Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-10-08, 01:21
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
E30 325i αντλία μπιτζίνας

Χαιρετώ το φόρουμ!

Πρόσφατα αντελήφθην ότι έχω ΜΟΝΟ την εξωτερική αντλία με αποτέλεσμα να έχω το φαινόμενο του starvation σε απανωτές στροφές ανεξάρτητα από το πόση βενζίνα έχω μέσα.


Έχω την εσωτερική αντλία με το φλοτεράκι της αλλά δεν την έχω εκεί που πρέπει (μη σας μπαίνουν σκέψεις νυχτιάτικα...σκανδαλίζομαι).


Λοιπόν το ερώτημα μου είναι από που να τραβήξω ρεύμα για να την τροφοδοτήσω;

Να τραβήξω (1)παράλληλη γραμμή από την εξωτερική ή (2) να βρω γραμμή που να έχει ρεύμα στη δεύτερη σκάλα του κλειδιού;

Στο (1) κολλάω μήπως φορτώσω τα καλώδια με πολύ ένταση ρεύματος και έχω κανά παρατράγουδο και στο (2) ότι ακόμα και να γυρίσω το κλειδί στη δεύτερη σκάλα η αντλία θα γυρνάει ακόμα και όταν ακούω το γραμμόφωνο που έχω μέσα στο όχημα.


Το άλλο θέμα που έχω είναι ότι κατόπιν συνομιλίας με τον scaraveos μου είπε ότι τα Μ10 (1600 καρμπυρατέρ είχα πριν) έχω άλλο τεπόζιτο από τα ιντζέκτια (sic) ισχύει κάτι τέτοιο;

Γιατί σε μια πρόβα της αντλίας κούμπωσε κανονικά και στα δύο σωληνάκια.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-10-08, 07:21
Το avatar του χρήστη GMarts
GMarts Ο χρήστης GMarts δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 16-11-2006
Μηνύματα: 96
GMarts is on a distinguished road
Και εγω καρμπιρατερ ειχα,νυν Μ10 L-jetronic και εχω το ιδιο προβλημα μονο οταν ειναι αδειο το τεποζιτο(κατω απο 20 λιτρα).Τα τεποζιτα των ψεκαστων εχουν οντως διαφορα.Δηλ αν βαλω και εγω εσωτερικη αντλια λυνω το προβλημα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GMarts : 17-10-08 στις 07:24
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-10-08, 10:43
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GMarts Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγω καρμπιρατερ ειχα,νυν Μ10 L-jetronic και εχω το ιδιο προβλημα μονο οταν ειναι αδειο το τεποζιτο(κατω απο 20 λιτρα).Τα τεποζιτα των ψεκαστων εχουν οντως διαφορα.Δηλ αν βαλω και εγω εσωτερικη αντλια λυνω το προβλημα?

Που έχουν διαφορά;

Γιατί εγώ σου λέω έχω την αντλία την εσωτερική από injection και κουμπώνει στο δικό μου τεπόζιτο με τις υπάρχουσες γραμμές τροφοδοσίας.

Το πρόβλημα είναι από που θα τραβήξω ρεύμα.

Δεν ξέρω αν βάλεις αντλία αν θα λυθεί, εδώ δε ξέρω το δικό μου αν θα λυθεί!
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-10-08, 15:01
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαιρετώ το φόρουμ!

Πρόσφατα αντελήφθην ότι έχω ΜΟΝΟ την εξωτερική αντλία με αποτέλεσμα να έχω το φαινόμενο του starvation σε απανωτές στροφές ανεξάρτητα από το πόση βενζίνα έχω μέσα.


Έχω την εσωτερική αντλία με το φλοτεράκι της αλλά δεν την έχω εκεί που πρέπει (μη σας μπαίνουν σκέψεις νυχτιάτικα...σκανδαλίζομαι).


Λοιπόν το ερώτημα μου είναι από που να τραβήξω ρεύμα για να την τροφοδοτήσω;

Να τραβήξω (1)παράλληλη γραμμή από την εξωτερική ή (2) να βρω γραμμή που να έχει ρεύμα στη δεύτερη σκάλα του κλειδιού;

Στο (1) κολλάω μήπως φορτώσω τα καλώδια με πολύ ένταση ρεύματος και έχω κανά παρατράγουδο και στο (2) ότι ακόμα και να γυρίσω το κλειδί στη δεύτερη σκάλα η αντλία θα γυρνάει ακόμα και όταν ακούω το γραμμόφωνο που έχω μέσα στο όχημα.


Το άλλο θέμα που έχω είναι ότι κατόπιν συνομιλίας με τον scaraveos μου είπε ότι τα Μ10 (1600 καρμπυρατέρ είχα πριν) έχω άλλο τεπόζιτο από τα ιντζέκτια (sic) ισχύει κάτι τέτοιο;

Γιατί σε μια πρόβα της αντλίας κούμπωσε κανονικά και στα δύο σωληνάκια.

Καμιά βοήθεια;;;;;;;;;;;
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-10-08, 15:23
E30MANIAC Ο χρήστης E30MANIAC δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-07-2004
Μηνύματα: 575
E30MANIAC is on a distinguished road
Λευτερη,στο δικο μου και σε οσες μετατροπες ξερω καλα,δεν αλλαχτηκε τεποζιτο οταν απο καρμπυρατερ γινανε injection.
Δεν καταλαβαινω που ειναι το (σοβαρο)προβλημα που εχεις μονο εξωτερικη αντλια.Ολα τα pro-facelift ειχαν μια αντλια.Στα facelift η βυθιζομενη αντλια εινα βοηθητικη και η εξωτερικη η κυρια.Η αντλια μολις τις δωσεις ρευμα,πρεσαρει για ενα δευτερο και μετα σταματαει.
Τωρα για το απο που θα τραβηξεις ρευμα,ασε λιγο να ψαξω τα 'τευτερια' μου για να σου απαντησω
__________________
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Ε30 325i TURBO
E30 325i N/A
CUBE Night Club
Αγ.Παρασκευης 58 Μπουρναζι
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-10-08, 21:54
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από E30MANIAC Εμφάνιση μηνυμάτων
Λευτερη,στο δικο μου και σε οσες μετατροπες ξερω καλα,δεν αλλαχτηκε τεποζιτο οταν απο καρμπυρατερ γινανε injection.
Δεν καταλαβαινω που ειναι το (σοβαρο)προβλημα που εχεις μονο εξωτερικη αντλια.Ολα τα pro-facelift ειχαν μια αντλια.Στα facelift η βυθιζομενη αντλια εινα βοηθητικη και η εξωτερικη η κυρια.Η αντλια μολις τις δωσεις ρευμα,πρεσαρει για ενα δευτερο και μετα σταματαει.
Τωρα για το απο που θα τραβηξεις ρευμα,ασε λιγο να ψαξω τα 'τευτερια' μου για να σου απαντησω
Έχω πρόβλημα σε στροφιλικιά και τέτοια Πάνο, νοιώθεις ότι το αμάξι στεγνώνει δλδ δεν ανεβάζει όπως ανεβάζει στην ευθεία.

Αλήθεια η εξωτερική μόνο αντλία από που τραβάει βενζίνη;
Γιατί εμένα πάει με σωληνάκια στην κορυφή του τεπόζιτου και από ότι καταλαβαίνω ρουφάει πρώτα και σπρώχνει μετά, οπότε τα βρίσκει σκούρα.

Αν βρεις κάτι θα είναι χρήσιμοτατο, εγώ έμαθα ότι απλά μπορώ να τις συνδέσω και τις δύο παράλληλα ώστε να δουλεύουν μαζί.


Υ.Γ.: το βολάν ρε συ πότε θα στο στείλω;
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-10-08, 22:27
E30MANIAC Ο χρήστης E30MANIAC δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-07-2004
Μηνύματα: 575
E30MANIAC is on a distinguished road
Ρε Λευτερη μου,ολες οι τρομπες-αντλιες ετσι δουλευουνε.Πρωτα τραβανε και μετα σπρωχνουνε!Η βυθιζομενη απλως 'σπρωχνει' την βενζινη μεχρι την κυρια(εξωτερικη).Εισαι σιγουρος οτι το προβλημα ειναι η τρομπα και οχι τιποτα αλλο.Τα τελευταια 7 χρονια που εχω το 25αρι,δεν εχω παρατηρησει κατι σαν αυτο που περιγραφεις.

Υ.Γ.Οποτε μπορεσεις,στειλτο με το ΚΤΕΛ.
__________________
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Ε30 325i TURBO
E30 325i N/A
CUBE Night Club
Αγ.Παρασκευης 58 Μπουρναζι
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-10-08, 22:46
haroulis Ο χρήστης haroulis δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 04-03-2007
Μηνύματα: 70
haroulis is on a distinguished road
εγω απο τα λιγα που ξερω οταν κανεις μετατροπη απο καρμπυρατερ σε ψεκασμο με εξωτερικη αντλια αλλαζεις φλοτερ και βαζεις φλοτερ με σωληνακι παροχης και επιστροφης.αν θελεις βαζεις εσωτερικη αντλια και ειναι το ιδιο .αν τωρα καποια μαστορια δεν εχουν φλοτερ σκετο με σωληνακι επιστροφης και πετανε μια βυθιζομενη αντλια και ετσι κανουν επιστροφη νομιζω οτι κανουν μεγαλο λαθος.αν καποιος εχει εξωτερικη αντλια και ο καλος του μαστορας εχει βαλει και μια εσωτερικη που δεν δουλευει , η εξωτερικη ζοριζεται γιατι αναγκαζεται να τραβαει βενζινη απο μικρες οπες και στραγγαλιζεται η παροχη της.δεν υπαρχει περιπτωση να χρειαζεται ε30 325 δυο αντλιες.τα ε36 ολα εχουν μια βυθιζομενη οπως και τα ε46
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-10-08, 23:28
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από E30MANIAC Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε Λευτερη μου,ολες οι τρομπες-αντλιες ετσι δουλευουνε.Πρωτα τραβανε και μετα σπρωχνουνε!Η βυθιζομενη απλως 'σπρωχνει' την βενζινη μεχρι την κυρια(εξωτερικη).Εισαι σιγουρος οτι το προβλημα ειναι η τρομπα και οχι τιποτα αλλο.Τα τελευταια 7 χρονια που εχω το 25αρι,δεν εχω παρατηρησει κατι σαν αυτο που περιγραφεις.

Υ.Γ.Οποτε μπορεσεις,στειλτο με το ΚΤΕΛ.

Ναι γιατί το προηγούμενο μοτέρ μου (δίλιτρο) το φόραγε ο αδερφός μου με την ΜΟΝΗ ΜΑ ΜΟΝΗ διαφορά το ότι αυτός είχε εσωτερική αντλία και εγώ έξω.

Και το ίδιο φαινόμενο, δλδ στέγνωμα στις στροφές, το είχα ΜΟΝΟ στο δικό μου όχημα (ανεξάρτητα το μοτέρ).

Εν τω μεταξύ η τωρινή εξωτερική μου αντλία και όλο το σύστημα τροφοδοσίας δουλεύει οκ, δλδ και σηκώνει και κρατάει τα 3bar, οπότε ΘΕΩΡΩ ότι κάτι φταίει από εκεί, και έτσι και αλλιώς την αντλία την έχω και έχω σκάσει από περιέργια!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από haroulis Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω απο τα λιγα που ξερω οταν κανεις μετατροπη απο καρμπυρατερ σε ψεκασμο με εξωτερικη αντλια αλλαζεις φλοτερ και βαζεις φλοτερ με σωληνακι παροχης και επιστροφης.αν θελεις βαζεις εσωτερικη αντλια και ειναι το ιδιο .αν τωρα καποια μαστορια δεν εχουν φλοτερ σκετο με σωληνακι επιστροφης και πετανε μια βυθιζομενη αντλια και ετσι κανουν επιστροφη νομιζω οτι κανουν μεγαλο λαθος.αν καποιος εχει εξωτερικη αντλια και ο καλος του μαστορας εχει βαλει και μια εσωτερικη που δεν δουλευει , η εξωτερικη ζοριζεται γιατι αναγκαζεται να τραβαει βενζινη απο μικρες οπες και στραγγαλιζεται η παροχη της.δεν υπαρχει περιπτωση να χρειαζεται ε30 325 δυο αντλιες.τα ε36 ολα εχουν μια βυθιζομενη οπως και τα ε46
Ναι αυτό το φλοτέρ έχω και εγώ, ξαναλέω ΔΕΝ έχω αντλία στο τεπόζιτο μέσα, ίσως για αυτό το λόγο να έχω τα κοψίματα.

Αλλά έλλειψη δύναμης έχω ΜΟΝΟ στις στροφές! Τι να υποθέσω; Ότι το μοτέρ ζαλίζεται;
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-10-08, 00:31
Το avatar του χρήστη kostase28
kostase28 Ο χρήστης kostase28 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-10-2007
Μηνύματα: 417
kostase28 is on a distinguished road
Εγω που θελω να το κανω 528 χρειαζεται να αλλαξω και ντεποζιτο με τρομπα γιατι αν αφησω το ιδιο θα εχω το προβλημα που λες.Δες πως ηταν της γνησιας 325 και κανε το ιδιο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
αντλία βενζίνης, e30, e30 ftw, τροφοδοσία

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.