Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-11-09, 20:31
telamon Ο χρήστης telamon δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 25-11-2009
Μηνύματα: 32
telamon is on a distinguished road
περιεργος θορυβος στο ρελαντι

Καλησπέρα παιδια,

πριν λιγεσ μερες μπηκα στο Forum.
αγόρασα πριν λίγο καιρό μια BMW 116. έχω κάνει περίπου 1500χλμ. Παρατήρησα οτι οταν η μηχανή είναι στο ρελαντί και εχω κάνει καποια λιγα χλμ ακούγεται ενα μικρό τρίξιμο απο την μηχανή. το τρίξιμο αυτό δεν είναι συνεχόμενο(μάλλον ένα μικρο τσακ) αλλα επαναλαμβάνεται κάθε 5-10 δεύτερα. Αν έισαι μεσα στο αυτοκίνητο σε πορέια και ειδικά με ράδιο δεν ακούγεται κατι.Σαν ήχος μοιάζει οπως ο ήχος που ακούγεται όταν ανοίγαμε το A/C σε παλιότερα αυτοκίνητα. Το ΄πήγα στην αντιπροσοπεία και μου είπαν οτι ειναι κάτι φυσιολογικό και οτι αυτό οφειλεται στην πεταλουδα του γκαζιου και ακούγεται σ όλεσ τισ BMW. Παρόλα αυτα ο κύριος ο οποιος αρχικά με υποδέχθηκε και ακουσε αυτον τον ήχο ξαφνιάστηκε. Βέβαια μπορεί να μην είναι και μηχανικός...

έχετε ακούσει κάτι τέτοιο?

Thanks
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-11-09, 10:26
Το avatar του χρήστη NINJA2
NINJA2 Ο χρήστης NINJA2 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-02-2009
Μηνύματα: 183
NINJA2 is an unknown quantity at this point
Καταρχας καλοταξιδο.
Ο ηχος ειναι κατι φυσιολογικο ακουγετε κατι σαν πετρελαιοκινιτο.
__________________
BMW 116i CBR 1000 RR 08 KONICA MINOLTA
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-12-09, 15:32
telamon Ο χρήστης telamon δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 25-11-2009
Μηνύματα: 32
telamon is on a distinguished road
ευχαριστώ για την απάντηση...βέβαια το ίδιο πράγμα το έχει παρατηρήσει και ο vni...και του είπαν ότι ετσι κάνει η πεταλούδα...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-12-09, 13:26
Το avatar του χρήστη dmyl
dmyl Ο χρήστης dmyl δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-01-2008
Μηνύματα: 141
dmyl is on a distinguished road
Παιδια Συγνωμη αλλα εμενα δεν κανει κατι τετοιο το αυτοκινητο !!!
Και οχι το εχω παρατηρησει αλλα εχω συνεχως το νου μου σε οτιδηποτε ακουστει (τριγμοι κλπ κλπ).

Για κοιταχτε το.

(Σαν πετρελαιοκινητο κανει και εμενα (φυσικα δεν πολυ ακουγεται αυτο μεσα στην καμπινα) αλλα αυτα τα τσακ σαν αιρ κοντισιον οταν το βαζεις εμπρος δεν κανει)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-12-09, 18:34
telamon Ο χρήστης telamon δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 25-11-2009
Μηνύματα: 32
telamon is on a distinguished road
Φίλε πότε όμως το πήρες το αυτοκίνητο? μου είπαν οτι κάτι τέτοιο γίνεται σε αυτοκίνητα που έχουν κατασκευαστεί μετά την βδομαδα 40 του 2009....και δεν το κάνει όταν το ξεκινάς αλλά αφού κάνεις ορισμένα χλμ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-01-10, 16:19
nkeha Ο χρήστης nkeha δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 08-01-2010
Μηνύματα: 15
nkeha is on a distinguished road
Είμαι και εγώ κάτοχος μιας BMW116 exclusive εδώ και είκοσι ημέρες.Παρατήρησα και εγώ λοιπόν ένα θόρυβο από την πάνω δεξιά πλευρά του κινητήρα (ένα τσακ κάθε 5-7 δευτ) . Το πήγα στην ΒΜW Σπανός στη γλυφάδα όπου ο τεχνικός σύμβουλος μου είπε ότι ο θόρυβος είναι από την πεταλούδα του γκαζιού η οποία ανοιγοκλείνει συνέχεια. Για να σταματήσει μου πρότεινε αναβάθμιση λογισμικού την οποία και έκανα . Προς το παρόν ο θόρυβος σταμάτησε. Το αναφέρω για να λάβουν γνώση όσοι έχουν το ίδιο πρόβλημα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-01-10, 13:29
telamon Ο χρήστης telamon δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 25-11-2009
Μηνύματα: 32
telamon is on a distinguished road
φιλε καλοταξιδο!!!!!!!μαλλον δεν γνωρίζουν και οι ιδιοι τι ακριβως είναι αυτο το πραγμα...εμενα στο ΣΠΑΝΟ στη συγγρου δεν μου προτειναν κατι τετοιο και μου είπαν οτι είναι κατι φυσιολογικο. μαλιστα μου είπαν οτι καποια στιγμη θα μου τηλ για να μου βάλουν ενα ιδιο αμάξι διπλα να το ακουσω αλλα ακόμα δεν μου έχουν τηλ εδω και 1,5 μηνα παρότι τους το ξαναείπα. Θα δοκιμάσω να πάω και στη γλυφάδα...
Thanks anyway!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-07-10, 15:08
vni Ο χρήστης vni δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 11-06-2009
Μηνύματα: 18
vni is on a distinguished road
συνεχίζω το θέμα επειδη μετά από αλλαγή τεντωτήρα και δυναμό ο θόρυβος στο ρελαντί
ακούγεται σπανιότερα αλλά δεν σταμάτησε. τελικά πως αντιμετωπίσατε το πρόβλημα. βρέθηκε άκρη ?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-03-15, 16:32
maras Ο χρήστης maras δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 24-03-2015
Μηνύματα: 2
maras is on a distinguished road
Καλησπέρα σας! Είμαι νέος χρήστης οπότε αν κάνω κάποιο λάθος, συγχωρέστε με! Θα ήθελα τη βοήθειά σας... Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω κι έγω... Βγαίνει ένας θόρυβος κάθε 3-5 δευτερόλεπτα από το σημειο της πεταλούδας και κάνει κάτι σαν "τσακ". Το άμαξι έχει 42.000χλμ, πρώτο χέρι, της μάνας μου οπότε δεν το είχα δώσει σημασία παρόλο που έχει κάμποσο καιρό που το κάνει. Προχτές προβληματίστηκα και αποφάσισα να το πάω σε ένα εξουσιοδοτημένο συνεργείο για να δω τι έχει. Ο τύπος μου είπε πως δοκίμασε κάποια πράγματα στο αμάξι συμπεριλμβανομένου και μια άλλη πεταλούδα (μεταχειρισμένη) αλλά δεν επιλύθηκε το πρόβλημα, οπότε αποφάσισε να δοκιμάσει πολλαπλή, χωρίς να ειναι σίγουρος. Κάπου εκέι όμως ανησύχα για το οικομικό θέμα και είπα να το παω καπου αλλού, πάλι σε εξουσιοδοτημένο για να πάρω και μια δεύτερη γνώμη. Ο δεύτερος, τον οποίο εμπιστεύομαι και πιο πολύ μου είπε πως είναι σίγουρα από την πεταλούδα γκαζιού και πως το έχει ξανασύναντησει 2-3 φορές σε άσσους και μου πρότεινε το εξής: να δοκιμάσει μια μεταχειρισμένη πεταλούδα (δεν αναφέρω το κοστολόγιο γιατί δεν ξέρω αν επιτρέπεται από τους κανονισμούς του forum), αλλα δεν εγγυάται την επίλυση του προβλήματος παρά μόνο αν προβούμε σε διαδικασία αγόρας καινούργιας πεταλούδας ανεξαρτήτως γνήσιας ή ιμιτασιον... Μου έδωσε κοστολόγια και για τις δυο περιπτώσεις! Όποιος μπορεί να βοηθήσει η να με συμβουλέψει στο τι να κάνω, καλοδεχούμενη η άποψή του! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-03-15, 18:11
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
κοστοι κλπ μπορεις να αναφερεις ανετα χωρις προβλημα.
αλλα παιδια πριν απο εσενα ανεφεραν επαναπρογραμματισμο στο επισημο δικτυο. ισως πριν αρχιζες τις αλλαγες να το κοιτουσες αυτο πρωτα. το αμαξι ειναι 1ο χερι εννοεις το αγορασες εσυ καινουριο; του ποτε ειναι; τα συνεργεια σου ειπαν οτι ειναι επικινδυνο για το μοτερ σου κ απαιτει αλλαγη κ αμεση ευρεση λυσης; ή το ειχες πολυ καιρο τωρα κ ειπες να το ψαξεις;
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.