημα Rivolli 4ης γενεάς.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-03-13, 01:54
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
προφανώς με βενζίνα δεν στο κάνει ε? η δεν δοκίμασες?
αν δεν στο κάνει με βενζίνα ψαξου με τα υγραέρια αν έχεις θέμα και με βενζίνα τότε ίσως να μην φταίει το γκάζι..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-03-13, 20:13
Το avatar του χρήστη GEORGE 1974
GEORGE 1974 Ο χρήστης GEORGE 1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-09-2010
Μηνύματα: 195
GEORGE 1974 is on a distinguished road
Κοίταξεs να δείς εάν έχεις πλούσια η φτωχά μείγματα ? Κοιταξέ το εσύ εάν μπορείς, η πήγαινε στόν εγκαταστάτης σου ! ή σε ένα συνεργείο ..[fuel trims].Πάνω από όλα μήν το αμελής καί εάν δέν έχει αποκατασταθεί η βλάβη, μήν σβήνεις το λαμπάκι ! Μέχρι να το φτίαξεις ,πήγαινε με βενζίνη .Ποιο ακριβώς bmw E46 έχεις?
__________________
ΒΜW E46 N42B18A
LPG VSI 2
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-03-13, 20:36
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Διαβάζοντας τα λεγόμενα σου φίλε intasg μου δημιουργείται εκνευρισμός και θυμός, πώς είναι δυνατόν τόσο άσχετος κόσμος και έχει συνεργείο και να βάζει υγραέριο σε οχήματα χωρίς να έχει στοιχειώδεις γνώσεις....
Η απάντηση του μάστορα δείχνει πόσο ΑΣΧΕΤΟΣ είναι και είναι απαράδεκτη η συμπεριφορά του!!!!
Η υπογραφή του φίλου Rapid (τα μαστόρια χαλάνε τα αυτοκίνητά μας...) δεν είναι τυχαία...
Προφανώς με την πάροδο του χρόνου και τη λειτουργία του αυτοκινήτου σου με lpg έχουν αλλάξει οι προσαρμογές (adaptations) και χωρίς να ξέρω ούτε καν τί κινητήρα φοράς στο 46-άρι σου είμαι σίγουρος ότι είσαι οριακά εκτός ορίων, γι' αυτό πότε σου ανάβει το λαμπάκι και πότε σβήνει...
Είναι καθαρά θέμα καύσης και οι λ βρίσκονται σε οριακές τιμές (αθροιστικές & πολλαπλασιαστικές τιμές)... Αυτό διορθώνεται με ΡΥΘΜΙΣΗ των μπεκ του υγραερίου...
Αυτά περί νοθείας μπορεί να γίνεται, αλλά δεν έχει καμία σχέση με το λαμπάκι που ανάβει στον κινητήρα..
Ο κολλητός Γιώργος (George 1974) μπορεί να στο επιβεβαιώσει...
Αν έρθεις αύριο στην πίτα μπορούμε να το συζητήσουμε από κοντά και πιστεύω μπορώ να σε βοηθήσω...
Ξεκαθαρίζω τη θέση μου για παρεξηγήσεις... ΔΕΝ είμαι μάστορας, ούτε έχω συνεργείο!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tasos.kamv : 30-03-13 στις 20:39
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-03-13, 21:02
Το avatar του χρήστη GEORGE 1974
GEORGE 1974 Ο χρήστης GEORGE 1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-09-2010
Μηνύματα: 195
GEORGE 1974 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasos.kamv Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαβάζοντας τα λεγόμενα σου φίλε intasg μου δημιουργείται εκνευρισμός και θυμός, πώς είναι δυνατόν τόσο άσχετος κόσμος και έχει συνεργείο και να βάζει υγραέριο σε οχήματα χωρίς να έχει στοιχειώδεις γνώσεις....
Η απάντηση του μάστορα δείχνει πόσο ΑΣΧΕΤΟΣ είναι και είναι απαράδεκτη η συμπεριφορά του!!!!
Η υπογραφή του φίλου Rapid (τα μαστόρια χαλάνε τα αυτοκίνητά μας...) δεν είναι τυχαία...
Προφανώς με την πάροδο του χρόνου και τη λειτουργία του αυτοκινήτου σου με lpg έχουν αλλάξει οι προσαρμογές (adaptations) και χωρίς να ξέρω ούτε καν τί κινητήρα φοράς στο 46-άρι σου είμαι σίγουρος ότι είσαι οριακά εκτός ορίων, γι' αυτό πότε σου ανάβει το λαμπάκι και πότε σβήνει...
Είναι καθαρά θέμα καύσης και οι λ βρίσκονται σε οριακές τιμές (αθροιστικές & πολλαπλασιαστικές τιμές)... Αυτό διορθώνεται με ΡΥΘΜΙΣΗ των μπεκ του υγραερίου...
Αυτά περί νοθείας μπορεί να γίνεται, αλλά δεν έχει καμία σχέση με το λαμπάκι που ανάβει στον κινητήρα..
Ο κολλητός Γιώργος (George 1974) μπορεί να στο επιβεβαιώσει...
Αν έρθεις αύριο στην πίτα μπορούμε να το συζητήσουμε από κοντά και πιστεύω μπορώ να σε βοηθήσω...
Ξεκαθαρίζω τη θέση μου για παρεξηγήσεις... ΔΕΝ είμαι μάστορας, ούτε έχω συνεργείο!!!
Δυστηχώς φίλε μου Τάσο για αλλη μιά φορά .........αυτα τα μαστόρια που μαθαίνουν στου κάθενως το αμάξι,τρέεεεχει ο κοσμάκης , αλλά δέν μπορούν να σκεφτούν ήθελα να ήξερα ότι κάνουν ζημειά στον κλάδο τους !!!!
__________________
ΒΜW E46 N42B18A
LPG VSI 2
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-03-13, 21:16
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Το πρώτο πράγμα που κοιτάζει κανείς σε ένα αμάξι όταν ανάβει το λαμπάκι του κινητήρα είναι τα καυσαέρια, δηλαδή τους λ...
Βέβαια σχεδόν από τα 46-άρια και μετά τα οχήματα έχουν 4 λάμδα και τα μαστόρια κοιτάνε σαν χαζοί όταν κάνουν μετατροπή σε lpg...
Φίλε Instasg με το διαγνωστικό που έχεις τί αθροιστικό (additive) & πολλαπλασιαστικό (multiplicative) λ έχεις στο υγραέριο...???
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-03-13, 21:55
intasg Ο χρήστης intasg δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-11-2007
Μηνύματα: 231
intasg will become famous soon enough
Δυστυχώς το διαγνωστικό μου δεν μου δέιχνει live data και δεν μπορώ να διαβάζω το λ.
Από Δευτέρα πάντως θέλω να πάω να το ελέγξω και κάπου αλλού.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-03-13, 22:03
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από intasg Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς το διαγνωστικό μου δεν μου δέιχνει live data και δεν μπορώ να διαβάζω το λ.
Από Δευτέρα πάντως θέλω να πάω να το ελέγξω και κάπου αλλού.
Αύριο θα έρθεις στη συνάντηση...????
Τί κινητήρα έχεις...?? Ν42...????
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-03-13, 22:18
enatos Ο χρήστης enatos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-09-2011
Μηνύματα: 17
enatos is on a distinguished road
Καλησπέρα φίλε, αν έρθεις αυριο στην πιτα θα σε διαφωτίσω πλήρως. Ο γιώργης 1974 και ο Τάσος ξέρει...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-03-13, 22:30
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από enatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα φίλε, αν έρθεις αυριο στην πιτα θα σε διαφωτίσω πλήρως. Ο γιώργης 1974 και ο Τάσος ξέρει...
Ο ένατος είναι εγγύηση!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.