Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 06-06-11, 01:31
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristos e46 ci Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ,ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΣΕ ΚΑΤΙ?εχω ενα 320 Ε46 και θελω να το πουλησω απο αναγκη λογο εποχης.η αδεια μου εχει παρακρατηση κυριοτητας.τι μπορω να κανω εκτος απο το να δωσω τα 10,000 π χροσταω?θελω να παρω ενα πιο μικρο κ ας χρωσταω στη τραπεζα,υπαρχει τροπος?
Μηπως να το ξανασκεφτεις?Η αξια της 320 σου(λογικα μοντελο πριν το 2006 θα'ναι ε?) βρισκεται καπου εκει γυρω στα χρηματα που χρωστας .Οποτε αλλη μια λυση ειναι να το πουλησεις 10-14000 και ο επομενος αγοραστης ν'αναλαβει τη συνεχεια των δοσεων σου και να σου δωσει και μια διαφορα,αν υπαρξει....
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-06-11, 10:01
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MikeT328E36 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μηπως να το ξανασκεφτεις?Η αξια της 320 σου(λογικα μοντελο πριν το 2006 θα'ναι ε?) βρισκεται καπου εκει γυρω στα χρηματα που χρωστας .Οποτε αλλη μια λυση ειναι να το πουλησεις 10-14000 και ο επομενος αγοραστης ν'αναλαβει τη συνεχεια των δοσεων σου και να σου δωσει και μια διαφορα,αν υπαρξει....
Πως θα πουλήσει αφού δεν μπορεί να μεταβιβάσει??
Η άδεια θα παραμείνει στο όνομα του, και θα έχει και τεκμήριο στο κεφάλι του..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-06-11, 13:47
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristos e46 ci Εμφάνιση μηνυμάτων
με αυτο που λες ειναι οταν ο αλλος τα εχει ντουκου τα λεφτα,εγω θελψ να βγει η παρακρατηση για να το κανω τραμπα..γινετε?
Βρε παιδιά συγνώμη κιόλας αλλά κάποιος απ'όλους δεν έχει καταλάβει σωστά.
Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι δεν θέλει να πουλήσει ούτε να αγοράσει. Θέλει να ανταλλάξει το αμάξι του με ένα μικρότερο και να συνεχίσει να πληρώνει στην τράπεζα το χρέος του για το bmw.

ΕΑΝ έχω καταλάβει σωστά,

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konc
Μόνο μία λύση έχω δει να γίνεται, αλλά απαιτεί την συνεργασία και την καλή θέληση της τράπεζας. Πηγαίνεις στην τράπεζα, εξηγείς την κατάσταση και παρακαλάς για το εξής στα πλαίσια της καλής συνεργασίας σας και στη διατήρησή της:
Να σου εγκρίνουν δάνειο 10.000 ίδιων όρων ή ελαφρά χειρότερων (για να βγάλει κάτι και η καημένη η τράπεζα από την εξυπηρέτηση) το οποίο δεν θα πάρεις ποτέ στα χέρια σου. Απευθείας θα πάνε τα χρήματα στην εξόφληση του παλιού δανείου ώστε να πάρεις την κυριότητα του οχήματος και εσύ θα συνεχίσεις να εξοφλείς το ίδιο ποσό στο "καινούργιο".
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-06-11, 19:09
m32 Ο χρήστης m32 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 04-04-2011
Μηνύματα: 1
m32 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konc Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε παιδιά συγνώμη κιόλας αλλά κάποιος απ'όλους δεν έχει καταλάβει σωστά.
Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι δεν θέλει να πουλήσει ούτε να αγοράσει. Θέλει να ανταλλάξει το αμάξι του με ένα μικρότερο και να συνεχίσει να πληρώνει στην τράπεζα το χρέος του για το bmw.

ΕΑΝ έχω καταλάβει σωστά,
και εγω αυτο καταλαβα,οποτε η λυση ειναι στο αμαξι που θα ανταλαξεις,να εχει αυτο παρακρατηση για το ποσο που χρωστας στη μπεμπα.οποτε πας τραπεζα κ ρωτας εαν γινεται.(μεταξυ μας πιστευω οτι αν κανεις κατι μονο ετσι θα ειναι).
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-06-11, 19:22
Το avatar του χρήστη Obelix
Obelix Ο χρήστης Obelix δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 13-05-2011
Μηνύματα: 21
Obelix is on a distinguished road
Το έχω κάνει αυτό που λέτε. Αντάλλαξα σεν μαντρά ένα αμάξι που χρώσταγα με ένα άλλο.
Ο μαντράς έκανε αίτηση για νέο δάνειο για το καινούριο αμάξι. Μόλις βγήκε το δάνειο πήγαμε στην τράπεζα που χρώσταγα και εξοφλήσαμε το δάνειο του παλιού μου αυτοκινήτου οποτε και λύθηκε η παρακράτηση. Φυσικά στο νέο αυτοκίνητο είχα πάλι παρακράτηση από το καινουριο δάνειο.
Στην περίπτωση μου βοήθησε ο μαντράς γιατί έιχε έτοιμο πελάτη για το παλιό μου αυτοκίνητο. Επίσης εκείνη την εποχή οι τράπεζες δίνανε εύκολα δάνεια ενώ τώρα όχι.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-06-11, 19:32
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Aπ'οτι καταλαβα το παιδι δε θελει να παρει αλλο αμαξι αλλα να απαλλαγει απο αυτο που εχει...κατι που μαλλον σημαινει οτι η αξια του αμαξιου ειναι μικροτερη απο το ποσο που χρωσταει στην τραπεζα...
Πηγαινε σε εναν καλο μαντρα που να ειναι γατα και πεσ'του το προβλημα σου...Πιστευω οτι καποια τρυπα θα σου βρει...Αυτοι ειναι μεσ'στα κολπα...
Ναι και εξαρτάται από το ποσό που είναι το αμάξι ασφαλισμένο.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-06-11, 16:40
xristos e46 ci Ο χρήστης xristos e46 ci δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-03-2010
Μηνύματα: 35
xristos e46 ci is on a distinguished road
μπορω να παω στη τραπεζα κ να τουσ το δωσω ??δεν θελω να μαυρισω,παντα ημουν καθαρος σε ολα!!!σαν μια οικιοθελης κατασχεση δηλαδη,υπαρχει περιπτωση??και αν δεν πληρωνω και το παρουν για ποσο θα ειμαι μαυρισμενος?εχω μπλεξει πολυ ασχημα παιδια..μου το γυρισε πολυ ασχημα η ζωη..
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-06-11, 01:18
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Δύσκολο το θέμα σου..
Διότι, μπορεί να χρωστάς ένα ποσό Α στην τράπεζα, η αξία όμως του οχήματος είναι
πάντα μικρότερη απο την αξία Α που χρωστάς..
Συνεπώς, η τράπεζα δεν καλύπτεται με το αυτοκίνητο σου, μόνο, αλλά θα προβεί σε
συντηρητική κατάσχεση και άλλων περιουσιακών σου στοιχείων (π.χ. σπίτι)
Εσύ μπορείς να κάνεις δικαστική εκχώρηση του οχήματος, αλλά θα κληθείς να πληρώσεις
δικηγόρο, τα δικαστικά έξοδα, και την οικονομική διαφορά απο την τιμή που αξίζει το όχημα
μέχρι και την τιμή Α που χρωστάς.
Επιπλέον πρόβλημα είναι, πως όλα τα έξοδα που ακολουθούν το όχημα
(τελη-τεκμηρια-ασφάλειες) εξακολουθούν και βαρύνουν εσένα μέχρι το δικαστήριο,
καθότι το διακαστήριο θα αποφανθεί ποιό θα είναι το υπόλοιπο του τιμήματος πρός την τράπεζα
(πέραν του αυτοκινήτου)

Μαυρη λίστα=5 χρόνια..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-06-11, 02:22
aggelos_xr Ο χρήστης aggelos_xr δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-02-2005
Μηνύματα: 246
aggelos_xr is on a distinguished road
ακου τι μπορείς να κάνεις.Θα πας με το παλικάρι που θέλει να το αγοράσει, στην τράπεζα και θα εξωφλήσει αυτός το αμάξι ώστε να είναι και αυτός σίγουρος οτί η τράπεζα θα πει το οκ και οτι τα λεφτά δεν θα τα δώσεις εσύ κάπου αλλού.
Εσύ πρώτα όμως θα έχεις κάνει μια εξουσιοδότηση στον αγοραστή για την αρση της παρακράτησης και μια για να το μεταβιβάση στο όνομα του 'ωστε δίνοντας αυτός τα λεφτά να πάρει και τα 2 χαρτιά μαζί με το αμάξι.
Επόμενη κίνηση θα παραλάβεις μια υπ.δήλωση απο εκέι που το αγόρασες που θα λέει οτί το εξώφλησες το αυτ/το + το ΦΕΚ (εαν το αγόρασες από εταιρία). Αυτά θα τα δώσεις στον αγοραστή να βγάλει την παρακράτηση και να το μεταβιβάσει στο όνομα του.
Προσοχή να πάρεις και υπ.δήλωση απο αυτόν απο την ώρα που θα το δώσεις ώστε να είσαι οκ εαν τύχει κάτι.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-06-11, 02:31
Το avatar του χρήστη s318is
s318is Ο χρήστης s318is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-07-2005
Μηνύματα: 157
s318is is on a distinguished road
Λίγο εκτος θέματος, αλλά τι γίνεται σε περίπτωση που υπάρχει παρακράτηση και έχει εξοφληθεί το αμάξι μετά από πληρωμή με επιταγές (κατι σαν γραμμάτεια, όχι δάνειο) και ο μαντράς έχει κλείσει πια?
__________________
Θέλω τον Ν54 στο Ε36.Ζητάω πολλά??!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.