Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-05-11, 13:54
karagaslistasos Ο χρήστης karagaslistasos δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 28-05-2005
Μηνύματα: 8
karagaslistasos is on a distinguished road
Υψηλή κατανάλωση σε 320d

Υψηλή κατανάλωση σε 320d.

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά.
Παιδιά πήγα εχθές να δω προς αγορά ένα 320d Ε46 12/04 coupe το οποίο το πήρε ένας τύπος από τον οδδύ πριν ένα χρόνο περίπου με σκοπό να το πουλήσει και να βγάλει χρήμα. Το αυτοκίνητο καθόταν στον οδδύ περίπου δύο χρόνια και ένα χρόνο το έχει ο τύπος. Το αυτοκίνητο δεν το έχει ταξινομήσει προκειμένου να βγει η άδεια κατευθείαν στο αγοραστή. Το πήρα που λέτε για ένα test drive και παρατήρησα πως είχε υπερβολικά υψηλή κατανάλωση (7-7,5 στο ρελαντί και 11-15 με 2500χιλ.στροφές). Ρώτησα σε κάνα δυο συνεργεία και άλλος μου είπε για βουλωμένα μπέκ και άλλος για απορύθμιση του εγκεφάλου από τα συνεχή βγαλσήματα τον πόλων της μπαταρίας.
Δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-05-11, 14:28
karagaslistasos Ο χρήστης karagaslistasos δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 28-05-2005
Μηνύματα: 8
karagaslistasos is on a distinguished road
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-05-11, 15:10
Το avatar του χρήστη ttjohn
ttjohn Ο χρήστης ttjohn δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-02-2011
Μηνύματα: 300
ttjohn will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από karagaslistasos Εμφάνιση μηνυμάτων
Υψηλή κατανάλωση σε 320d.

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά.
Παιδιά πήγα εχθές να δω προς αγορά ένα 320d Ε46 12/04 coupe το οποίο το πήρε ένας τύπος από τον οδδύ πριν ένα χρόνο περίπου με σκοπό να το πουλήσει και να βγάλει χρήμα. Το αυτοκίνητο καθόταν στον οδδύ περίπου δύο χρόνια και ένα χρόνο το έχει ο τύπος. Το αυτοκίνητο δεν το έχει ταξινομήσει προκειμένου να βγει η άδεια κατευθείαν στο αγοραστή. Το πήρα που λέτε για ένα test drive και παρατήρησα πως είχε υπερβολικά υψηλή κατανάλωση (7-7,5 στο ρελαντί και 11-15 με 2500χιλ.στροφές). Ρώτησα σε κάνα δυο συνεργεία και άλλος μου είπε για βουλωμένα μπέκ και άλλος για απορύθμιση του εγκεφάλου από τα συνεχή βγαλσήματα τον πόλων της μπαταρίας.
Δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω.
Γνωμημου μην το παρεις.Εδω καινουρια τα παιρνουν και βγαζουν προβληματα φαντασου αυτο απο την ακινησια.Χιλια δυο μπορει ναναι.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-05-11, 15:30
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ttjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
Γνωμημου μην το παρεις.Εδω καινουρια τα παιρνουν και βγαζουν προβληματα φαντασου αυτο απο την ακινησια.Χιλια δυο μπορει ναναι.
Σωστή η γνώμη σου για το αν θα το πάρει ή όχι, αλλά τα περισσότερα προβλήματα αναφέρονται στο Ν47 μοτέρ και όχι στο Μ47 που έχει το Ε46.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-05-11, 08:00
karagaslistasos Ο χρήστης karagaslistasos δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 28-05-2005
Μηνύματα: 8
karagaslistasos is on a distinguished road
παιδιά ο κινητήρας που φοράει το συγκεκριμένο αυτοκίνητο 12/2004 ειναι αυτός που φοράει το E90?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-05-11, 10:48
6zylindermaniac Ο χρήστης 6zylindermaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-08-2008
Μηνύματα: 250
6zylindermaniac will become famous soon enough6zylindermaniac will become famous soon enough
Εγω πάντως φίλε μου δε κατάλαβα απ όσα γράφεις αν όντως έχει υψηλή κατανάλωση το αυτοκίνητο και με ποιο τρόπο το αντιλήφθηκες αυτό. Στο ρελαντί πως είδες 7λτ/100κμ? Απο το trip computer? απο τη μέση κατανάλωση; απο την στιγμιαία κατανάλωση? Είπες οτι στις 2500σαλ "καίει" 11 με 15λτ/100κμ, άρα εσύ έκανες 100χλμ με 2500 στροφές και σου έκαψε τόσο; με τι και ποιά ταχύτητα; Στο τέρμα γκάζι τι χρώμα καπνό βγάζει; Μαύρο; μπλέ; κίτρινο;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-05-11, 11:56
karagaslistasos Ο χρήστης karagaslistasos δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 28-05-2005
Μηνύματα: 8
karagaslistasos is on a distinguished road
Ξέρετε πως μπορώ να δω τα original χιλιόμετρα του αυτοκινήτου; Έχω κάνει είδη τον έλεγχο με το πλαίσιο στην αντιπροσωπία.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-05-11, 12:00
karagaslistasos Ο χρήστης karagaslistasos δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 28-05-2005
Μηνύματα: 8
karagaslistasos is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 6zylindermaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω πάντως φίλε μου δε κατάλαβα απ όσα γράφεις αν όντως έχει υψηλή κατανάλωση το αυτοκίνητο και με ποιο τρόπο το αντιλήφθηκες αυτό. Στο ρελαντί πως είδες 7λτ/100κμ? Απο το trip computer? απο τη μέση κατανάλωση; απο την στιγμιαία κατανάλωση? Είπες οτι στις 2500σαλ "καίει" 11 με 15λτ/100κμ, άρα εσύ έκανες 100χλμ με 2500 στροφές και σου έκαψε τόσο; με τι και ποιά ταχύτητα; Στο τέρμα γκάζι τι χρώμα καπνό βγάζει; Μαύρο; μπλέ; κίτρινο;
Στο ρελαντί είδα 7λτ/100κμ από το trip computer. Στιγμιαία κατανάλωση. Εγώ έκανα μια βόλτα το αυτοκίνητο στη γειτονιά του ιδιοκτήτη, δεν το έβγαλα σε μεγάλο δρόμο γιατί δεν έχει πινακίδες. Εγώ απλά περίμενα να δω μια κατανάλωση κοντά στα 5,5 και αυτό που είδα με έβαλε σε σκέψεις.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-05-11, 12:16
6zylindermaniac Ο χρήστης 6zylindermaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-08-2008
Μηνύματα: 250
6zylindermaniac will become famous soon enough6zylindermaniac will become famous soon enough
Δε γίνεται να βγάλεις σωστό συμπέρασμα έτσι για την κατανάλωση του αυτοκινήτου. Εμένα η 325 αν αρχίσει λίγο να τσουλάει με νεκρά, η στιγμιαία κατανάλωση δείχνει 22lt/100km και στα 120χλμ με 5η και 3.000 στροφές πατώντας ελάχιστο γκάζι δείχνει 6lt/100km, ΟΜΩΣ ούτε το 22 ισχύει ούτε το 6! Πρέπει να το κάνεις μια βόλτα έστω 5λεπτη και να δεις ή να υπολογίσεις τη μέση κατανάλωση για να έχεις ενα μέτρο σύγκρισης.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-05-11, 12:49
ntinos Ο χρήστης ntinos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-09-2006
Μηνύματα: 120
ntinos is on a distinguished road
Βολτα 5λεπτη για ασφαλες συμπερασμα σχετικα με την καταναλωση, IMHO, δεν μπορει να βγαλει κανεις.

Φουλαρεις, κυκλοφορεις κανονικα 1, 2, 3, 5 μερες (πχ), ξαναφουλαρεις, βλεπεις ποσα λιτρα εβαλες, και με βαση τα λιτρα αυτα σε σχεση με τα διανυθεντα χιλιομετρα που εκανες μπορεις να βγαλεις ενα ποιο ασφαλες συμπερασμα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.