Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #141  
Παλιά 08-03-11, 13:17
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Το ότι τα αυτοκίνητα που φορούν από το εργοστάσιο rft είναι σχεδιασμένα μόνο για αυτά τα ελαστικά σε καμία περίπτωση δεν ισχύει, πολύ απλά γιατί δεν απαιτεί κανένα ιδιαίτερο στήσιμο ένα αυτοκίνητο για να φοράει τέτοιου τύπου ελαστικά.
Άλλωστε, τα potenza rft 3ης γενιάς έχουν σχεδόν ίδια σε άνεση-μαλακότητα με τα συμβατικά, αυτό τι σημαίνει, πως δεν είναι κατάλληλα για τις bmw?
Οποιοσδήποτε μπορεί να τα φορέσει στο αμάξι του, απλά καλό είναι να έχει αισθητήρα πίεσης.

Μερικοί νομίζουν πως με το να είναι το αμάξι κούτσουρο λόγω rft ελαστικών έχει καλύτερη αίσθηση, καλύτερη αμεσότητα σε στροφές κλπ. Στην πραγματικότητα όμως, τα κανονικά ελαστικά είναι σε όλους τους τομείς ανώτερα από τα rft, τόσο σε απόδοση όσο και γενικότερα.
Τώρα, αν κάποιος θέλει απόλυτο στήσιμο καλύτερα να παίξει σε ανάρτηση ώστε να πιάσει πραγματικά τόπο, παρά στα ελαστικά.

Υπόψιν, δε λέω πως τα rft είναι άχρηστα, αφού πράγματι σε ασφάλεια είναι ανώτερα μιας και πολύ δύσκολα θα σπάσουν και γλιτώνεις και τη ρεζέρβα-κιτ επιδιόρθωσης, αλλά εκεί αρχίζουν και σταματούν τα πλεονεκτήματά τους.
Όλα τα υπόλοιπα περί στησίματος κλπ δεν ισχύουν και αυτό το ξέρω από 2 διαφορετικά συνεργεία bmw που μου έχουν πει μάλιστα πως οι περισσότεροι πελάτες τους μόλις αλλάξουν ελαστικά δεν ξαναπάνε σε rft, λόγω κοπανήπατος αλλά και ακριβής τιμής.
Μάλλον σε αυτούς θα είμαι κι εγώ εκτός κι αν τα καινούρια potenza είναι αρκετά πιο άνετα από αυτά που φοράω ήδη και παράλληλα δεν κοστίζουν μια περιουσία.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #142  
Παλιά 08-03-11, 13:35
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Το ότι στα BMW που φοράνε RFT έχει σχεδιαστεί η ανάρτηση με τέτοιο τρόπο ώστε να δουλεύουν σωστά μόνο με RFT το έχω ακούσει και εγώ από συνεργεία/αντιπροσωπείες.

Αλλά αυτή είναι η εξήγηση στην ερώτησή μου γιατί τα αυτοκίνητα που έχω οδηγήσει με RFT (Ζ4 3.0si coupe & E93 320) και στην συνέχεια με συμβατικά είχαν τόσο χειρότερο τιμόνι, και αίσθηση στον δρόμο και από την άλλη απίστευτη διαφορά στην άνεση/κύλιση προς το καλύτερο.

Οπότε πολύ απλά όποιος θέλει μεγαλύτερη άνεση θυσιάζοντας την αμεσότητα βάζει συμβατικά + 1 κίτ επιδιόρθωσης.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #143  
Παλιά 08-03-11, 19:39
Το avatar του χρήστη halkida116mpack
halkida116mpack Ο χρήστης halkida116mpack δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-12-2008
Μηνύματα: 366
halkida116mpack will become famous soon enoughhalkida116mpack will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 316e36compact Εμφάνιση μηνυμάτων
πενβέ !
πολλούς χαιρετισμούς Πάνο!
να σαι καλα Ηλια μου...και να καις το πενβε σου
__________________
ντί μπέστεν κουαλιτάτ (μα'ι' ας)
Απάντηση με παράθεση
  #144  
Παλιά 09-03-11, 23:46
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
.....................
Άλλωστε, τα potenza rft 3ης γενιάς έχουν σχεδόν ίδια σε άνεση-μαλακότητα με τα συμβατικά, αυτό τι σημαίνει, πως δεν είναι κατάλληλα για τις bmw?
.............................................
Μάλλον σε αυτούς θα είμαι κι εγώ εκτός κι αν τα καινούρια potenza είναι αρκετά πιο άνετα από αυτά που φοράω ήδη και παράλληλα δεν κοστίζουν μια περιουσία........

επειδη με ενδιαφερει το θεμα και το ψαχνω απο την προηγουμενη εβδομαδα -γτ εχουν κοπει κομματια απο το ενα ζευγαρι των μανισιων premium contact2 RFT της E90 320i μου και χρηζουν αμεσης αλλαγης- εχω βρει στην αγορα τα potenza RE050 RFT με 170ευρω το κομματι (διαστασεις 225/50/16,δεικτης V)...πως θα μπορεσω να μαθω εαν ειναι 3ης γενιας οπως λες; εσυ απο που το εμαθες αυτο; γτ εαν οντως ειναι πλεον πιο μαλακα αξιζει να τα βαλουμε! (αυτα που βρηκα, εμαθα οτι εχουν ημερ.παραγωγης Σεπτ του 2010)
εντωμεταξυ, σημειωνω οτι ακομα δεν τα εχει ονομασει η bridgestone "050 A1" οπως τα συμβατικα της αλλα ακομα τα αναφερει ως "050" ! σωστα;

εναλλακτικα, τα συμβατικα καλα-επωνυμα ελαστικα πανε γυρω στα 130 με 145ευρω το κομματι (στις ιδιες περιεργες διαστασεις) επομενως δεν γλυτωνεις κ πολλα λεφτα -ειδικα εαν συνυπολογιζεις και εναν καλο αφρο- ενω εχω βρει επισης και τα carat exelero με περιπου 100ευρω το κομματι κ παραγωγη τελος του 2010! (για αυτα τι γνωμες υπαρχουν; σκληροτητα; αντοχη; )

ευχαριστω!
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #145  
Παλιά 10-03-11, 00:09
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Στην Ευρώπη απ'όσο γνωρίζω δεν έχουν κυκλοφορήσει τα τελευταία potenza, οπότε κατά πάσα πιθανότητα δεν είναι 3ης γενιάς αυτά που βρήκες.

Ρίξε και μια ματιά στο νετ πάντως , μιας και στο camskill βρίσκεις αρκετά ποιοτικά επώνυμα ελαστικά στις διαστάσεις που θες με κάτω από 100 ευρώ (πχ toyo t1r), απλά πρέπει να προσθέσεις κανα 50άρι ευρώ μεταφορικά για την 4άδα.
Και πάλι όμως γλιτώνεις λεφτά.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #146  
Παλιά 10-03-11, 13:08
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LefterisK Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδη με ενδιαφερει το θεμα και το ψαχνω απο την προηγουμενη εβδομαδα -γτ εχουν κοπει κομματια απο το ενα ζευγαρι των μανισιων premium contact2 RFT της E90 320i μου και χρηζουν αμεσης αλλαγης- εχω βρει στην αγορα τα potenza RE050 RFT με 170ευρω το κομματι (διαστασεις 225/50/16,δεικτης V)...πως θα μπορεσω να μαθω εαν ειναι 3ης γενιας οπως λες; εσυ απο που το εμαθες αυτο; γτ εαν οντως ειναι πλεον πιο μαλακα αξιζει να τα βαλουμε! (αυτα που βρηκα, εμαθα οτι εχουν ημερ.παραγωγης Σεπτ του 2010)
εντωμεταξυ, σημειωνω οτι ακομα δεν τα εχει ονομασει η bridgestone "050 A1" οπως τα συμβατικα της αλλα ακομα τα αναφερει ως "050" ! σωστα;εναλλακτικα, τα συμβατικα καλα-επωνυμα ελαστικα πανε γυρω στα 130 με 145ευρω το κομματι (στις ιδιες περιεργες διαστασεις) επομενως δεν γλυτωνεις κ πολλα λεφτα -ειδικα εαν συνυπολογιζεις και εναν καλο αφρο- ενω εχω βρει επισης και τα carat exelero με περιπου 100ευρω το κομματι κ παραγωγη τελος του 2010! (για αυτα τι γνωμες υπαρχουν; σκληροτητα; αντοχη; )

ευχαριστω!
Το 'Α' μετα τον αριθμο (πχ 050) εχει να κανει με το αν το πελμα του ελαστικου εχει ασσυμετρη χαραξη (Assymetric), η οποια θεωρειται λιγο καλυτερη στο βρεγμενο. Δεν εχει να κανει με rft και μη. Οποτε υπαρχουν συμβατικα με ασσυμετρο πελμα (πχ RE050A), συμβατικα με οχι ασσυμετρο πελμα (RE050), αναλογα υπαρχουν και rft με συμμετρικο και ασσυμετρο πελμα (RE050A RFT).
Απάντηση με παράθεση
  #147  
Παλιά 11-03-11, 00:09
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
φιλε γιαννη δεν ειπα οτι το "Α" δειχνει rft ή μη! ειπα οτι μεχρι στιγμης δεν εχω βρει τα 050 με τον κωδικο "Α"...(σε γηινες διαστασεις μιλωντας παντα 16'' 17'' )
το οτι το "Α" σημαινε ασσυμετρο πελμα δεν το ηξερα κ σε ευχαριστω!
τα 050 rft μια τα βρισκω ως εχουν κ μια με το προσθετο "Ι" μετα το "050" ....
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LefterisK : 11-03-11 στις 00:12
Απάντηση με παράθεση
  #148  
Παλιά 11-03-11, 13:12
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LefterisK Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε γιαννη δεν ειπα οτι το "Α" δειχνει rft ή μη! ειπα οτι μεχρι στιγμης δεν εχω βρει τα 050 με τον κωδικο "Α"...(σε γηινες διαστασεις μιλωντας παντα 16'' 17'' )
το οτι το "Α" σημαινε ασσυμετρο πελμα δεν το ηξερα κ σε ευχαριστω!
τα 050 rft μια τα βρισκω ως εχουν κ μια με το προσθετο "Ι" μετα το "050" ....
Μετα απο μια μικρη αναζητηση βλεπω οτι η Bridgestone βγαζει τα Potenza REO50 και ασσυμετρα και απλα, σε rft και συμβατικα.

http://www.bridgestone.gr/bfe/tyreSe...e&locale=gr_GR
Απάντηση με παράθεση
  #149  
Παλιά 11-03-11, 14:49
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halkida116mpack Εμφάνιση μηνυμάτων
να σας πω και εγω την δικη μου εμπειρια με τα ραν φλατ...στα 11+χρονια που οδηγω δεν ηξερα τι παει να πει σκασμενο λαστιχο..εεε με το bmw τον πρωτο χρονο μια το πισω αριστερο που πατησα μια ατσαλοπροκα η οποια μπηκε απο το πελμα και οπως γυρναγε ο τροχος εφαγε και το πλαινο σχεδον βγηκε απο το πλαι.ο λαστηχας μου ειπε οτι το πλαινο δεν φτιαχνεται και οτι επειδη με ξερει τι γκαζακιας ειμαι να μην το βαλω ξανα(μου ειπε οτι αν ηταν αλλη κοινη προκα θα την στραβωνε το λαστιχο και δεν θα ειχα προβλημα).αποτελεσμα 180 ευρο το λαστηχο αλλαγη...μετα απο κανα 5μηνο το πισω δεξι πατησε μια λαμα απο φαλτσετα με αποτελεσμα να φτασει ως τα συρματα και να μην επισκευαζεται κι αυτο...αλλα 180 ευρο...η αποσταση που εκανα και στις 2 περιπτωσεις δεν ξεπερασε τα 10χλμ και ουτε τα 50χλμ/ωρα...
τα ραν φλατ δεν εχουν εγγυηση οπως ολα τα pirelli αρα αποφασιζω οτι θα βαλω κοινα λαστιχα και αν σκασουν θα τα παω ρεταλια και θα μου τα αλλαξουν δωρεαν...αυτη ειναι η γνωμη μου γνωριζοντας τα ζητηματα ασφαλειας ...:original:
Φαντάζομαι θεωρείς ότι με κάποιον τρόπο φταίει η BMW για όσα πάτησες στο δρόμο, σωστά;
Δεν νομίζω ότι υπάρχει εταιρεία (της Pirelli συμπεριλαμβανομένης) που θα σου καλύψει την αντικατάσταση ελαστικού, επειδή πάτησες ατσαλόπροκα ή λάμα από φαλτσέτα με το ελαστικό της, ανεξάρτητα αν το ελαστικό είναι RFT ή συμβατικό. Η εγγύηση αντικατάστασης αφορά άλλα πράγματα που σε μία φράση λέγονται "κατασκευαστική ατέλεια".
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #150  
Παλιά 11-03-11, 14:56
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Το θέμα είναι ότι τα ελαστικά RFT δεν δείχνουν στο μάτι το πότε είναι ΣΧΕΤΙΚΑ ξεφούσκωτα (εξαιτίας των σκληρών πλαινών τοιχωμάτων τους) με αποτέλεσμα να στραβώνουν λόγω της μικρότερης πίεσης αέρα στα λάστιχα οι πολύ ανθεκτικότερες (και βαρύτερες -π.χ. κατά 3 κιλά οι 17άρες από αυτές των συμβατικών ελαστικών) ζάντες.
Χρειάζεται και στα RFT έλεγχος πίεσης ελαστικών. Το σύστημα που έχει το αυτοκίνητο (όπως πολυ σωστά γράφτηκε είναι απλά για να υποδείξει ΑΠΟΤΟΜΗ πτώση της πίεσης).
C U out there
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.