Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-09-15, 00:54
sotiris e30 316i Ο χρήστης sotiris e30 316i δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 22-09-2015
Μηνύματα: 9
sotiris e30 316i is on a distinguished road
Smile βαλβιδες χτυπανε στον μ40!

Γεια σας ειμαι νεοτατος στο φορουμ.εχω ενα bmw e30 316i m40 μοτερ.στα 245000 χιλιομετρα αλλαξα ωστηρια επειδη χτυπαγαν, οταν ηταν κρυο το μοτερ.ο μηχανικος μου πριν δουλευε στην αντιπροσωπεια της bmw, μετα ανοιξε δικο του συνεργειο.οταν ανοιχτηκε το καπακι ο εκκεντροφορος ηταν σε καλη κατασταση και οχι φαγωμενος, γιατι το μοτερ παντα το προσεχα λαδια και φιλτρο καθε 5000 χιλιομετρα κανονικα.εβαζα 10w-40 αρχικα και μετα 5w-40.το σωληνακι λιπανσης εκκεντροφορου πεντακαθαρο.τελικα αλλαξα μονο τα ωστηρια δεν ηθελε κατι αλλο αλλαγη.το αυτοκινητο το εχω βαλει στον εγκεφαλο δεν εχει βγαλει ποτε βλαβη.μια φορα ταξιδευα για πατρα και εξω απο το γαλαξειδι αρχισε να χτυπανε οι βαλβιδες πριν αλλαξω τα ωστηρια το καταλαβα γιατι ειχα ανεβασμενα παραθυρα και κλειστο ραδιο και αρχισε να ακουγεται αυτος ο ψιλοθορυβος που κανουν οι βαλβιδες.για χρονια ειχα το θορυβο και λιγο παραπανω καταναλωση, απο το συνηθες.αλλαξα ωστηρια και ο θορυβος απο τις βαλβιδες δεν εφυγε αλλα το αμαξι πηγαινε πολυ καλυτερα απο οτι πριν.την αυξημενη καταναλωση την εχω ακομη.εχω ψαξει τα παντα ολα τα εχω δει και ολα λειτουργουνε κανονικα οπως πρεπει.Μηπως οι βαλβιδες χρειαζονται τριψιμο για να πατησουνε καλα στις εδρες?το αυτοκινητο πεταει απλα αν το γκαζωσεις στο ρελαντι χτυπανε οι βαλβιδες και τρεμει λιγο ο κινητηρας και το καταλαβαινεις και απο την εξατμιση τις διακοπες του κινητηρα.Ζητω ενα μεγαλο συγγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα ηθελα να σας πω το ιστορικο του αυτοκινητου για να εχτε μια ιδεα.ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-09-15, 09:45
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Μπεκ.............
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-09-15, 11:38
sotiris e30 316i Ο χρήστης sotiris e30 316i δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 22-09-2015
Μηνύματα: 9
sotiris e30 316i is on a distinguished road
ευχαριστω για την απαντηση rapid fast.τα μπεκ τα εχω αλλαξει και εχω βαλει απο ε36 και ειναι μια χαρα.αυτα που ειχε απο τη μανα του ηταν λιγο βουλωμενα και τα ειχα καθαρισει τουλαχιστον 3 φορες οποτε εβαλα αλλα μεταχειρισμενα πεντακαθαρα.γενικα το αυτοκινητο δουλευουν ολα στο ακεραιο απλα δεν εχω δει πουθενα εδω στο φορουμ να λενε για τριψιμο βαλβιδες και ως συνηθως στα χιλιομετρα αυτα πιανουν καταλοιπα απο τις βενζινες.εχω αλλαξει και ασθητηρα λαμδα προσφατα ετσι χωρις λογο απλα να δω αν θα αλλαξει τιποτα.το αμαξι παει πολυ καλα απλα εχει μια αυξημενη καταναλωση και στο ρελαντι γυρω στις 2000 στροφες ψιλοτρεμει και χτυπαει μεσα στο μοτερ μεταλλικος ηχος και στην εξατμιση τα καυσαερια δεν βγαινουν ομαλα αλλα με καποιες αρρυθμιες.το κανει αυτο εδω και 7 χρονια χωρις να μου δημιουργει προβλημα κατα την οδηγηση.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-09-15, 13:26
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Εγώ μαζί σου είμαι...
Όπως το περιέγραψες, και εξακολουθείς και το περιγράφεις, μία είναι η απάντηση..
ΜΠΕΚ...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-09-15, 15:02
sotiris e30 316i Ο χρήστης sotiris e30 316i δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 22-09-2015
Μηνύματα: 9
sotiris e30 316i is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ μαζί σου είμαι...
Όπως το περιέγραψες, και εξακολουθείς και το περιγράφεις, μία είναι η απάντηση..
ΜΠΕΚ...
χτες εβγαλα τα μπεκ και εβαλα αλλα ακριβως τα ιδια κανει.θα ξανακοιταξω μπουζοκαλωδια τα ρευματα ολα και αν ολα ειναι ενταξει τοτε θα πω στο μαστορα να ανοιξει καπακι να δει βαλβιδες μηπως καμια εχει ψιλοκαει ή δεν πατα καλα στην εδρα.πηγα και σε εξατμισά να δω αν υπαρχει κανα προβλημα τιποτα δεν βρηκε.αρα ή ρευμα ειναι ή μοτερ μεσα.παντως αν δεν βγαλω ακρη θα βαλω φωτογραφιες εδω στο φορουμ να το πουλησω και πιστευω θα πουληθει αμεσως σε αυτην την κατασταση που το εχω.μετα θα παρω πετρελαιο γιατι βαρεθηκα τη βενζινη.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-09-15, 15:08
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
συμπιεση εχεις μετρησει?
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-09-15, 15:47
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Οι βαλβίδες είναι καλά ρυθμισμένες; (το διάκενο εννοώ)
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-09-15, 17:46
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sotiris e30 316i Εμφάνιση μηνυμάτων
χτες εβγαλα τα μπεκ και εβαλα αλλα ακριβως τα ιδια κανει.θα ξανακοιταξω μπουζοκαλωδια τα ρευματα ολα και αν ολα ειναι ενταξει τοτε θα πω στο μαστορα να ανοιξει καπακι να δει βαλβιδες μηπως καμια εχει ψιλοκαει ή δεν πατα καλα στην εδρα.πηγα και σε εξατμισά να δω αν υπαρχει κανα προβλημα τιποτα δεν βρηκε.αρα ή ρευμα ειναι ή μοτερ μεσα.παντως αν δεν βγαλω ακρη θα βαλω φωτογραφιες εδω στο φορουμ να το πουλησω και πιστευω θα πουληθει αμεσως σε αυτην την κατασταση που το εχω.μετα θα παρω πετρελαιο γιατι βαρεθηκα τη βενζινη.
καμμένη βαλβίδα δε χτυπάει.Δε θα έχει συμπίεση ο συγκεκριμένος κύλινδρος.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-09-15, 00:42
sotiris e30 316i Ο χρήστης sotiris e30 316i δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 22-09-2015
Μηνύματα: 9
sotiris e30 316i is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimzan Εμφάνιση μηνυμάτων
συμπιεση εχεις μετρησει?
οχι δεν εχω μετρησει.το εχω υποψιν μου να το κανω
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-09-15, 00:44
sotiris e30 316i Ο χρήστης sotiris e30 316i δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 22-09-2015
Μηνύματα: 9
sotiris e30 316i is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PetrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι βαλβίδες είναι καλά ρυθμισμένες; (το διάκενο εννοώ)
εχω ρωτησει το μαστορα και μου ειπε οτι δεν ρυθμιζονται γιατι εχει ωστηρια και ειναι αυτορυθμιζομενες.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.