Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 17-07-11, 19:01
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Δεν παίρνει ένα insignia 1800cc 140ps καινούριο ο άνθρωπος να ησυχάσει?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-07-11, 19:54
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Πράγματι....
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-07-11, 21:27
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν παίρνει ένα insignia 1800cc 140ps καινούριο ο άνθρωπος να ησυχάσει?
Ή μήπως το 1.6 turbo;
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-07-11, 21:32
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Ή μήπως το 1.6 turbo;
Καίει πολύ καύσιμο... θέλει προσεκτική επιλογή..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 17-07-11, 22:02
Το avatar του χρήστη ttjohn
ttjohn Ο χρήστης ttjohn δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-02-2011
Μηνύματα: 300
ttjohn will become famous soon enough
Παρε Α4 για να τα εχεις ολα.Ασφαλεια παθητηκη , ενεργητηκη που δεν εχει το 316 μιας και ειναι ψοφημι και αν εισαστε και 4 ατομα μεσα και ολη την πραματια κλαφτα χαραλαμπε.Επισης ιδια ποιοτητα κατασκευης,καλο στησιμο,μικρη καταναλωση , μικρη συντηρηση
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-07-11, 23:40
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Ή μήπως το 1.6 turbo;
Συμφωνώ.
Σίγουρα πιο ολοκληρωμένη επιλογή απ'το 1800άρι μιας και καίει λίγο παραπάνω αλλά στις επιδόσεις υπάρχει μεγάλη διαφορά.
Εγώ θα κοίταγα και για C5 1.6 Τ.

Kαι αυτά θα σου έρθουν πάνω κάτω όσο η μτχ 316 και είναι πιο ολοκληρωμένα αυτοκίνητα, λόγω κινητήρα ιδίως, ενώ και ποιοτικά είναι αρκετά καλά, απλά ένα κλικ κάτω από bmw.
Το citroen έχει και πολύ καλά κρατήματα και αίσθηση ανώτερη από audi και ίσως και merc.

Και τώρα που το σκέφτομαι, υπάρχει και η 159 1750tbi.
Μάλλον προς τα εκεί θα πήγαινα...
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Driver M : 17-07-11 στις 23:42
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 17-07-11, 23:43
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Κι εγώ ανάμεσα σε όλα αυτά, με το χέρι στην καρδιά, TBi με σπορ πακέτο θα έπαιρνα κι ας μην είναι το καλύτερο αυτοκίνητο με ψυχρή λογική.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 17-07-11, 23:59
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παιδιά, μεταξύ δύο αυτοκινήτων θέλει να διαλέξει ο άνθρωπος, όχι από ολόκληρη την αυτοκινητοβιομηχανία. Και εμένα μου αρέσουν 5 άλλα αυτοκίνητα σε αυτή ή/και χαμηλότερη τιμή, αλλά δεν ψωνίζω εγώ.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 18-07-11, 00:10
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
Sorry αλλα οι επιδοσεις του 316 ειναι οριακα μετριες. Οδηγησα το 116 με τα 122 και ειναι ψιλοταφος, ποσο μαλλον το 3αρι με εξτρα που ειναι και 200 κιλα περιπου παραπανω.

Ας μην ειμαστε κοντοφθαλμοι δε υπαρχει συγκριση μεταξυ 1.8Τ και 1.6 Ατμ. Το 1.8Τ ειναι μπροστα σε ολες τις μετρησεις εκτος της καταναλωσης. Με το audi θα εισαι +1λ/100 σε ολες τις συνθηκες και εντος πολης +2λ/100 σε σχεση με το 316. Για μενα ομως τα αλογα και η ροπη ειναι ενεργητικη ασφαλεια και εφοσον εχω τα χρηματα να συντηρω ενα τετοιο αμαξι δεν θα κολουσα στην τσιμπημενη καταναλωση.

Μια χαρα κρατηματα εχει και το Α4 απλα λογω κινητηρα εξαντλουνται πιο ευκολα. Το 316 δεν το φτανεις στα ακρα και εχει οντως καλα κρατηματα. Το 316 ειναι πισωκινητο χωρις να προσφερει τις χαρές της πισω κινησης, οποτε δε μιλαμε καν για σπορ. Κριμα και τα καλα κρατηματα δηλαδη. Το audi ειναι σπορ στις ευθειες και αρκετα ξενερωτο και ουδετερο στις στροφες.

Σε βαθος χρονου το audi θα ειναι λιγο πιο ακριβο. Διαπιστωμενο και απο το φορουμ οτι και τα 316 πασχουν απο παιδικες αλλα ασχημες για την τσεπη ασθενειες (μπεκ-πολαλπλασιαστες-κολωνα τιμονιου)

Στη θεση σου θα κραταγα το το Ε46. Και καλες επιδοσεις εχει, και πολυ πιο σπορ ειναι απο το 316 και ειανι απολυτα συγχρονο και ομορφο αμαξι. Επισης απο χωρους το 316 δε διεκδικει δαφνες οποτε αν ζοριστεςι μια χαρα τη βολευεις και στο κουπε σου.

Βασικα γτι να το δωσεις? θες κι εσυ να ξεμπλεξεις απο τα 2λιτρα ε?

Ο μονος λογος να αγορασεις BMW πλεον ειναι ειτε γτι εισαι κολλημενος με τη μαρκα ειτε γιατι θες πισωκινητο. Στο 316 η πισω κινηση ειναι τυπικο προσον οποτε μαλλον λογω κολληματος (η γοητρου) ειναι.

Σε πισωκινητο οικογενειακο μονο η μερκ βγαζει αλλα δεν εχω ασχοληθει ωστε να εχω αποψη. Προσωπικα δε μου γεμιζουν το ματι. Ισως και να ειανι καλα αμαξια και να καλυπτουν τις δικες σου αναγκες.

Αν παλι δε θες πισωκινητο η αυτοκινηση εχει πολλες προτασεις σε ολες τις μαρκες για καθε γουστο. Προσωπικα (ειμαι και hondaκιας βεβαια) θα κοιτουσα το σενταν civic. 1800 κκ 140 ιππους με καταναλωση 9λ εντος πολης. Απο χωρους υπολογισε σαν το Α4 και παραπνω. Απο κοστος χρησης σε βαθος χρονου ειναι μακρααααν καλυτερο απο οτιδηποτε γερμανικο-πολυτελες η τουρμπο.

ξερω απανταω περιεργα....


PS μεχρι να απαντησω απαντησαν αλλοι 5...

Ας μας πει ο φιλος αν το συζηταει για αλλη μαρκα η εχει κολλησει αναμεσα στα δυο και μονο
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 18-07-11, 07:54
Το avatar του χρήστη xristaras
xristaras Ο χρήστης xristaras δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-10-2006
Μηνύματα: 593
xristaras will become famous soon enough
Όλες οι απόψεις είναι σεβαστες ωστόσο όπως είπα στην αρχη εχω 2 μοντέλα το 316i E90 facelift και το Α4 1.8T. Επειδή μου αρέσουν τα BMW και η πίσω κίνηση to 316i δεν είναι κακό απο όλες τις απόψεις ωστόσο υστερεί σε επιδόσεις που και αυτές δεν ξέρω πόσο τελικά τις χρειαζόμαστε όλοι μας (τουλάχιστον όσοι έχουμε οικογένεια). Εντάξει δεν βάζει φωτια σαν το Ε46 του κουπε μου αλλά είναι ένα νέο αυτοκίνητο με ωραία αίσθηση όπως όλα τα BMW κ.α Απο την άλλη πλευρά το νέο Α4 1,8 Τ είναι πιο γρήγορο, πιο ακριβό και καίει λίγο περισσότερο. Ξέρετε τι θα ήθελα? Το 316i το facelift to οποίο για μένα είναι από τα πιο όμορφα sedan με τα νεύρα στο καπό και τα led να είχε 130-140 άλογα, τότε δεν θα σκεφτόμουν καθόλου το Α4 αλλά που?....... Για παράδειγμα τώρα που θα βγει στην Ελλάδα (Σεπ/11) το νέο 116 με turbo θα σαρωσει στις πωλήσεις έναντι π.χ του Α3. Τέλος δεν με ενδιαφέρουν καθόλου ιαπωνικά, γαλλικά, ιταλικά, επιμένω δε αυτές τις δύο εταιρίες και λόγω γούστου αλλά και λόγω γενικής εικόνας, σίγουρα τα MERC είνα πολύ ωαρία και γρήγορα αλλά και πιο ακριβά! Συζητάω ήδη μια πολύ καλή ευκαρία για ένα 316i του 2011 από έκθεση με πολύ λίγα χλμ (κάτω απο 10,000) και κατάσταση καινούργιου με φουλ εξοπλισμό όπως ηλιορφή, δερμα(τουλάχιστον αν δεν έχει άλογα να έχει άλλα προσόντα) και ένα Α4 απο έκθεση πάλι με αρκετά καλό εξοπλισμό με 65.000 χλμ, του 2008 ξέρετε η νέα κοψια. Σε αυτά έχω καταλήξει με το audi να είναι πιο ακριβό κατά 2000 € περίπου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.