Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 07-03-14, 12:48
Το avatar του χρήστη georgedue
georgedue Ο χρήστης georgedue δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-07-2012
Μηνύματα: 147
georgedue is on a distinguished road
Ζητώ συγνώμη προκαταβολικά για το Off - topic που συνεχίζω και από τον Santo και από τους Mods.

Αλλά σε παρακαλώ Rapid, θέλω να σχολιάσεις.

Κατά αρχάς ο τόπος έχει γεμίσει με τουλάχιστον τους Μαρακάκη/Κιρλαγκίτση εδώ και πάρα πολλά χρόνια, στην περίπτωση του Μαρακάκη εδώ και 40+.
Τι εννοείς ύποπτες προεκτάσεις? Αν εννοείς ότι έχω συμφέρον από την κουβέντα που γίνεται, την σταματάω εδώ και δεν ξανασχολιάω τίποτα σε αυτό το φόρουμ (όχι ότι σε ενδιαφέρει, απλά το λέω).
Γιατί να μην σχολιάσεις "μεταλλικές ή συνθετικές φλογέρες" ? Αν είπα κάποια ανακρίβεια, το έκανα από ημιμάθεια (δεν ισχυρίστικα ποτέ ότι κατέχω το θέμα) οπότε σε παρακαλώ να με διορθώσεις, για να μην ξανακάνω το ίδιο λάθος. Μεταφέρω ότι μου έχουν πει οι "μάστορες" και ότι έχω δει.
__________________
Good Drivers have dead flies on the side windows. (Walter Röhrl)
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 07-03-14, 13:19
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgedue Εμφάνιση μηνυμάτων
Ζητώ συγνώμη προκαταβολικά για το Off - topic που συνεχίζω και από τον Santo και από τους Mods.

Αλλά σε παρακαλώ Rapid, θέλω να σχολιάσεις.

Κατά αρχάς ο τόπος έχει γεμίσει με τουλάχιστον τους Μαρακάκη/Κιρλαγκίτση εδώ και πάρα πολλά χρόνια, στην περίπτωση του Μαρακάκη εδώ και 40+.
Τι εννοείς ύποπτες προεκτάσεις? Αν εννοείς ότι έχω συμφέρον από την κουβέντα που γίνεται, την σταματάω εδώ και δεν ξανασχολιάω τίποτα σε αυτό το φόρουμ (όχι ότι σε ενδιαφέρει, απλά το λέω).
Γιατί να μην σχολιάσεις "μεταλλικές ή συνθετικές φλογέρες" ? Αν είπα κάποια ανακρίβεια, το έκανα από ημιμάθεια (δεν ισχυρίστικα ποτέ ότι κατέχω το θέμα) οπότε σε παρακαλώ να με διορθώσεις, για να μην ξανακάνω το ίδιο λάθος. Μεταφέρω ότι μου έχουν πει οι "μάστορες" και ότι έχω δει.
Ύποπτες προεκτάσεις είναι, όταν ένας επισκευαστής, πουλάει το επισκευασμένο σαν καινούριο, σε κουτί καινούριου, με αυτοκόλλητα καινούριου μέσω δικτύου του αντιπροσώπου, κλπ κλπ κλπ..
Πώς γίνεται κάθε φορά που αλλάζεις αμορτισέρ, να σου προτείνει ο επίσημος αντιπρόσωπος, να αγοράσεις χωρίς Φ.Π.Α. μια τετράδα που κάποιος αγόρασε, αλλά τελικά δεν τοποθέτησε και απλά είναι σε ανοικτή συσκευασία? (παράδειγμα απο την φαντασία μου)
Για τη φλογέρα, δεν μπορούμε να ξέρουμε αν η μεταλλική είναι καλύτερη ή η συνθετική.
Είναι καθαρά θέμα μελέτης του εργοστασίου. Για αυτό δεν θέλω να το σχολιάσω.
Δεν έχει να κάνει με εσένα το θέμα..
Είναι γνωστό όλα αυτά τα χρόνια, οτι εχω το μειονέκτημα, οτι τα λέω ακριβώς όπως τα
βλέπω, και αν είχα κάτι να σχολιάσω για εσένα, θα το έκανα....
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 07-03-14, 13:25
Το avatar του χρήστη georgedue
georgedue Ο χρήστης georgedue δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-07-2012
Μηνύματα: 147
georgedue is on a distinguished road
Sorry τότε και κάνε πως δεν το διάβασες.
__________________
Good Drivers have dead flies on the side windows. (Walter Röhrl)
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 07-03-14, 15:48
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Το θέμα του ''χειροποίητου'' αμορτισέρ, είναι κάτι που δεν περιγράφεται με τα λόγια...

Είναι μόνο θέμα ιδίας εμπειρίας.

π.χ. Τα ίδια έλεγα και εγώ. Μέχρι που τα φόρεσα. ΔΕΝ τα προτείνω όμως σε κανέναν ΜΗ φίλο που δεν τον έχω πάει 2-3 βόλτες να τα δεί στην πράξη.

Υ.Γ. Όταν μπήκε ο Παναγιώτης πέρσι στην κοπή της πίτας για να ακούσει έναν θόρυβο, στην πρώτη απότομη στροφούλα (μέσα στο πάρκινγκ) μου ανέφερε το εξής: ''Ωραία ανάρτηση''.

Ναι είναι καλύτερο από καινούριο Bilstein, sachs, KΟΝΙ κλπ....
Ναι είναι καλύτερο και από το ΟΕΜ BMW.

Μην το ψάχνετε, δεν είναι θέμα που θα οδηγήσει σε αποτέλεσμα η συζήτηση, ακόμα και μεταξύ ανθρώπων που γνωρίζουν καλά τι συζητάνε (σπάνιο, αλλά υπαρκτό εδώ μέσα τουλάχιστον).


Το αν είναι καλύτερα του κυρλαγκίτση, ή του Μαρακάκη, ή του Αμέντολα δεν μπορεί να συζητηθεί με αποτέλεσμα χειροπιαστό. Το μόνο που μπορείς να συγκρίνεις ''μετρήσιμα'', είναι οι τιμές.

Το καλύτερο στις αναρτήσεις πέρα από κάθε σύγκριση, είναι 2:
Penske
Ohlins.

Και κανά δυο αγωνιστικές που φτιάχνουν μόνο ειδικές παραγγελίες, που μου διαφεύγουν τα ονόματα.

Οι τιμές είναι αστρονομικές για την πρώτη (αν στα φτιάξουν), εξωφρενικές για την δεύτερη. Το ίδιο και η ποιότητα τους σε κάθε επίπεδο.

Εδώ που μιλάμε για ανθρώπινες καταστάσεις, τα χειροποίητα των τάδε είναι αυτά που είναι...τα ΟΕΜ επίσης, τα αφτερμαρκετ, δεν προσφέρουν κάτι παραπάνω ουσιαστικά.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 07-03-14, 17:57
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Υ.Γ. Όταν μπήκε ο Παναγιώτης πέρσι στην κοπή της πίτας για να ακούσει έναν θόρυβο, στην πρώτη απότομη στροφούλα (μέσα στο πάρκινγκ) μου ανέφερε το εξής: ''Ωραία ανάρτηση''.
Είναι αλήθεια αυτό.. Η καλή ανάρτηση ξεχωρίζει αμέσως..
Πές μας και τι είπα μόλις μπήκα στην καρίνα.. είμαι σίγουρος το ξέχασες..!!!
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 07-03-14, 18:05
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Χαχαχα πόσο πίσω γύρισες και τι ωραία χρόνια

Δε θυμάμαι ακριβώς, ήμουν πολύ αγχωμένος με τον μπιλιοφόρο

Υ.Γ. Φίλε, μη χαλάς το θρεντ για το μοναδικό Μ5 Ε39 με άλλα ευτελή αμάξια
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dim77 : 07-03-14 στις 18:08
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 08-03-14, 11:04
Το avatar του χρήστη saikoE39
saikoE39 Ο χρήστης saikoE39 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-02-2005
Μηνύματα: 1.715
saikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nice
Για να καταλαβω...το συμπερασμα για μια αναρτηση βγαινει απο μια στροφη στο αεροδρομιο..????
Εαν σας βαλω μεσα στο 207 θα σας φυγουν τα σαγονια και τα σφραγισματα και στην πρωτη στροφη θα γινει αμεσα εμφανες οτι κατι δεν ειναι σωστο με τα καθισματα...Παρα ταυτα παλι θα βγει το συμπερασμα οτι ειναι τρομερη η αναρτηση..?? Δεν νομιζω..γιατι πολυ απλα δεν ειναι..!!!

Πρωτον για να φτιαξεις μια αναρτηση..εχει μεγαλη σημασια να ξέρεις τι ακριβως ζητας απο το οχημα σου, που ποναει και γενικοτερα να εχεις μια ιδεα...
Ο Σαντο απο οσο θυμαμαι ειναι ικανος να το κανει αυτο...!
Παμε παρακατω...το επομενο βημα ειναι αυτος που θα φτιαξει την αναρτηση να μπορει να καταλαβει και να μεταφρασει αυτα που ζητας...και αυτο ειναι το ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ...διαφορετικα παμε για αλλα..!!!

Dim εγω σου αγοραζω Ohlins...για να σε δω πως θα την σεταρεις και πως θα κανεις το οχημα πραγματικα πολεμικο..και οχι αντιπαλο δικο σου..!

Το θεμα αναρτηση ειναι ενα δυσκολο κομματι...οσο πιο πολυπλοκο το κανεις τοσο πιο δυσκολα βγαζεις καλο αποτελεσμα...!

Δεν ξερω ο sakkunen γιατι δεν τα γραφει..αλλα θυμαμαι στο παρελθον να εχει θεματα με Μαρακακη κλπ...

Και τελος μια αναρτηση απλη coilover τυπου ΑP για τον νορμαλ οδηγο ειναι μια ανετη και σωστη λυση...
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 08-03-14, 11:29
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Φίλε saiko, δίκαιο έχεις και για αυτό είναι ΛΑΘΟΣ, η ''coilover'' έτσι για να την βάλουμε.
Κανείς δεν την έχει ''σωστά'' (και όσο πιο πολλές ρυθμίσεις, τόσο πιο πολύ ''στην τύχη'').

Το παράδειγμα με τον Παναγιώτη (ράπιντ φαστ) και τη ''στροφή'' ήταν ενδεικτικό (και όχι αποδεικτικό) (απλά για τον Παναγιώτη που λοιδωρεί αυτές τις λύσεις, όπως και εγώ παλαιότερα).

Τώρα εγώ επιμένω, γιατί αυτό που δοκίμασα ήταν άψογο και βελτίωσε το αυτοκίνητο όσον αφορά όλη του τη συμπεριφορά στο δημόσιο δρόμο.

Όπως και εγώ λέω ότι οποιαδήποτε coilover έτσι για να ''λέμε''.....είναι ανώφελη και κακή αγορά. Όπως και δεν βλέπω κανέναν να γράφει, ότι στα 30-40-50 χιλιάδες χιλιόμετρα του έχει ήδη ''κλατάρει'' η αναρτησάρα coilover.

Όποιος έχει θέματα και δεν τα γράφει, κακώς. Αν είναι να πετάμε κουβέντες και ποστ 2-3 λέξεων μόνο έτσι για trolling δεν έχει νόημα.

Εγώ πάντως και για τα χειροποίητα, σε 3 παιδιά από μακριά από την Αθήνα, τους ΑΠΕΤΡΕΨΑ παρότι τα εμπιστεύομαι και θα έκαναν πολύ ωραίο το αμάξι τους, γιατί απλά είναι ΜΑΚΡΙΑ από την πηγή. (των λύσεων όποιου προβλήματος προκύψει, αν προκύψει).

Επίσης, πολλοί θεωρούν ότι ο ένας οδηγός που έχει πολύ δυνατά αμάξια ξέρει, και ο άλλος που δεν έχει πολύ δυνατά αμάξια δεν ξέρει....καλή φάση που συνεχίζεται χρόνια τώρα.

Το καλύτερο για όλους, είναι καινούρια ΟΕΜ ανάρτηση σύμφωνα με αυτά που βλέπω συνοψίζοντας τις απόψεις ανθρώπων που ξέρουν και άλλων που δεν ξέρουν τόσο.


Το δικό μου Ε46 πάντως, με τα χειροποίητα αμορτισέρ, και τις ρυθμίσεις ευθυγράμμισης που μου είχε κάνει στο συνεργείο ο Ζευγώλης, ήταν τόσο καλό που δεν χρειαζόταν:
-Ούτε άλλες αντιστρεπτικές
-Ούτε coilover
-Ούτε σλικ λάστιχα
-Ούτε κάτι άλλο aftermarket

Μιλάμε για άψογη συμπεριφορά ειδικά υπό πίεση, σε κάθε είδους δρόμο (δημόσιο). Έχοντας εντυπώσεις από διάφορα Ε46 με πολλές και διάφορες λύσεις, ενίοτε και πανάκριβες.....και γνωρίζοντας πως και τι να συγκρίνω και να καταλάβω.

Ήμουν τυχερός? Ήταν θαύμα? Είμαι βλάκας? Ξέρω και εγώ, μπορεί. Πάντως, και η ευκολία στις προτάσεις ''εντάξει είναι δύσκολο το σετάρισμα, βάλε μια coilover στο πρώτο ζαντολαστιχάδικο και είσαι οκ'', με παραξενεύει.

Γνωρίζοντας τι συμβαίνει με τις απόψεις, αντιστάθηκα για πάνω από ένα χρόνο να γράψω για την ανάρτηση (που πλέον έχει κλείσει 3 ετία+). Δυστυχώς επέπεσα στο σφάλμα να πώ την άποψη μου σε 2-3 thread....

Επειδή το θέμα έχει ξεφύγει εντελώς, αν θέλετε συζήτηση περί αναρτήσεων, ανοίξτε άλλο θέμα (αν και νομίζω κάπου υπάρχει ήδη).

Ο Σπύρος, με την εμπειρία που τον διακρίνει, και την πληθώρα σπορ οχημάτων (με συμπεριφορά επιπέδου και αναρτήσεις επίσης) που έχει οδηγήσει, πήρε μια βόλτα από τον Δημήτρη (τον άλλο), το 318 και του άρεσε η ανάρτηση......τι άλλο να πούμε τώρα.

Παρόλα αυτά, επειδή τα εμπρός αμορτισέρ του είναι ΟΕΜ καινούρια, η καλύτερη λύση, είναι ΟΕΜ πίσω καινούρια (αν και μου είχαν φανεί μια χαρά, στη βόλτα που είχαμε πάει).
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dim77 : 08-03-14 στις 11:34
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 08-03-14, 12:10
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από saikoE39 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να καταλαβω...το συμπερασμα για μια αναρτηση βγαινει απο μια στροφη στο αεροδρομιο..????
Νομίζω οτι μπορεί να βγεί και κατά το παρκάρισμα ένα συμπέρασμα...
Η συγκεκριμένη στροφή ήταν σε εγκάρσιο κόψιμο του τάπητα, και είχε μάλιστα και λακκούβα.
(το λέω για να καταλάβεις τι μου άρεσε, σε σχέση με το ίδιο αυτοκίνητο που οδηγάω)
Κατά τα άλλα, επιμένω το λέω και το ξαναλέω.. Ανάρτηση δεν ειναι το αμορτισέρ και το ελατήριο..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 08-03-14, 15:01
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Το 99,9% των οδηγών είναι τόσο κουλοί που νομίζουν ότι φταίει η ανάρτηση που δεν μπορούν να στρίψουν και για αυτό το λόγο βάζουν τα ειδικά coil over, kw 300 και pss 1000. Αν δίναν τα χρήματα αυτά σε μια σχολή οδήγησης θα ξαφνιαζονταν με το πόσο απίστευτα στρίβει το ταπεινό 116, 316 κλπ.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.