Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 04-03-17, 12:53
Το avatar του χρήστη Dokimos e36
Dokimos e36 Ο χρήστης Dokimos e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-05-2013
Μηνύματα: 311
Dokimos e36 is on a distinguished road
Πηγα σημερα στο μηχανικο μ κ μου ειπε οτι δεν υπαρχει περιπτωση να αλλαξα το προγραμμα του κοντερ με αυτο το διαγνωστικο..βασικα δεν γινεται μου λεει ουτε με το gt 1 το κανει αυτο..ουτε κωδικοποιηση-προγραμματισμος στα οργανα γινεται..και να γινοτανε μου λεει θα δειχνανε οτι να ναι ολα ,κ οχι μονο της βενζινης..το προβλημα μου λεει ειναι τα φλοτερ..γιατι μετρανε μισο κ μισο,αλλα δουλευουν κ τα δυο ταυτοχρονα..δηλαδη μετραει το αριστερο κ το δεξι κ στελνουν κοινο αποτελεσμα στο δεικτη!ενα να μην λειτουργει σωστα,δειχνει οτι να ναι..επισεις συγκεκριμενα,ο δεικτης της βενζινης δειχνει οτι αποτελεσμα δινουν τα φλοτερ!κ τωρα ρωταω εγω..ισχυουν ολα τα παραπανω???
__________________
"ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ.....ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ"..!!!
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 04-03-17, 13:32
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dokimos e36 Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι μετρανε μισο κ μισο,αλλα δουλευουν κ τα δυο ταυτοχρονα..δηλαδη μετραει το αριστερο κ το δεξι κ στελνουν κοινο αποτελεσμα στο δεικτη!ενα να μην λειτουργει σωστα,δειχνει οτι να ναι..
Αυτό ισχύει στο E30. Πιθανών να μην άλλαξαν από τη BMW τη λειτουργία και στα επόμενα μοντέλα.
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 04-03-17, 18:50
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Στο δικό μου 46άρι μάλλον θα χρειαστώ όργανα....Ο δείκτης βενζίνης έχει σκαμπανεβάσματα,κάποιες φορές όταν γυρνάω τον διακόπτη μου εμφανίζονται στην oθόνη των οργάνων ακαταλαβίστικα γράμματα(σαν να είναι μισά).κλείνω,ανοίγω και επανέρχεται.
Και το τελευταίο πρόβλημα είναι ότι κάποιες φορές δεν έχω κόρνα,χειριστήρια στο τιμόνι και ράδιο.Πως σχετίζεται αυτό με τα όργανα και όχι με την ταινία του τιμονιού???
Λοιπόν,έχω λαμπάκι αερόσακου αναμμένο.Οταν παρουσιάζει τη δυσλειτουργία και πατάω την κόρνα,τη στιγμή που πατάω,το λαμπάκι ΄του αερόσακου σβήνει τελείως.Επίσης όταν δεν έχω χειριστήρια στο τιμόνι,κόρνα,ράδιο παρατηρώ ότι το λαμπάκι του αερόσακου,ανάβει πιο αχνά σε σύγκριση με όταν όλα δουλεύουν.Επίσης τη στιγμή της δυσλειτουργίας αν κάνεις σινιάλο δε φαίνεται και το ενδεικτικό της μεγάλης σκάλας...
Δοκίμασα να σφίξω τη γείωση των οργάνων που είναι μέσα στο μηχανοστάσιο αλλά είναι σφιγμένη κανονικά.Καμιά ιδέα κανείς?
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 04-03-17, 18:55
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Alt+Ctrl+Del πάτησες;
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 04-03-17, 20:01
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PetrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό ισχύει στο E30. Πιθανών να μην άλλαξαν από τη BMW τη λειτουργία και στα επόμενα μοντέλα.
Μια που το ανέφερες φίλε για Ε30 …..
Εμένα με φουλ γεμάτο το ντεπόζιτο, μιλάμε μέχρι πάνω σωλήνα – λαρύγγι (για να το κάνω τεστ) δείχνει μια βελόνα ολόκληρη κάτω από τα 55 λίτρα. Δεν πάει τέρμα η βελόνα στο κατραν 55. Φταίει φλοτέρ , αντλία ή οργανάκι ;

Υ.Γ. Δεν είμαστε γιατροί από το pc ρωτώ από εμπειρία – συχνότητα βλάβης …. Έχουν δύο φλοτέρ και τα δικά μας τα χαρχαλα…;
__________________
Έλεγε , λοιπόν , κλαίων ο Ισοκράτης ......
<<Η Δημοκρατία αυτοκαταστρέφεται , διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητος , διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα , την παρανομία ως ελευθερία , την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία ...>>
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 04-03-17, 22:25
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PetrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
Alt+Ctrl+Del πάτησες;
Oχι Πέτρο.Δεν έχω ιδέα πως να το κάνω.Μόλις έχω αχνό λαμπάκι αερόσακου είναι το έναυσμα ότι δε θα δουλεύει η κόρνα,τα χειριστήρια του τιμονιού,το ράδιο και το λαμπάκι του σινιάλου..Σε αυτή τη φάση όταν πατήσω την κόρνα,ναι μεν δεν χτυπάει αλλά σβήνει το λαμπάκι του αερόσακου τη στιγμή που έχω πατημένη την κόρνα και ανάβει πάλι όταν την αφήσω...
Ξέχασα να αναφέρω πριν πως πριν κάποιες μέρες,ενώ είχα σβήσει και περίμενα στο αμάξι να περάσει η ώρα να πάω για δουλειά τη στιγμή που άνοιξα την πόρτα,κινήθηκαν οι δείκτες των οργάνων στιγμιαία,με κλειστό τον διακόπτη...
Tα έχει παίξει η γριά!!!
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 04-03-17, 22:31
Το avatar του χρήστη Dokimos e36
Dokimos e36 Ο χρήστης Dokimos e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-05-2013
Μηνύματα: 311
Dokimos e36 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MarinosE46 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο δικό μου 46άρι μάλλον θα χρειαστώ όργανα....Ο δείκτης βενζίνης έχει σκαμπανεβάσματα,κάποιες φορές όταν γυρνάω τον διακόπτη μου εμφανίζονται στην oθόνη των οργάνων ακαταλαβίστικα γράμματα(σαν να είναι μισά).κλείνω,ανοίγω και επανέρχεται.
Και το τελευταίο πρόβλημα είναι ότι κάποιες φορές δεν έχω κόρνα,χειριστήρια στο τιμόνι και ράδιο.Πως σχετίζεται αυτό με τα όργανα και όχι με την ταινία του τιμονιού???
Λοιπόν,έχω λαμπάκι αερόσακου αναμμένο.Οταν παρουσιάζει τη δυσλειτουργία και πατάω την κόρνα,τη στιγμή που πατάω,το λαμπάκι ΄του αερόσακου σβήνει τελείως.Επίσης όταν δεν έχω χειριστήρια στο τιμόνι,κόρνα,ράδιο παρατηρώ ότι το λαμπάκι του αερόσακου,ανάβει πιο αχνά σε σύγκριση με όταν όλα δουλεύουν.Επίσης τη στιγμή της δυσλειτουργίας αν κάνεις σινιάλο δε φαίνεται και το ενδεικτικό της μεγάλης σκάλας...
Δοκίμασα να σφίξω τη γείωση των οργάνων που είναι μέσα στο μηχανοστάσιο αλλά είναι σφιγμένη κανονικά.Καμιά ιδέα κανείς?
Τελικα αβυσσος οι ψυχες τους..εμενα οταν γυρναω διακοπτη εχει αυτα τα σκαμπανεβασματα ο δεικτης βενζινης,το ταχυμετρο ανεβαινει σαν τον λεπτοδεικτη του ρολογιου οταν κινουμαι σχετικα αργα..(δουλευει κανονικα οταν πηγαινω ψιλογρηγορα)κ εχει ενα λαγκ το στροφομετρο..επισεις οταν μαρσαρω το αυτοκινητο παιζουν τα φωτα(οταν ειναι γκαζωμενο φωτιζουν καανονικα κ πεφτουν στο ρελαντι σαν τα παπια ενα πραγμα)οτι να ναι..
Πολο αρνητικο εβγαλες?
__________________
"ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ.....ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ"..!!!
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 04-03-17, 22:54
Το avatar του χρήστη Dokimos e36
Dokimos e36 Ο χρήστης Dokimos e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-05-2013
Μηνύματα: 311
Dokimos e36 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MarinosE46 Εμφάνιση μηνυμάτων
Oχι Πέτρο.Δεν έχω ιδέα πως να το κάνω.Μόλις έχω αχνό λαμπάκι αερόσακου είναι το έναυσμα ότι δε θα δουλεύει η κόρνα,τα χειριστήρια του τιμονιού,το ράδιο και το λαμπάκι του σινιάλου..Σε αυτή τη φάση όταν πατήσω την κόρνα,ναι μεν δεν χτυπάει αλλά σβήνει το λαμπάκι του αερόσακου τη στιγμή που έχω πατημένη την κόρνα και ανάβει πάλι όταν την αφήσω...
Ξέχασα να αναφέρω πριν πως πριν κάποιες μέρες,ενώ είχα σβήσει και περίμενα στο αμάξι να περάσει η ώρα να πάω για δουλειά τη στιγμή που άνοιξα την πόρτα,κινήθηκαν οι δείκτες των οργάνων στιγμιαία,με κλειστό τον διακόπτη...
Tα έχει παίξει η γριά!!!
αρχικα κατι παιζει με την καλωδιωση του αεροσακου τιμονιου μαλλον κ γι αυτο οταν πατας σβηνει κ οταν αφηνεις αναβει..κ αυτο που οταν δουλευει αχνα ,μαλλον ψιλοκανει επαφη αλλα οχι 100%!οποτε για κοιτα και εκει..
Τα χειριστηρια?των φλας η γενικα?αν ειναι των φλας μηπως δεν δειχνουν ενδειξεις στο κοντερ κ εξω δουλευουν κανονικα?κ κατι τελευταιο..εχεις χειριστηρια στο τιμονι?
__________________
"ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ.....ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ"..!!!
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 05-03-17, 16:22
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dokimos e36 Εμφάνιση μηνυμάτων
αρχικα κατι παιζει με την καλωδιωση του αεροσακου τιμονιου μαλλον κ γι αυτο οταν πατας σβηνει κ οταν αφηνεις αναβει..κ αυτο που οταν δουλευει αχνα ,μαλλον ψιλοκανει επαφη αλλα οχι 100%!οποτε για κοιτα και εκει..
Τα χειριστηρια?των φλας η γενικα?αν ειναι των φλας μηπως δεν δειχνουν ενδειξεις στο κοντερ κ εξω δουλευουν κανονικα?κ κατι τελευταιο..εχεις χειριστηρια στο τιμονι?
Ο αερόσακος συνοδηγού,έχει βλάβη στον αισθητήρα κατάληψης.Υπάρχει πολύ καιρό και δεν δημιουργούσε κανένα πρόβλημα πέρα από το μόνιμα αναμμένο λαμπάκι.
Εχω χειριστήρια στο τιμόνι και cruise control.Τα φλας,δουλεύουν κανονικά τόσο εξωτερικά όσο και στο καντράν τα ενδεικτικά.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 05-03-17, 17:32
Το avatar του χρήστη Dokimos e36
Dokimos e36 Ο χρήστης Dokimos e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-05-2013
Μηνύματα: 311
Dokimos e36 is on a distinguished road
Μαλλον για καντραν πας απο τα παραπανω που ανεφερες..αλλα βαλε ενα για δοκιμη κ βλεπεις..
__________________
"ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ.....ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ"..!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.