Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-01-06, 15:37
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Potenza RE720

Καλησπερα και παλι.
Ξερω οτι σας εχω ζαλισει,αλλά οπως εχετε καταλαβει,4 17αρες καθονται και περιμενουν στην αποθηκη μου τα λαστιχα,και μου την εχει βιδωσει το ολο θεμα.Δεν ξερω τι λαστιχα να βαλω.Το ενα ειναι πανακριβο,το αλλο για τα μπαζα.Κοιταζα λοιπον τα Fulda,με λιγο βαρια καρδια μπορω να πω,γιατι δεν ηξερα (και εξακολουθω να μην ξερω) τι ειδους λαστιχο ειναι.Και να που εγινε το θαυμα!!!!!

Πολλοι απο εμας στις 15αρες μας εχουμε βαλει το Potenza RE720,οπου οι περισσοτεροι και μεσα σ'αυτους και εγω,εχουμε μονο θετικα σχολια να κανουμε.Για μενα το καλυτερο λαστιχο που ειχα βαλει ποτε στο αμαξι μου.Κορυφαιο κρατημα σε στεγνο και ειδικα στο βρεγμενο (που εχω και ενα κολλημα εγω για την βροχη).Το θαυμα λοιπον εγινε με το που επεσε στην αντιληψη μου αυτο το λινκ

http://www.bridgestone-eu.com/bfe/v/...0000000712RCRD

Αν ανοιξετε το .pdf απο κατω,θα δειτε οτι βγαινουν και στη διασταση που θελω (215/45/17 και με δεικτη W αντι για Y).Αυτο ομως που δεν ξερω,και θελω την βοηθεια σας,ειναι στο αν εισαγεται αυτο το λαστιχο Ελλαδα,μιας και δεν το εχω ξαναδει σε τετοια διασταση εδω.Τωρα αν ξερετε και σε τι τιμες κυμαινεται,ακομα καλυτερα,αλλά δεν με καιει και τοσο αυτο.Θεωρω οτι για τα συγκεκριμενα λαστιχα αξιζει να δωσω κατι παραπανω απο τα Fulda,αλλά σιγουρα λιγοτερα απο το αντιστοιχου μεγεθους Potenza RE 050 για παραδειγμα

Ευχαριστω
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-01-06, 18:54
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
www.elastika-online.gr Έχει πολύ καλές τιμές...
Να ρωτήσω κατι: τα Fulda Carat Exelero δεν είναι αυτά για τα οποία μιλάμε;; Τα έβαλε ο πατέρας μου στο 5αρι σε 235-45-17 πριν μερικές μέρες και δεν έχει παράπονο κανένα. Βέβαια η διάρκεια του θα δείξει αν αξίζει ή οχι
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-01-06, 19:36
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Μα στη διαρκεια κολλαω και εγω.....
Γιαυτο και με το που ειδα τα 720 σε 17αρια κολλησα αμεσως.Ποιο αλλο λαστιχο θα εβγαζε 2 σκισιματα στα Μεγαρα,1 στο καρτοδρομο,οτι μαμακιες στον δρομο και 35.000 χλμ που εβγαλε αυτο το λαστιχο σε 15αρα ζαντα,και μετα απο ολα αυτα να λες οτι θελω λαστιχα??????
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-01-06, 19:40
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Το ξέρω Γιώργο,και εγώ γι'αυτό δεν τα αλλάζω Η αλήθεια βέβαια είναι οτί τα RE720 δεν έχουν κορυφαίο κράτημα , απλά είναι σκυλιά! Αυτό όχι μόνο κατά την άποψη μου αλλά γενικότερα και από άλλους
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-01-06, 19:51
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Κοιτα.Εχω διαβασει καποιες κριτικες απο αλλα μελη εδω για το εν λογω λαστιχο,που δεν ηταν και οι καλυτερες,αλλά και παλι....μου εχει παρει τα μυαλα.Για τα δικα μου δεδομενα ομως και ετσι οπως παω εγω στο δρομο,θεωρω οτι εχουν κορυφαιο κρατημα.Αλλά οδηγικα στυλ του καθενος ειναι αυτα,οποτε δεν μπορουμε να συμφωνουμε ολοι.
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-01-06, 00:11
Το avatar του χρήστη DOC
DOC Ο χρήστης DOC δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 15-12-2005
Μηνύματα: 68
DOC is on a distinguished road
Παντως κ' εγω τα τελευται χρονια Brig 720 εβαζα σε διασταση 205/50/15.
Αλλα τυχαια στηντελευταια αλλαγη εβαλα Uniroyal Rainsport1 .
Σου παραθετω τι εγραφα σε αλλο forum τοτε , εντυπωσεις οι οποιες δεν αλλαξαν μετα απο 25.000 χλμ που πουλησα το αυτοκινητο.....

"Δεν συνηθιζω να γραφω για λαστιχα.Συνηθως τα βαζω , μου φαινονται καλα , τα τρωω γρηγορα κ΄τα ξανααλλαζω.Τα τελευταια 4 χρονια ο κυκλος αυτος επαναλαμβανοταν με το Brigestone 720.Ενα λαστιχο που ποτε δεν με απογοητευσε , αλλα κ' ποτε δεν με ενθουσιασε.Ηταν καλο παντου , με λογικο κοστος κ'λογικη φθορα.Βεβαια το προτιμησα διοτι ηταν ο,τι πιο κοντινο σε εναν παλιο μου ερωτα , το Michelen MXV2.
Προσοχη , ηταν ο,τι πιο κοντινο, αλλα δεν το εφτανε.
Τα λαστιχα που φοραγα μεχρι προχθες ειχαν πανω τους 35.000 σκληρα χιλιομετρα.Τα προειδοποιητικα της φθορας ειχαν κανει απο καιρο την εμφανιση τους.Η ευθυγραμμιση , ενω φαινοταν στην αρχη οτι θα μειωνε την ζωη τους , με ενα αλλαγμα στα μεσα-εξω εξασφαλισε την παραμονη της.
Ηρθε λοιπον κ' τωρα η ωρα της αλλαγης.Βροχη , αρκετα ταξιδια αυτον τον καιρο...δεν ειναι να παιζουμε!Παρασκευη λοιπον στον Κωστανταρα στην Πατρα."θελω 4 Brig 720"."Καλα , περνα αυριο""Τι αυριο , χτες τα θελω!""Θοδωρη , πουλαει σαν τρελλο , κ' υπαρχει σχετικη ελλειψη, αρα περιμενε μεχρι αυριο""Καλα , πες μου τι εχεις ΕΔΩ ΤΩΡΑ να τα βαλω να φυγω!""Κατι σε Uniroyal ;".
Η αληθεια μου ειναι οτι ποτε δεν την συμπαθησα αυτη την μαρκα.Θες οτι δεν ηταν στην F1 , θες εκεινη η διαφημηση με τους πιθηκους να βρεχονται, μονο για οικογενειακο αυτοκινητο μου εκανε.Βεβαια η αληθεια ειναι οτι Uniroyal βαλαμε κ' στο οικογενειακο μας Ρενω , παλι σε αλλαγη απο Brigestone , κ' ηταν εμφανως καλυτερα.Τοτε δεν ειχα δωσει σημασια ομως.
Uniroyal Rainsport1 λοιπον , με δεικτη V παρακαλω.Αφου ελαφρωσα την τσεπη μου απο 250 ευρω , εφυγα κατευθειαν απο Πατρα για Αθηνα.Ο ρυθμος σχετικα χαλαρος, αρκετη βροχη.Το αμαξι βεντουζα. «καλα, Εθνικη ειναι , τι να δεις , ειναι κ’ καινουρια...» .Παντως στην βροχη ηταν οντως πολυ καλυτερα απο τα αντιστοιχα καινουρια Brig. «Καλα , θα στεγνωσει κ’ θα κλαψουν μανουλες» σκεφτομουν.Απο Αθηνα για Ναυπλιο λοιπον.Σκεφτηκα να παω απο την παλια εθνικη για να ξεσκουριασω λιγο, αλλωστε δεν εβρεχε.Στροφες επι στροφων , αλλα το ΜΧ υποδειγματικο, κολλημενο στην ασφαλτο.Ακομα κ’ εκει που προσπαθουσα να διωξω με τους ρυθμους που ηξερα , αυτο τιποτα. « Ειναι σαφως πιο μαλακο απο τα προηγουμενα , ειναι κ’ καινουριο.....».Στην παλια Εθνικη Κορινθου-Αργους με βρεγμενο οδοστρωμα πραγματικα ξεσαλωσα.Περναγα ο,τι υπηρχε μπροστα μου σαν σταματημενο. «Βροχολαστιχο ειναι , αν δεν εκανε κ’ αυτο.....».
Χαρα Θεου σημερα στο Ναυπλιο , ηλιος , κ’ εγω επιστροφη για Πατρα. «Στεγνα σημερα , θα του πιω το αιμα».Παλι απο παλια Εθνικη κ’ ....το σοκ!Στο στεγνο ανεβαζα ρυθμο , αλλα τα λαστιχα ουτε τσικ!Οσο εστριβα τοσο πιο πολυ κρατημα ανακαλυπτα!Στροφες που τις ξερω χρονια με διαφορετικα αυτοκινητα , τωρα ηθελαν κ’ αλλα χ.α.ω.Στο φρεναρισμα ηταν οπως τα Brig ( συγκρινω με καινουρια παντα) , αλλα στα υπολοιπα ηταν παντου καλυτερα , πολυ καλυτερα!Στην Εθνικη Κορινθου-Πατρων βροχη, αλλα εγω ακαθεκτος.Γυρισα σε 0 χρονο κ’ ατσαλακωτος,δεν αγχωθηκα ουτε για μια στιγμη ενω το ταχυμετρο επαιζε απο 170-200 ( σε βροχη ) , κ’ ποτε παρακατω!
Μου εκαναν τοση εντυπωση , που ειλικρινα μεχρι εκεινη την ωρα δεν ηξερα ποιον τυπο ειχα αγορασει.Τα κοιταξα αμεσως μολις εφτασα.Riansport1, ακου να δεις....

http://www.conti-online.com/generato...sport1_en.html "
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-01-06, 02:20
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Φιλε μου DOC
Ας το δουμε το θεμα λεπτομερως.Σε μια γρηγορη ερευνα που εκανα (ας ειναι καλα η DSL) βρηκα αυτους εδω του πινακες με τις βαθμολογιες των 2 αυτων ελαστικων(720 - Rainsport1).Οπως θα δεις και εσυ,τα 720 ειναι ελαφρως καλυτερα στο στεγνο και τα Rainsport1 ελαφρως καλυτερα στο βρεγμενο.Οι διαφορες στη βαθμολογια τους ομως ειναι τοσο μικρες,που εγω προσωπικα τις θεωρω μηδαμινες,και αρα σχεδον ισοδυναμα τα 2 ελαστικα.Παρόλα αυτα,θα προσεξεις οτι στο θεμα αντοχης του ελαστικου (tyre wear),το 720 υπερτερει με αρκετα μεγαλυτερη διαφορα αποτι στις αλλες συγκρισεις,εναντι του Rainsport1,πραγμα το οποιο για εμενα προσωπικα μετραει πολυ,μιας και οπως εγραψα πιο πανω,εκτος απο ενα καλο λαστιχο,αναζητω και την διαρκεια.
720--http://www.reifentest.com/cgi-bin/au...3z103z119&&&EN
Rainsport1--http://www.tyretest.com/pkw_sommerre...t_1/index.html
Συμπερασμα
Ακομα και αν θεωρησουμε τα λαστιχα σαν ισοδυναμα (που ειναι στην ουσια),θα προτιμησω κατι το οποιο το εχω ξαναδοκιμασει και ειχα μεινει απολυτα ευχαριστημενος.Κοινως δεν θελω να κανω πειραματισμους.Βεβαια την σποντα στο μυαλο μου,μου την εβαλες με αυτο το Uniroyal για να πω την αμαρτια μου,αλλά εγω θα παραμεινω πιστος στο 720

__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Geo_3D : 07-01-06 στις 02:23
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-01-06, 14:25
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Αφου βαλαμε και αλλα λαστιχα στην συζητηση, ας πω και εγω τη δικη μου γνωμη.

Ξαδερφος μου εχει βαλει σε 318IS E30 τα Continental VancoContact και ειναι πολυ πιο ευχαριστημενος απο τα Bridgestone που ειχε πριν (νομιζω τα 010). Δεν ξερω ομως αν βγαινουν στο μεγεθος που θελεις. Και απ'οτι ειδα στο λινκ παρακατω ειναι απο τα καλυτερα λαστιχα.

http://www2.sicherbestellen.de/cgi-bin/RDTyreTest.pl?cart_id=69831279.5.23886&kplz=&Cooki e=&language=GR&dsco=37&Marke=Continental&Profil=Va ncoContact&Med=Reifentest.com','Continental0

Αν δεν τα βρεις για το μεγεθος που θελεις, εγω θα κολλουσα με τα 720, ειναι απο τα πιο γερα λαστιχα που ξερω αφου θελεις μεγαλες αντοχες.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-01-06, 14:39
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Τα 720 ηταν και ειναι η πρωτη μου επιλογη.Απλως ρωτησα αν μπορει να μου επιβεβαιωσει την διασταση σε 17αρια μιας και δεν το ηξερα μεχρι πριν απο λιγο καιρο οτι βγαινει και σε αυτην,καθως επισης και σε τι τιμες παιζει
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.