Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-11-18, 17:36
Το avatar του χρήστη alexanderk
alexanderk Ο χρήστης alexanderk δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 12-08-2009
Μηνύματα: 52
alexanderk is on a distinguished road
Exclamation Αντλία Νερού e46 n42 b20.

Καλησπέρα σε όλους .
Ήρθε ο καιρός και για την Μπέμπα μου 118.000 χιλ.σε 15 Χρόνια και διαπιστώθηκε ,σε μια αλλαγή λαδιών, διαρροή στην αντλία νερού .Μικρη μεν σταγονίδια φαίνονται μόνο αλλά ίσως έτσι εξηγείται και το συμπλήρωμα κάθε περίπου 1500χιλ. 200ml περίπου αντιψυκτικου .
Και εδώ χρειάζεται η εμπειρία όσων έχουν προβεί σε αλλαγή.Αλλαζω αντλία μόνο χρησιμοποιώντας το ίδιο καβούκι ( μαστό) η την αλλάζω ολόκληρη με το καβούκι ? Βάζω γνήσια η after market ? ( και από ποιες μάρκες έχουμε εμπειρία ότι έχουν αντέξει στον χρόνο ). Αλλάζω και θερμοστάτη.Επισης με τεντοτηρα -τρελό και λουρί τι κάνω ?
Αλλαζω και αυτά και με κολαρα.?
Το αυτοκίνητο κάνει μονο 4-5.000 χιλ. το χρόνο και κατά βάση σε ταξίδια.

Θα ήθελα την γνώμη σας γιατι η διαφορά γνήσιου με after market είναι μεγάλη.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-11-18, 20:29
Το avatar του χρήστη koukesiotis
koukesiotis Ο χρήστης koukesiotis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2011
Μηνύματα: 135
koukesiotis is on a distinguished road
καλησπερα, χθες αλλαξα στο δικο μου και εβαλα ολοκληρη με 60ε (μαρκας SKF) και το αμαξι εχει 220000 χιλ. Θερμοστατη δεν αλλαξα καθως δουλευει σωστα. Αν εχουν προβλημα ο τεντωτηρας, το ρουλεμαν ή το λουρι τα αλλαζεις. Τα κολαρα αν ειναι οκ μην τα πειραξεις εγω αλλαξα τα λαστιχακια που εχουν μεσα μονο προληπτικα. Τωρα για το αν αντεχουν οι αφτερμαρκετ τρομπες ας πει καποιος πιο εμπειρος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-11-18, 20:35
Το avatar του χρήστη alexanderk
alexanderk Ο χρήστης alexanderk δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 12-08-2009
Μηνύματα: 52
alexanderk is on a distinguished road
Eχαριστώ για την απάντηση.
Η επιλογή skf ήταν του μηχανικού η δίκη σου .Τι κόστισε η αλλαγή?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-11-18, 21:24
Το avatar του χρήστη koukesiotis
koukesiotis Ο χρήστης koukesiotis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2011
Μηνύματα: 135
koukesiotis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexanderk Εμφάνιση μηνυμάτων
Eχαριστώ για την απάντηση.
Η επιλογή skf ήταν του μηχανικού η δίκη σου .Τι κόστισε η αλλαγή?
καθαρα δικη μου ηταν η επιλογη, εχω την συνηθεια να αγοραζω τα ανταλλακτικα παντα εγω για να ξερω τι βαζω γιατι συνηθως οι μηχανικοι σου βαζουν οτι υπαρχει σε αποθεμα στον εμπορα με τον οποιο συνεργαζονται.
Μου κοστισε 60 ευρω εργασια αλλα περα απο την τρομπα και την αλλαγη του αντιψυκτικου, αλλαξα λαδια, αμορτισερ μπροστα και τοπ μαουντ, τα 2 τρελα ρουλεμαν και τα λαστιχακια της βασης του φιλτρου λαδιου και του ψυγειου λαδιου. Περιπου 3 ωρες ασχοληθηκε ο μηχανικος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-11-18, 21:16
Το avatar του χρήστη alexanderk
alexanderk Ο χρήστης alexanderk δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 12-08-2009
Μηνύματα: 52
alexanderk is on a distinguished road
Σε ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση.
Ξέρεις αν είχε ξανά αλλαχτεί γατί τα 220.000 είναι πολλά .Ο θερμοστάτης δεν έχει αλλαχτεί ποτέ?.Γραφεις ότι άλλαξες τα λαστιχάκια από τα κολλαρα . Έχουν λαστιχακια.? Δεν το ήξερα .Απο που τα πήρες και ποσό.Όπως επίσης θα ήθελα να ρωτήσω για τα αμορτισέρ και τα top mount .Τα δικά μου το ΚΤΕΟ τα δείχνει εντάξει. Αλλά το αυτοκίνητο είναι 1630 κιλά άδειο όποτε μπορεί και να μην δείχνει σωστά.Τα άλλαξες με δίκη σου προτοβουλια η τα μέτρησες κάπου. Και τι έβαλες.?Επισης το κόστος εργασίας είναι σχετικά μικρό.Τα έκανες σε εξειδικευμένο συνεργείο η σε γενικό .?Εισαι επαρχία η Αθήνα ?Συνηθως τα κόστη στην επαρχεία είναι μικρότερα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-11-18, 23:14
Το avatar του χρήστη koukesiotis
koukesiotis Ο χρήστης koukesiotis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2011
Μηνύματα: 135
koukesiotis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexanderk Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση.
Ξέρεις αν είχε ξανά αλλαχτεί γατί τα 220.000 είναι πολλά .Ο θερμοστάτης δεν έχει αλλαχτεί ποτέ?.Γραφεις ότι άλλαξες τα λαστιχάκια από τα κολλαρα . Έχουν λαστιχακια.? Δεν το ήξερα .Απο που τα πήρες και ποσό.Όπως επίσης θα ήθελα να ρωτήσω για τα αμορτισέρ και τα top mount .Τα δικά μου το ΚΤΕΟ τα δείχνει εντάξει. Αλλά το αυτοκίνητο είναι 1630 κιλά άδειο όποτε μπορεί και να μην δείχνει σωστά.Τα άλλαξες με δίκη σου προτοβουλια η τα μέτρησες κάπου. Και τι έβαλες.?Επισης το κόστος εργασίας είναι σχετικά μικρό.Τα έκανες σε εξειδικευμένο συνεργείο η σε γενικό .?Εισαι επαρχία η Αθήνα ?Συνηθως τα κόστη στην επαρχεία είναι μικρότερα.
Εγω το αμαξι το ειχα παρει πριν 10 χρονια με 70000χιλ. Αν ειχε χαλασει η τρομπα νερου πριν το παρω δεν το ξερω αλλα δεν νομιζω. Με το ιδιο σκεπτικο ουτε ο θερμοστατης εχει αλλαχτει. Τα κολαρα εχουν λαστιχακια στα ακρα στην μεσα μερια τα οποια ειχε ο μαστορας στο μαγαζι του και τα αλλαξε.
Τα αμορτισερ μπροστα τα ειχα 7-8 χρονια πανω(ισως και παραπανω γιατι δεν θυμαμαι να εχουν αλλαχτει ποτε) και ενιωθα το αμαξι να χορευει μπροστα (bilstein κιτρινα). Στο τελευταιο κτεο τα εβγαζε οτι ειναι στο 77% που σημαινει οτι ηταν πολυ καλα, ομως τα πισω που ηταν καινουρια (1 μηνας) ηταν στο 80% ??
Εβαλα τα κονι τα πορτοκαλι λογω καθαρα χαμηλοτερου κοστους (175ε ενω τα μπιλστειν ειχαν 375ε). Τοπ μαουντ δεν ειχα αλλαξει ποτε και ειπα να τα αλλαξω(50ε).
Οι εργασιες εγιναν σε γενικο συνεργειο στην Πατρα και τα πραγματα αγοραστηκαν απο μαγαζι εδω στην πατρα που εχει καταστημα online και μπηκα και διαλεξα οτι ηθελα εκτος απο τα αμορτισερ τα οποια τα πηρα απο μαγαζι με αμορτισερ στην Αθηνα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-11-18, 10:22
Το avatar του χρήστη alexanderk
alexanderk Ο χρήστης alexanderk δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 12-08-2009
Μηνύματα: 52
alexanderk is on a distinguished road
Δυστυχώς εγώ δεν το χρησημοποιω πολύ αλλά ο χρόνος είναι αμείλικτος και η μειωμένη χρήση σε όλα τα εξαρτήματα και ειδικά στα κινητά κάνει κακό .Παντως στην Αθήνα για τις εργασίες αυτές θα πληρωνες τουλάχιστον 150 €.Με τα λάδια τι κανείς και με τι κόστος.?Αλλες ζημιές σου έχει βγάλει?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-11-18, 15:27
Το avatar του χρήστη koukesiotis
koukesiotis Ο χρήστης koukesiotis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2011
Μηνύματα: 135
koukesiotis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexanderk Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς εγώ δεν το χρησημοποιω πολύ αλλά ο χρόνος είναι αμείλικτος και η μειωμένη χρήση σε όλα τα εξαρτήματα και ειδικά στα κινητά κάνει κακό .Παντως στην Αθήνα για τις εργασίες αυτές θα πληρωνες τουλάχιστον 150 €.Με τα λάδια τι κανείς και με τι κόστος.?Αλλες ζημιές σου έχει βγάλει?
Λαδια βαζω συνηθως castrol 5w-40. Απο ζημιες τα κλασικα: τσιμουχακια βαλβιδων, πολλαπλασιαστες, αντλια υποπιεσης, ψαλιδια, συνεμπλοκ, αισθητηρας στροφαλου, 2 κολαρα, το δοχειακι που συμπληρωνεις το παραφλου, επισκευη δυναμο, τρομπα βενζινης, δισκοπλακες κτλ. Ολα τα κλασικα που βγαζει ενα N42
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.