Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-05-10, 01:18
harrys Ο χρήστης harrys δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-10-2008
Μηνύματα: 149
harrys has a little shameless behaviour in the past
BMW Z3 - Ζητούνται πληροφορίες

Γεια σας,

Σκέφτομαι να πάρω μια BMW Z3 και ξεκαθαρίζω ότι την παίρνω για το βασικό της χαρακτηριστικό.. δίνει PRESTIGE!! Μετά από 200sx τούμπανο σε όλους τους τομείς με 800hp δεν περιμένω καμία συγκίνηση από μια Ζ3 αλλά είπαμε για ποιόν λόγω την παίρνω. Και θα πάρω την 1800 ή 1900 για να έχω και χαμηλό σήμα.

Κατανάλωση..
Καίει όντως 5.9λ/100km όπως διάβασα? Αν ναι τότε είναι αρκετά καλό!! Τελευταία κυκλοφορώ με το C2 μου που είναι 1.4 diesel και το δίνουν για 3.7! Τα 2λίτρα διαφορά ελπίζω να μην μου φανούν μεγάλη διαφορά..

Facelift...
Τα facelift είναι κατά πολύ ακριβότερα αλλά τι διαφορές έχουν μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος? Τα μόνα που παρατηρώ είναι διαφορετικά φανάρια μπρός πίσω, πιο sport καθίσματα, δαχτυλίδια χρωμίου σε όλα τα όργανα και λίγο πιο φούσκωτα φτερά πίσω. Υπάρχουν και άλλες διαφορές? Αξίζει τόσο πολύ να πάω σε facelift? Τα δίνουν και αρκετά ακριβά τα facelift γαμωτο!! Ενώ για το prefacelift έχω βρει πολλούς που θέλουν αναταλαγή με το C2 μου.

Τέλος ελπίζω να καταφέρω να αντέξω την ιδέα ότι θα έχω αμάξι που θα χωράει 1 άτομο ακόμα.. όχι ότι στο nissan χωρούσαν πραγματικά πίσω.. μόνο τίποτα κοριτσάκια χωρούσαν πραγματικά..
Επίσης το ότι δεν θα έχω χώρο για να κουβαλάω πράγματα αλλά την βρήκα την λύση.. θα αγοράσω ένα τρέιλερ.. δεν γίνετε αλλιώς..
Και τέλος ελπίζω να μ'αρέσει η αίσθηση να κυκλοφορώ με ένα καμπριολε μιας και ποτέ δεν έχω κυκλοφορήσει με τέτοιο αμάξι.. αλλα πιστεύω να μ'αρέσει.. θα ναι λες και είμαι με την μηχανή μου

Α και ελπίζω να συμφωνείτε ότι είναι όντως δίνει ένα PRESTIGE αυτό το αμάξι... και μην φαντάζεστε ότι το παίρνω για γκομενοπαγίδα αλλά μόνο και μόνο για καλύτερη εικόνα για την δουλειά μου.


Επειδή αυτές τις μέρες βλέπω συνέχεια διάφορα Ζ3 από κοντά... υπάρχει κάτι που να προσέξω ιδιαίτερα στην αγορά? Στα έξτρα? Εχει βγάλει κάποιο σοβαρό πρόβλημα αυτό το αμάξι?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-05-10, 01:44
harrys Ο χρήστης harrys δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-10-2008
Μηνύματα: 149
harrys has a little shameless behaviour in the past
Επίσης το M pack τι είναι ρε παιδια?
Πέρα από τις γρίλιες Μ στα φτερά υπάρχει και τίποτα άλλο?
Και πόσο έχουν όλα αυτά?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-05-10, 01:48
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Η κατανάλωση δεν ισχύει.
Το facelift είναι όντως πιο όμορφο και τις διαφορές που περιγράφεις τα ανοικτά χρώματα τις αναδεικνύουν. Υπήρχαν και διαφορές στον εξοπλισμό στο facelift από ότι θυμάμαι, αλλά αυτά θα στα πουν οι Ζετάκιδες καλύτερα.
Αυτές είναι οι βασικότερες προσθήκες βασικού εξοπλισμού κατ' έτος παραγωγής.
1997 - Traction control
1998 - Rollover bars
1999 - Side airbags
2000 - Revised tail styling
2001 - Dynamic Brake Control
Αφού είναι να πάρεις 4κύλινδρο και facelift το καλύτερο (και δυνατότερο μοτέρ) που μπορείς να έχεις είναι το Μ44Β19 (1.9L 1896cc 140hp 180Nm).
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-05-10, 02:09
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harrys Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας,

Σκέφτομαι να πάρω μια BMW Z3 και ξεκαθαρίζω ότι την παίρνω για το βασικό της χαρακτηριστικό.. δίνει PRESTIGE!! Μετά από 200sx τούμπανο σε όλους τους τομείς με 800hp δεν περιμένω καμία συγκίνηση από μια Ζ3 αλλά είπαμε για ποιόν λόγω την παίρνω. Και θα πάρω την 1800 ή 1900 για να έχω και χαμηλό σήμα.

Κατανάλωση..
Καίει όντως 5.9λ/100km όπως διάβασα? Αν ναι τότε είναι αρκετά καλό!! Τελευταία κυκλοφορώ με το C2 μου που είναι 1.4 diesel και το δίνουν για 3.7! Τα 2λίτρα διαφορά ελπίζω να μην μου φανούν μεγάλη διαφορά..

Facelift...
Τα facelift είναι κατά πολύ ακριβότερα αλλά τι διαφορές έχουν μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος? Τα μόνα που παρατηρώ είναι διαφορετικά φανάρια μπρός πίσω, πιο sport καθίσματα, δαχτυλίδια χρωμίου σε όλα τα όργανα και λίγο πιο φούσκωτα φτερά πίσω. Υπάρχουν και άλλες διαφορές? Αξίζει τόσο πολύ να πάω σε facelift? Τα δίνουν και αρκετά ακριβά τα facelift γαμωτο!! Ενώ για το prefacelift έχω βρει πολλούς που θέλουν αναταλαγή με το C2 μου.

Τέλος ελπίζω να καταφέρω να αντέξω την ιδέα ότι θα έχω αμάξι που θα χωράει 1 άτομο ακόμα.. όχι ότι στο nissan χωρούσαν πραγματικά πίσω.. μόνο τίποτα κοριτσάκια χωρούσαν πραγματικά..
Επίσης το ότι δεν θα έχω χώρο για να κουβαλάω πράγματα αλλά την βρήκα την λύση.. θα αγοράσω ένα τρέιλερ.. δεν γίνετε αλλιώς..
Και τέλος ελπίζω να μ'αρέσει η αίσθηση να κυκλοφορώ με ένα καμπριολε μιας και ποτέ δεν έχω κυκλοφορήσει με τέτοιο αμάξι.. αλλα πιστεύω να μ'αρέσει.. θα ναι λες και είμαι με την μηχανή μου
Α και ελπίζω να συμφωνείτε ότι είναι όντως δίνει ένα PRESTIGE αυτό το αμάξι... και μην φαντάζεστε ότι το παίρνω για γκομενοπαγίδα αλλά μόνο και μόνο για καλύτερη εικόνα για την δουλειά μου.
Επειδή αυτές τις μέρες βλέπω συνέχεια διάφορα Ζ3 από κοντά... υπάρχει κάτι που να προσέξω ιδιαίτερα στην αγορά? Στα έξτρα? Εχει βγάλει κάποιο σοβαρό πρόβλημα αυτό το αμάξι?
Είχα 240SX στην Αγγλία, το 1995 πιο τούμπανο και απο αφρικάνικο, αλλά 800 άλογα δεν είχε. Και ήθελε φλάτζα στην τουρμπίνα κάθε 4000 χιλιόμετρα.. Ασε που ευκαιρία έψαχνε για να σε βγάλει απο το δρόμο. Έκαιγε 19 λίτρα εκτός πόλης, γύρω στα 28 μέσα στην πόλη.
Ο μηχανισμός απο τα φώτα άνοιγε όποτε γουστάριζε, γιατί ήταν με ψευτικα γρανάζια και χαλούσαν όταν πήγαινες σε ανώμαλα εδάφη.
Τα καθίσματα του δεν παρείχαν καμία απολύτως πλευρική στήριξη.
Αν και έχω ύψος 181, μια χαρά καθόμουν πίσω, αρκεί να είχα ανοικτά τα πόδια.
Εργονομία μηδέν, πλαστικά χειρότερα απο εκτυπωτη της εποχής, κιβώτιο πιο ασαφές απο ουρά αγελάδας, και πολλά άλλα.
Με λίγα λόγια, το χειρότερο αυτοκίνητο που έχω βιώσει μέχρι σήμερα.
Στο λοιπό του θέματος σου..
Συγκίνηση παίρνεις ακόμα και από BMW του 1936, ειδικά εσύ που είχες τουότα και σιτροέν, πρέπει να βλέπεις το σήμα και να έχεις ρίγη πατόκορφα.
Κατανάλωση.
5,9 λίτρα τα καίει με το γκάζι στο πάτωμα.. Αν το τρέχεις όμως για να περάσεις ένα τουότα 200σουχου 800 άλογα, πάνω απο 3 λίτρα δε θα τα κάψει..
Εχω μία ζάντα απο Ζ3 (χωρίς λάστιχο), αν θές την ανταλλάσσω με το C2 σου, αλλά θέλω και 100 ευρώ επιπλέον για να μην με αδικήσεις. Προσοχή απο Facelift η ζάντα..
Απο πλευράς αίσθησης του κάμπριο, λίγα πράγματα. Μιας και είχες τουοτα και τωρα σιτροέν, φαντάσου, τα ίδια που είχες σε εκείνα απο θόρυβο και αίσθηση στα 90, θα έχεις με ενα Ζ3 στα 220.
Εξαιρετική η ιδέα του τρέηλερ. Νοίκιασε οδηγό για να ανέβει ακόμα περισσότερο το πρεστίζ σου, και εσύ να είσαι πάνω στο τρέιλερ με κοστούμι.
Σοβαρό πρόβλημα αν νοικιάσεις οδηγό δεν θα έχει το Ζ3. Αν δεν νοικιάσεις, ναι, θα έχει σοβαρό πρόβλημα, τον οδηγό του.
Υ.Γ. Αν το θέλεις για γκομενοπαγιδα, πάρτο με κλειστά μάτια σε λευκό, κόλα του ρόζ ελεφαντάκια και κρέμασε στους καθρέπτες κούνιες με σκυλάκια foreverfriends
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-05-10, 02:42
dimis_gr Ο χρήστης dimis_gr δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-02-2009
Μηνύματα: 280
dimis_gr is on a distinguished road
για την κατανάλωση δεν ξέρω που το διάβασες αλλά για να δεις 5,9 πρέπει να έχεις σβηστεί μηχανή. Το profacelift με το facelift οι διαφορές τους είναι στα πίσω φανάρια και στο εσωτερικό στο ταμπλό. Το 1.8 που έχω και γω πάει μια χαρά και προσοχεί στο 1.9 που θα αγοράσεις μην σου πουλήσουνε 1,9 118hp για is. Το αμάξι πάει μια χαρά(για μένα). Καταναλώση όσο έχουν όλα. Λίγο παραπάνω θόρυβος στο ταξίδι λόγο κουκούλας και να κοιτάξεις αν μπάζει νερά από τις ενώσεις στη γωνία των παραθύρων με το παρμπριζ.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-05-10, 02:58
harrys Ο χρήστης harrys δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-10-2008
Μηνύματα: 149
harrys has a little shameless behaviour in the past
Δηλαδή από το 97 και μετά έχουν όλα traction control? Με κουμπί είναι αυτό?
Α το ASC είναι ESP?



rapid_fast
Είχα κάτσει να σου γράψω απάντηση για κάθε βλάκία που λες αλλά όταν στο λες διάβασα ότι λες ότι είναι toyota το 200sx κατάλαβα ότι όχι μόνο δεν το είχες ποτέ αλλά ούτε καν το έχεις δει ποτέ σου! Πάντως από ότι καταλαβαίνω πρέπει να είσαι πολλά κιλά.. μ.......ς εσύ.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-05-10, 03:00
harrys Ο χρήστης harrys δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-10-2008
Μηνύματα: 149
harrys has a little shameless behaviour in the past
Δηλαδή πόση κατανάλωση έχει?
Τόσο διάβασα στο autoevolution τι να πω..
Α υπάρχει και 1.9 8V ε?

Εντάξη εγώ δεν την πέρνω για το γκάζι.. την πέρνω για να βολτάρω και να ταξιδεύω.. δεν θέλω να τρέξω πάνω από 3500στροφές..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-05-10, 07:42
tacos Ο χρήστης tacos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-12-2006
Μηνύματα: 260
tacos is an unknown quantity at this point
Οταν σου τελειωσουν οι 3500 στροφες επειτα μονο ευθειες.-
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-05-10, 09:02
Το avatar του χρήστη fz21
fz21 Ο χρήστης fz21 δεν είναι συνδεδεμένος
turbo sucks....! ! !
 
Εγγραφή: 22-10-2007
Μηνύματα: 751
fz21 will become famous soon enoughfz21 will become famous soon enough
καλη επιλογη φιλε μου το Ζ3,ευχομαι να παρεις καποιο καλο που να αξιζει και να το ευχαριστηθεις οπως πρεπει,αν θελεις εχω ακρη για τρεηλερ,αν ειναι πες μου.
πες μας 2-3 πραγματακια για το τουμπανο με τα 800 αλογα,τι τουρμπινα φοραγε?απο μπεκ τι ειχες πανω?με τι μοτερ τα εβγαλες αυτα τα αλογα sr20 ή rb ?
__________________
Πωλούνται Πίσω φρένα απο Ε46 330...! :http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=27897
avatar:production and design originally by E36Rules!! ..........! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-05-10, 09:41
strofimios Ο χρήστης strofimios δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2007
Μηνύματα: 989
strofimios has a spectacular aura aboutstrofimios has a spectacular aura aboutstrofimios has a spectacular aura about
Ρε παιδια ο αννθρωπος λογικα ειχε rb26dett μοτερ στο 200αρι.Τωρα για τη Ζ3 πρεπεινα προσεξεις και κατι αλλο.
Οπωσδηποτε να την δει καλος φαναρτζης,αυτη που θα διαλεξεις.Βρες αμαξι που να μην εχει κοπει-κοληθει.Εαν πεσεις σε τετιοο ακομα και τελεια επισκευασμενο να ειναι θα ανοιξει αλλου.
__________________
Υποστροφή έχουμε οταν χτυπάμε στον τοίχο με τη μούρη...
Υπερστροφή έχουμε οταν χτυπαμε στον τοίχο με τον κώλο...
Ισχύς είναι το ποσο γρηγορα θα πέσουμε πάνω στον τοίχο...
Ροπή είναι το πόσο μακριά θα πάρουμε σβάρνα τον τοίχο μαζί μας...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.