Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 16-10-09, 20:01
Το avatar του χρήστη Nikos120i
Nikos120i Ο χρήστης Nikos120i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 1.157
Nikos120i has a spectacular aura aboutNikos120i has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από angel4 Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε Νικο σε χιονι τα περπατησες καθολου ? επειδη ειμαι απο κοζανη και εδω ριχνει αρκετο και η πισω κινηση θελει πολυ προσοχη..
Εννοείται πως όχι.

Σε χιόνι δε "πατάς" ΠΟΤΕ χωρίς αλυσίδες ή χωρίς χειμερινά ελαστικά.

Προτείνω να αγοράσεις ένα σετ με χειμερινά ελαστικά. Γνωρίζεις τι είναι αυτά, έτσι?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 16-10-09, 20:14
angel4 Ο χρήστης angel4 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-10-2009
Μηνύματα: 35
angel4 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos120i Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοείται πως όχι.

Σε χιόνι δε "πατάς" ΠΟΤΕ χωρίς αλυσίδες ή χωρίς χειμερινά ελαστικά.

Προτείνω να αγοράσεις ένα σετ με χειμερινά ελαστικά. Γνωρίζεις τι είναι αυτά, έτσι?
Φιλε Νικο εξαρχης για χειμερινα μιλουσα οι τυποι ελαστικων που προανεφερα ειναι ολα χειμερινα run flat .

Απο καλοκαιρινα φοραω eagle rft Goodyear και ειμαι υπερ ευχαριστημενος
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 16-10-09, 21:15
Το avatar του χρήστη Nikos120i
Nikos120i Ο χρήστης Nikos120i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 1.157
Nikos120i has a spectacular aura aboutNikos120i has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από angel4 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε Νικο εξαρχης για χειμερινα μιλουσα οι τυποι ελαστικων που προανεφερα ειναι ολα χειμερινα run flat .

Απο καλοκαιρινα φοραω eagle rft Goodyear και ειμαι υπερ ευχαριστημενος
Ωπ...sorry, δε το είδα...go με Bridge τότε...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-10-09, 11:09
Το avatar του χρήστη tasosbmw316
tasosbmw316 Ο χρήστης tasosbmw316 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 02-12-2008
Μηνύματα: 44
tasosbmw316 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από angel4 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικα πήγα για αρκετα καταστηματα να δω για ελαστικα και διΪσταντε οι αποψεις πανω στο θεμα, ποιο απο τα 2 να διαλεξω ¨συμβατικα ή run flat . ειμαι ανεμεσα απο 3 εταιριες : continetal-brigestone-nokian ολα αυτα σε run flat . Απ οτι μου ειπαν τα nokian σε χειμερινο ειναι οτι καλυτερο αλλα και η brigestone βγαζει ειδικα για σειρα 1 τα run flat της σε χειμερινα και τα continetal ειναι καλα και λιγο πιο οικονομικα απ τα αλλα κατα 20 ευρω , μικρη η διαφορα.Καμια βοηθεια αν εχει δοκιμασει κανεις κανενα απο αυτα η αν γνωριζει ?
βαλε nokian εγγυηση τα εχω 3 χρονια και ειναι τα καλυτερα απο οσα εχω δοκιμασει σε πολυ χιονι
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 17-10-09, 11:22
Το avatar του χρήστη nickvas19
nickvas19 Ο χρήστης nickvas19 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-11-2007
Μηνύματα: 315
nickvas19 is an unknown quantity at this point
bridgestone runflat go for it
__________________
Όλα είναι δρόμος μάγκα
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-10-09, 21:03
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nickvas19 Εμφάνιση μηνυμάτων
bridgestone runflat go for it
Εγώ έχω τα bridgestone potenza και πέρα από την καλή τους συμπεριφορά και πρόσφυσή, δεν έχω μείνει καθόλου ικανοποιμένος. Πολύ σκληρά, κοπανάνε πολύ, αργούν να ζεσταθούν κλπ. Και γενικά τα rft, όπως έχει ξαναειπωθεί στο forum, είναι σε όλους τους τομείς κατώτερα από τα συμβατικά, εκτός από την ασφάλεια (που και αυτό ακόμα παίζεται, αλλά άντε να το δεχτώ). Αυτά περί καλύτερης οδικής συμπεριφοράς των rft σε σχέση με τα συμβατικά δεν ισχύει επουδενί. Γι αυτό και η Μ3 έχει απλά ελαστικά. Πολλοί μπερδεύουν τη σκληρότητα που προσφέρουν τα rft με την καλή οδική συμπεριφορά, αλλά κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Τέλος, το 90% όσων φορούν rft, στην επόμενη αλλαγή ελαστικών βάζουν συμβατικά και ένας από αυτούς θα είμαι κι εγώ.

Μετά από όλα αυτά λοιπόν και σε συνδιασμό και με τη φτηνότερη τιμή των απλών, φαντάζομαι ότι θα προτιμήσεις με κλειστά μάτια συμβατικά χειμερινά ελαστικά. Πάρε κι ένα σετάκι επιδιόρθωσης για να είσαι εντελώς καλυμένος. Και άσε το κοπάνημα των rft για τους άλλους...
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 17-10-09, 23:44
Το avatar του χρήστη nickvas19
nickvas19 Ο χρήστης nickvas19 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-11-2007
Μηνύματα: 315
nickvas19 is an unknown quantity at this point
διαφωνω καθετως...το μ3 δεν εχει 50αρι προφιλ ομως μπερδευεσε τι συγκρινεις!!!
__________________
Όλα είναι δρόμος μάγκα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nickvas19 : 17-10-09 στις 23:46
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 18-10-09, 00:30
Το avatar του χρήστη veliopou
veliopou Ο χρήστης veliopou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-04-2005
Μηνύματα: 243
veliopou is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ έχω τα bridgestone potenza και πέρα από την καλή τους συμπεριφορά και πρόσφυσή, δεν έχω μείνει καθόλου ικανοποιμένος. Πολύ σκληρά, κοπανάνε πολύ, αργούν να ζεσταθούν κλπ. Και γενικά τα rft, όπως έχει ξαναειπωθεί στο forum, είναι σε όλους τους τομείς κατώτερα από τα συμβατικά, εκτός από την ασφάλεια (που και αυτό ακόμα παίζεται, αλλά άντε να το δεχτώ). Αυτά περί καλύτερης οδικής συμπεριφοράς των rft σε σχέση με τα συμβατικά δεν ισχύει επουδενί. Γι αυτό και η Μ3 έχει απλά ελαστικά. Πολλοί μπερδεύουν τη σκληρότητα που προσφέρουν τα rft με την καλή οδική συμπεριφορά, αλλά κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Τέλος, το 90% όσων φορούν rft, στην επόμενη αλλαγή ελαστικών βάζουν συμβατικά και ένας από αυτούς θα είμαι κι εγώ.

Μετά από όλα αυτά λοιπόν και σε συνδιασμό και με τη φτηνότερη τιμή των απλών, φαντάζομαι ότι θα προτιμήσεις με κλειστά μάτια συμβατικά χειμερινά ελαστικά. Πάρε κι ένα σετάκι επιδιόρθωσης για να είσαι εντελώς καλυμένος. Και άσε το κοπάνημα των rft για τους άλλους...
όταν θα τα βάλεις τα συμβατικά, μην απορήσεις γιατί το αμάξι έγινε βάρκα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 18-10-09, 02:50
Nick_E60_GR Ο χρήστης Nick_E60_GR δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-11-2007
Μηνύματα: 1.522
Nick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από veliopou Εμφάνιση μηνυμάτων
όταν θα τα βάλεις τα συμβατικά, μην απορήσεις γιατί το αμάξι έγινε βάρκα.
Εγώ θα έλεγα να μην απορήσει που θα αποκτήσει πραγματική πρόσφυση και όχι ξύλινη. Βάρκα το αμάξι γίνεται από την ανάρτηση, όχι από τα λάστιχα ...αν έχουν βέβαια τη σωστή πίεση...
για μένα η σωστή πίεση είναι 3-4 psi (ή 0,2-0,25 bar) παραπάνω από το συνιστώμενο

Να μην μιλήσω για το αιωρούμενο βάρος (unsprung weight) των 5-6 κιλών σε κάθε τροχό που προσθέτουν τα RFT ... ότι χειρότερο για ανάρτηση, ρουλεμάν, φρένα και γενικότερες φθορές και καταπονήσεις, + τα γνωστά χάλια από άποψη άνεσης και ευστάθειας...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick_E60_GR : 18-10-09 στις 03:03
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 18-10-09, 03:57
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από veliopou Εμφάνιση μηνυμάτων
όταν θα τα βάλεις τα συμβατικά, μην απορήσεις γιατί το αμάξι έγινε βάρκα.
Tην απάντηση στην έδωσε ο Νick E60 και συμφωνώ απόλυτα στα όσα είπε. Αυτά που λες δείχνουν ότι δεν έχεις μελετήσει και πολύ το θέμα. Με την ίδια λογική και τα κάρα που έχουν ξύλινες ρόδες είναι καλύτερα από τα αμάξια, γιατί είναι πιο σκληρά. Και μόνο που ΚΑΜΙΑ σπορ κατασκευή δεν φοράει rft θα έπρεπε να σε κάνει να καταλάβεις ότι αυτά που λες περί βάρκας δεν ισχύουν. Εκτός και αν η Μ3 η οποία δεν κυκλοφορεί με rft είναι βάρκα και η 116 με τα rft είναι τρένο.

Δεν ξέρω αν έχεις δοκιμάσει ποτέ να αλλάξεις τα rft σου με συμβατικά ώστε να μπορείς να συγκρίνεις. Εγώ όμως που έχω μπει σε 3άρα με απλά ελαστικά, βρήκα μόνο πλεονεκτήματα και ούτε ένα μειονέκτημα (εξαιρείται η ασφάλεια που και αυτό είπαμε ότι είναι αμφισβητήσιμο). Σnβεπώς έχω σχετική εμπειρία στο θέμα.

Και τέλος, όποιος θέλει σπορτίφ αίσθηση καλύτερα να αλλάξει αναρτήσεις κα να κάνει κανά χαμήλωμα και αν και πάλι δεν ικανοποιείται να αλλάξει αμάξι και όχι να βάζει rft γιατί έτσι δεν κερδίζει αίσθηση, αλλά βάρος και κοπάνημα.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.