Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-05-12, 12:19
rigasnic Ο χρήστης rigasnic δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Μηνύματα: 57
rigasnic is on a distinguished road
Κωδικοποίηση μεταχειρισμένης φλασιέρας σε Ε92

Καλησπέρα σας,

Είχε πάντα παράπονο ότι στο E92 μου δεν έχω cruise control. Ξέρω ότι με 500+ μπαίνει καινούριο αλλά μου φαίνονται πολλά.
Αγόρασα λοιπόν μια μεταχειρισμένη φλασιέρα που να έχει cruise control και πήγα για τοποθέτηση όπου μου είπαν ότι τέτοια μεταχειρισμένα ανταλλακτικά δεν τοποθετούνται γιατί είναι κωδικοποιημένα για το προηγούμενο αριθμό πλαισίου και δε σβήνεται για να μπορέσει να γίνει προγραμματισμός.

Υπάρχει τρόπος παρακαμψης;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-05-12, 15:29
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rigasnic Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σας,

Είχε πάντα παράπονο ότι στο E92 μου δεν έχω cruise control. Ξέρω ότι με 500+ μπαίνει καινούριο αλλά μου φαίνονται πολλά.
Αγόρασα λοιπόν μια μεταχειρισμένη φλασιέρα που να έχει cruise control και πήγα για τοποθέτηση όπου μου είπαν ότι τέτοια μεταχειρισμένα ανταλλακτικά δεν τοποθετούνται γιατί είναι κωδικοποιημένα για το προηγούμενο αριθμό πλαισίου και δε σβήνεται για να μπορέσει να γίνει προγραμματισμός.

Υπάρχει τρόπος παρακαμψης;
Που πηγες και σου ειπαν αυτο?.. Θα σου προτεινα να πας και σε κανα αλλο συνεργειο να δεις τι θα σου πουν κι εκει. Δε νομιζω παντως να ισχυει αυτο που σου ειπαν και το εκαναν για να πουλησουν αυτοι. Εγω εχω βαλει μτχ Radio Cd Professional ενω ειχα το Business απ το εργοστασιο. Με το καταλληλο μηχανημα, προγραμματισμο απο καλο μαστορα παιζει μια χαρα και συνεργαζεται και με το BC του αυτοκινητου χωρις κανενα προβλημα. Οποτε ρωτα και πουθενα αλλου. Αν θες μπορω να σου προτεινω καποια συνεργεια να ρωτησεις κι εκει.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-05-12, 16:33
Το avatar του χρήστη timos 318i
timos 318i Ο χρήστης timos 318i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-04-2010
Μηνύματα: 232
timos 318i is on a distinguished road
αν δεν προγραματιζοταν δεν θα το βρησκες και μεταχειρισμενο.!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-05-12, 09:08
rigasnic Ο χρήστης rigasnic δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Μηνύματα: 57
rigasnic is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Που πηγες και σου ειπαν αυτο?.. Θα σου προτεινα να πας και σε κανα αλλο συνεργειο να δεις τι θα σου πουν κι εκει. Δε νομιζω παντως να ισχυει αυτο που σου ειπαν και το εκαναν για να πουλησουν αυτοι. Εγω εχω βαλει μτχ Radio Cd Professional ενω ειχα το Business απ το εργοστασιο. Με το καταλληλο μηχανημα, προγραμματισμο απο καλο μαστορα παιζει μια χαρα και συνεργαζεται και με το BC του αυτοκινητου χωρις κανενα προβλημα. Οποτε ρωτα και πουθενα αλλου. Αν θες μπορω να σου προτεινω καποια συνεργεια να ρωτησεις κι εκει.
Έχω ρωτήσει σε 3 συνεργεία. Το ένα είναι εξειδικευμένο. Δε θέλω να αναφέρω ακόμα ονόματα μέχρι να έχω οριστική απάντηση.
Οι απαντήσεις που πήρα είναι από "δε μπαίνει", έως "ίσως μπαίνει, πρέπει να το δούμε".

Άλλος μου άφησε να εννοηθεί ότι θα δουλέψει μόνο αν δε χρειαστεί κωδικοποίηση και έχει έρθει από αρκετά παραπλήσιο μοντέλο, άλλος μου είπε ότι θέλει κάποιον που θα του πειράξει το τσιπάκι ώστε να το δει το ανταλλακτικό σαν καινούριο.

Για την ώρα το αυτοκίνητο είναι σε συνεργείο, όντως τους έβγαλε πρόβλημα στον προγραμματισμό και περιμένουν τη βοήθεια της bmw hellas, αλλά είναι αισιόδοξοι. Για να δούμε.

Δεν καταλαβαίνω πώς μπορεί πάντως να ειναι τόσο διαφορετικές οι απαντήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-05-12, 13:20
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rigasnic Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω ρωτήσει σε 3 συνεργεία. Το ένα είναι εξειδικευμένο. Δε θέλω να αναφέρω ακόμα ονόματα μέχρι να έχω οριστική απάντηση.
Οι απαντήσεις που πήρα είναι από "δε μπαίνει", έως "ίσως μπαίνει, πρέπει να το δούμε".

Άλλος μου άφησε να εννοηθεί ότι θα δουλέψει μόνο αν δε χρειαστεί κωδικοποίηση και έχει έρθει από αρκετά παραπλήσιο μοντέλο, άλλος μου είπε ότι θέλει κάποιον που θα του πειράξει το τσιπάκι ώστε να το δει το ανταλλακτικό σαν καινούριο.

Για την ώρα το αυτοκίνητο είναι σε συνεργείο, όντως τους έβγαλε πρόβλημα στον προγραμματισμό και περιμένουν τη βοήθεια της bmw hellas, αλλά είναι αισιόδοξοι. Για να δούμε.

Δεν καταλαβαίνω πώς μπορεί πάντως να ειναι τόσο διαφορετικές οι απαντήσεις.
Γιατι πολυς κοσμος σε συνεργεια, δυστυχως ακομα και σε μεγαλα επισημα, δε ξερει τι του γινεται... Ή γιατι ισως και να ξερει αλλα δε θελει ν ασχοληθει τοσο, βαριεται ή σε βλεπει σαν ενα πορτοφολι για αδειασμα... Γι αυτο!

Στειλε μου σε παρακαλω κι ενα πμ με τα συνεργεια που πηγες και σε ποιο το εχεις τωρα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BMW Power : 16-05-12 στις 13:49
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-05-12, 14:18
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rigasnic Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σας,

Είχε πάντα παράπονο ότι στο E92 μου δεν έχω cruise control. Ξέρω ότι με 500+ μπαίνει καινούριο αλλά μου φαίνονται πολλά.
Αγόρασα λοιπόν μια μεταχειρισμένη φλασιέρα που να έχει cruise control και πήγα για τοποθέτηση όπου μου είπαν ότι τέτοια μεταχειρισμένα ανταλλακτικά δεν τοποθετούνται γιατί είναι κωδικοποιημένα για το προηγούμενο αριθμό πλαισίου και δε σβήνεται για να μπορέσει να γίνει προγραμματισμός.

Υπάρχει τρόπος παρακαμψης;


1. Τοποθέτησε την φλασιέρα (αν πιάνουν τα χέρια σου μπορείς να το κάνεις και μόνος σου- θυμήσου να αποσυνδέσεις την μπαταρία για καλό και για κακό για τον αερόσακο τιμονιού)

2. Με το που την βάλεις κανονικά θα πρέπει να δουλεύουν όλα εκτός από την ένδειξη στο κοντέρ για τα χλμ/ώρα του cruise. Στον πίνακα οργάνων θα σου βγάλει το τριγωνάκι με το θαυμαστικό (στο συνεργείο θα στο σβήσουν και αυτό - ξέρουν πως)

3. Πηγαίνεις σε ένα εξουσιοδοτημένο και κωδικοποιείς (ο Κεμίδης στην Χαλκίδα μπορεί να στο κάνει - σίγουρα μπορούν κι άλλοι- ξέρει και ο Πολύβιος στις 3 γέφυρες - εξειδικευμένο, όχι εξουσιοδοτημένο)

(πρόβλημα μπορεί να υπάρξει αν ο κωδικός της φλασιέρας δεν είναι συμβατός με το αυτοκίνητό σου - μπορείς να το βρεις από realoem)


**Στείλε μου τηλέφωνο επικοινωνίας με πμ για να βοηθήσω όσο μπορώ**

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 120ihatch : 16-05-12 στις 14:21
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-05-12, 14:52
rigasnic Ο χρήστης rigasnic δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Μηνύματα: 57
rigasnic is on a distinguished road
Θα έπρεπε να σας είχα ρωτήσει πιο νωρίς. Εγώ όταν αναζήτησα το ανταλλακτικό, κοιτούσα μόνο να μην είναι για αυτοκίνητο με αυτόματους υαλοκαθαριστήρες, γιατί αυτό έχει εμφανή διαφορά στη μανέτα των υαλοκαθαριστήρων. Δε σκέφτηκα να κοιτάξω και το θέμα του τιμονιού πολλαπλών λειτουργιών.
Και σίγουρα δεν σκέφτηκα να δοκιμάσω να το βάλω μόνος μου καθώς δεν ήξερα πώς λύνεται αν και ήμουν και εγώ σίγουρος ότι θα δούλευε χωρίς ενδείξεις επί της οθόνης.

Το συνεργείο που το πήγα τελικά χθες είναι ο Νταγκουνάκης που επέμεινε ότι χρειάστηκε άμεσα προγραμματισμό για να δουλέψει και ο οποίος δεν πέτυχε σε πρώτη φάση καθώς το ανταλλακτικό ήταν κωδικοποιημένο σε άλλο σασί.
Μου είπε ότι με τη βοήθεια της BMW Hellas θα το καταφέρναν αλλά θέλαν και δεύτερη μέρα το αυτοκίνητο και το κράτησαν.
Όντως σήμερα το μεσημέρι μου είπαν ότι ολοκληρώθηκε επιτυχώς. Θα πάω να το πάρω και να το δοκιμάσω.
Μόνο κακό ήταν ότι ήταν τσιμπημένο το κόστος ~85 ευρώ αντί για 60 που είχα διαβάσει εδώ μέσα, αλλα δεδομένου ότι δεν ήταν καινούριο το ανταλλακτικό και τους παίδεψε, νομίζω δικαιολογείται. (τιμές + ΦΠΑ)

Άσχετο, μαζί με το cruise control με ενημερώσαν ότι η bmw για πρώτη φορά αλλάζει τους πολλαπλασιαστές χωρίς να έχουν βγάλει πρόβλημα, δηλαδή κάτι σαν σιωπηρή ανάκληση. Μου τους άλλαξαν και αυτούς χωρίς χρέωση. (Έχουν ξαναλλαχτεί)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-05-12, 08:05
rigasnic Ο χρήστης rigasnic δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Μηνύματα: 57
rigasnic is on a distinguished road
Λοιπόν 65 ήταν η εγκατάσταση, εγώ είχα υπολογίσει λάθος επειδή το κόστος ενός ανταλλακτικού καλλύματος που χρειάστηκε έχει ανέβει στα τελευταία χρόνια από τα 20 στα 40 ευρώ...

Το πρόβλημα τώρα... Όλα δουλεύουν μια χαρά εκτός από το γεγονός ότι η επιλεγμένη ταχύτητα του cruise control δεν ανάβει στην οθόνη. Τι έγινε λάθος;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-05-12, 08:30
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rigasnic Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πρόβλημα τώρα... Όλα δουλεύουν μια χαρά εκτός από το γεγονός ότι η επιλεγμένη ταχύτητα του cruise control δεν ανάβει στην οθόνη. Τι έγινε λάθος;
Θα έπρεπε να ανάβει???
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-05-12, 08:41
rigasnic Ο χρήστης rigasnic δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Μηνύματα: 57
rigasnic is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα έπρεπε να ανάβει???
Ε δε θα έπρεπε; Σε 316 Ε90 2009 που είχε από τη μάνα του, άναβε... Μιλάω για την κεντρική οθόνη ανάμεσα στα 2 όργανα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.