Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-01-06, 14:52
Το avatar του χρήστη kartakias
kartakias Ο χρήστης kartakias δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-10-2005
Μηνύματα: 161
kartakias is on a distinguished road
Unhappy Αναρτησεις σε e36.

Παιδια χρειαζομαι βοηθεια. Εχω e36 316 coupe του 98 και σημερα που πηγα για service ο μηχανικος μου ειπε οτι τα πισω αμορτισερ εχουν ξερασει λαδια, καθως και οτι εχουν ραγισει και οι 2 βασεις τους. Μου προτεινε bilstein sprint, (δεν ξερω αν το γραφω καλα) αλλαγη βασεων, και πισω ζαμφορ απο 325 και να κρατησω τα normal ελλατηρια. Ολα αυτα μαζι με εργασια( ευθυγραμιση, ρυθμιση γωνια καμπερ τοποθετηση) 740ευρω. Ειναι καλα? Καμια αλλη συνταγη? Μηπως να δωσω κατι παραπανω να ειμαι ετοιμος, αμα καποια στιγμη μπει μοτερ, και να βαλω μια καλυτερη αναρτηση? Και τι? sooooosssss
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-01-06, 14:58
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Λογω εμπειριας στο θεμα των αντιστρεπτικων,θα σου πω μονο το εξης.
Μεγα λαθος να κρατησεις την μπροστινη αντιστρεπτικη του 316 και πισω να εχεις απο 6κυλινδρο.Το αμαξι θα το νιωθεις πιο σταθερο,αλλά στην ουσια θα ειναι αρκετα υποστροφικο,κατι το οποιο θα διαπιστωσεις και μονος σου αμα θελησεις να το χωσεις σε καποια στροφη.Οποτε ή αντιστρεπτικη απο 6κυλινδρο (πιο χοντρη δηλαδη) και μπροστα ή αντιστρεπτικη απο 4κυλινδρο πισω (πιο λεπτη απο 6κυλινδρου)
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Geo_3D : 20-01-06 στις 15:31
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-01-06, 15:29
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Συμφωνω με τον Geo.

Τα bilstein sprint ομως ειναι για χαμηλωμα. ΔΕΝ δουλευουν σωστα με τα μαμα ελατηρια, αν μπαινουν καν γιατι στο Ε30 που κοιταω εγω δεν μπαινουν με τιποτα με τα μαμα ελατηρια που φοραω τωρα, και ας ειναι κομμενα κιολας. Τα Sport θελεις εσυ. Αλλιως θελεις και ελατηρια τουλαχιστον 3 ποντων χαμηλωματος.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-01-06, 21:39
Το avatar του χρήστη GS1821
GS1821 Ο χρήστης GS1821 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-07-2005
Μηνύματα: 165
GS1821 is on a distinguished road
Συμφωνώ με τον god ....αν θα κρατήσεις τα μαμα ελατηρια να βάλεις sport και όχι τα sprint ...
Τα πάντα έχουν να κάνουν με το πως θέλεις να κάνεις το αυτοκινητο σου ...
α) το θες ποιο sport θα επιλέξεις την εκδοση sprint μαζι με ελατηρια (η γνώμη μου HR ή eibach)
b) το θες νορμάλ την έκδοση sport αφήνεις πάνω τα ελατήρια ...

Και στις 2 περιπτώσεις θα σου πρότεινα ζαμφόρ απο 318ιs και όχι απο 6 κύλινδρο γιατί θα έχεις τα προβήματα που σου είπε παραπάνω ο geo..
..και μελοντικά βάζεις και μία μπάρα θόλων μπροστά ....(..τρενο στο εκανα το αυτοκίνητο...)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-02-06, 17:04
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Οι λύσεις είναι τουλάχιστον άπειρες γιαυτό θα περιοριστούμε σε ότι έχω δοκιμάσει μου άρεσε και προτείνω, Πάμε λοιπόν:
Λύση 1η. Ελατήρια Vogtland Red Violet (χαμήλωμα 3μπρ. και 1.5πίσω) με αμορτισέρ Sachs Performance. Όχι πολύ σκληρή λύση, άριστη συνεργασία με τους απαράδεκτους, γεμάτους τάφρους, ελληνικούς δρόμους. Μοιάζει πολύ με τις λύσεις που υοθετεί η BMW στο πακέτο ανάρτησης M-technic. Η μέση σου αλλά και τα πλαστικά μέρη του σαλονιού σου θα την εκτιμήσουν ιδιαίτερα.
Λύση 2η. Ελατήρια H&R (χαμήλωμα 4μπρ. και 2πίσω) με αμορτισέρ Bilstein sprint (δηλ.3.5πόντους πιο κοντό φυσίγγιο και έμβολο μπροστινό). Υπάρχουν σε 2 τύπους για τον μπροστά άξονα. Σε 22άρι φυσίγγιο και σε 40άρι (χοντρομπούκαλα). Τα δεύτερα είναι ανοιγόμενα, από ένα παξιμάδι στο κάτω τους μέρος, και επισκευαζόμενα. Κοστίζουν 30% πιο ακριβά από τα πρώτα και στα συνιστώ σε σχέση με τα απλά ανεπιφύλακτα. Τα πίσω είναι fix και για τις 2 περιπτώσεις, μη ανοιγόμενα και επισκευαζόμενα πάντα Πιο σκληρή λύση, σε κακή άσφαλτο θα την νιώθεις πιο πολύ, αλλά μεταμορφώνει το αυτοκίνητο στα πολλά χλμ.
Αν οποιαδήποτε λύση την συνδιάσεις και με ένα σετάκι αντιστρεπτικών ράβδων από 318is τουλάχιστον, θα μειώσεις τις κλίσεις σε στροφές χωρίς απώλειες σε άνεση.
Το αυτοκίνητο σου δεν επιτρέπει επεμβάσεις στην γεωμετρία του μπροστινού άξονα (παρά μόνο του πίσω) κατά τη ευθυγράμμιση του.
Το πρώτο πράγμα που πρέπει να αλλάξεις πάντως είναι τα σπασμένα σου πίσω silent-blocks, δείγμα του ότι η ανάρτηση τερματίζει γιατί το επόμενο πράγμα που δέχεται πια την πίεση είναι η μονάκριβοι θόλοι σου!!!
Αν τα χλμ σου είναι πολλά ή το car-άκι σου έχει φάει στούκους που μειώσανε την στρεπτική ακαμψία του βάλε καμμιά μπάρα θόλων να το δέσεις λίγο.
Να έχεις πάντα υπόψιν σου ότι πολύ σκληρές αναρτήσεις σημαίνουν μεγαλύτερα όρια για το αυτοκίνητο, αλλά όχι απαραίτητα και για τον οδηγό του. Και όταν φτάσεις μια σκληρή και απόλυτη ανάρτηση στο όριο της πίεσης της, αυτό θα γίνει απροειδοποίητα και με πολλά χλμ. που δεν θα σου αφήσουν πολύ χρόνο αντίδρασης.
Αυτά για να σε αποτρέψω από ακρότητες και σαυρότητες.
C U out there

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fairytale : 12-01-07 στις 14:27
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-02-06, 17:14
Το avatar του χρήστη E36M3ZF
E36M3ZF Ο χρήστης E36M3ZF δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 01-07-2005
Μηνύματα: 471
E36M3ZF is on a distinguished road
Εγω αδέλφια και στο προηγούμενο 6κυλινδρο που είχα αλλα και σε αυτο που ετοιμάζω εμπιστευτηκα και συνεχίζω να εμπιστευομαι τα Bilst. Sport ( κιτρινα - χοντροκάλαμα γιατι υπάρχουν και κίτρινα λεπτοκάλαμα ) Το αυτοκίνητο αλλάζει αρδην και σου δίνει κορυφαία αίσθηση κρατηματος. Τυχαία πάνω σε αυτο που έφερα είχε ελατήρια Σνιτζερ 3ποντα ( κορυφαία κατα τον μάστορα και θα τον εμπιστευτώ). Σήμερα βέβαια πήρα Bilst για E46...ποιο ενισχυμένα απο αυτά του Ε36 με διαφορά 10€ στην τιμή. Πάντως για να επανέλθω σε αυτό που ΄ρωτησες αδελφέ....Για μένα μιας και τα έχω δοκιμάσει....οπως και δήποτε bilst. Sport χοντροκάλαμα.

Τάδε έφη
Κώστας
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-02-06, 17:49
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
740 είναι πολλά. Αν ψάξεις θα τα πάρεις πολύ φθηνότερα. Εγώ πήρα τις γνήσιες εμπρός βάσεις BMW 80 ευρώ και 25 τις δυο πίσω Lemfoerder. από τον Σπανό και 400 ευρώ τα Bilstein Sprint μου ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΑ και με ευθυγράμιση. Υπολόγισε και κανα 60ευρω παραπάνω για να πάρεις τα χοντροκάλαμα μπροστά,εγώ έκανα μεγάλα λάθος που πήρα τα απλά. Κανονικά θα πρέπει να σου πάει περίπου 500-550 ευρώ για 4 αμορτισέρ με τις δυο πίσω βάσεις και τοποθέτηση-ευθυγράμιση.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick_compact : 02-02-06 στις 17:51
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.