Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-07-06, 21:28
Το avatar του χρήστη gus8511q
gus8511q Ο χρήστης gus8511q δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-07-2006
Μηνύματα: 32
gus8511q is on a distinguished road
Υγραεροκινηση LPG

Θελω να κανω τροποποιηση του κινητηρα σε 2 bmw που εχω, ενα 116 και ενα 316 compact. Η τροποποιηση που θελω να κανω ειναι η τοποθετηση συστηματος υγραεροκινησης LPG (Liquefied Petroleum Gas).Αυτα που θελω να ρωτησω ειναι τα εξης:

1. Ξερεις κανενας αν υπαρχει καποιο συνεργειο που να αναλαμβανει να κανει σωστη τοποθετηση?
2. Θα εχω προβληματα με τον κινητηρα μου ; (φθορες κτλ)
3. Εχει τοποθετησει κανενας αναλογο συστημα σε αναλογο αυτοκινητο?

Περιμενω απαντηση σας , μιας και ειναι η πρωτη μου ερωτηση σε αυτο το Forum

Ευχαριστω εκ των προτερων

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-07-06, 21:48
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough


μας βλεπω για γκρουπ μπαι με τους ρυθμους που παι αυτο το καταραμενο αργο... 1.20 το πληρονουμαι στην επαρχια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-07-06, 22:04
Το avatar του χρήστη gus8511q
gus8511q Ο χρήστης gus8511q δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-07-2006
Μηνύματα: 32
gus8511q is on a distinguished road
αστα να παν , αμαν αμαν

παντως το σκεφτομαι πολυ σοβαρα να τα κανω και τα δυο μου μωρα υγραεροκινητα!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-07-06, 22:36
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Στο Ελληνικο σε μια καθετη οδο απο το carefoure υπαρχει ενα βενζιναδακο shell το οποιο κανει τετοιες μετατροπες σε ενα συνεργειο το οποιο υπαρχει στον χωρο...πηγαινε εκει και ρωτα και ψαχτο γενικα...παντως περα απο την καταναλωση η οποια μειωνεται αισθητα, πρεπει να λαβεις υποψιν οτι θα εχεις το ντεποζιτο στο πορτ-μπαγκαζ πραγμα το οποιο σημαινει προσθετο βαρος και λιγοτερο χωρο πισω...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-07-06, 00:06
Το avatar του χρήστη gus8511q
gus8511q Ο χρήστης gus8511q δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-07-2006
Μηνύματα: 32
gus8511q is on a distinguished road
ευχαριστω φιλε μου για την πληροφορια, αν και ενα τηλ. 8α με βοηθουσε πολυ γιατι ειμαι απο επαρχια ;-)
το ξερω αυτο για το χωρο, αλλα δεν εχω προβλημα , γενικα δεν μεταφερω πραγματα
Παντως καλο θα ηταν να μας πει και καποιος αλλο τι γνωμη εχει για αυτη την μετατροπη
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-07-06, 00:08
Το avatar του χρήστη gus8511q
gus8511q Ο χρήστης gus8511q δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-07-2006
Μηνύματα: 32
gus8511q is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από M-POWERfanatic
πρεπει να λαβεις υποψιν οτι θα εχεις το ντεποζιτο στο πορτ-μπαγκαζ πραγμα το οποιο σημαινει προσθετο βαρος και λιγοτερο χωρο πισω...
χεχε, θα το εχω διπλα διπλα με το 3πλο γουφερ μου...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-07-06, 01:28
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από karagchar
Φιλαράκο..για το υγραέριο που θέλεις είναι α) ξεφτίλα..BMW με υγραέριο..
καλύτερα να το πουλήσεις ή να μην τόπαιρνες β) αν το βάλεις σε 2 μήνες ή θα καείς ή θα ανατιναχθείς γιατί η BMW δεν έχει φτιάξει ποτέ ή έδωσε τέτοια άδεια να γίνει και γ) τέτοια εγκατάσταση που χρειάζεται να κάνεις συν την ασφάλεια υποχρεωτικά..αγοράζεις το 645 καινούργιο. Δεν είναι το bmw αγροτικό να κάνεις οικονομία..
Φιλε μου σε βρισκω λιγο υπερβολικο...να σε ενημερωσω βασικα οτι η BMW πριν περιπου 10 χρονια ηταν απο τις πρωτες εταιριες που εξελιξε μοτερ να κινουνται με υγραεριο...δεν νομιζω εχει σχεση αυτο που λες bmw και υγραεριο δεν παει μαζι...βεβαια και εγω θα ημουν διστακτικος να κανω αυτη την μετατροπη...νομιζω η πιο καλη λυση εφοσον ειναι και επαρχια ο φιλος ειναι να βαλει dieselακι μοτερ...απο εκει και περα το θεμα που λες ''αν το βάλεις σε 2 μήνες ή θα καείς ή θα ανατιναχθείς'' δεν ισχυει γιατι ενας μεγαααααλος αριθμος ταξι κινηται με υγραεριο(με αυτη την μετατροπη) και δεν εχει ακουστει ποτε καποιο συμβαν...εχει και καποιες δικλειδες ασφαλειας, ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fanatic : 25-07-06 στις 01:33
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-07-06, 01:54
karagchar Ο χρήστης karagchar δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 12-07-2006
Μηνύματα: 95
karagchar is on a distinguished road
Φίλε μου νομίζω ότι ένας λογικός δεν θάκανε μετατροπή μοτέρ βενζίνη σε υγραέριο.Όλοι ψάχνουμε άλογα επιπλέον όχι πως θα σερνόμαστε ή νάμαστε με την ψυχή στο στόμα σε προσπέραση..Πετρέλαιο, ναι, συμφωνώ καλύτερη λύση αλλά πάλι μαμά.. μετατροπή βενζίνη-πετρέλαιο! που ακούστηκε..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-07-06, 02:31
Το avatar του χρήστη gus8511q
gus8511q Ο χρήστης gus8511q δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-07-2006
Μηνύματα: 32
gus8511q is on a distinguished road
φιλε μου δεν εισαι υπερβολικος, αλλα εξοργιστικος!
Με μια επικοινωνια που ειχα με την BMW hellas μεσω email, πηρα την εξης απαντηση

Ευχαριστούμε για το e-mail που μας στείλατε. Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως δεν υπάρχει κάποιο συνεργαζόμενο συνεργείο που τοποθετεί σύστημα υγραερίου (LPG) σε αυτοκίνητα BMW.
Από τεχνικής πλευράς, το σύτημα υγραερίου, όταν είναι εγκεκριμένο από τον κατασκευαστή, λειτουργεί σύμφωνα με τις προδιαγραφές του, και δεν δημουργεί προβλήματα στον κινητήρα.

Παραμένουμε στη διάθεσή σας.

Με εκτίμηση,

BMW Ελλάς

Aυτη ηταν η απαντηση που πηρα. Ας βγαλει ο καθενας τα συμπερασματα του. Επισης στην Ιταλια αυτη την στιγμη κινουνται 800.000 Ι.Χ με υγραεριο και στην Αυστραλια 1.450.000 Ι.Χ χωρις να γινει ουτε το παραμικρο ατυχημα

Οσο για τα αλογα και για το συρσιμο φιλε μου, τι να σου κανει η σειρα 116 και η 316 με τα ψωρο115 αλογακια που εχει? Αν θες επιδοσεις επενδυεις σε αλλη μηχανη και πιστεψε με εχουν περασει απο τα χερια μου ουκ ολιγεις αυτοκινητα απο fiat μεχρι Μ3, για να καταληξω σημερα σε 316ti, 116 και c230 mercedes.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-07-06, 12:55
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από M-POWERfanatic
Φιλε μου σε βρισκω λιγο υπερβολικο...να σε ενημερωσω βασικα οτι η BMW πριν περιπου 10 χρονια ηταν απο τις πρωτες εταιριες που εξελιξε μοτερ να κινουνται με υγραεριο...δεν νομιζω εχει σχεση αυτο που λες bmw και υγραεριο δεν παει μαζι...βεβαια και εγω θα ημουν διστακτικος να κανω αυτη την μετατροπη...νομιζω η πιο καλη λυση εφοσον ειναι και επαρχια ο φιλος ειναι να βαλει dieselακι μοτερ...απο εκει και περα το θεμα που λες ''αν το βάλεις σε 2 μήνες ή θα καείς ή θα ανατιναχθείς'' δεν ισχυει γιατι ενας μεγαααααλος αριθμος ταξι κινηται με υγραεριο(με αυτη την μετατροπη) και δεν εχει ακουστει ποτε καποιο συμβαν...εχει και καποιες δικλειδες ασφαλειας, ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα...
Εισαι σίγουρος οτι εξέλιξε σύστημα για υγραέριο??
Μήπως αναφέρεσαι στο υδρογόνο?? υπάρχει μεγάλη διαφορα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.