Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης > Τεχνικά Άρθρα

Τεχνικά Άρθρα Άρθρα δημοσιευμένα σε περιοδικά ή σε ιστοσελίδες. Αναφέρετε πάντα την πηγή.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 21-03-11, 22:22
Το avatar του χρήστη Κωνσταντίνος
Κωνσταντίνος Ο χρήστης Κωνσταντίνος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Μηνύματα: 900
Κωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fantis318i Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνω απολυτως...Με το ζορι να μπουμε στο '' oικολογικο'' τους παραληρημα;

Μα το αρχικό post (άρα και το θέμα του thread) δεν έχει να κάνει με την οικολογία. Αλλά την τσέπη μας.
Και λίγο-πολύ είναι πράγματα που όλοι γνωρίζουμε αλλά.........λησμονούμε.
Οπότε μια υπενθύμιση που βοηθά την οικονομία μας ποτέ δεν έβλαψε. Νομίζω...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-03-11, 22:30
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos 316T Εμφάνιση μηνυμάτων
υπάρχει άνθρωπος που να οδηγεί στις 2000-2500 στρ[μόνο ταρίφες έχω δει]. ;
άσε που θα «μπουκώσει» το κακόμοιρο

αν θέλεις να κάνεις οικονομία το παρατάς και κυκλοφορείς με μμμ[αν και εκεί που θα φτάσει η τιμή του εισητηρίου παίζεται τι συμφέρει]
Έχεις ειδικό αυτοκίνητο (βελτιωμένο με χρήση υψηλής υπερσυμπίεσης 1.55 bar και απόδοση +200% και ειδική απόδοση 190hp/lt).
Tα παραπάνω tips οικονομικής οδήγησης ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν μπορούν να κάνουν διαφορά σε εσένα όταν έχεις σε χαμηλές στροφές ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ πολύ μικρή σχέση συμπίεσης ΠΙΑ για να κινήσεις αξιοπρεπώς ένα βαρύ (1.450 κιλά με πλήρες τεπόζιτο και οδηγό από ότι αναφέρεις εδώ).

Πάμε τώρα στα σημερινά αυτοκίνητα (ή καλύτερα σε πιο σημερινά).

Οι ακριβώς προηγούμενη γενιά κινητήρων ήταν επί το πλείστον 16v υποτετράγωνοι ατμοσφαιρικοί (διάταξη που χαρακτηρίζεται από την μεγαλύτερη ροπή της στις χαμηλές στροφές και την μικρότερη κατανάλωση καυσίμου έναντι των παλαιότερων υπερτετράγωνων που διαθέτουν αυξημένο πλάτος καύσης -λόγω της μεγαλύτερης διαμέτρου του κυλίνδρου- άρα και μεγαλύτερες απώλειες του θερμοδυναμικού κύκλου).

Οι νεότερες και σημερινές αφορούν 2 βασικές τεχνολογίες
-είτε ατμοσφαιρικές με τεχνικές τύπου Αlfa Romeo JTS engines δηλ. στο κάτω εύρος στροφών του ο κινητήρας να δουλεύει πολύ φτωχός (προς όφελος της κατανάλωσης καυσίμου),
-είτε αυτή της υπερσυμπίεσης αλλά με καμπύλες ροπής οροπέδιο που ξεκινούν από πολύ χαμηλά και περίπου το 80% της ροπής στρέψης να αποδίδεται σε πολύ χαμηλές στροφές.
C U out there

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fairytale : 21-03-11 στις 22:33
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-03-11, 23:37
Το avatar του χρήστη panos 316T
panos 316T Ο χρήστης panos 316T δεν είναι συνδεδεμένος
Ε36 turbomaniac
 
Εγγραφή: 10-02-2009
Μηνύματα: 667
panos 316T is just really nicepanos 316T is just really nicepanos 316T is just really nicepanos 316T is just really nice
Νίκο όταν έγραφα το σχόλιο μου δεν είχα υπόψιν μου το «ειδικό» αυτοκίνητο

έχω και ένα micra si 1000cc 16v του 99 που κινούμαι σε καθημερινή βάση, δεν μπορώ να το οδηγήσω «κοιμησμένα» το "υπερτετράγωνο" μου[σωστός;].
πιστεύω ότι των περισσοτέρων φιλοσοφία στην σύγχρονη ψηφιακή κοινωνία μας [σικ] είναι "άντε να φτάσω γρήγορα στη δουλειά", "άντε να φτάσω γρήγορα στο σπίτι" κλπ.
πιο προσιτό,για μένα, είναι η συντήρηση όπως δηλαδή δίσκος ,μπεκ,καταλύτης,διαστάσεις και πιέσεις ελαστικών και εννοείται τα σέρβις.

τώρα για τα σύγχρονα δεν μπορώ να εκφέρω άποψη αλλά για να το λες κάτι θα ξερεις...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-03-11, 00:38
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nik200 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω παλι ξεθαψα το ποδηλατο μου...και αφου βρηκα την υγεια μου σωζω και την τσεπη μου!!!
Και εγώ το ξέθαψα αλλά στις πρώτες 2 - 3 βόλτες κάποιοι πήγαν να με θάψουν.

Άσε που από το λαχάνιασμα κόντεψα να ξαναστρώσω την εγνατία από την πίσσα που έβγαζα από τα φλεμόνια μου (έχω την εντύπωση ότι αυτά τα κομμάτια που βγαίναν ήταν ζωντανά).

Το κυριότερο από όλα είναι ο προγραμματισμός και των αποστάσεων και των ωρών που κινούμαστε.

Βέβαια αυτό δεν είναι και το ευκολότερο, αλλά πλέον με τις κυκλοφοριακές συνθήκες και την κατάσταση πάρκιν που επικρατεί καλύτερα να πάρεις είτε ΜΜΜ (ΕΚΤΟΣ από λεωφορεία) είτε κανά σπαστό ποδηλατάκι.

Και εδώ να ευχαριστήσω την διοίκηση του μετρό για τα πραγματικά οικολογικά μέτρα επιτροπής μεταφοράς ποδηλάτων.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-03-11, 08:33
Το avatar του χρήστη nik200
nik200 Ο χρήστης nik200 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-08-2009
Μηνύματα: 1.081
nik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγώ το ξέθαψα αλλά στις πρώτες 2 - 3 βόλτες κάποιοι πήγαν να με θάψουν.

Άσε που από το λαχάνιασμα κόντεψα να ξαναστρώσω την εγνατία από την πίσσα που έβγαζα από τα φλεμόνια μου (έχω την εντύπωση ότι αυτά τα κομμάτια που βγαίναν ήταν ζωντανά).

Το κυριότερο από όλα είναι ο προγραμματισμός και των αποστάσεων και των ωρών που κινούμαστε.

Βέβαια αυτό δεν είναι και το ευκολότερο, αλλά πλέον με τις κυκλοφοριακές συνθήκες και την κατάσταση πάρκιν που επικρατεί καλύτερα να πάρεις είτε ΜΜΜ (ΕΚΤΟΣ από λεωφορεία) είτε κανά σπαστό ποδηλατάκι.

Και εδώ να ευχαριστήσω την διοίκηση του μετρό για τα πραγματικά οικολογικά μέτρα επιτροπής μεταφοράς ποδηλάτων.
με το ποδηλατο παντα ειτε απο το πεζοδρομιο...στους στενους δρομους η με αντιθετη κατευθυνση απο τα αυτοκινητα...για να βλεπεις τι κανουν!!!!και μενα δοκιμασαν να με σκοτωσουν καποιες φορες!!!

ο λογος που επελεξα το ποδηλατο ειναι για τις κοντινες αποστασεις..δηλαδη αυτο το αχρηστο ξεκινημα του αμαξιου, να μην βρισκεις να παρκαρεις, τζαμπα βενζινες για 500μετρα και στο κατω κατω..ας καψω την βενζινη μου πηγαινοντας οπως γουσταρω να παω..και οχι για μικροβλακειες..

δοκιμαστε το..και θα δειτε ποσο συμφερει...και οχι δεν ειμαι ουτε οικολογος, ουτε προχω, ουτε τιποτα απο αυτα τα φρουτα της εποχης!!!!απλα την βενζινη μου θα την καιω οπως μου αρεσει και οχι οπως μου επιβαλλουν!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-03-11, 10:58
Το avatar του χρήστη parouskas
parouskas Ο χρήστης parouskas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-01-2009
Μηνύματα: 276
parouskas is an unknown quantity at this point
ευχαριστουμε πολυ fairytale!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-03-11, 11:04
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nik200 Εμφάνιση μηνυμάτων
με το ποδηλατο παντα ειτε απο το πεζοδρομιο...στους στενους δρομους η με αντιθετη κατευθυνση απο τα αυτοκινητα...για να βλεπεις τι κανουν!!!!και μενα δοκιμασαν να με σκοτωσουν καποιες φορες!!!

ο λογος που επελεξα το ποδηλατο ειναι για τις κοντινες αποστασεις..δηλαδη αυτο το αχρηστο ξεκινημα του αμαξιου, να μην βρισκεις να παρκαρεις, τζαμπα βενζινες για 500μετρα και στο κατω κατω..ας καψω την βενζινη μου πηγαινοντας οπως γουσταρω να παω..και οχι για μικροβλακειες..

δοκιμαστε το..και θα δειτε ποσο συμφερει...και οχι δεν ειμαι ουτε οικολογος, ουτε προχω, ουτε τιποτα απο αυτα τα φρουτα της εποχης!!!!απλα την βενζινη μου θα την καιω οπως μου αρεσει και οχι οπως μου επιβαλλουν!!!!
Σαφώς και δεν είναι θέμα προχώ, αλλά κυρίως θέμα υγείας και βολέματος.

Εγώ το βλέπω σαν το τερπνόν μετά του ωφελίμου.

Και βενζίνη γλυτώνεις και ασκείσαι κάπως.

ΥΓ:από παρκάρισμα θα την πάταγα.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-03-11, 11:12
Το avatar του χρήστη Driftakos
Driftakos Ο χρήστης Driftakos δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Μηνύματα: 1.233
Driftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nik200 Εμφάνιση μηνυμάτων
με το ποδηλατο παντα ειτε απο το πεζοδρομιο...στους στενους δρομους η με αντιθετη κατευθυνση απο τα αυτοκινητα...για να βλεπεις τι κανουν!!!!και μενα δοκιμασαν να με σκοτωσουν καποιες φορες!!!
Χμ... αυτή την φιλοσοφία δεν μπορώ να την καταλάβω...
Κινείσαι στους δρόμους έτσι δεν είναι? Οφείλεις και εσύ να σέβεσαι τον ΚΟΚ. Το πάω ανάποδα για να βλέπω τι μου έρχετε είναι το ελάχιστο χαζομάρα..γτ έγώ βγαίνω απο STOP κάθετο στον δρόμο που εσύ κινείσαι αντίθετα, τσεκάρω από εκεί που περιμένω να δω κίνηση, δεν βλέπω ξεκινάω και σε αγοράζω... και μετά σε χρεώνομαι και για άνθρωπο...

Δεχομαι σε μεγάλο βαθμό αυτό που είπες οτι οι οδηγοί δεν σεβόμαστε τους άλλους και νομίζουμε οτι είμαστε οι άρχοντες της ασφάλτου..Αλλά και οι ποδηλάτες δεν πάνε πίσω. Εχω πάει πολλές φορές να πέσω πάνω τους, είτε γιατι παραβίασαν STOP, είτε κόκκινο, είτε γτ βγήκαν από το πεζοδρόμιο...
Και από ποδηλάτες έχω ακούσει την υπερτατη μπούρδα,"Το κόκκινο δεν είχε ποδήλατο, δεν ισχύει για εμας τους ποδηλάτες"
Δλδ, δεν είναι μόνο οι οδηγοί που έχουν έλλειψη οδικής παιδείας, αλλά και οι ποδηλάτες. Απλά δεν υπάρχει νομικό πλαίσιο, και αν υπάρχει δεν το εφαρμόζουν, για να μπει μία τάξη...
(δεν έχω κάτι μαζί σου, απλά... ανταλλαγή απόψεων κάνουμε)

edit: Τελικά ο ΚΟΚ ορίζει..εμεις δεν τα τηρούμε
http://podilatestrikalon.wordpress.c...7%CF%83%CE%B7/
__________________
ο Γιατρός μπορεί να θάψει τα λάθη του, ενώ ο αρχιτέκτονας το πολύ πολύ να σου προτείνει να φυτέψεις ένα αναρριχητικό φυτό...

avatar: special thnx to E36rules [driftson]

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Driftakos : 22-03-11 στις 11:17
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-03-11, 11:31
Το avatar του χρήστη nik200
nik200 Ο χρήστης nik200 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-08-2009
Μηνύματα: 1.081
nik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driftakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Χμ... αυτή την φιλοσοφία δεν μπορώ να την καταλάβω...
Κινείσαι στους δρόμους έτσι δεν είναι? Οφείλεις και εσύ να σέβεσαι τον ΚΟΚ. Το πάω ανάποδα για να βλέπω τι μου έρχετε είναι το ελάχιστο χαζομάρα..γτ έγώ βγαίνω απο STOP κάθετο στον δρόμο που εσύ κινείσαι αντίθετα, τσεκάρω από εκεί που περιμένω να δω κίνηση, δεν βλέπω ξεκινάω και σε αγοράζω... και μετά σε χρεώνομαι και για άνθρωπο...

Δεχομαι σε μεγάλο βαθμό αυτό που είπες οτι οι οδηγοί δεν σεβόμαστε τους άλλους και νομίζουμε οτι είμαστε οι άρχοντες της ασφάλτου..Αλλά και οι ποδηλάτες δεν πάνε πίσω. Εχω πάει πολλές φορές να πέσω πάνω τους, είτε γιατι παραβίασαν STOP, είτε κόκκινο, είτε γτ βγήκαν από το πεζοδρόμιο...
Και από ποδηλάτες έχω ακούσει την υπερτατη μπούρδα,"Το κόκκινο δεν είχε ποδήλατο, δεν ισχύει για εμας τους ποδηλάτες"
Δλδ, δεν είναι μόνο οι οδηγοί που έχουν έλλειψη οδικής παιδείας, αλλά και οι ποδηλάτες. Απλά δεν υπάρχει νομικό πλαίσιο, και αν υπάρχει δεν το εφαρμόζουν, για να μπει μία τάξη...
(δεν έχω κάτι μαζί σου, απλά... ανταλλαγή απόψεων κάνουμε)
φιλε ειπα το πολυ πρακτικο να βλεπεις τους αλλους (γιαυτο και να πηγαινεις αντιθετα και απεναντι!!!!)..διοτι οταν δεν τους βλεπεις κινδυνευεις υπερμετρα...δεν ειπα ουτε να παραβιασεις stop..oυτε να παρακωλυεις την κινηση..πρεπει να εισαι ηλιθιος οταν καβαλας εστω ποδηλατο να μην προσεχεις τα αμαξια!!!!!..εγω ισα ισα οπου χωραω παω πεζοδρομιο..αλλα τα πεζοδρομια ειναι γεματα αμαξια (που προσωπικα δεν με πειραζει αρκει να χωραω!!)

και φυσικα οι περισσοτεροι ποδηλατες ειναι επικυνδινοι οπως και φυσικα οι περισσοτεροι οδηγοι!!!γιατι νομιζεις αλλαζει η νοοτροπια απο μεσο σε μεσο???

ασχετο...εσυ κανεις καμια παντα σαν driftakos???
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nik200 : 22-03-11 στις 11:33 Αιτία: συνεχεια
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-03-11, 14:05
Το avatar του χρήστη E36 RULES!!
E36 RULES!! Ο χρήστης E36 RULES!! δεν είναι συνδεδεμένος
JDM as ファック
 
Εγγραφή: 01-06-2005
Μηνύματα: 5.490
E36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nik200 Εμφάνιση μηνυμάτων
με το ποδηλατο παντα ειτε απο το πεζοδρομιο...στους στενους δρομους η με αντιθετη κατευθυνση απο τα αυτοκινητα...για να βλεπεις τι κανουν!!!!και μενα δοκιμασαν να με σκοτωσουν καποιες φορες!!!
Νίκο εδώ διαφωνώ. Πληροφοριακά και μονο, εχει παει να με πατήσει ποδήλατο τουλαχιστον 50 φορες μεσα σε 4 χρονια, απο ποδηλατες που πανε πανω στο πεζοδρόμιο, ερχονται απο πισω μου αθορυβα, και αν κανω το λαθος να κουνηθω απο την τροχια μου (θελω να αποφυγω να πατησω λακκουβα με νερο, τσιχλα, εεεε...κοπρανα) τοτε ή θα με περασει ξυστα, ή θα πεσει κατα πανω μου. Τα πεζοδρομια λεγονται πεζοδρομια για καποιο λογο Φτασαμε στο σημειο να θελουμε να κραταμε καθρεφτακια στα χερια μας να ξερουμε αν θα μας σκασει απο πισω κανενας ποδηλατης ενω περπαταμε

Θες ποδηλατο? Στο δρομο και ακρη ακρη (αν πας σιγα). 10 χρονια ετσι, μεχρι και σε εθνικη ειχα παει και δεν ενοχλησα και δεν με ενοχλησε κανενας! Τροχοφόρο όχημα είναι ούτως ή άλλως.

ΥΓ: Οχι, ο driftakos δεν κανει πάντες, δεν εχει πλοκέ..
__________________
There are two kinds of people: those who like me, and those who can go to hell...
Some day, we're gonna break free from the chains, and keep on, keep on, keep on, keep on, keep on FLYING...
Straights are for fast cars. Corners are for fast drivers...
I don't mean to be mean but it's all I can be, that's just me..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
οικονομική οδήγηση, εξοικονόμηση καυσίμων

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.