Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-05-09, 20:58
Το avatar του χρήστη patherhan
patherhan Ο χρήστης patherhan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-04-2009
Μηνύματα: 187
patherhan will become famous soon enough
Τιμοληψίες καυσίμων ΥΠΑΝ

Ανοίγω αυτό το thread, στο οποίο θα αναρτώ τις επίσημες ανακοινώσεις του Υπουργείου Ανάπτυξης, όπως αποστέλλονται στις Εφημερίδες, σχετικά με τις τιμές των καυσίμων σε όλη τη χώρα.
Πρόκειται για τα αποτελέσματα των τιμοληψιών που λαμβάνονται σε όλη την Ελλάδα, καθώς και διάφορα χρήσιμα στατιστικά στοιχεία.

Στο συμπιεσμένο αρχείο, υπάρχουν τρία επιμέρους αρχεία:
- Δ.Τ. Καύσιμα.doc: Ένα δελτίο τύπου, με στατιστικά στοιχεία για τη διαμόρφωση των τιμών στην Ελλάδα και διεθνώς, σε σχέση με την προηγούμενη τιμοληψία. (Συνήθως την προηγούμενη εβδομάδα).
- Threelowerprices.xls (αρχείο Excel): Ίσως το πιο χρήσιμο αρχείο. Περιλαμβάνει τα βενζινάδικα με την πιο φθηνή απλή αμόλυβδη βενζίνη, σε κάθε νομό της χώρας ξεχωριστά, με διευθύνσεις, εταιρεία και τιμές.
- Average.xls: Είναι ένα αρχείο Excel, με τρία φύλλα.
Στο πρώτο ο μέσος πανελλήνιος μέσος όρος για όλα τα καύσιμα.
Στο δεύτερο, ο μέσος όρος ανά νομό, για όλα τα καύσιμα
Στο τρίτο, ο μέσος όρος ανά περιοχή, για όλα τα καύσιμα
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip ΤΙΜΕΣ ΚΑΥΣΙΜΩΝ 180509.zip (360,8 KB, 58 εμφανίσεις)
__________________
Το κλειδί του "παραδείσου"...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-05-09, 21:39
xxxvagos Ο χρήστης xxxvagos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-04-2009
Μηνύματα: 327
xxxvagos is on a distinguished road
πολυ ωραιο θρεντ

αυτα που λες ειναι αλλα σωστα και τα επιβεβαιωνω...μιας και γνωριζω πολυ το θεμα

σε ενα αλλο θρεντ αναφερω αυτα που λες στα αρχεια (τιμες κτλ) και ειναι ιδιες

ακομη φανερωνω ενα τροπο για να ξερετε επι τοπου στο βενζιναδικο ποσο βγαζει στο λιτρο ο πρατηριουχος...και βγαλεται τα συμπερασματα σας..

αν εχετε αποριες ρωτατε

Υ.Γ.οι μεσοι οροι δεν ειναι και τοσο σωστοι διοτι ξερω πολλα βενζιναδικα απο αυτα που γραφει και συγκρινοντας τες με αλλα που δεν γραφει ειναι μεγαλυτερες

και παλι μπραβο διοτι πρεπει ο κοσμος να μαθει να βλεπει περα απο μαρκες (αφου κατα 90% ολα τα πετρελαια ειναι απο την ιδια πηγη)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-05-09, 21:47
Το avatar του χρήστη z3 2.2
z3 2.2 Ο χρήστης z3 2.2 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-10-2008
Μηνύματα: 935
z3 2.2 is just really nicez3 2.2 is just really nicez3 2.2 is just really nicez3 2.2 is just really nice
μπορει καποιος να μου πει τι γινεται με τα βενζιναδικα?
ποιος αγοραζει απο που?
ολες οι ΒΡ για παραδειγμα εχουν ακριβως το ιδιο καυσιμο στις δεξαμενες τους?
λιγες πληροφοριες παρακαλω με απλα λογακια γιατι εχω ακουσει πολλα και εχω καταλαβει λιγοτερα
__________________
Ειμαι εθισμενος με τον εξακυλινδρο........
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-05-09, 23:00
Το avatar του χρήστη patherhan
patherhan Ο χρήστης patherhan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-04-2009
Μηνύματα: 187
patherhan will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xxxvagos Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυ ωραιο θρεντ
αυτα που λες ειναι αλλα σωστα και τα επιβεβαιωνω...μιας και γνωριζω πολυ το θεμα
σε ενα αλλο θρεντ αναφερω αυτα που λες στα αρχεια (τιμες κτλ) και ειναι ιδιες
ακομη φανερωνω ενα τροπο για να ξερετε επι τοπου στο βενζιναδικο ποσο βγαζει στο λιτρο ο πρατηριουχος...και βγαλεται τα συμπερασματα σας..
αν εχετε αποριες ρωτατε
Υ.Γ.οι μεσοι οροι δεν ειναι και τοσο σωστοι διοτι ξερω πολλα βενζιναδικα απο αυτα που γραφει και συγκρινοντας τες με αλλα που δεν γραφει ειναι μεγαλυτερες και παλι μπραβο διοτι πρεπει ο κοσμος να μαθει να βλεπει περα απο μαρκες (αφου κατα 90% ολα τα πετρελαια ειναι απο την ιδια πηγη)
Ευχαριστώ Vagos.
Εγώ, αυτά που λέω, είναι μόνο το εισαγωγικό σχόλιο, που επεξηγεί τι υπάρχει μέσα στο zip.
Τα υπόλοιπα είναι φρέσκα και σπαρταριστά στοιχεία από το ΥΠΑΝ, που μας τα στέλνουν κάθε εβδομάδα, αλλά επειδή είναι μεγάλος όγκος πληροφοριών, δε νομίζω να υπάρχει εφημερίδα στην Ελλάδα που να τα δημοσιεύει...
Και μιας και το αναφέρω, τα βάζω τα στοιχεία αυτά γιατί μπορεί να δει κάποιος στην περιοχή που μένει, που θα βρει τη φθηνότερη βενζίνη.
Επίσης μπορεί να συγκρίνει τιμές ανάμεσα στις ίδιες εταιρείες, ακόμη και ανάμεσα σε βενζινάδικα του ίδιου δρόμου.
Επιπλέον μπορεί να κοιτάξει τις τιμές του τόπου που θα πάει διακοπές το καλοκαίρι. Και αν αυτό δεν θεωρείται από κάποιους σημαντικό, ας ρίξει μια ματιά στις τιμές της Κρήτης. 15 με 20 λεπτά παραπάνω από την Αθήνα στο λίτρο
__________________
Το κλειδί του "παραδείσου"...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-05-09, 23:08
Το avatar του χρήστη sakkunen
sakkunen Ο χρήστης sakkunen δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-06-2005
Μηνύματα: 1.638
sakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από z3 2.2 Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορει καποιος να μου πει τι γινεται με τα βενζιναδικα?
ποιος αγοραζει απο που?
λιγες πληροφοριες παρακαλω με απλα λογακια γιατι εχω ακουσει πολλα και εχω καταλαβει λιγοτερα
Υπάρχουν περιπτώσεις βενζινάδικων που επειδή είναι σε hot spot κ ενώ αγοράζουν απ' όπου βρούν η εταιρία δεν τους κάνει τπτ, για να μην χάνει απο το marketing.Επιβεβαιωμένο !
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-05-09, 23:09
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
ωραίος ο patherhan!
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-05-09, 23:27
Το avatar του χρήστη z3 2.2
z3 2.2 Ο χρήστης z3 2.2 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-10-2008
Μηνύματα: 935
z3 2.2 is just really nicez3 2.2 is just really nicez3 2.2 is just really nicez3 2.2 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sakkunen Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχουν περιπτώσεις βενζινάδικων που επειδή είναι σε hot spot κ ενώ αγοράζουν απ' όπου βρούν η εταιρία δεν τους κάνει τπτ, για να μην χάνει απο το marketing.Επιβεβαιωμένο !
κατι τετοιο εχω ακουσει και γω......
__________________
Ειμαι εθισμενος με τον εξακυλινδρο........
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-05-09, 00:14
xxxvagos Ο χρήστης xxxvagos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-04-2009
Μηνύματα: 327
xxxvagos is on a distinguished road
παιδες το 90% των πρατηριων φορτωνουν απο τα ιδια ακριβως διυληστηρια, τις ιδιες αντλιες, τα ιδια καυσημα..ανεξαρτητα της καταναλωσης που κανει το πρατηριο

το φυσιολογικο κερδος ειναι αυτο που λεει το παλικαρι στα αρχεια..8-10 λεπτα..δηλαδη τωρα 91-93 στο λιτρο

ειπα 2 πραγματα

1)τα βραδια δεν τινουμε να βαζουμε σουπερ αμολυβδη διοτι κατα πασα πιθανοτητα μας βαζουν απλη

2)μην σκεφτεστε μαρκες...μακαρι η βενζινη να ηταν bmw..δεν ειναι ομως...κοιτατε τα καθαρα μαγαζια που να γνωριζετε τον ιδιοκτητη

και απο ιστοριες να σας πω οσες θελετε..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-05-09, 00:18
xxxvagos Ο χρήστης xxxvagos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-04-2009
Μηνύματα: 327
xxxvagos is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από z3 2.2 Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορει καποιος να μου πει τι γινεται με τα βενζιναδικα?
ποιος αγοραζει απο που?
ολες οι ΒΡ για παραδειγμα εχουν ακριβως το ιδιο καυσιμο στις δεξαμενες τους?
λιγες πληροφοριες παρακαλω με απλα λογακια γιατι εχω ακουσει πολλα και εχω καταλαβει λιγοτερα
φιλος οχι μονο η bp αλλα ολες εχουν το ιδιο καυσημο...και ας μην μιλησουμε για νοθεια και κλεψιμο

τοτε ειναι που θα σας κανω τερμα καχυποπτους...δεν λεω για να μη χαλασουμε το θρεντ του παθερχαν που εχει αλλο θεμα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-05-09, 00:19
Το avatar του χρήστη StratosGR
StratosGR Ο χρήστης StratosGR δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 23-03-2008
Μηνύματα: 88
StratosGR is on a distinguished road
Παλιότερα δούλευα σε πολύ γνωστή εταιρεία πετρελαιοειδών στη διανομή καυσίμων.
99% οι βενζίνες είναι ίδιες ανεξαρτήτως μάρκας.
Πολλές φορές όταν υπήρχε μεγάλη ζήτηση και οι δεξαμενές της εταιρείας δε μπορούσαν να ανταπεξέλθουν,τα βυτία φόρτωναν καύσιμα από τις ανταγωνίστριες εταιρείες ! όπως γινόταν και το ανάποδο, μιας και έχουν κάνει μεταξύ τους σχετικές συμφωνίες.Μπορεί π.χ. να βάζεις ΒΡ από το βενζινάδικο και η βενζίνη να έχει φορτωθεί από τη ΜOBIL!
Μπορεί να σας φαίνεται περίεργο αλλά για τις εταιρείες είναι σύνηθες φαινόμενο.
Εξάλου όλες οι βενζίνες από το ίδιο διυλιστήριο βγαίνουν(Βλέπε ΕΛΠΕ Ασπρόπυργος).
Το εγώ βάζω τάδε βενζίνη ή τάδε γιατί "πάει καλύτερα" δεν ισχύει.
Περισσότερο είναι placebo παρά πραγματικότητα.
Εκτός βέβαια αν έχει γίνει νοθεία που κατά 90% δε γίνεται απο τον πρατηριούχο,αλλά κάπου στη διαδρομή από την εταιρεία μέχρι το πρατήριο,αφού προηγηθεί μια μικρή στάση κάπου.....
Λεπτομέρειες αν θέλει να μάθει κάποιος ,από κοντά ,μιας και σκοπεύω να παραβρεθώ σε προσεχείς συναντήσεις
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
καύσιμα, τιμές καυσίμων, τιμες


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.