Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-12-09, 15:36
Το avatar του χρήστη stathakisRS
stathakisRS Ο χρήστης stathakisRS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 28-08-2009
Μηνύματα: 15
stathakisRS is on a distinguished road
λανθασμένες υποδείξεις του καντράν Ε46

καλησπέρα παιδιά. εχω ενα e46 1900cc κατεβασμενο απο γερμανια μοντ. 2000 και μου παρουσιασε τα εξης μια μερα ξαφνικα: ο μετρητης χιλιομετρων ανεβαινει πολυ παραπανω απ οτι πρεπει (εγω παω με 50 αυτο λεει 250), ο μετρητης καταναλωσης βενζινης (κατω απο το στροφομετρο) υπολειτουργει (παταω τερμα το γκαζι και ο δεικτης δεν φτανει ουτε στη μεση), to board computer επισης εμφανιζει λανθασμενες υποδειξεις (π.χ. ενω εχω βενζινη για να κανω ακομα 200χλμ αυτο λεει οτι εχω για 700χλμ) και διαφορα αλλα στο board computer. Και οπως ειναι φυσικο το radioκασετοφωνο (οχι radiocd) ακολουθει το κοντέρ, δηλαδη αυξανεται η ενταση της μουσικης αναλογα με τα χιλιομετρα που ανεβαζει το κοντέρ χιλιομετρων και οχι με αυτα που τρεχω πραγματικα. Ενας ηλεκτρολογος που το ειδε μου ειπε οτι παρουσιασε σφαλμα του αισθητηρος ABS και σφαλμα υπερτασης (απο τον δυναμό) ομως μετρησε τον δυναμο και βγαζει μια χαρα ταση.
θα ηθελα σας παρακαλω οποιος ξερει κατι αν μπορει να μου πει ή αν καποιος εχει παθει κατι παρομοιο πως το εφτιαξε.
ευχαριστω εκ των προτερων, να ειστε καλα εσεις και τα bmw σας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-12-09, 15:52
Το avatar του χρήστη Ευλογητός
Ευλογητός Ο χρήστης Ευλογητός δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-05-2004
Μηνύματα: 124
Ευλογητός is on a distinguished road
Λογικά,κάποιος αισθητήρας είναι.
Πάντως,όταν το δικό μου οικονομόμετρο έδειχνε άλλα αντί άλλων έφταιγε ο αισθητήρας λάμδα,αν θυμάμαι καλά.
__________________
BMW E46 318ci Cabrio
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-12-09, 15:24
Το avatar του χρήστη dkaralis
dkaralis Ο χρήστης dkaralis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Μηνύματα: 112
dkaralis is on a distinguished road
Πρωτη φορα το ακουω παλι αυτο!!!
__________________
Dimitris Heraklio
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-12-09, 01:42
Το avatar του χρήστη stathakisRS
stathakisRS Ο χρήστης stathakisRS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 28-08-2009
Μηνύματα: 15
stathakisRS is on a distinguished road
thanks a lot
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-12-09, 03:04
Το avatar του χρήστη E46 POWER
E46 POWER Ο χρήστης E46 POWER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-04-2006
Μηνύματα: 910
E46 POWER is on a distinguished road
πηγαινε μια βολτα σε ενα διαγνωστικο πρωτα να δεις μηπως σου πει κατι..
__________________
.all-in-stock.com
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-12-09, 15:54
paris320ci Ο χρήστης paris320ci δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-10-2007
Μηνύματα: 701
paris320ci is a jewel in the roughparis320ci is a jewel in the roughparis320ci is a jewel in the rough
Αντιπροσωπεία και πες τους να κανουνε Firmware update to IC (Instrument Cluster) εκτός και αν εχει αποθηκευμένο fault code.
Service Information 62 01 01 754
__________________
http://www.argyrides.eu/e46.jpg

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη paris320ci : 21-12-09 στις 15:57
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-12-09, 17:26
Το avatar του χρήστη fz21
fz21 Ο χρήστης fz21 δεν είναι συνδεδεμένος
turbo sucks....! ! !
 
Εγγραφή: 22-10-2007
Μηνύματα: 751
fz21 will become famous soon enoughfz21 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stathakisRS Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα παιδιά. εχω ενα e46 1900cc κατεβασμενο απο γερμανια μοντ. 2000 και μου παρουσιασε τα εξης μια μερα ξαφνικα: ο μετρητης χιλιομετρων ανεβαινει πολυ παραπανω απ οτι πρεπει (εγω παω με 50 αυτο λεει 250), ο μετρητης καταναλωσης βενζινης (κατω απο το στροφομετρο) υπολειτουργει (παταω τερμα το γκαζι και ο δεικτης δεν φτανει ουτε στη μεση), to board computer επισης εμφανιζει λανθασμενες υποδειξεις (π.χ. ενω εχω βενζινη για να κανω ακομα 200χλμ αυτο λεει οτι εχω για 700χλμ) και διαφορα αλλα στο board computer. Και οπως ειναι φυσικο το radioκασετοφωνο (οχι radiocd) ακολουθει το κοντέρ, δηλαδη αυξανεται η ενταση της μουσικης αναλογα με τα χιλιομετρα που ανεβαζει το κοντέρ χιλιομετρων και οχι με αυτα που τρεχω πραγματικα. Ενας ηλεκτρολογος που το ειδε μου ειπε οτι παρουσιασε σφαλμα του αισθητηρος ABS και σφαλμα υπερτασης (απο τον δυναμό) ομως μετρησε τον δυναμο και βγαζει μια χαρα ταση.
θα ηθελα σας παρακαλω οποιος ξερει κατι αν μπορει να μου πει ή αν καποιος εχει παθει κατι παρομοιο πως το εφτιαξε.
ευχαριστω εκ των προτερων, να ειστε καλα εσεις και τα bmw σας
μηπως εχεις τσακωθει με τον γιουρι γκελερ και σου στελνει αρνητικη ενεργεια ή κατι τετοιο???sorry για το οφ τοπικ αλλα ειμαι επηρεασμενος απο το ραδιο αρβυλα..... !χαχα
μολις το φτιαξεις πες μας και εμας να εχουμε το νου μας.....
__________________
Πωλούνται Πίσω φρένα απο Ε46 330...! :http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=27897
avatar:production and design originally by E36Rules!! ..........! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-12-09, 09:41
Το avatar του χρήστη drum
drum Ο χρήστης drum δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-01-2009
Μηνύματα: 701
drum is on a distinguished road
εγω ετσι οπως το διαβαζα το μυαλο μου (το ποιο?) πηγε κατευθειαν στο οτι η μπεμπα σου το χει ριξει στην εκσταση... χαχαα...
διαγνωστικο φιλε μου να διαβασει τι συμβαινει. ειναι πολυ περιεργο να κανει τοσες τρέλες.
__________________
..δεν υπάρχουν πολλοί τρόποι να αγαπάς τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ...μόνο ένας, ο απόλυτος!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-12-09, 16:17
super duper Ο χρήστης super duper δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-03-2008
Μηνύματα: 314
super duper is on a distinguished road
ειναι σίγουρο οπως ειπαν και οι προηγούμενοι φίλοι πως μια επισκεψη και μια πιθανη αναβάθμιση θα εδειχνε την αιτία
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-12-09, 06:06
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stathakisRS Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα παιδιά. εχω ενα e46 1900cc κατεβασμενο απο γερμανια μοντ. 2000 και μου παρουσιασε τα εξης μια μερα ξαφνικα: ο μετρητης χιλιομετρων ανεβαινει πολυ παραπανω απ οτι πρεπει (εγω παω με 50 αυτο λεει 250), ο μετρητης καταναλωσης βενζινης (κατω απο το στροφομετρο) υπολειτουργει (παταω τερμα το γκαζι και ο δεικτης δεν φτανει ουτε στη μεση), to board computer επισης εμφανιζει λανθασμενες υποδειξεις (π.χ. ενω εχω βενζινη για να κανω ακομα 200χλμ αυτο λεει οτι εχω για 700χλμ) και διαφορα αλλα στο board computer. Και οπως ειναι φυσικο το radioκασετοφωνο (οχι radiocd) ακολουθει το κοντέρ, δηλαδη αυξανεται η ενταση της μουσικης αναλογα με τα χιλιομετρα που ανεβαζει το κοντέρ χιλιομετρων και οχι με αυτα που τρεχω πραγματικα. Ενας ηλεκτρολογος που το ειδε μου ειπε οτι παρουσιασε σφαλμα του αισθητηρος ABS και σφαλμα υπερτασης (απο τον δυναμό) ομως μετρησε τον δυναμο και βγαζει μια χαρα ταση.
θα ηθελα σας παρακαλω οποιος ξερει κατι αν μπορει να μου πει ή αν καποιος εχει παθει κατι παρομοιο πως το εφτιαξε.
ευχαριστω εκ των προτερων, να ειστε καλα εσεις και τα bmw σας
Ολα είναι φυσιολογικά όπως τα περιγράφεις, αν έχει χαλάσει ο αισθητήρας μέτρησης ταχύτητας. Τίποτε άλλο μην ψάξεις..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.