Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-08-11, 20:26
Το avatar του χρήστη drharry
drharry Ο χρήστης drharry δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 17-01-2007
Μηνύματα: 10
drharry is on a distinguished road
Unhappy Λαμπάκι κινητήρα και SMG

Καλησπέρα σε όλους. Ονομάζομαι Χάρης και είμαι κάτοχος μίας M3 e46 SMG II του 2003. Το αυτοκίνητο το έχω 5 χρόνια, έχει κάνει περίπου 112000 χλμ χωρίς κανένα πρόβλημα και πρέπει να πω ότι ήμουν ανέκαθεν πολύ σχολαστικός στη συντήρησή του.
Μέχρι σήμερα το μεσημέρι... Ήμουν σταματημένος έξω από το σταθμό Λαρίσης και περίμενα για μισή ώρα κάποιον να έρθει. Δεν είχα σβήσει τη μηχανή και είχα αναμμένο και το air condition... Όταν ξεκίνησα, λίγα λεπτά αργότερα, συνέβησαν τα εξής: άναψε το λαμπάκι του κινητήρα και λίγο αργότερα το λαμπάκι του SMG. Σταμάτησα για λίγο και όταν ξαναξεκίνησα το λαμπάκι του κινητήρα ήταν ακόμα αναμμένο, το δε λαμπάκι του SMG ένω είχε σβήσει άναψε μετά από περίπου 5 λεπτά. Το τελευταίο πράγμα που συνέβη είναι ότι κάποια στιγμή, έν κινήσει, το αυτοκίνητο μπήκε σε νεκρά και για λίγα μέτρα μέχρι να ξαναβάλει ταχύτητα ήταν ακυβέρνητο... Τώρα βρίσκεται παρκαρισμένο στο γκαράζ και ανάβει μόνο το λαμπάκι του κινητήρα. Δεν δοκίμασα να το πάω βόλτα μέχρι να πάω σε συνεργειο τη Δευτέρα να δω τί συμβαίνει. Έχει κανείς καμιά ιδέα σε τί μπορεί να οφείλεται αυτό το φαινόμενο; Θα μου άρεσε να έχω μια πρώτη άποψη μέχρι να πάω τη Δευτέρα στο συνεργείο. Είναι και πολλές οι μέρες! Ελπίζω να μη σας κούρασα. Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-08-11, 20:46
Το avatar του χρήστη Leonidas_Thess
Leonidas_Thess Ο χρήστης Leonidas_Thess δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-02-2008
Μηνύματα: 558
Leonidas_Thess will become famous soon enough
Μου μυριζεται αισθητηρας ταχυτητας στο SMG μιας και φιλος ειχε τα ιδια συμπτωματα. Κοστος περιπου της βαλβιδας 350 Ευρω και οτι σου παρει ο μηχανικος.
__________________

Οι βλάκες και οι ηλίθιοι είναι ανίκητοι
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-08-11, 20:49
Το avatar του χρήστη drharry
drharry Ο χρήστης drharry δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 17-01-2007
Μηνύματα: 10
drharry is on a distinguished road
Υπάρχει περίπτωση να το προκάλεσα εγώ που δεν έσβησα τη μηχανή και περίμενα μισή ώρα;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-08-11, 20:59
Το avatar του χρήστη giannis_compact
giannis_compact Ο χρήστης giannis_compact δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-06-2009
Μηνύματα: 819
giannis_compact will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drharry Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει περίπτωση να το προκάλεσα εγώ που δεν έσβησα τη μηχανή και περίμενα μισή ώρα;
Δεν πιστεύω να προκλήθηκε από αυτό!Πάντως συμφωνώ με αυτό που είπε ο Λεωνίδας παραπάνω για το SMG!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-08-11, 21:01
Το avatar του χρήστη BMW_330i
BMW_330i Ο χρήστης BMW_330i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Μηνύματα: 882
BMW_330i is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drharry Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει περίπτωση να το προκάλεσα εγώ που δεν έσβησα τη μηχανή και περίμενα μισή ώρα;
αυτο δεν ειναι σιγουρο. αλλα γιατι μιση ωρα με αναμμενη μηχανη και μαλιστα με air σε λειτουργια δεν βρισκω τον λογο.το air δουλευει και τραβα δυναμη απο τον κινητηρα αν οντως προηλθε απο αυτο τοτε για καποιον αισθητηρα το βλεπω.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-08-11, 21:55
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drharry Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει περίπτωση να το προκάλεσα εγώ που δεν έσβησα τη μηχανή και περίμενα μισή ώρα;
Θα σου απαντήσω απλά...
Οχι...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-08-11, 22:08
Το avatar του χρήστη chief
chief Ο χρήστης chief δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-08-2008
Μηνύματα: 557
chief is a jewel in the roughchief is a jewel in the roughchief is a jewel in the rough
Αντλία SMG ειναι.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-08-11, 12:52
Το avatar του χρήστη bmwfan
bmwfan Ο χρήστης bmwfan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Μηνύματα: 121
bmwfan is on a distinguished road
Ανοιξε τον διακόπτη και περίμενε με ένα ρολόι και πές μου περίπου πόσο χρόνο κάνει η αντλία του smg να δουλέψει.
Τι εννοώ. Όταν ανοίγεις πόρτα ή διακόπτη μηχανής δουλέυει για κάποια δευτερόλεπτα ή αντλία του smg (την έχεις ακούσει, έτσι???)Όταν σταματήσει λοιπόν μετρα σε πόσο χρόνο θα (ξαναρχίσει να δουλευει η αντλια) χάσει την πίεση η υδραυλική μονάδα του smg .

Μηχανικά και χωρίς διάγνωση είναι το μόνο που μπορείς να δείς τώρα..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.