Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-04-15, 18:57
stefanos9 Ο χρήστης stefanos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-04-2009
Μηνύματα: 137
stefanos9 is on a distinguished road
E87 116i περσιδες ψυγειου !!!

Πηγα για λαδια το E87 116i, το διαγνωστικο εβγαλε προβλημα λενε με τις περσιδες ψυγειου και το θερμοστατη του.. Θελουν αλλαγμα λενε, ειδικα οι περσιδες ψυγειου καποια στιγμη....γιατι σε εναν το καλοκαιρι το εσκασε το δοχειο διαστολης/συστολης καπως ετσι....

Κουφαθηκα, 6-7 ΧΡΟΝΙΑ δεν το ηξερα καν οτι υπαρχουν !!!!....σαν παντζουρακια που κλεινουν τελειως το ψυγειο πισω απο τα νεφρα... Και σε μια Ε81 στο δρομο που ειδα, τις ειχε....

Μεχρι να το παω σπιτι κανα μισαωρο, ουδεποτε ανοιξαν οι περσιδες....
Ποτε ανοιγουν αυτες κανονικα ?

Και σκεφτομαι τωρα εγω γιατι να τις αλλαjω και να μην τις βγαλω τελειως ???
Τι ρολο βαρανε ???? !!!!
Aφου πχ στο F30 διλιτρο turbo ΔΕΝ υπαρχουν τετοια πραγματα, ενα μεγαλο ψυγειο παρνει χυμα αερα απο τα νεφρα (αλλα ειναι πιο βαθεια χωμενο..) !!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stefanos9 : 15-04-15 στις 19:02
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-04-15, 22:19
stefanos9 Ο χρήστης stefanos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-04-2009
Μηνύματα: 137
stefanos9 is on a distinguished road
Απο τα λιγα που βρηκα σε site εξωτερκου.....Τα flaps ανοιγουν μονο σε πολυ ζεσταμα...αλλα θεωρητικα τα δικα μου δεν θα ανοιξουν >> problem!

Τα radiator flaps πανε για μονιμο ξηλωμα !!!, και γλυτωνουμε και 150-200 ευρω (καπου εκει μου ειπαν για καινουργια !)...

+το αμαξι ζωντανευει και εχει καλυτερη αναπνοη
- ED (καταναλωση, aerodynamics) που δεν με ενδιαφερει...(ετσι κι αλλιως to 10litro το εχει μικτο...δεν καει λιγοτερα απο μια F 320i που δεν εχει και flaps...)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stefanos9 : 15-04-15 στις 22:25
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-04-15, 23:14
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Aπο καποιο μοντελο φ/λ Ε87 κι επειτα βαλανε αυτο το συστημα με τις γριλιες στα νεφρα της μασκας που ανοιγοκλεινουν αναλογως τη θερμοκρασια του μοτερ, κυριως για λογους αεροδυναμικης και βελτιωσης της καταναλωσης. Δηλαδη δεν απαιτειται παντα ψυξη και με αυτα τα κλαπεδακια κλειστα βελτιωνεται η αεροδυναμικη με μικροτερη αντισταση του αερα.
Οπως καταλαβες λοιπον τελικα...μπουρδες! Σαφως και αυτα τα μοντελα φ/λ και προ φ/λ ειδικα μεσα στην πολη το 10αρι το χουν ανετα στην καταναλωση, και τετοια συστηματα ειναι μονο μπελας αμα χαλανε και πληγη για την τσεπη.
Αν υπαρχει δυνατοτητα, χωρις να προκαλεσεις αλλα προβληματα, δεν ξερω αν γινεται καν, αφαιρεσε το αυτοματο αυτο συστημα και βαλε σταθερες γριλιες οπως ειχαν τα πρωτα μοντελα Ε87. Ετσι θα σαι σιγουρος οτι τουλαχιστον θα χεις παντα ανοιχτους αεραγωγους και ροη αερα απροσκοπτη προς τα ψυγεια του μοτερ σου κι οχι οποτε το θελησει, αμα δουλευει, ενα ηλεκτρονικο συστημα. Ουτως η αλλως βλεπεις οτι δε βοηθαει και πολυ στην καταναλωση. Αναθεμα αμα ειναι καν μετρησιμα μεγεθη...
Δες μηπως ταιριαζει και μπορεσεις να βαλεις απο προ φ/λ μοντελο γριλιες απο καμμια μετωπη τροπετου μεταχειρισμενου και σου ερθει και φθηνοτερα.
Κρατα μας ενημερους με νεοτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-04-15, 10:39
stefanos9 Ο χρήστης stefanos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-04-2009
Μηνύματα: 137
stefanos9 is on a distinguished road
Λοιπον, μπορει να γινει "μοντα" και να ειναι μονιμα ανοιχτα τα φλαπς, και θα βλεπει και το διακοπτη τους ΟΚ το διαγνωστικο.

Αφαιρουνται και τελειως αλλα στο διαγνωστικο θα μεινει το error (αλλα σιγα τα αβγα..)

Προσοχη στα "official" συνεργεια, καποιοι καταλαβαινουν 5 πραγματα, αλλα σε ενα συγκεκριμενο μιλησα με τεχνικο και καλα, και ο τυπος ηταν αντε γεια και καραασχετος, οχι κυριε λεει δεν μπορουν να βγουν ουτε το κανουμε, θα χαλασει το αμαξι ....!!

και τι να βαλω νεες γριλιες για να ξαναχαλασουν σε μερικα χρονια και να μου κοβουν και το τον αερα??
Ε κυριε δεν θα χαλασουν.....

Ε του λεω αυτα γιατι χαλασαν??, ασε που ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΑΝ ΘΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΟΤΑΝ ΠΡΕΠΕΙ.... Εχμμμμ....σιγη
Ε του λεω και γιατι το δικο μου αμαξι που ειναι Fxx σπορτ δεν εχει τετοιες παπαριες ???

..... μου λεει αλλη τεχνολογια το ενα αλλη το αλλο....

Παω αυριο σε κοντινο μαστορα να το φτιαξω, η θα τα αφαιρεσουμε τελειως η θα τα αφησουμε μονιμα ανοικτα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stefanos9 : 16-04-15 στις 10:47
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-04-15, 10:29
stefanos9 Ο χρήστης stefanos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-04-2009
Μηνύματα: 137
stefanos9 is on a distinguished road
Update : Οι γρύλιες πισω απο τα νεφρά ξηλώθηκαν εντελώς. (Πρεπει να βγει ολος ο μπροστα προφυλακτηρας ειτε για αλλαγμα ειτε για ξηλωμα των περσιδων)
Το error "Περσιδες Ψυγειου" μένει στο διαγνωστικο οπως και πριν που μου χαν χαλασει..

Συμπεράσματα :
1) Γλυτωσαμε 140 ευρω που εχει το ανταλακτικο , και το αγχος αν θα ξαναχαλασουν, και αν θα ανοιξουν οταν πρεπει το καλοκαιρι στην εθνικη με 45 βαθμους...
2)Το αμαξι εχει καλυτερο και πιο επιθετικο look τωρα, αφου φενεται το ψυγειο μεσα μετα τα νεφρα!
3) Το αμαξι "τραβαει καλυτερα", ειδικα μετα τα 120-200 χλμ ανεβαζει παρα πολυ πιο ανετα και χαλαρα, σαφως εχει αρκετη διαφορα απο πριν, μου εδωσε αισθηση διλιτρου !!!!:

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stefanos9 : 17-04-15 στις 10:35
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-04-15, 10:48
stefanos9 Ο χρήστης stefanos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-04-2009
Μηνύματα: 137
stefanos9 is on a distinguished road
Οποιος θελει να τις βγάλει και σας πουν @α@αριες σε εξουσιοδοτημένα, δοκιμάστε "μικροτερα" συνεργεία και θα κανετε τη δουλειά σας τσακ-μπαμ.
Αν το ξερα αυτο το θεμα, θα τις ειχα σουταρει αυτες τις περσιδες 7 χρονια πριν, και ας δουλευαν οκ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stefanos9 : 17-04-15 στις 10:51
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-04-15, 13:18
shortys Ο χρήστης shortys δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 12-04-2008
Μηνύματα: 23
shortys is on a distinguished road
να τις αφησεις ανοιχτες δεν γινοταν?

αυτο με το τραβαει καλυτερα οντως ? η μηπως ειναι ψυχολογικο ?
ρωταω γιατι και καλα οι περσιδες κλειστες φερνουν τον κινητηρα σε θερμοκρασια βελτιστης λειτουργιας πιο γρηγορα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη shortys : 17-04-15 στις 13:22
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-04-15, 14:18
Το avatar του χρήστη dimimav
dimimav Ο χρήστης dimimav δεν είναι συνδεδεμένος
bmw supertronic
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Μηνύματα: 178
dimimav is on a distinguished road
Η λογική λειτουργίας του συστήματος ειναι να παραμένουν
κλειστές για να ζεσταίνεται γρηγορότερα το μοτέρ με οτι θετικό συνεπάγεται
αυτο(λιγότερη κατανάλωση λιγότερη φθορά κινητήρα κτλ) και να ανοίγουν
οταν ζεσταίνεται για να υπάρχει αναλογη ψύξη.
Εσυ κατηργησες τωρα ολο αυτο το συστημα και το έκανες σαν το απλό.
Εγω προσωπικά εφόσον το αυτοκινητο μου διεθεται αυτο το συστημα
θα το επισκεύαζαν γιατι μονο θετικά οφέλη θα είχα
__________________
Το να ρωτας τις μηχανες αν μπορουν να σκεφτουν είναι σα να ρωτας τα υποβρυχια αν μπορουν να κολυμπουν
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-04-15, 14:37
stefanos9 Ο χρήστης stefanos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-04-2009
Μηνύματα: 137
stefanos9 is on a distinguished road
το ανοιχτες vs ξηλωμα τεχνικα εχει το ιδιο αποτελεσμα....
Αισθητικα ειναι ποιο ομορφο αν ξηλωθουν, + επρεπε να τις¨"δεσει" καπως να μην κουνιουνται αν παρεμεναν ανοιχτες, το εκανε αν το ζηταγες, απλα εγω του ειπα βγάλτες.

Δεν ξερω αν ειναι placebo, αλλα τραβαει καλυτερα, ιδιως μετα τα 120χλμ μεχρι τα 200 ερχονται πιο ΑΒΙΑΣΤΑ.

Το μονο που κανουν αυτες οι πεσριδες (εκτος απο αεροδυναμικη/καταναλωση που ειναι @α@αριες για τα τελικα specs) φερνουν τον κινητηρα σε θερμοκρασια βελτιστης λειτουργιας πιο γρηγορα.

Τωρα στην Ελλαδα ζουμε το μισο χρονο καλοκαιρι ειναι, το αλλο μισο δεν ειμαστε και σιβηρια....μπουρδες.. το δικο μου δεν εχει πλεξιδες

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimimav Εμφάνιση μηνυμάτων
Η λογική λειτουργίας του συστήματος ειναι να παραμένουν
κλειστές για να ζεσταίνεται γρηγορότερα το μοτέρ με οτι θετικό συνεπάγεται
αυτο(λιγότερη κατανάλωση λιγότερη φθορά κινητήρα κτλ) και να ανοίγουν
οταν ζεσταίνεται για να υπάρχει αναλογη ψύξη.
Εσυ κατηργησες τωρα ολο αυτο το συστημα και το έκανες σαν το απλό.
Εγω προσωπικά εφόσον το αυτοκινητο μου διεθεται αυτο το συστημα
θα το επισκεύαζαν γιατι μονο θετικά οφέλη θα είχα
Φιλικα και προσωπικη μου αποψη παντα, το ολο αυτο συστημα ειναι μια μουφα και μιση, για μενα εχει μονο θετικα το να τις σουταρεις.
εμενα δεν με ενδιαφερει ομως το ED, καταναλωσεις ριποι που θα βγουν στα specs ετσι και αλλιως,
Επιρεαστικα και απο το δικο μου το Fxx διλιτρο Μ-σπορτ, δεν εχει τετοιες @α@αριες...

Διαλεχτε και παρτε....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stefanos9 : 17-04-15 στις 14:50
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-04-15, 15:53
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimimav Εμφάνιση μηνυμάτων
Η λογική λειτουργίας του συστήματος ειναι να παραμένουν
κλειστές για να ζεσταίνεται γρηγορότερα το μοτέρ με οτι θετικό συνεπάγεται
αυτο(λιγότερη κατανάλωση λιγότερη φθορά κινητήρα κτλ) και να ανοίγουν
οταν ζεσταίνεται για να υπάρχει αναλογη ψύξη.
Εσυ κατηργησες τωρα ολο αυτο το συστημα και το έκανες σαν το απλό.
Εγω προσωπικά εφόσον το αυτοκινητο μου διεθεται αυτο το συστημα
θα το επισκεύαζαν γιατι μονο θετικά οφέλη θα είχα
τόσα χρόνια που τα αυτοκίνητα δεν είχαν τέτοιες ηλιθιότητες πάνω δε δούλευαν?Να τις φτιάξει ο άνθρωπος για ποιο λόγο?Αν δεν ανοίξουν σε μεγάλη θερμοκρασία καίει το μοτέρ φλάντζα και πας για το χιλιαρικάκι χαλαρά.
Για μένα ορθώς έπραξε...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.